Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

 

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

 

jitka_schneiderova_

Cítíte se lépe na jevišti, nebo před filmovou kamerou? Někdy se říká, že film je přelétavý milenec, divadlo pak stálý partner…

Mám ráda divadelní i filmové role. V zásadě jde o to, aby se vytvořil dobrý realizační tým; když je nosný námět, může vzniknout dobrá inscenace nebo zajímavý filmový či televizní snímek.

 

Do povědomí diváků jste se dostala díky filmu Samotáři. Jak na natáčení tohoto kultovního snímku vzpomínáte?

Pro mě šlo o generační setkání s několika zajímavými lidmi, například režisérem Davidem Ondříčkem a herci Jiřím Macháčkem, Ivanem Trojanem či Sašou Rašilovem. Skvělý scénárista Petr Zelenka dokázal poutavě napsat příběhy lidí, kteří se ocitli sami uprostřed davu. Vše se dostalo do tragikomické polohy a nakonec měl film velký úspěch.

 

Vaše herecké působení je v jeho počátcích spojeno s pražským Studiem Ypsilon.

Ano, před tím jsem krátce hrála v Městských divadlech pražských a pak přišla nabídka na stálé angažmá v Ypsilonce. V divadle vládla recese všeho druhu, takže člověk musel být neustále ve střehu. Ale během osmi let přišly pěkné role a poznala jsem tady řadu skvělých osobností. Třeba Marka Ebena, Jiřího Lábuse nebo Oldu Kaisera.

 

Podle úspěchu v soutěži StarDance lze soudit, že i ráda tančíte…

Musím se přiznat, že jsem v mládí ani nechodila do tanečních, ale nabídku do této soutěže jsem ráda přijala. Věřte, že přípravy a pak zkoušky na StarDance byly pěknou dřinou. Tehdy jsem trochu ovládala jen polku a valčík. Docela obtížné bylo zvládnout krokové variace a figury při latinskoamerických tancích, ale nakonec jsem to i díky Marku Dědíkovi zvládla. Klidně bych do podobné soutěže šla znovu. Tanec je moje vášeň.

 

Pokud vím, tak jste už několik let patronkou projektu „Hledáme rodiče“, který se věnuje podpoře a rozvoji pěstounské péče. Prozradíte více?

Ano, jsem dlouhodobou patronkou projektu, který podporuje v mnoha směrech pěstounskou péči. Hledají se potencionální pěstouni, které děti opravdu potřebují. Vloni se připravil projekt nazvaný „Díky tanci“, jednalo se o charitativní večer v Lucerně. Zatančili a zazpívali tady naši kamarádi a kamarádky z branže, vybralo se více než dva miliony korun. A tyto prostředky šly konkrétním rodinám nebo jdou na konkrétní cíle. Byl to můj nejlepší projekt, jaký jsem kdy vytvořila. Mám z něj dobrý pocit a v příštím roce ho chceme zopakovat.

 

Co dalšího vás čeká v následujících týdnech po pracovní stránce?

Ve Studiu DVA začínáme zkoušet známou francouzskou situační komedii Brouk v hlavě. Režie se ujal Milan Schejbal a v proslulé dvojroli se představí Filip Blažek. Premiéra je naplánována na 21. června a inscenace je zařazena do programu Metropolitního léta hereckých osobností. Potom bych se měla objevit ve dvou filmech, které se teprve začínají natáčet, takže s informacemi ještě raději počkám.

 

Jaké místo mají ve vašem srdci Poděbrady?

Se zmíněnou Ypsilonkou jsem tady před lety hrála v Prodané nevěstě Esmeraldu. Jinak Poděbrady znám z bruslařské stezky, mám je v povědomí jako pěkné lázeňské město s mnoha parky a bohatou historií.


Text: Milan Čejka
Foto: ČT/Stardance

(26. 4. 2018)


Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY