Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

 

…jako u Karla Poláčka.  V polovině února jsme – náš pětičlenný tým z poděbradské „hotelovky“ – vyrazili na dvoutýdenní odbornou stáž Erasmus+ do německého města Aachen, pro které máme pěkný český výraz Cáchy. Na zkušenou jsme se vydali díky partnerství s Käthe Kollwitz Schule.


trojzemiNaše Poděbrady a Cáchy mají hodně společného. I Cáchy jsou historické a lázeňské město, v místních teplých pramenech se cáchali už římští vojáci. Katedrála Panny Marie, čili Dóm, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Bylo zde korunováno 30 králů včetně našeho Karla IV. a 12 královen. U nás v Poděbradech máme zase krále Jiříka, považovaného za jednoho ze sjednotitelů Evropy, další společný bod. V Cáchách se uděluje od roku 1950 Cena Karla velikého za zásluhy o mír v Evropě, v roce 1991 ji obdržel i Václav Havel. Ten přece v Poděbradech studoval! Jednou za sedm let se Cáchy stávají významným poutním místem, hned po Jeruzalému, Římě, Santiagu de Compostella, aktuálně to bude v roce 2021. Proto je zde hodně hotelů a restaurací, tedy naše pracoviště. Ale ať už to byl hotel s pěti hvězdičkami, nebo rušná italská restaurace, svou práci jsme zvládali díky studiu na poděbradské „hotelovce“ s přehledem.


Jistě že zde vládne německá kuchyně, na bratwursty, bockwursty, currywursty narazíte všude. Se zelím, bramborovou kaší. Nezbytný je taky hezky počeštěný šnicl, většinou se vám na talíř nevejde. Platí, že v Cáchách si osladíte život, na každém rohu je obchůdek s tak zvaným printen, což je tvrdší perník, polévaný čokoládou, zdobený mandlemi nebo oříšky.


Němci milují čerstvé pečivo z pekáren, jsou snad v každé ulici. Lákavě to tady voní nejen pečivem, ale i kávou, kterou vám tady rychle a ochotně připraví. Vafle jsme ochutnali nejen v Cáchách, ale i v Maastrichtu, kam jsme vyrazili o víkendu. Jméno tohoto města ve spojení s Evropskou unií zná každý, ale málokdo se do toho historického města podíval. My jsme neváhali, z Cách je to autobusem pouhých 27 kilometrů. Dnešní Maastricht se pyšní nejstarším mostem v Nizozemí, kamenným Sint Servaasbrug z konce 13. století. Užili jsme si příjemnou procházku podél městských hradeb, celou cestu nás ale provázela neodolatelná sladká vůně, místní vafle jsme si prostě museli dát.


S výběrem destinace pro naši stáž jsme měli štěstí. Během jediné stáže jsme mohli navštívit hned tři země. Po Nizozemí jsme další neděli zamířili do Belgie, konkrétně do Liege, česky do Lutychu, kde se většinou mluví francouzsky a sídlí zde jediná státní frankofonní univerzita v Belgii. Co byste určitě neměli opomenout, je Citadela. Dostupná je schodištěm Montagne de Bueren a těch schodů je opravdu dost! Než jsme je vystoupali, pěkně jsme se zahřáli. Na konci naší stáže nás hřál i pocit hrdosti. Jak to shrnula za nás všechny Simona: „Byly to pro mě opravdu skvělé dva týdny, měla jsem možnost poznat novou zemi, novou práci, nový kolektiv a tím se zdokonalit ve svých profesních znalostech a především v německém jazyce. Těchto zkušeností si opravdu moc vážím a jsem za ně nesmírně ráda. Ne vždy bylo všechno jednoduché, ale my jsme to společně zvládli a můžeme být na sebe všichni patřičně hrdí.“


Text a foto: Eva Svobodová, koordinátorka projektu Erasmus+, za účastníky stáže

(15. 3. 2018)

 


Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

V pořadí XVI. všesokolský slet byl bezesporu největší sokolskou událostí tohoto roku. Konal se ve dnech 1.–6. července na stadionu Eden v Praze. Z Poděbrad tam odjela dost početná výprava, kterou vedla zkušená cvičitelka Věra Doležalová. S ní a s další cvičitelkou Markétou Rožovou jsme se za touto událostí ohlédli v následujícím rozhovoru.

celý článek >>>

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Ale vezměme to pěkně od začátku…

celý článek >>>

BURZA PRÁCE v Nymburku

BURZA PRÁCE v Nymburku

Krajská hospodářská komora Střední Čechy a Úřad práce Nymburk si vás dovolují pozvat na BURZU PRÁCE v Nymburku, která se koná dne 18. září 2018 v Obecním domě Nymburk.

celý článek >>>

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Populární setkání členů Místní organizace Svazu tělesně postižených Poděbrady se konalo odpoledne 12. června v Restauraci Na Jízdárně.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY