Poděbradskou kolonádou se požene slovenský národní hrdina

 

V současnosti je vedle cyklisty Petera Sagana nejúspěšnějším sportovcem Slovenska. Olympijský vítěz a mistr světa Matej Tóth bude i hlavní hvězdou poděbradského Evropského poháru v chůzi.

 

/toth_1080

 

A právě Poděbrady se staly pro vystudovaného novináře Tótha místem, které sehrálo důležitou roli v jeho další kariéře elitního světového chodce.

 

Vy jste se stal ambasadorem letošního Evropského poháru. Ale zároveň se nad vaším startem v samotném závodu vznášel otazník. Uvidí vás tedy diváci i na trati, nebo „jen" v roli čestného hosta poděbradské akce roku?

Do Poděbrad se už moc těším. A jestliže nepřijde nějaká nečekaná komplikace, budu na startu závodu na 20 kilometrů!

 

To rádi slyšíme. Poděbradský závod jste poprvé „ochutnal“ ve svých 14 letech, kdy se zde konal Světový pohár. Jak na svou první návštěvu Poděbrad vzpomínáte?

Pro mě byla tehdejší účast v Poděbradech jedním z klíčových okamžiků kariéry. Od té doby jsem se toužil stát profesionálním chodcem. Pamatuji si, že v průběhu Světového poháru panovala v Poděbradech fantastická atmosféra. Byla tam početná skupina slovenských fanoušků a k vidění byly skvělé výkony. Já jsem si nakonec vyzkoušel tříkilometrovou trať a skončil jsem třetí. Můj pohled na Poděbrady se od té doby nezměnil; stále je vnímám jako chodecké město, které je mému srdci blízké. Zaznamenal jsem tam mnoho výborných výsledků, několik krásných vítězství a už teď se těším na další zážitky.

 

Ano, vaše pochvalná slova na Poděbrady jsem četl v poslední době hned v několika článcích…

Sedí mi v Poděbradech totiž úplně všechno (úsměv). Klíčová je samozřejmě velmi dobrá a rychlá trať, ale svoji roli hraje i výborná organizace závodu, většinou také příjemné počasí a své sehrává nepochybně i pohodová lázeňská atmosféra.

 

Poděbradský chodecký okruh patří podle samotných atletů mezi nejrychlejší na světě. Proč myslíte, že to tak je?

Kromě faktorů, které jsem uvedl, je čistě z technického hlediska velkou výhodou dobrý asfaltový povrch a dlouhé rovinky. Psychologicky závody velmi rychle ubíhají. A to ještě nemluvím o kvalitní konkurenci, která se do Poděbrad pokaždé sjede.

 

Máte na Poděbrady nějakou zajímavou vzpomínku, o které jste se ještě s novináři nepodělil?

Jednou jsem z Poděbrad doslova utekl! Spolu s celou výpravou jsme tam cestovali velkým autobusem, který se tam však trmácel ze Slovenska skoro 8 hodin. Tehdy jsem měl malé děti a chtěl jsem u nich být zase co nejdřív; tím spíš jsem si nedokázal představit dlouhou cestu zpět domů. Tak jsem ještě před závody zavolal jedné své známé, aby vzala auto a přijela pro mě. Hned po banketu jsme do něj sedli a domů jsme přijeli už v noci, asi 5 hodin po závodech.

 

S jakým výsledkem byste byl v květnu spokojený a kdo by mohl kromě vás patřit k favoritům závodu?

Jelikož budu startovat na dvacítce, nepasuji se do role hlavního favorita. Stále se ještě dostávám do top formy po loňském zranění. Navíc je současná konkurence v Evropě velmi kvalitní. V super formě závodí třeba Němec Christopher Linke. Budu si chtít hlavně závody užít a pomoci slovenskému družstvu. A především chci mít ze svého výkonu dobrý pocit před finální přípravou na světový šampionát v Londýně.

 

Obhajoba titulu mistra světa bude, předpokládám, vaším hlavním letošním cílem…

Přesně tak. Ale zároveň si dobře uvědomuji, že obhajoba nebude lehká, navíc v tak náročné disciplíně, jako je padesátka. S mým týmem ale děláme vše pro to, abych byl v srpnu v té nejlepší formě.

 

Na závěr malé pikantní odlehčení: kolik nejvíce kilometrů jste v životě ušel za jeden den?

Tahle čísla znám úplně přesně, protože si vedu podrobnou statistiku. Za svoji dosavadní kariéru, tedy za 21 let, jsem ušel 98 000 kilometrů. A nejvíc za den to bylo 55 kilometrů.


Text: Aleš Kubelka
Foto: IAAF


Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY