Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

 

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

 

/langr87545_Letošní předvolební kampaň byla ještě vyhrocenější než ta předchozí, souhlasíte?

Je to tak. Nemyslím, že končící koalice v uplynulém volebním období provedla něco tak zásadně špatně, aby dala náboje opozici a tak byli zmobilizováni lidé, kteří mají neukojené ambice, osobní antipatie, případně věční kverulanti a ti zahájili frontální útok na konkrétní osoby. Jen si například vybavte, kolik se najednou vyrojilo anonymních facebookových profilů. Jde o zbabělce, kteří se bojí říct svůj názor, ale anonymně jim to jde víc než „dobře“. Často to byly urážlivé, sprosté a lživé útoky. Paradoxně díky za ty, kteří se alespoň nebáli vyjádřit vlastní názor pod svým jménem; byť s nimi nemusím souhlasit, nejsou to alespoň srabi. Trefně poslední měsíce popsal doktor Zezula, který řekl, že letošní volby byly „Langrobraní“.

A byly?

Zpočátku jsem nevěřil, že tato nenávistná kampaň bude mít efekt, protože jsem předpokládal, že lidé už mají dost negativních zpráv, zloby a zášti. Ale asi jsem se spletl.

Přesto jste se stal vítězem komunálních voleb, a to s výraznou převahou…

Navzdory tomu, do jaké míry byla kampaň urážlivá a osobní, tak je tento výsledek fantastický. Ti všichni, co mě – možná i koordinovaně – kritizovali, nedosáhli toho, aby mě odstavili. Ať se to někomu líbí, nebo ne, vítězem voleb je Volba pro Poděbrady! To, že se nám zatím nedaří sestavit koalici, je druhá věc. Moc si vážím především toho, že jsem potřetí v řadě získal nejvíc individuálních hlasů ze všech kandidátů. Chci proto opravdu upřímně poděkovat všem, kteří dali hlas Volbě pro Poděbrady, případně mé osobě.  

Ať tak či onak, oproti volbám v roce 2014 přišlo vaše uskupení o 2 mandáty a 8,5% hlasů. Mohly v tom hrát roli rozkoly v koalici a založení vlastní kandidátky Pro občany Poděbrad zastupitelem Zbyňkem Lukavcem?

S radním Lukavcem jsme se rozdělili na dva týmy ze dvou důvodů. On je zastáncem participativního principu demokracie, já jsem zastáncem zastupitelské demokracie. Jednodušeji řečeno, cíl máme stejný, ale cestu k němu odlišnou. A zadruhé jsme byli tak trochu „dva kohouti na jednom smetišti“, což nemyslím nijak špatně, ale zkrátka jsme si řekli, že každý půjdeme svou cestou. Nicméně netajím se tím, že díky zmíněným společným cílům jsme dávali najevo, že nemáme problém spolupracovat i po volbách. A když sečteme počet hlasů Volby pro Poděbrady a uskupení Pro občany Poděbrad, zjistíme, že je to o 2 000 hlasů více, než měla naše společná kandidátka před čtyřmi lety.

Souhlasíte však, že se ve vašem prvním funkčním období podařilo zrealizovat mnohem více investic než mezi lety 2014–2018?

V tom s vámi souhlasím. Těch důvodů je několik. Jednak jde o souhru organizačních kolizí a jednak o odtrženost centrálních orgánů od reality. Nedokázaly vypisovat optimální dotační tituly tak, aby odpovídaly potřebám měst. V tom prvním funkčním období končilo jedno dotační období a najednou se nám otevíral zisk financí, kterými státní i krajští úředníci dříve šetřili. „Skákali“ jsme tak do výzev a řadu projektů jsme mohli uskutečnit. Pak ale přišlo nové finanční období EU, které nebylo dobře nastavené a výsledkem toho je, že nyní opět dotační orgány evidují přebytek financí. Teď už pomalu začínáme rekonstruovat halu BIOS nebo dělat kanalizaci Na Zámostí, za dveřmi je i oprava Revoluční ulice. Shodou okolností všechny tyto tři projekty však byly poznamenány negativním lidským faktorem.

Přesto se vám nepodařilo postavit nový společenský sál, projekt, který byl vlajkovou lodí vašeho koaličního programu…

Společenský sál je mou osobní prohrou, to přiznávám. A je mi líto, že se mi nepodařilo ukočírovat vlastní koalici, abychom naplnili náš volební program. Společenský sál je pro dnešní moderní Poděbrady zcela nezbytný. Podle mého názoru mnohem potřebnější než třeba plavecký bazén.  

Druhým nejúspěšnějším subjektem v poděbradských komunálních volbách byly Naše Poděbrady. Překvapil vás jejich výsledek a zisk pěti mandátů?

Překvapil. Po té nenávistné více než půlroční kampani jsem nevěřil, že jim voliči dají ještě víc hlasů než minule. Sice to bylo více jen o necelých 800 hlasů, ale na 5 mandátů to stačilo.

A jak hodnotíte další pořadí voleb?

V případě STANu se domnívám, že lidé vnímají především slušně nastavené celostátní hnutí a už nehledají další souvislosti, jako je provázanost s Našimi Poděbrady. U ODS jsem posílení pozice očekával, obecně získává opět na kreditu a tento trend se potvrdil i v Poděbradech. Debakl ČSSD mě překvapil, připisuju to „nekampani“, kterou vedla, a také klesajícímu zájmu o tuto stranu v celé zemi.

V současné době spěje vše k tomu, že koalici v novém zastupitelstvu uzavřou Naše Poděbrady, STAN o ODS. Považujete to již za hotovou věc?

Volba pro Poděbrady zahájila jednání se všemi uskupeními, která v Poděbradech vedla slušnou a poctivou kampaň. S těmi, kdo špinili práci radnice a lhali o mně – tedy Naše Poděbrady a STAN, jít do koalice nemohu, protože si nedovedu představit, že bych s těmito lidmi seděl za jedním pracovním stolem. Pokud se nám koalici nepodaří sestavit, Volba pro Poděbrady přejde do opozice.

Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

(10. 10. 2018)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 21/2018 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

/title212018__Poděbrady blahopřály republice s grácií

Více než důstojné, elegantní, vkusné. Těmito přívlastky se dají shrnout Oslavy 100. výročí vzniku republiky, kterými žily Poděbrady celý minulý týden.

 

Odkládaná rekonstrukce

V otázkách a odpovědích přinášíme nejnovější a nejpodstatnější fakta, která se týkají očekávané rekonstrukce Revoluční ulice na Žižkově.

 

Koaliční smlouva podepsána, starostou je Jaroslav Červinka

To, co bylo pravděpodobné již po zveřejnění výsledků komunálních voleb, je nyní realitou. Koalici na poděbradské radnici vytvořily Naše Poděbrady, STAN a ODS a starostou se stává Jaroslav Červinka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Umí omladit tělo i přišít končetinu tak, aby ještě fungovala. Plastický chirurg Miroslav Veliký operoval a stále působí v Praze, Francii a Velké Británii, odkud se vloni vrátil a nově po jednadvaceti letech práce v oboru má adresu také v Poděbradech. Jeho specializací v rámci plastické estetické chirurgie je kožní onkologie a mikrochirurgie. Našim čtenářům přiblížil nutnost ochrany kůže před sluncem a poodhalil práci plastického chirurga i vývoj tohoto oboru.

celý článek >>>

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY