Boží cesta kardinála Vlka je u konce. Jeho poděbradská růže kvete dál

 

Před pár dny dotlouklo velké srdce jedné z největších morálních osobností polistopadové éry. Vlídná slova kardinála Miloslava Vlka vzkvétala českou společností, stejně jako růže, kterou do poděbradského rozária tento velikán církevního života zasadil koncem roku 2012 (na snímku).

 

lk0317

Poděbrady si Vlk zamiloval. „Pookřeje tu srdce i duše,“ řekl v jednom z několika rozhovorů, které PN poskytl.

 

A o čem v nich při častých rehabilitačních pobytech ve zdejších lázních ještě hovořil?

 

O městě, které ho okouzlilo

„V Poděbradech se mi moc líbí. Přitom nechci pronášet nějaké laciné lichotky, ale ve zdejších rozkvetlých a upravených parcích, na kolonádě i jinde, pookřeje srdce a duše. Vždy jsem tady nalezl klid a skvělou péči. Rád jsem se také procházel kaštanovými alejemi po břehu Labe. Poděbrady na mě zkrátka udělaly silný dojem, který působí pozitivně na každého vnímavého návštěvníka.“

 

O hřejivém lázeňském obkladu

„V poděbradských lázních jsem byl několikrát. Poprvé to bylo před skoro třiceti lety po infarktu. V posledních letech jsem tu byl stále častěji. Hlavním důvodem bylo moje srdce, kterému pomáhal kardiostimulátor. Zkrátka, čas od času byla potřebná zvýšená péče pod skvělým lékařským dohledem ve zdejších lázních. Ty mají mimochodem vysokou úroveň. Bydlel jsem v příjemném prostředí zrekonstruovaného hotelu Zámeček, setkával jsem se s milými a ochotnými lidmi a nechával se hýčkat lázeňskými procedurami.“

 

O „ekumenickém“ králi

„Jiří z Poděbrad byl králem obojího lidu. Tento titul ukazuje, že chtěl obyvatelstvo českého království spojovat, nikoliv rozdělovat. Můžeme tady cítit i jakousi ekumenickou snahu, takže pohled katolické církve na poděbradského panovníka je naprosto pozitivní. Všichni velmi oceňujeme jeho mírové snahy, které o mnoho let předběhly svou dobu.“

 

O člověku nepoučitelném

„S totalitním režimem jsme se stále nedokázali vypořádat. Nemám na mysli politickou nebo ekonomickou rovinu. Po roce 1989 jsme se měli důkladněji ohlédnout za touto dobou. Vždyť 20. století přineslo dvě totality: nacismus a komunismus. První byla založena na rasové, druhá na třídní nenávisti. Oba režimy potom na nepravdách a lžích a také díky tomu nakonec padly. Jako chybu vidím, že jsme se tehdy nedokázali poučit a nastavit v nové době žebříček morálních hodnot. Dnes se kvůli tomu naše společnost potýká s mnoha problémy. Lidé ztrácejí respekt jeden k druhému, k právu, pravdě, spravedlnosti. Pevné základy ve společnosti mnohdy chybí. Měli bychom o těchto skutečnostech hlouběji přemýšlet.“

 

kar._vlk

O zákonu lidského srdce

„Všichni máme ve svém nitru určité zákonitosti. Každý by si měl uvědomovat svoji lidskou identitu. Naším důležitým posláním na světě je být tady pro druhé. Člověk se rodí z lásky a potřebuje lásku. Naším posláním zůstává být otevřený, jde o naplnění lidského života. Tohle není záležitost církví, ale hovoříme o zákonu lidského srdce. Když ho nebudeme respektovat, můžeme mnohé pokazit.“

 

O své zámecké růži

„Jak mi jde práce s rýčem? To víte, já jsem kluk z vesnice, takže mám průpravu (úsměv). Jako dítě jsem byl na poli skoro každý den. Tak snad má poděbradská růže dlouho pokvete…“


Text a foto: Redakce PN


Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY