Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

 

…jako u Karla Poláčka.  V polovině února jsme – náš pětičlenný tým z poděbradské „hotelovky“ – vyrazili na dvoutýdenní odbornou stáž Erasmus+ do německého města Aachen, pro které máme pěkný český výraz Cáchy. Na zkušenou jsme se vydali díky partnerství s Käthe Kollwitz Schule.


trojzemiNaše Poděbrady a Cáchy mají hodně společného. I Cáchy jsou historické a lázeňské město, v místních teplých pramenech se cáchali už římští vojáci. Katedrála Panny Marie, čili Dóm, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Bylo zde korunováno 30 králů včetně našeho Karla IV. a 12 královen. U nás v Poděbradech máme zase krále Jiříka, považovaného za jednoho ze sjednotitelů Evropy, další společný bod. V Cáchách se uděluje od roku 1950 Cena Karla velikého za zásluhy o mír v Evropě, v roce 1991 ji obdržel i Václav Havel. Ten přece v Poděbradech studoval! Jednou za sedm let se Cáchy stávají významným poutním místem, hned po Jeruzalému, Římě, Santiagu de Compostella, aktuálně to bude v roce 2021. Proto je zde hodně hotelů a restaurací, tedy naše pracoviště. Ale ať už to byl hotel s pěti hvězdičkami, nebo rušná italská restaurace, svou práci jsme zvládali díky studiu na poděbradské „hotelovce“ s přehledem.


Jistě že zde vládne německá kuchyně, na bratwursty, bockwursty, currywursty narazíte všude. Se zelím, bramborovou kaší. Nezbytný je taky hezky počeštěný šnicl, většinou se vám na talíř nevejde. Platí, že v Cáchách si osladíte život, na každém rohu je obchůdek s tak zvaným printen, což je tvrdší perník, polévaný čokoládou, zdobený mandlemi nebo oříšky.


Němci milují čerstvé pečivo z pekáren, jsou snad v každé ulici. Lákavě to tady voní nejen pečivem, ale i kávou, kterou vám tady rychle a ochotně připraví. Vafle jsme ochutnali nejen v Cáchách, ale i v Maastrichtu, kam jsme vyrazili o víkendu. Jméno tohoto města ve spojení s Evropskou unií zná každý, ale málokdo se do toho historického města podíval. My jsme neváhali, z Cách je to autobusem pouhých 27 kilometrů. Dnešní Maastricht se pyšní nejstarším mostem v Nizozemí, kamenným Sint Servaasbrug z konce 13. století. Užili jsme si příjemnou procházku podél městských hradeb, celou cestu nás ale provázela neodolatelná sladká vůně, místní vafle jsme si prostě museli dát.


S výběrem destinace pro naši stáž jsme měli štěstí. Během jediné stáže jsme mohli navštívit hned tři země. Po Nizozemí jsme další neděli zamířili do Belgie, konkrétně do Liege, česky do Lutychu, kde se většinou mluví francouzsky a sídlí zde jediná státní frankofonní univerzita v Belgii. Co byste určitě neměli opomenout, je Citadela. Dostupná je schodištěm Montagne de Bueren a těch schodů je opravdu dost! Než jsme je vystoupali, pěkně jsme se zahřáli. Na konci naší stáže nás hřál i pocit hrdosti. Jak to shrnula za nás všechny Simona: „Byly to pro mě opravdu skvělé dva týdny, měla jsem možnost poznat novou zemi, novou práci, nový kolektiv a tím se zdokonalit ve svých profesních znalostech a především v německém jazyce. Těchto zkušeností si opravdu moc vážím a jsem za ně nesmírně ráda. Ne vždy bylo všechno jednoduché, ale my jsme to společně zvládli a můžeme být na sebe všichni patřičně hrdí.“


Text a foto: Eva Svobodová, koordinátorka projektu Erasmus+, za účastníky stáže

(15. 3. 2018)

 


Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

V Luxoru dodržují staročeské tradice

V Luxoru dodržují staročeské tradice

K mnohaletým a oblíbeným zvyklostem v poděbradském Domově pro seniory Luxor patří staročeská zabíjačka s hudbou, písničkami a společným zpěvem.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

Starosta Červinka: Smekám před vámi!

Starosta Červinka: Smekám před vámi!

O tom, že se v pátek 8. února dopoledne v Domě dětí a mládeže Symfonie koná něco výjimečného, svědčily zcela zaplněné kolostavy u vchodu a příjemný hlahol, který se linul z velkého sálu. Na 245 členů poděbradské Základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami (ZO SPCCH) se zde sešlo na své výroční schůzi.

celý článek >>>

Litevský diplomat navštívil seniory a studenty

Litevský diplomat navštívil seniory a studenty

Do Domova pro seniory Luxor zavítal osmého února mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Litevské republiky v České republice Edvilas Raudonikis s doprovodem.

celý článek >>>

Oblastní charita Kutná Hora děkuje…

Oblastní charita Kutná Hora děkuje…

…organizátorům, asistentům v obcích, vedoucím skupin, koledníkům, všem ostatním pomocníkům a štědrým dárcům Tříkrálové sbírky 2019! Její výtěžek v Poděbradech činí 28 776 korun.

celý článek >>>

Sportovní aktivity žáků ZŠ T. G. Masaryka

Sportovní aktivity žáků ZŠ T. G. Masaryka

Současným trendem je specializace sportů už u dětí v předškolním a mladším školním věku. Na ZŠ T. G. Masaryka naopak nabízíme všem žákům rozmanité sportovní činnosti. Novinkou v letošním školním roce je nepovinný předmět všestranná tělesná výchova.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY