Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

 

…jako u Karla Poláčka.  V polovině února jsme – náš pětičlenný tým z poděbradské „hotelovky“ – vyrazili na dvoutýdenní odbornou stáž Erasmus+ do německého města Aachen, pro které máme pěkný český výraz Cáchy. Na zkušenou jsme se vydali díky partnerství s Käthe Kollwitz Schule.


trojzemiNaše Poděbrady a Cáchy mají hodně společného. I Cáchy jsou historické a lázeňské město, v místních teplých pramenech se cáchali už římští vojáci. Katedrála Panny Marie, čili Dóm, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Bylo zde korunováno 30 králů včetně našeho Karla IV. a 12 královen. U nás v Poděbradech máme zase krále Jiříka, považovaného za jednoho ze sjednotitelů Evropy, další společný bod. V Cáchách se uděluje od roku 1950 Cena Karla velikého za zásluhy o mír v Evropě, v roce 1991 ji obdržel i Václav Havel. Ten přece v Poděbradech studoval! Jednou za sedm let se Cáchy stávají významným poutním místem, hned po Jeruzalému, Římě, Santiagu de Compostella, aktuálně to bude v roce 2021. Proto je zde hodně hotelů a restaurací, tedy naše pracoviště. Ale ať už to byl hotel s pěti hvězdičkami, nebo rušná italská restaurace, svou práci jsme zvládali díky studiu na poděbradské „hotelovce“ s přehledem.


Jistě že zde vládne německá kuchyně, na bratwursty, bockwursty, currywursty narazíte všude. Se zelím, bramborovou kaší. Nezbytný je taky hezky počeštěný šnicl, většinou se vám na talíř nevejde. Platí, že v Cáchách si osladíte život, na každém rohu je obchůdek s tak zvaným printen, což je tvrdší perník, polévaný čokoládou, zdobený mandlemi nebo oříšky.


Němci milují čerstvé pečivo z pekáren, jsou snad v každé ulici. Lákavě to tady voní nejen pečivem, ale i kávou, kterou vám tady rychle a ochotně připraví. Vafle jsme ochutnali nejen v Cáchách, ale i v Maastrichtu, kam jsme vyrazili o víkendu. Jméno tohoto města ve spojení s Evropskou unií zná každý, ale málokdo se do toho historického města podíval. My jsme neváhali, z Cách je to autobusem pouhých 27 kilometrů. Dnešní Maastricht se pyšní nejstarším mostem v Nizozemí, kamenným Sint Servaasbrug z konce 13. století. Užili jsme si příjemnou procházku podél městských hradeb, celou cestu nás ale provázela neodolatelná sladká vůně, místní vafle jsme si prostě museli dát.


S výběrem destinace pro naši stáž jsme měli štěstí. Během jediné stáže jsme mohli navštívit hned tři země. Po Nizozemí jsme další neděli zamířili do Belgie, konkrétně do Liege, česky do Lutychu, kde se většinou mluví francouzsky a sídlí zde jediná státní frankofonní univerzita v Belgii. Co byste určitě neměli opomenout, je Citadela. Dostupná je schodištěm Montagne de Bueren a těch schodů je opravdu dost! Než jsme je vystoupali, pěkně jsme se zahřáli. Na konci naší stáže nás hřál i pocit hrdosti. Jak to shrnula za nás všechny Simona: „Byly to pro mě opravdu skvělé dva týdny, měla jsem možnost poznat novou zemi, novou práci, nový kolektiv a tím se zdokonalit ve svých profesních znalostech a především v německém jazyce. Těchto zkušeností si opravdu moc vážím a jsem za ně nesmírně ráda. Ne vždy bylo všechno jednoduché, ale my jsme to společně zvládli a můžeme být na sebe všichni patřičně hrdí.“


Text a foto: Eva Svobodová, koordinátorka projektu Erasmus+, za účastníky stáže

(15. 3. 2018)

 


Gymnazisté připravili pestrý dětský den

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

V pondělí 25. června v osm hodin ráno je na hřišti u Základní školy Václava Havla živěji než obvykle. Na čtyřicet dětí z nymburského dětského domova, poděbradské Léčebny Dr. Filipa a ZŠ T. G. Masaryka tady začíná plnit různé úkoly, jak sportovní, tak i kreativní a vědomostní. Jednotlivá stanoviště a balónkovou výzdobu hřiště pro ně přichystali studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad (GJP).

celý článek >>>

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Slavnostní vyhlášení festivalu se konalo v pátek 1. 6. 2018 v Zámeckém biografu a v přilehlé zámecké zahradě za účasti mladých a nadějných filmařů ze středních škol celé republiky.

celý článek >>>

Škola, která rozdává radost, slavila padesátiny

Škola, která rozdává radost, slavila padesátiny

V sobotu 9. června ožil prosluněný lázeňský park narozeninovou párty Hotelové školy Poděbrady.

celý článek >>>

Zážitky z Francie – Erasmus+

Zážitky z Francie – Erasmus+

Z Francie jsme si přivezli spoustu zážitků, na které určitě jen tak nezapomeneme.

celý článek >>>

Mezinárodní projekt na SZeŠ a SOŠ Poděbrady

Mezinárodní projekt na SZeŠ a SOŠ Poděbrady

Dvouletý projekt „Organic food production in schools for sustaiability and healthy future generations“ podporovaný organizací Erasmus+, jehož je naše škola koordinátorem, se pomalu blíží ke konci.

celý článek >>>

Muzejní noc už pojedenácté

Muzejní noc už pojedenácté

Také letos mělo Polabské muzeum v Poděbradech v jeden den otevřeno do pozdních nočních hodin.

celý článek >>>

Komise dětí a mládeže pozvala zástupce studentů

Komise dětí a mládeže pozvala zástupce studentů

Dne 29. května se poděbradská komise mládeže sešla na svém zasedání se studentskými zástupci místních škol.

celý článek >>>

Poděbradští senioři na Zahájení lázeňské sezony v Piešťanech

Poděbradští senioři na Zahájení lázeňské sezony v Piešťanech

Letos již druhým rokem byl náš soubor country tanců při ZO SPCCH Poděbrady pozván na zahájení lázeňské sezony ve slovenských lázních.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY