S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

 

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

 

/muchow_638x276__Váš poděbradský koncert The Antagonists nese v podtitulu slogan „hear the movies, watch the music". Kdy jste naposledy hudbu skutečně „sledoval"?

To bylo letos na karlovarském filmovém festivalu, kde měl workshop skladatel James Howard. Tehdy jsem opravdu hudbu fascinovaně sledoval. Jinak je ale ten slogan spíš slovní hříčka. Chtěl jsem tím pojmenovat, že na koncertu v Poděbradech může divák vidět hudebníky hrát filmovou hudbu, kterou ve filmech jen slyšeli. A tedy, obrazně řečeno, poslechnout si některé části filmů.

 

Před pár dny vám vyšla bilanční kompilace mapující vaši tvorbu pro české filmy (Samotáři, Grandhotel, Jedna ruka netleská ad., pozn. red.). Jak se zrodil nápad na vydání této desky a především pak na její „přetavení“ v živý koncert?

První impulz přišel při jednom rozhovoru po fotbálku. Kamarád se mě zeptal, proč nekoncertuji se svou filmovou hudbou, když už se jí věnuji přes 20 let. No, a já se toho tehdy chytl. První byla idea koncertního provedení mé filmové hudby, a až později, když jsem se o chystaném projektu zmínil na Supraphonu, mi nabídli vydat i souhrnnou kompilaci.

 

Budou se nějak lišit aranže skladeb, které znají lidé z filmů, od koncertního provedení?

Ano, akcentoval jsem zpívané skladby. Navíc, koncerty výhradně instrumentální filmové hudby bývají někdy divácky „nekomunikativní“. Nicméně zahrajeme i instrumentální témata z filmů jako Grandhotel, Václav nebo Normal.

 

Speciálně pro tento koncert v Poděbradech jste vytvořil kapelu The Antagonists…

Každý správný filmový příběh má svého protagonistu a minimálně jednoho antagonistu. Já jsem protagonistu v podobě své filmové hudby už měl, tak jsem začal hledat partnery, abychom vytvořili ten správný filmový příběh. Oslovil jsem kolegy, se kterými jsem v průběhu let spolupracoval nejčastěji. K mé velké radosti je výsledná sestava kapelou mých snů. Ema Brabcová a Václav Havelka zpívají, Marek Doubrava hraje na kytaru, klavír a pomáhá mi s koncertními aranžemi, Jan Janečka  bude za bicími a Marie Dorazilová s Jenovéfou Bokovou nás doprovázejí na cello a housle.

 

A jaká bude vaše role?

Já budu hrát na basu a kytaru.


Už jsem si myslel, že budete dirigovat symfonický orchestr; i když to si moc dobře představit nedokážu…
To já taky ne (smích). Je pravda, že kdyby mi někdo před 20 lety řekl, že budu vystupovat na jednom pódiu s filharmonií, asi bych se dost hlasitě rozesmál a snažil se mu vysvětlit, že asi došlo k omylu. A doporučil mu Pink Floyd. Ale na spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice se těším moc! Mému naturelu je totiž komorní hudba asi vůbec nejbližší.

 

Jak bude vypadat doprovodná videoprojekce koncertu?

S Jaromírem Vondrákem, zvaným VJ Clad, jsme se domluvili, že nebudeme jen otrocky pouštět sekvence filmů. Samozřejmě, že filmový materiál využívat budeme, ale bude autorsky zpracován. Někde je využito specifické vizuality konkrétního snímku, jindy se pracuje jen se symboly nebo s obrazem z kamer snímajících dění na pódiu.

 

Pojďme ještě k vaší studiové tvorbě. Podle čeho si vybíráte, když se rozhodujete, zda na nabídku ke složení filmové hudby kývnete?

Jsou režiséři, se kterými bych pracoval, i kdyby jako scénář přinesli telefonní seznam (úsměv). A jsou scénáře, ke kterým bych dělal hudbu, i kdyby to byl film režírovaný morčetem. Když mám pocit, že rozumím příběhu, stylu vyprávění nebo cítím nadšení režiséra, není proč váhat. Film miluji a rád se podílím na vyprávění filmem.

 

Předpokládám proto, že z nového festivalu Soundtrack musíte být nadšený. Byl jste se loni podívat na jeho nultém ročníku?

Minulý rok jsem v Poděbradech bohužel nebyl. Ale o nultém ročníku jsem věděl a sledoval ho na dálku. Michala Dvořáka upřímně obdivuji. Nejen, že je to výborný skladatel a hudebník, ale dokáže svou pozitivní energií a pracovitostí dávat do pohybu nápady, které by mnozí považovali za nerealizovatelné. Filmová hudba má totiž schopnost oslovit diváky častokrát silněji než film samotný.

 

Nakonec trochu fikce: pro jaký hudební nástroj byste sáhl, kdybyste měl napsat krátkou hudební upoutávku na město Poděbrady?

Nevím přesně proč, ale první nástroj, po kterém bych sáhl, by byla harfa. Možná kvůli fontáně v parku, no fakt nevím (úsměv).

 

A kdyby byla hudba tělesným orgánem, který by to byl?

Uff, vy mě nešetříte…(smích). Samozřejmě, že podle mě je hudba srdcem. K její tvorbě se sice bez fungujícího mozku neobejdete, ale pro její vnímání je srdce nejdůležitější…


Text: Aleš Kubelka
Foto: www.rockandall.cz


Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY