Poděbradskou kolonádou se požene slovenský národní hrdina

 

V současnosti je vedle cyklisty Petera Sagana nejúspěšnějším sportovcem Slovenska. Olympijský vítěz a mistr světa Matej Tóth bude i hlavní hvězdou poděbradského Evropského poháru v chůzi.

 

/toth_1080

 

A právě Poděbrady se staly pro vystudovaného novináře Tótha místem, které sehrálo důležitou roli v jeho další kariéře elitního světového chodce.

 

Vy jste se stal ambasadorem letošního Evropského poháru. Ale zároveň se nad vaším startem v samotném závodu vznášel otazník. Uvidí vás tedy diváci i na trati, nebo „jen" v roli čestného hosta poděbradské akce roku?

Do Poděbrad se už moc těším. A jestliže nepřijde nějaká nečekaná komplikace, budu na startu závodu na 20 kilometrů!

 

To rádi slyšíme. Poděbradský závod jste poprvé „ochutnal“ ve svých 14 letech, kdy se zde konal Světový pohár. Jak na svou první návštěvu Poděbrad vzpomínáte?

Pro mě byla tehdejší účast v Poděbradech jedním z klíčových okamžiků kariéry. Od té doby jsem se toužil stát profesionálním chodcem. Pamatuji si, že v průběhu Světového poháru panovala v Poděbradech fantastická atmosféra. Byla tam početná skupina slovenských fanoušků a k vidění byly skvělé výkony. Já jsem si nakonec vyzkoušel tříkilometrovou trať a skončil jsem třetí. Můj pohled na Poděbrady se od té doby nezměnil; stále je vnímám jako chodecké město, které je mému srdci blízké. Zaznamenal jsem tam mnoho výborných výsledků, několik krásných vítězství a už teď se těším na další zážitky.

 

Ano, vaše pochvalná slova na Poděbrady jsem četl v poslední době hned v několika článcích…

Sedí mi v Poděbradech totiž úplně všechno (úsměv). Klíčová je samozřejmě velmi dobrá a rychlá trať, ale svoji roli hraje i výborná organizace závodu, většinou také příjemné počasí a své sehrává nepochybně i pohodová lázeňská atmosféra.

 

Poděbradský chodecký okruh patří podle samotných atletů mezi nejrychlejší na světě. Proč myslíte, že to tak je?

Kromě faktorů, které jsem uvedl, je čistě z technického hlediska velkou výhodou dobrý asfaltový povrch a dlouhé rovinky. Psychologicky závody velmi rychle ubíhají. A to ještě nemluvím o kvalitní konkurenci, která se do Poděbrad pokaždé sjede.

 

Máte na Poděbrady nějakou zajímavou vzpomínku, o které jste se ještě s novináři nepodělil?

Jednou jsem z Poděbrad doslova utekl! Spolu s celou výpravou jsme tam cestovali velkým autobusem, který se tam však trmácel ze Slovenska skoro 8 hodin. Tehdy jsem měl malé děti a chtěl jsem u nich být zase co nejdřív; tím spíš jsem si nedokázal představit dlouhou cestu zpět domů. Tak jsem ještě před závody zavolal jedné své známé, aby vzala auto a přijela pro mě. Hned po banketu jsme do něj sedli a domů jsme přijeli už v noci, asi 5 hodin po závodech.

 

S jakým výsledkem byste byl v květnu spokojený a kdo by mohl kromě vás patřit k favoritům závodu?

Jelikož budu startovat na dvacítce, nepasuji se do role hlavního favorita. Stále se ještě dostávám do top formy po loňském zranění. Navíc je současná konkurence v Evropě velmi kvalitní. V super formě závodí třeba Němec Christopher Linke. Budu si chtít hlavně závody užít a pomoci slovenskému družstvu. A především chci mít ze svého výkonu dobrý pocit před finální přípravou na světový šampionát v Londýně.

 

Obhajoba titulu mistra světa bude, předpokládám, vaším hlavním letošním cílem…

Přesně tak. Ale zároveň si dobře uvědomuji, že obhajoba nebude lehká, navíc v tak náročné disciplíně, jako je padesátka. S mým týmem ale děláme vše pro to, abych byl v srpnu v té nejlepší formě.

 

Na závěr malé pikantní odlehčení: kolik nejvíce kilometrů jste v životě ušel za jeden den?

Tahle čísla znám úplně přesně, protože si vedu podrobnou statistiku. Za svoji dosavadní kariéru, tedy za 21 let, jsem ušel 98 000 kilometrů. A nejvíc za den to bylo 55 kilometrů.


Text: Aleš Kubelka
Foto: IAAF


Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

V březnu minulého roku dostal divadelní Cenu Thálie za roli Jona v monodramatu Shylock. O měsíc později při Poděbradských dnech poezie převzal Křišťálovou růži za mistrovství v přednesu poezie a prózy. Při té příležitosti nabídl přítomným v Divadle Na Kovárně ukázku ze svého oceněného představení. Nyní se Milan Kňažko i jeho Shylock do Poděbrad vracejí.

celý článek >>>

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

Divadlo Na Kovárně uvedlo v lednu komedii A na Hrušce sedí diktátor. Miroslav Táborský, jeden z protagonistů této konverzační grotesky, zavzpomínal při své návštěvě Poděbrad i na své mládí.

celý článek >>>

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Kdybychom mohli slavným Rychlým šípům symbolicky položit otázku, jak spisovatele Jaroslava Foglara spojují Poděbrady s Pražským hradem, určitě by to pro ně byla další záhada hlavolamu. 28. října 2017 obdržel in memoriam „Jestřáb“ Foglar od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. Na této poctě se obřím dílem podílel poděbradský rodák, nakladatel, spisovatel a zasvěcený foglarovec Jiří Stegbauer.

celý článek >>>

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

Střední odborné učiliště společného stravování, Poděbrady, obor číšník. I to má ve svém životopise v kolonce vzdělání zapsáno mistr světa v kanoistice Martin Fuksa. Čtyřiadvacetiletý nymburský patriot se do Poděbrad před pár dny vrátil. Neroznášel však obědy, ani nebojoval ve své lodi s vlnami na Labi.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

U ohně s Michalem Horáčkem

U ohně s Michalem Horáčkem

Možnost opéct si buřta s kandidátem na prezidenta a poslechnout si klasické táborové písničky přilákala do poděbradského ATC golf kempu desítky lidí včetně několika starostů okolních obcí.

celý článek >>>

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Ta zpráva, která začátkem července přiletěla z Londýna, zněla jako z říše sci-fi. Poděbraďák Michael Vrbenský postoupil do finále tenisového Wimbledonu! A co na tom, že šlo „jen“ o turnaj juniorů a čtyřhru.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY