Šaty pro „staročeského anděla“ šily i děti z bažantnice

 

„V tomhle národním kroji budu vypadat jako takový staročeský anděl!“ řekla vítězka České Miss Andrea Bezděková, když spatřila kostým, se kterým hodlala ohromit porotu na finále největší světové soutěže krásy.

 

scf6243

Dvaadvacetiletá kráska vyrazila koncem ledna na Filipíny, kde se letošní Miss Universe 2016 koná. A v jejím cestovním šatníku nechyběly ani šaty, které navrhla designérka Marie Stará z poděbradského ateliéru Rodná Hrouda.


Její nápady působí v dnešním světě až étericky. Posuďte sami.


Do práce na kostýmu pro Českou Miss Earth Kristýnu Kubíčkovou zapojila úspěšná návrhářka z Poděbrad seniory z Domova Na Zámku v Lysé nad Labem. „Šaty splněných přání“ pro Českou Miss World Natálii Kotkovou pomáhali pro změnu vytvořit dětští pacienti na onkologickém oddělení v Motole.


A do třetice?


Tentokrát sympatická brunetka zůstala ve svých úctyhodných „dobročinných rozmarech“ v Poděbradech. Do samotné realizace národního kostýmu pro Miss Andreu Bezděkovou totiž přizvala děti ze Speciální školy, které mají určitou formou mentálního postižení. „Žákyně přišívaly originální nitěné knoflíky, které nakonec na látce vytvořily květinové ornamenty. Ty byly následně ručně aplikovány na samotný kostým. Bylo vzrušující a inspirativní pozorovat trpělivost a zručnost dětí, které i přes nepřízeň svého osudu dokázaly přiložit ruku k dílu,“ ocenila návrhářka Stará.

 

Souhra Stará&Mladá

Také ředitelka školy Pavlína Mladá byla spoluprací nadšená. „Každé šaty Marušky Staré mají svůj příběh a já jsem velmi ráda, že jsme se do tohoto projektu mohli zapojit. Pro naše dívky to byl sice náročný úkol, ale i velká výzva. Maruška jim byla po několik týdnů, kdy se scházely ke společnému šití, úžasnou ‚mistrovou‘ i kamarádkou. Podívat se mohly i do jejího poděbradského atelieru, kde šaty vznikaly,“ řekla PN ředitelka Mladá. Velkou odměnou pro „malé švadlenky“ pak bylo setkání se samotnou Miss Andreou Bezděkovou. „Pro děvčata to byl velký zážitek. A šaty, ty jsou nádherné!“ dodala Mladá.


Na první pohled decentní a jemné šaty z bílého bavlněného sametu princesového střihu budou po světové soutěži Miss Universe  vydraženy a celý výtěžek bude věnován dětem ze Speciální školy v Poděbradech.


Text: Aleš Kubelka
Foto: Rodná Hrouda

 


Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš otevřel v sobotu 24. února 2018 na poděbradském Jiřího náměstí svoji regionální kancelář. Proč si rodák z Jablonce nad Nisou vybral pro svůj krajský „azyl“ právě Poděbrady, prozradil mimo jiné v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Zatímco na olympiádě v Soči měly Poděbrady své zastoupení v podobě krasobruslařky Elizavety Ukolové, na té letošní sportovec z polabských lázní chyběl. Výrazná stopa se symbolikou pěti kruhů však Poděbradům opět neunikla. Model Jan Vurm se totiž stal jednou z hlavních tváří vychvalované olympijské kolekce, ve které zářil český tým v čele s Ester Ledeckou na hrách v Jižní Koreji.

celý článek >>>

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Poděbradský rodák a odchovanec zdejšího fotbalového klubu Bohemie Bořek Dočkal mění dres. Možná si již potichu pobrukuje legendární píseň „Streets of Philadelphia“ od zpěváka Bruce Springsteena. Právě s pensylvánskou metropolí spojí totiž český reprezentant svůj další sportovní i životní osud.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY