S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

 

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

 

rybar__kDo Poděbrad vyrazil Ondřej Rybář s oběma syny – Vítkem a Jirkou.

 

Dnes (22. 9. 2018) zde na Jezeře probíhají ukázky mnoha zajímavých sportů. Jakému sportu jste se v mládí kromě biatlonu věnoval vy?

Jako skoro každý kluk jsem začínal s fotbalem. Pak se k tomu přidal i orientační běh. Jsem z vesnice, takže když se tady podívám na ty koně, tak je to nádhera. Kůň není stroj, který by šel jen tak ovládat, je to zvíře, které má svoji hlavu. A v tom je ta krása.

 

Do Poděbrad jste přijel i se svými syny. Budou z nich také biatlonisté?

Zatím nevím, dělají, co je baví. Oba se rádi hýbají, ať je to jízda na kole, fotbal nebo florbal. („Ale chtěl bych dělat biatlon,“ usměje se vedle Rybáře sedící syn Vít).

 

Už několik let jste mluvil o tom, že byste chtěl více času věnovat rodině. Po olympijské sezoně jste i proto přešel z funkce šéftrenéra biatlonistů na post sportovního ředitele.

Já bych si ani nehrál na to, kdo jakou funkci má, ale jakou práci dělá. Jsem rád, že můžu být i nadále v kontaktu s týmem. Času na rodinu mám více, protože už nemusím jezdit do zahraničí na různá soustředění a přípravy.

 

Na druhou stranu, nechybí vám tým a přátelé? Přece jen jste byl dlouhá léta skoro celý rok s biatlonisty, od Skandinávie přes Kanadu až po Jižní Koreu…

To víte, že trochu jo. Vždycky jsem říkal, že ta parta je moje druhá rodina. Ale jednou jsem se tak rozhodl, tak to snad přežiju. Času stráveného s rodinou si teď vážím víc; v létě jsme byli třeba na Moravě, a skvěle si to užili.

 

Začátkem roku pořádně rozvířila klidné biatlonové vlny Gabriela Koukalová kontroverzní autobiografií s názvem JINÁ. V ní mimo jiné píše o bulimii, přetvářce a napjatých vztazích v naoko dokonalém reprezentačním týmu. Jaký na celou věc máte názor?

Některé věci z té knihy, které proběhly médii, jsou pro mě nepochopitelné. Také ostatní, kteří „u toho“ byli, se Gábině diví. Ale jinak je to její rozhodnutí. Tu knihu chtěla vydat, vydala ji a každý je svého štěstí strůjcem.

 

Četl jste tuto knihu?

Nečet´, a ani číst nebudu (rezignovaný povzdech).  S Gábinou jsem byl na všech závodech, kde se jí dařilo, ale i na těch, kde tolik ne. Myslím, že mám na co v dobrém vzpomínat a nebudu si to kazit nějakou knihou.

 

Přesto, neměla Koukalová prát toto špinavé prádlo nejdříve s těmi, které kritizuje?

Tak to i myslím. Je normální, že ne každý v týmu vám sedne. Pak bych si měl ale vše vyříkat a nějak se k tomu postavit, a ne na tom založit knihu. Je to obrovská škoda. Ta kniha se třeba dala udělat motivačně směrem k mládeži, protože Gábina byla vzorem pro všechny děti. My jsme hrdí na to, že děti chtějí dělat biatlon, a že pro ně máme idoly. Celá tahle situace mě moc mrzí, s Gábinou už ani nejsem v kontaktu. Ale v mnoha věcech se dnes rozcházejí naše názory. Každá kariéra musí nějak skončit a mrzí mě, když skončí takhle, než kdyby člověk odešel se vztyčenou hlavou.

 

Myslíte, že už se Koukalová k biatlonu nevrátí?

Moc tomu nevěřím. Ani ze strany Gábiny mi nepřipadá, že by ji sport chyběl.

 

Pojďme raději k nové sezoně, která už pomalu klepe na dveře. Jaké budou její vrcholy?

Jednak březnové mistrovství světa ve švédském Östersundu, a za druhé více méně všechny závody světového poháru. Nejvíce sledovaný bude určitě předvánoční světový pohár u nás v Novém Městě na Moravě, na něj se moc těšíme.


Text a foto: Aleš Kubelka

(22. 9. 2018)


Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš otevřel v sobotu 24. února 2018 na poděbradském Jiřího náměstí svoji regionální kancelář. Proč si rodák z Jablonce nad Nisou vybral pro svůj krajský „azyl“ právě Poděbrady, prozradil mimo jiné v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Zatímco na olympiádě v Soči měly Poděbrady své zastoupení v podobě krasobruslařky Elizavety Ukolové, na té letošní sportovec z polabských lázní chyběl. Výrazná stopa se symbolikou pěti kruhů však Poděbradům opět neunikla. Model Jan Vurm se totiž stal jednou z hlavních tváří vychvalované olympijské kolekce, ve které zářil český tým v čele s Ester Ledeckou na hrách v Jižní Koreji.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY