Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

 

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

 

forman_titulni_foto_Mladý Miloš Forman v době, kdy navštěvoval poděbradskou kolej krále Jiřího


Miloš Forman, ikona světového filmu a držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, se narodil v roce 1932 v nedaleké Čáslavi, a i to sehrálo v jeho pozdějším osudovém spojení s Poděbrady významnou roli. Oba jeho rodiče byli za protektorátu vězněni, a tak se například setkání malého Miloše s jeho maminkou omezilo na pár drahocenných chvil při návštěvě nechvalně proslulého Petschkova paláce. Jako jedenáctiletý Forman osiřel; oba rodiče zemřeli během šesti týdnů roku 1943 za zdmi koncentračního tábora v Osvětimi. Nedlouho poté už do životního příběhu jednoho z nejslavnějších českých rodáků vstoupily Poděbrady a mnohá osudová setkání.


Po válce totiž Forman nastoupil do poděbradské internátní školy pro válečné sirotky – vyhlášené Středočeské koleje krále Jiřího. „Překvapilo mě, kolik žáků školy pro sirotky má tátu i mámu. Bylo tu sice pár mladíků, kteří za války ztratili rodiče jako já, ale spousta z nich měla za otce ministry, diplomaty, staropražskou smetánku, ale i vysoké komunistické funkcionáře,“ líčil po sametové revoluci otec dvou párů klukovských dvojčat.


Prestiž poděbradské koleje tehdy dosahovala celorepublikového rozsahu. Návrh na zřízení školy pro chlapce, které poznamenala válka, přivítaly logicky všechny politické strany a předháněly se, kdo škole poskytne více příspěvků a dotací (idea na založení internátní střední školy vznikla v letech 1943–1944 v terezínské Malé pevnosti, kde byli na společné cele vězněni poděbradští lékaři Ladislav Filip a Vojtěch Sailer, pozn. red.). Ředitel si tak mohl dovolit vybírat z vynikajících pedagogů. Vznikla jedna z nejlepších středních škol v zemi, kam se nová komunistická i stará kapitalistická elita snažila protlačit mezi sirotky i své ratolesti.

 

Kamarádi z lavice

Mladému Formanovi se zde proto dostalo výborného vzdělání.


A nejen to.


Ve škole poznal i své celoživotní přátele – filmaře Ivana Passera a budoucího dramatika a prezidenta Václava Havla. „Velice brzy jsme se s Václavem skamarádili. On byl sice asi o tři roky mladší, ale pohyboval se v okruhu těch starších, a to s velikou jistotou. Žádní darebáci jsme ale nebyli, protože on to je už od přírody nejslušnější člověk, jakého znám; a já zase na to, abych dělal rebela, jsem příliš zbabělý,“ řekl Forman, který na společně strávené doby v internátu později rád vzpomínal. Jeho spolužáky se v Poděbradech stali například i bratři Mašínové – synové protinacistického odbojáře Josefa Mašína a později zakladatelé antikomunistické ozbrojené skupiny.


Společné poděbradské měsíce strávené v čítárně, dílně, statku nebo na dvoře s drobným zvířectvem, však netrvaly příliš dlouho. Přišel únor 1948 a s ním i začátek éry, která se krvavým písmem zapsala do učebnic dějepisu. Šestnáctiletý Forman byl kvůli kázeňskému přestupku, kdy jej jeden z profesorů obvinil ze zesměšňování komunistické strany, ze zámeckého internátu vyloučen.


Tím skončila i poděbradská epizoda, díky níž režisér Forman nenuceně „přeobsadil ve svém životním bijáku“ některé ze svých zdejších spolužáků, především pak Václava Havla, z vedlejších rolí do těch hlavních…


Text: Aleš Kubelka
Foto:  © archiv Miloše Formana

(26. 4. 2018)


Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY