S „královnou“ kraje o Dvořákově múze, investicích i Kafíčku

 

Poprvé v nové funkci zavítala do Poděbrad hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. A lázně jí cizí rozhodně nejsou. „Narodila jsem se v Karlových varech, takže minerálky a oplatky mám v krvi,“ řekla s úsměvem někdejší 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

 

/jermanova_1x1_

Vzpomenete si, kdy jste byla naposledy v Poděbradech?

Ano, jistě, bylo to loni v srpnu. Přijela jsem na Soundtrack Festival. A pak samozřejmě v rámci volební kampaně. To jsme ale navštívili přes 400 obcí Středočeského kraje.

 

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack finančně podporuje i kraj. Jak na vás projekt hudebníka Michala Dvořáka zapůsobil?

Je to skvělá myšlenka, Michalovi se podařilo najít díru na trhu. Soudě podle obrovského zájmu o loňský „nultý“ ročník si festival našel místo v srdcích diváků a to je to nejdůležitější. Slyšela jsem, že letos do Poděbrad zavítá Nicola Piovani, držitel Oskara za hudbu k filmu Život je krásný. Jsem přesvědčena, že Soundtrack bude růst a že do středních Čech přitáhne mnoho lidí z celé naší krásné země, ale i turistů ze zahraničí. Moc mu fandím.

 

Pojďme k dnešku, kdy jste se stala čestným hostem Dne Poděbrad. Jaký dojem ve vás jeho program zanechal?

Bylo to moc fajn, navíc byl den velmi dobře organizačně připraven. Jsem pyšná na historii, kterou jsme dnes prezentovali. Korunovační klenoty pro mě mají mystickou symboliku. Říkala jsem si v duchu, jaké by to asi bylo potkat se dnes s Jiřím z Poděbrad. Co by nám řekl…

 

Třeba by se rozpovídal o historické a přírodní kráse města a jeho okolí…

To ano, Poděbrady mám moc ráda. Ne, že bych znala každý kout, ale když tu jsem, projdu se kolem řeky a moc se mi líbí zdejší zrekonstruovaný park. Dokonce tu mám i oblíbenou kavárnu – Kafíčko.

 

A od kávy rovnou k práci. Středočeský kraj je důležitým partnerem Poděbrad v mnoha ohledech. Nejvýraznější byla za poslední roky investice a vybudování nadjezdu přes železnici v Koutecké ulici.

Vím, že po nadjezdu lidé v Poděbradech dlouho volali a že kolem projektu byla celá řada diskuzí. Jsem ráda, že se stavba podařila zrealizovat. Nadjezd jsem už párkrát využila na svých cestách.

 

Ani letos by se krajské investice neměly Poděbradům vyhnout. Prozraďte, co na nás „chystáte“?

V současnosti připravujeme investiční akci Zateplení Střední zemědělské školy a Střední odborné školy v Poděbradech. A také vás zřejmě potěším příslibem, že letos proběhne odkládaná rekonstrukce Revoluční ulice. Dalším krajským projektem bude úprava křižovatky u Přední Lhoty na okružní. Její součástí bude i cyklostezka. K samotné stavbě dojde v roce 2018. V koordinaci s předešlým projektem se v současné chvíli připravuje rovněž oprava silnice mezi Kostelní a Přední Lhotou. Bude kompletně zrekonstruována vozovka a v Kostelní Lhotě se silnice rozšíří o pruh pro cyklisty, který bude navazovat na Lhoteckou cyklostezku.

 

Na Poděbrady tedy kraj, jak vidno, nezapomíná. Jak vy osobně vnímáte ekonomickou, historickou a kulturní roli Poděbrad v rámci celého Středočeského kraje?

Poděbrady mají úžasnou historii, vždyť také nesou jméno jednoho z největších českých králů. Lázeňské město, sklárny, minerální vody, krásné památky, golfové hřiště, řeka a snadný přístup na dálnici, to jsou všechno velmi dobré předpoklady do budoucna. Poděbrady jsou velmi důležitým městem Středočeského kraje a já věřím, že se budou rozvíjet. V jedné oblasti však máme všichni v našem kraji rezervy – jde o cestovní ruch. Jsem přesvědčena, že Poděbrady patří mezi destinace s největším turistickým potenciálem.

 

Nakonec ještě pojďme k vaší funkci a vedení kraje. Jaké nejdůležitější cíle si nově utvořená koalice v čele s vámi vytyčila pro první rok po volbách?

V první řadě chceme nastavit kvalitní finanční řízení úřadu. Nutně potřebujeme stabilizovat špatnou finanční situaci nemocnic. Jednou z dalších velkých priorit je doprava, a to nejen údržba a oprava silnic a mostů, ale také integrovaná doprava. Naším velkým cílem je i motivovat lidi k práci. Jak zaměstnance úřadu, tak starostky a starosty našich obcí. Přesvědčit je, že kraj je tu pro ně a že je bude podporovat.


Text a foto: Aleš Kubelka


Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

V březnu minulého roku dostal divadelní Cenu Thálie za roli Jona v monodramatu Shylock. O měsíc později při Poděbradských dnech poezie převzal Křišťálovou růži za mistrovství v přednesu poezie a prózy. Při té příležitosti nabídl přítomným v Divadle Na Kovárně ukázku ze svého oceněného představení. Nyní se Milan Kňažko i jeho Shylock do Poděbrad vracejí.

celý článek >>>

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

Divadlo Na Kovárně uvedlo v lednu komedii A na Hrušce sedí diktátor. Miroslav Táborský, jeden z protagonistů této konverzační grotesky, zavzpomínal při své návštěvě Poděbrad i na své mládí.

celý článek >>>

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Kdybychom mohli slavným Rychlým šípům symbolicky položit otázku, jak spisovatele Jaroslava Foglara spojují Poděbrady s Pražským hradem, určitě by to pro ně byla další záhada hlavolamu. 28. října 2017 obdržel in memoriam „Jestřáb“ Foglar od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. Na této poctě se obřím dílem podílel poděbradský rodák, nakladatel, spisovatel a zasvěcený foglarovec Jiří Stegbauer.

celý článek >>>

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

Střední odborné učiliště společného stravování, Poděbrady, obor číšník. I to má ve svém životopise v kolonce vzdělání zapsáno mistr světa v kanoistice Martin Fuksa. Čtyřiadvacetiletý nymburský patriot se do Poděbrad před pár dny vrátil. Neroznášel však obědy, ani nebojoval ve své lodi s vlnami na Labi.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

U ohně s Michalem Horáčkem

U ohně s Michalem Horáčkem

Možnost opéct si buřta s kandidátem na prezidenta a poslechnout si klasické táborové písničky přilákala do poděbradského ATC golf kempu desítky lidí včetně několika starostů okolních obcí.

celý článek >>>

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Ta zpráva, která začátkem července přiletěla z Londýna, zněla jako z říše sci-fi. Poděbraďák Michael Vrbenský postoupil do finále tenisového Wimbledonu! A co na tom, že šlo „jen“ o turnaj juniorů a čtyřhru.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY