Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

 

…jako u Karla Poláčka.  V polovině února jsme – náš pětičlenný tým z poděbradské „hotelovky“ – vyrazili na dvoutýdenní odbornou stáž Erasmus+ do německého města Aachen, pro které máme pěkný český výraz Cáchy. Na zkušenou jsme se vydali díky partnerství s Käthe Kollwitz Schule.


trojzemiNaše Poděbrady a Cáchy mají hodně společného. I Cáchy jsou historické a lázeňské město, v místních teplých pramenech se cáchali už římští vojáci. Katedrála Panny Marie, čili Dóm, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Bylo zde korunováno 30 králů včetně našeho Karla IV. a 12 královen. U nás v Poděbradech máme zase krále Jiříka, považovaného za jednoho ze sjednotitelů Evropy, další společný bod. V Cáchách se uděluje od roku 1950 Cena Karla velikého za zásluhy o mír v Evropě, v roce 1991 ji obdržel i Václav Havel. Ten přece v Poděbradech studoval! Jednou za sedm let se Cáchy stávají významným poutním místem, hned po Jeruzalému, Římě, Santiagu de Compostella, aktuálně to bude v roce 2021. Proto je zde hodně hotelů a restaurací, tedy naše pracoviště. Ale ať už to byl hotel s pěti hvězdičkami, nebo rušná italská restaurace, svou práci jsme zvládali díky studiu na poděbradské „hotelovce“ s přehledem.


Jistě že zde vládne německá kuchyně, na bratwursty, bockwursty, currywursty narazíte všude. Se zelím, bramborovou kaší. Nezbytný je taky hezky počeštěný šnicl, většinou se vám na talíř nevejde. Platí, že v Cáchách si osladíte život, na každém rohu je obchůdek s tak zvaným printen, což je tvrdší perník, polévaný čokoládou, zdobený mandlemi nebo oříšky.


Němci milují čerstvé pečivo z pekáren, jsou snad v každé ulici. Lákavě to tady voní nejen pečivem, ale i kávou, kterou vám tady rychle a ochotně připraví. Vafle jsme ochutnali nejen v Cáchách, ale i v Maastrichtu, kam jsme vyrazili o víkendu. Jméno tohoto města ve spojení s Evropskou unií zná každý, ale málokdo se do toho historického města podíval. My jsme neváhali, z Cách je to autobusem pouhých 27 kilometrů. Dnešní Maastricht se pyšní nejstarším mostem v Nizozemí, kamenným Sint Servaasbrug z konce 13. století. Užili jsme si příjemnou procházku podél městských hradeb, celou cestu nás ale provázela neodolatelná sladká vůně, místní vafle jsme si prostě museli dát.


S výběrem destinace pro naši stáž jsme měli štěstí. Během jediné stáže jsme mohli navštívit hned tři země. Po Nizozemí jsme další neděli zamířili do Belgie, konkrétně do Liege, česky do Lutychu, kde se většinou mluví francouzsky a sídlí zde jediná státní frankofonní univerzita v Belgii. Co byste určitě neměli opomenout, je Citadela. Dostupná je schodištěm Montagne de Bueren a těch schodů je opravdu dost! Než jsme je vystoupali, pěkně jsme se zahřáli. Na konci naší stáže nás hřál i pocit hrdosti. Jak to shrnula za nás všechny Simona: „Byly to pro mě opravdu skvělé dva týdny, měla jsem možnost poznat novou zemi, novou práci, nový kolektiv a tím se zdokonalit ve svých profesních znalostech a především v německém jazyce. Těchto zkušeností si opravdu moc vážím a jsem za ně nesmírně ráda. Ne vždy bylo všechno jednoduché, ale my jsme to společně zvládli a můžeme být na sebe všichni patřičně hrdí.“


Text a foto: Eva Svobodová, koordinátorka projektu Erasmus+, za účastníky stáže

(15. 3. 2018)

 


Na cestě za poznáním ostrovního království

Na cestě za poznáním ostrovního království

Koncem září vyrazilo 44 žáků Hotelové školy Poděbrady na poznávací zájezd do Anglie.

celý článek >>>

Republika slavila 100. narozeniny a naše školka s ní

Republika slavila 100. narozeniny a naše školka s ní

Do oslav stého výročí naší republiky jsme se zapojili i my z Mateřské školy Na Valech.

celý článek >>>

Byli jsme při tom!

Byli jsme při tom!

Celá naše republika se od začátku roku připravovala na velkolepé oslavy 100. výročí založení Československa. I naše Základní škola T. G. Masaryka se na toto významné kulaté výročí svědomitě připravovala a účastnila se mnoha akcí spjatých právě s tímto jubileem. Jmenujme alespoň některé z nich.

celý článek >>>

Hotelovka pomáhá – nejen v rámci projektu „72 hodin“

Hotelovka pomáhá – nejen v rámci projektu „72 hodin“

Už sedmým rokem se letos v první polovině října uskutečnil třídenní dobrovolnický projekt „72 hodin“, organizovaný Českou radou dětí a mládeže za podpory Ministerstva školství.

celý článek >>>

V Poděbradech se otevře nový středoškolský obor Design a nová média

V Poděbradech se otevře nový středoškolský obor Design a nová média

S novinkou přichází Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady, která tak reaguje na poptávku studentů a potřeby současného světa multimédií.

celý článek >>>

Imatrikulace 2018

Imatrikulace 2018

Rok se s rokem sešel, a tak poděbradské Divadlo Na Kovárně v pátek 19. října opět přivítalo slavnostní imatrikulací nové studenty ÚJOP UK Poděbrady.

celý článek >>>

Sladký batoh z Labenky zvítězil!

Sladký batoh z Labenky zvítězil!

Na dvanáctém ročníku soutěže O pohár blanických rytířů, kterou pořádá SOŠ a SOU Vlašim, se naši žáci ze Středního odborného učiliště společného stravování předvedli v tom nejlepším světle.

celý článek >>>

Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Několik příjemných podzimních dnů studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad strávili u našich západních sousedů, navštívili mnoho zajímavých míst, procvičili se v německém jazyce a mimo jiné se prošli po dně Severního moře.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY