Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

 

…jako u Karla Poláčka.  V polovině února jsme – náš pětičlenný tým z poděbradské „hotelovky“ – vyrazili na dvoutýdenní odbornou stáž Erasmus+ do německého města Aachen, pro které máme pěkný český výraz Cáchy. Na zkušenou jsme se vydali díky partnerství s Käthe Kollwitz Schule.


trojzemiNaše Poděbrady a Cáchy mají hodně společného. I Cáchy jsou historické a lázeňské město, v místních teplých pramenech se cáchali už římští vojáci. Katedrála Panny Marie, čili Dóm, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Bylo zde korunováno 30 králů včetně našeho Karla IV. a 12 královen. U nás v Poděbradech máme zase krále Jiříka, považovaného za jednoho ze sjednotitelů Evropy, další společný bod. V Cáchách se uděluje od roku 1950 Cena Karla velikého za zásluhy o mír v Evropě, v roce 1991 ji obdržel i Václav Havel. Ten přece v Poděbradech studoval! Jednou za sedm let se Cáchy stávají významným poutním místem, hned po Jeruzalému, Římě, Santiagu de Compostella, aktuálně to bude v roce 2021. Proto je zde hodně hotelů a restaurací, tedy naše pracoviště. Ale ať už to byl hotel s pěti hvězdičkami, nebo rušná italská restaurace, svou práci jsme zvládali díky studiu na poděbradské „hotelovce“ s přehledem.


Jistě že zde vládne německá kuchyně, na bratwursty, bockwursty, currywursty narazíte všude. Se zelím, bramborovou kaší. Nezbytný je taky hezky počeštěný šnicl, většinou se vám na talíř nevejde. Platí, že v Cáchách si osladíte život, na každém rohu je obchůdek s tak zvaným printen, což je tvrdší perník, polévaný čokoládou, zdobený mandlemi nebo oříšky.


Němci milují čerstvé pečivo z pekáren, jsou snad v každé ulici. Lákavě to tady voní nejen pečivem, ale i kávou, kterou vám tady rychle a ochotně připraví. Vafle jsme ochutnali nejen v Cáchách, ale i v Maastrichtu, kam jsme vyrazili o víkendu. Jméno tohoto města ve spojení s Evropskou unií zná každý, ale málokdo se do toho historického města podíval. My jsme neváhali, z Cách je to autobusem pouhých 27 kilometrů. Dnešní Maastricht se pyšní nejstarším mostem v Nizozemí, kamenným Sint Servaasbrug z konce 13. století. Užili jsme si příjemnou procházku podél městských hradeb, celou cestu nás ale provázela neodolatelná sladká vůně, místní vafle jsme si prostě museli dát.


S výběrem destinace pro naši stáž jsme měli štěstí. Během jediné stáže jsme mohli navštívit hned tři země. Po Nizozemí jsme další neděli zamířili do Belgie, konkrétně do Liege, česky do Lutychu, kde se většinou mluví francouzsky a sídlí zde jediná státní frankofonní univerzita v Belgii. Co byste určitě neměli opomenout, je Citadela. Dostupná je schodištěm Montagne de Bueren a těch schodů je opravdu dost! Než jsme je vystoupali, pěkně jsme se zahřáli. Na konci naší stáže nás hřál i pocit hrdosti. Jak to shrnula za nás všechny Simona: „Byly to pro mě opravdu skvělé dva týdny, měla jsem možnost poznat novou zemi, novou práci, nový kolektiv a tím se zdokonalit ve svých profesních znalostech a především v německém jazyce. Těchto zkušeností si opravdu moc vážím a jsem za ně nesmírně ráda. Ne vždy bylo všechno jednoduché, ale my jsme to společně zvládli a můžeme být na sebe všichni patřičně hrdí.“


Text a foto: Eva Svobodová, koordinátorka projektu Erasmus+, za účastníky stáže

(15. 3. 2018)

 


Den Země

Den Země

19. 4. / 8.15–12.15 / Areál zemědělské školy v Poděbradech a školního statku

celý článek >>>

Škola zdraví

Škola zdraví

Kdo by nechtěl chodit do školy, ve které je pěkné, čisté a bezpečné prostředí, učení má smysl, paní kuchařky vaří zdravě a chutně, všichni dodržují stanovená pravidla, navzájem se respektují a spolupracují, zkrátka – panuje pohoda?

celý článek >>>

Připomínat si osobnosti naší historie je důležité…

Připomínat si osobnosti naší historie je důležité…

Poděbradská Akademie 3. věku uspořádala 7. března pro své členy návštěvu zahájení výstavy T. G. Masaryk a Svatá země. Tu v lánském muzeu připravilo Velvyslanectví státu Izrael v České republice.

celý článek >>>

Dokud se člověk vzdělává, stárne pomaleji!

Dokud se člověk vzdělává, stárne pomaleji!

Toto je myšlenka, která se nám líbí. Proto se vzděláváme průběžně už sedmý rok díky místní organizaci SPCCH a dotaci města Poděbrady, z které hradíme lektory vzdělávání.

celý článek >>>

Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

Školní rok 2017/18 otevřel pro Speciální základní školu v Poděbradech dvě velká projektová témata.

celý článek >>>

Do lázeňského města zavítal španělský velvyslanec

Do lázeňského města zavítal španělský velvyslanec

V Luxoru pokračuje tradice diplomatických návštěv.

celý článek >>>

Základní umělecká škola má 65 let!

Základní umělecká škola má 65 let!

Prvního února vstoupila poděbradská „zuška“ do pětašedesátého roku svého pestrého života.

celý článek >>>

Odstartoval 1. ročník OFF Poděbrady 2018

Odstartoval 1. ročník OFF Poděbrady 2018

První ročník Online Filmového Festivalu OFF Poděbrady 2018, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií, byl první březnový den oficiálně zahájen.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY