Poděbraďák Zdeněk Havlas je držitelem nejvyššího ocenění v oblasti vědy

 

Rozhovor se sympatickým vědcem a čerstvým majitelem čestné medaile Akademie věd ČR probíhal v domě, jenž postavil vlastníma rukama před více než třiceti lety na okraji Poděbrad. Ostatně jak Zdeněk Havlas říká, chemik musí být šikovný, jinak by mezi zkumavkami nemohl existovat. I když… Díky jeho nedávnému povídání s Markem Ebenem v pořadu Na plovárně o něm vím, že dělá „chemii bez chemikálií“.


zdenek havlasTak trochu jsem si naběhla, když jsem vedoucího týmu teoretické chemie při Ústavu organické chemie a biochemie v Praze požádala, aby mi náplň své práce osvětlil. „Říká vám něco fyzika?“ zeptal se mě. Opáčila jsem, že se ji občas učím se synem. „Tak to asi znáte Newtonovy zákony, které platí v makrosvětu. V mikrosvětu jsou nahrazeny kvantovými mechanickými rovnicemi. Díky nim se dozvíme, jak se molekuly budou při sloučení a za různých podmínek chovat a jaký nový produkt z nich za nějaký čas vznikne. Zjednodušeně řečeno, to, co dělají chemici, když slijí dvě vodičky do zkumavky a ono jim to dá novou látku, my teoretici děláme v  počítači,“ přiblížil mi „chemii bez chemikálií“ Havlas, který je celý život věrný jediné instituci, tedy s výjimkou několika let, kdy byl na zahraničních stážích v USA a Německu.

Medaili „Za úspěšný přínos vědění a lidstvu“ Akademie věd ČR obdržel letos v září jako 53. vědec v  její historii. „Bylo to pro mě překvapení,“ odpověděl na otázku, co pro něj znamená. „Nebývá zvykem, že by v akademii oceňovali své ředitele jednotlivých ústavů. Považoval jsem to trochu jako satisfakci za velké úsilí, které jsem musel vynaložit, abych během desetiletého ředitelování udržel krok s vědou a zároveň posunul ústav někam dál. Tehdy jsem vstával nesmyslně brzy, ve čtyři ráno už jsem byl v práci, zamknul se v  kanceláři a ‚dělal svou vědu‘. V osm jsem pak začal úřadovat. Medaili beru jako uznání práce celého ústavu, který za těch deset let udělal slušný pokrok. Nechci se chlubit, ale patří dnes ke světovým špičkám.“


Nejvyšší možné ocenění v oblasti vědy má sympatický Poděbraďák doma ve vitrínce. Odsouhlasil mi, že by se tam vešla i Nobelova cena. „Dostat se k ní však není reálné. Trochu jsem nahlédl do zákulisí jejího udílení. Když nejste ze států, kde se o ‚nobelovkách‘ rozhoduje, nemáte moc šancí mezi ně proniknout. Několikrát jsem se snažil navrhnout kandidáty na prestižní Cenu prince Asturského, ale ani tady jsem nepochodil. Koneckonců inscenace Oxygen, kterou hraje Pavel Trávníček s  poděbradskými ochotníky, je o tom, co představuje objev a jak ho ocenit. Ukazuje to, co se děje v zákulisí výběru na prestižní cenu i  skutečnost, že je v podstatě nemožné být spravedlivý. Je objev kyslíku zásadnější než objev buňky?“


Jako čerstvý absolvent Přírodovědecké fakulty UK, oboru fyzikální chemie, nespřádal sny o nových léčivech, i když se ústav jimi proslavil – vzešla z něj například antivirotická látka proti HIV nebo slavný preparát GS9219, který je obrovským pokrokem v léčbě rakoviny. „Snil jsem o tom, že dokážu pochopit excitované stavy molekul. Do nich se dostávají po absorpci určitého množství světla. Musím říct, že už jsem předpověděl mnoho takových stavů, ale že by to někdo uměl včetně mě, tak to zdaleka není. Ještě je pořád co dělat,“ řekl s úsměvem Havlas a  dodal, že ve vědě není třicet let žádná doba. „Naše práce je běh na dlouhou trať. Až na výjimky, kdy se změnila celá fyzika, a dělaly se skokem zásadní objevy, což například nastalo na přelomu devatenáctého a  dvacátého století, tak se stavba vědy dělá cihličku po cihličce. Je to vykoupené velkým úsilím, aby se tam dneska jedna taková cihlička přidala.“

Na bilancování nemá rodák z Loučeně čas, stěží přemýšlí o tom, co stojí před ním. Ve vědě si především cení své práce s  profesorem Hobzou na nepravé vodíkové vazbě. Publikovali ji v roce 2000 a  do dnešní doby zaznamenali na jejím kontě téměř tisícovku citací. Jedná se o nejvíc zmiňovanou práci na Ústavu organické chemie a biochemie vůbec. To, co aktuálně stojí před ním, je dokončení výzkumu na zvýšení účinnosti solárních článků. Kdy to přesně bude, neví. „Se základní vědou je to tak, že vyzkoušíte cosi, co je nepoznáno, a nevíte, jestli to bude fungovat nebo co všechno vás čeká na cestě do finále. To je na jednu stranu krásná skutečnost, ale současně se špatně vysvětluje, když očekávání pořád ještě není naplněno. A třeba k němu nikdy nedojde. Narazíte na něco, co se objeví později a řekne vám ne, tudy cesta nevede. Při neúspěchu nemůžu být naštvaný na přírodu, že se chová jinak, než chci já,“ uvedl muž, který o sobě tvrdí, že je polabský kulak z  vesnice. Rád na chalupě v Křečkově řeže dříví, orá půdu a v poslední době také vyrábí domácí jogurt a sýr. „Baví mě téměř všechno. Pustil jsem se do výroby jogurtu a sýru, protože jsem si uvědomil, že moji prarodiče měli krávu a tyhle věci dělali zcela běžně. Zdědili to od generací před nimi a najednou to bylo přerušené. Zkusil jsem se do toho ponořit. Ona je to svým způsobem aplikovaná chemie. Namnožil jsem si správné bakterie a dělám to v celém objemu – najednou udělám třeba šest litrů jogurtu,“ popsal vědecký pracovník, jenž před spaním „vypíná“ s  kvalitní brakovou literaturou. „Otevřu knihu, hledám, kde jsem skončil, přečtu tři věty a spím,“ podotkl k tomu.

V osobním životě by trojnásobný dědeček Havlas uvítal ještě víc vnoučat. V tom profesním pak má dvě přání. „Jednak bych chtěl udělat průlom až do praktických konců v  solárních článcích. Ten by znamenal velký pokrok ve využití energií. Za druhé je mým snem přijít do sedmi let s novým lékem. Těžko odhadnout, jaký to bude. V ústavu máme rozpracováno několik projektů a jde jen o  to, který se nám povede dovést až do finále. Kdyby se to podařilo u  všech, bylo by to naprosto fantastické.“

 

Vizitka

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc. (1951) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor fyzikální chemie. Po skončení školy nastoupil do Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, kde je dodnes. V letech 2002–2012 byl jeho ředitelem. V zahraničí studoval na Cornell University v Ithace (USA) u Roalda Hoffmanna, držitele Nobelovy ceny, na Univerzitě J. W. Goetha ve Frankfurtu a na Univerzitě v Coloradu. Publikoval 4 knihy, 154 článků, jeho práce byly citovány více než 4 700krát. Byl oceněn medailí Jana Hellicha za prosazení v oboru (Poděbrady, 2008), medailí Univerzity v Lovani (2010), medailí České společnosti chemické (2011) a čestnou medailí AV ČR (2013). Je ženatý, otec dvou dětí.


Text: Monika Langrová
Foto: Archiv Akademie věd ČR

 

 


Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Umí omladit tělo i přišít končetinu tak, aby ještě fungovala. Plastický chirurg Miroslav Veliký operoval a stále působí v Praze, Francii a Velké Británii, odkud se vloni vrátil a nově po jednadvaceti letech práce v oboru má adresu také v Poděbradech. Jeho specializací v rámci plastické estetické chirurgie je kožní onkologie a mikrochirurgie. Našim čtenářům přiblížil nutnost ochrany kůže před sluncem a poodhalil práci plastického chirurga i vývoj tohoto oboru.

celý článek >>>

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY