S „královnou“ kraje o Dvořákově múze, investicích i Kafíčku

 

Poprvé v nové funkci zavítala do Poděbrad hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. A lázně jí cizí rozhodně nejsou. „Narodila jsem se v Karlových varech, takže minerálky a oplatky mám v krvi,“ řekla s úsměvem někdejší 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

 

/jermanova_1x1_

Vzpomenete si, kdy jste byla naposledy v Poděbradech?

Ano, jistě, bylo to loni v srpnu. Přijela jsem na Soundtrack Festival. A pak samozřejmě v rámci volební kampaně. To jsme ale navštívili přes 400 obcí Středočeského kraje.

 

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack finančně podporuje i kraj. Jak na vás projekt hudebníka Michala Dvořáka zapůsobil?

Je to skvělá myšlenka, Michalovi se podařilo najít díru na trhu. Soudě podle obrovského zájmu o loňský „nultý“ ročník si festival našel místo v srdcích diváků a to je to nejdůležitější. Slyšela jsem, že letos do Poděbrad zavítá Nicola Piovani, držitel Oskara za hudbu k filmu Život je krásný. Jsem přesvědčena, že Soundtrack bude růst a že do středních Čech přitáhne mnoho lidí z celé naší krásné země, ale i turistů ze zahraničí. Moc mu fandím.

 

Pojďme k dnešku, kdy jste se stala čestným hostem Dne Poděbrad. Jaký dojem ve vás jeho program zanechal?

Bylo to moc fajn, navíc byl den velmi dobře organizačně připraven. Jsem pyšná na historii, kterou jsme dnes prezentovali. Korunovační klenoty pro mě mají mystickou symboliku. Říkala jsem si v duchu, jaké by to asi bylo potkat se dnes s Jiřím z Poděbrad. Co by nám řekl…

 

Třeba by se rozpovídal o historické a přírodní kráse města a jeho okolí…

To ano, Poděbrady mám moc ráda. Ne, že bych znala každý kout, ale když tu jsem, projdu se kolem řeky a moc se mi líbí zdejší zrekonstruovaný park. Dokonce tu mám i oblíbenou kavárnu – Kafíčko.

 

A od kávy rovnou k práci. Středočeský kraj je důležitým partnerem Poděbrad v mnoha ohledech. Nejvýraznější byla za poslední roky investice a vybudování nadjezdu přes železnici v Koutecké ulici.

Vím, že po nadjezdu lidé v Poděbradech dlouho volali a že kolem projektu byla celá řada diskuzí. Jsem ráda, že se stavba podařila zrealizovat. Nadjezd jsem už párkrát využila na svých cestách.

 

Ani letos by se krajské investice neměly Poděbradům vyhnout. Prozraďte, co na nás „chystáte“?

V současnosti připravujeme investiční akci Zateplení Střední zemědělské školy a Střední odborné školy v Poděbradech. A také vás zřejmě potěším příslibem, že letos proběhne odkládaná rekonstrukce Revoluční ulice. Dalším krajským projektem bude úprava křižovatky u Přední Lhoty na okružní. Její součástí bude i cyklostezka. K samotné stavbě dojde v roce 2018. V koordinaci s předešlým projektem se v současné chvíli připravuje rovněž oprava silnice mezi Kostelní a Přední Lhotou. Bude kompletně zrekonstruována vozovka a v Kostelní Lhotě se silnice rozšíří o pruh pro cyklisty, který bude navazovat na Lhoteckou cyklostezku.

 

Na Poděbrady tedy kraj, jak vidno, nezapomíná. Jak vy osobně vnímáte ekonomickou, historickou a kulturní roli Poděbrad v rámci celého Středočeského kraje?

Poděbrady mají úžasnou historii, vždyť také nesou jméno jednoho z největších českých králů. Lázeňské město, sklárny, minerální vody, krásné památky, golfové hřiště, řeka a snadný přístup na dálnici, to jsou všechno velmi dobré předpoklady do budoucna. Poděbrady jsou velmi důležitým městem Středočeského kraje a já věřím, že se budou rozvíjet. V jedné oblasti však máme všichni v našem kraji rezervy – jde o cestovní ruch. Jsem přesvědčena, že Poděbrady patří mezi destinace s největším turistickým potenciálem.

 

Nakonec ještě pojďme k vaší funkci a vedení kraje. Jaké nejdůležitější cíle si nově utvořená koalice v čele s vámi vytyčila pro první rok po volbách?

V první řadě chceme nastavit kvalitní finanční řízení úřadu. Nutně potřebujeme stabilizovat špatnou finanční situaci nemocnic. Jednou z dalších velkých priorit je doprava, a to nejen údržba a oprava silnic a mostů, ale také integrovaná doprava. Naším velkým cílem je i motivovat lidi k práci. Jak zaměstnance úřadu, tak starostky a starosty našich obcí. Přesvědčit je, že kraj je tu pro ně a že je bude podporovat.


Text a foto: Aleš Kubelka


Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš otevřel v sobotu 24. února 2018 na poděbradském Jiřího náměstí svoji regionální kancelář. Proč si rodák z Jablonce nad Nisou vybral pro svůj krajský „azyl“ právě Poděbrady, prozradil mimo jiné v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Zatímco na olympiádě v Soči měly Poděbrady své zastoupení v podobě krasobruslařky Elizavety Ukolové, na té letošní sportovec z polabských lázní chyběl. Výrazná stopa se symbolikou pěti kruhů však Poděbradům opět neunikla. Model Jan Vurm se totiž stal jednou z hlavních tváří vychvalované olympijské kolekce, ve které zářil český tým v čele s Ester Ledeckou na hrách v Jižní Koreji.

celý článek >>>

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Poděbradský rodák a odchovanec zdejšího fotbalového klubu Bohemie Bořek Dočkal mění dres. Možná si již potichu pobrukuje legendární píseň „Streets of Philadelphia“ od zpěváka Bruce Springsteena. Právě s pensylvánskou metropolí spojí totiž český reprezentant svůj další sportovní i životní osud.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY