Starosta poslancem? Ladislav Langr kandiduje do Parlamentu!

 

Říká, že výzvy jsou jeho hnacím motorem. Další strmý „krpál“, který se pokusí zdolat, nese název Thunovský palác. Právě tato pražská kulturní památka je totiž sídlem Poslanecké sněmovny České republiky. A mezi národní politickou elitu, která zde zasedá, bude v podzimních parlamentních volbách starosta Poděbrad Ladislav Langr kandidovat.

 

lala58__

Jméno osmapadesátiletého poděbradského patriota se za necelé 3 měsíce objeví na volebních lístcích kandidátky ČSSD.  Také to, proč se rozhodl pro „pakt“ se sociálními demokraty a zda bude i za rok chtít usilovat o funkci ve vedení Poděbrad, prozradil v rozhovoru pro PN.

 

Můžete už nyní potvrdit, že budete na podzim v parlamentních volbách usilovat o poslanecké křeslo?

Ano, je to tak. Jako nestraník budu kandidovat za ČSSD.

 

Proč jste kývnul právě na nabídku ČSSD?

Důvod je prostý. Je jím moje sociální cítění, které by k této straně mělo logicky inklinovat. Dlouhodobě jsem středo-levicově orientovaný a snaha pomáhat lidem je mi dána od mládí. Nicméně, kdybych chtěl jít do voleb jako straník a byl zcela ztotožněný se sociální demokracií, tak bych do ní vstoupil. Ale protože chci zachovat svoji nezávislost a v ČSSD jsou i některé věci, které vnímám trochu jinak, včetně personální politiky, budu kandidovat jako nestraník, což ČSSD akceptovala. A navíc se dnes stále častěji ozývá volání, aby se stranické kandidátky otevíraly nestranickým odborníkům a jako praxí zocelený komunální politik snad můžu být zemi prospěšný.

 

Jestli si dobře vzpomínám, tak před volbami v roce 2013 vás oslovovaly také některé strany, včele s hnutím ANO…

Před čtyřmi lety jsem se sešel s Andrejem Babišem a Věrou Jourovou, kteří mi nabídli místo na kandidátce hnutí ANO. To jsem s díky odmítl, protože jsem neviděl perspektivu spolupráce, a že bychom se mohli shodnout na obsahových tezích. Respektuji, že hnutí ANO má velký voličský potenciál, na druhé straně si nemyslím, že stát jde řídit jako firmu, a že vůdcovský princip v demokratické straně je ten nejsprávnější. Hnutí ANO je politicky nečitelné a v poslední době se objevilo mnoho kontroverzních věcí, ať už se to týče jeho hlavního představitele nebo některých jejich politických kroků.

 

Vaše kandidatura do Parlamentu České republiky je již několik týdnů veřejným tajemstvím. Už jste se setkal i s negativními reakcemi okolí?

Řada lidí bude ochotně tvrdit, že jdu do parlamentních voleb z kariéristických důvodů nebo jsem dokonce zaslechl něco o dohodě ve spojitosti s čističkou odpadních vod! Asi nikdo mě však nebude, doufám, podezírat, že jsem tak hloupý a že jsem vyměnil až 6. místo na kandidátce ČSSD za nějakou dohodu ve spojitosti s „Vakem“ a čističkou odpadních vod.

 

Byl jste po revoluci častým voličem ČSSD?

Ano, ČSSD jsem volil vždy, tedy až na jedinou výjimku. V roce 2013 jsem dal hlas TOP 09, protože tato strana významně podpořila naše oslavy Jiřího z Poděbrad a já jsem cítil morální povinnost její vstřícnost tímto způsobem oplatit.

 

Na středočeské kandidátce vám připadne 6. místo. A přesně 6 poslanců ČSSD ze středních Čech zamířilo před 4 roky do Parlamentu. Jenže tehdy získali sociální demokraté přes 20 % hlasů a nyní jim průzkumy přisuzují jen mezi 10 až 13 %. Jak tedy vidíte své šance?

Mé 6. místo je na hranici volitelnosti, a bude záležet na tom, zda mě lidé posunou vpřed „vykroužkováním“. Své šance vidím v současné době 50 na 50. A když mě voliči do Poslanecké sněmovny nepošlou, tak se nic nestane; jen si řeknu: „Dobře, že jsi to zkusil.“ To samé jsem si řekl před sedmi lety, kdy jsem se rozhodl kandidovat v komunálních volbách.

 

Jak jsem zmínil, volební preference ČSSD v posledních měsících klesají. V čem vidíte hlavní důvody tohoto trendu?

Stejně jako ostatní tradiční strany, tak i ČSSD se poněkud uzavřela sama do sebe a její politici příliš nekomunikují s lidmi.

 

To mimo jiné kritizoval místopředseda hnutí STAN a starosta Kolína Vít Rakušan před krajskými volbami.

Ano, mnozí politici žijí ve svém „skleněném paláci.“ Nedávno to kdosi trefně popsal, že jezdí ve svých bavorácích a kolem dýchavičných starých škodovek projedou tak rychle, že si ani nevšimnou, jaké lidé za skly škodovky mají problémy. A právě k takovým lidem do té škodovky si já jako komunální politik občas i rád přisednu.

Další důvod propadu preferencí vidím v tom, že význam ČSSD, jejímž cílem je hájit zájmy většiny národa, se v době, kdy se lidem relativně daří, dost upozaďuje. Základní jistoty, za které vždy sociální demokracie bojovala, jsou naplňovány a lidé krátkozrace nepotřebují hledat ochránce.

 

Čím tedy upoutat zájem voličů, aby se neradostné volební průzkumy ČSSD v říjnu nenaplnily?

Jednou z věcí, na které by se mělo zapracovat, je zjednodušování zákonů. Žijeme v době naprosté spleti komplikovaných a nepružných zákonů, které v praxi často nefungují, a řada z nich navíc výrazně omezuje život běžných lidí. Lidé, kteří se chovají slušně, bývají před zákonem na tom hůř než různí „vykukové“ a šmejdi. Myslím, že v tom by mohli sehrát významnou roli díky svým zkušenostem právě komunální politici. A v neposlední řadě by se ČSSD měla zaměřit na to, aby stát občany co nejméně obtěžoval, má jim přece pomáhat!

 

Poslanci a senátoři se obecně netěší u veřejnosti velké oblibě. Ačkoliv mám dojem, že k tomuto smutnému faktu sami neustále přispívají…

Ano, ale je to dáno i dobou. Já bych moc rád přispěl k tomu, aby se snížila agresivita a nenávist mezi lidmi. K tomu však mohu přispět jen svým chováním. Z historie si český národ nese společnou myšlenku jakéhosi mravního, etického a estetického dědictví, která nás má posouvat vpřed. A to je prapodstata slova kultura. Kultura totiž není jen to, že někdo tančí, zpívá nebo recituje – to je jen její vnější projev. Její jádro je v tom, jak se k sobě chováme, jak spolu komunikujeme, jak se oblékáme, jak žijeme a jaké máme morální zásady. Smutným výrazem nekulturnosti doby je třeba ztráta respektu k pozůstalým. Kde jsou doby, kdy příchod na svět a odchod z toho světa, byly události, které přesahovaly rozměr rodiny. Mám bohužel pocit, že u nás v současné době převládá kultura spíš hospodská. A to i u těch nejvyšších politických elit. I z tohoto pohledu mám proto obrovskou radost, že mě v podzimních volbách podporují takové osobnosti, jakými jsou legendární zpěvačka Marta Kubišová nebo třeba lékařská kapacita profesor Milan Šamánek.

 

Vraťme se ještě k důvodům vaší kandidatury na post poslance. Před dvěma roky jste mi totiž v rozhovoru říkal, že funkci starosty vnímáte jako svůj politický vrchol. Co se tedy u vás od té doby změnilo?

To tvrzení platí stále, ale změnily se dvě věci. Tou první je zdraví. Trochu jsem přepínal pracovní nasazení. Zažil jsem kolaps, hospitalizaci a následnou intenzivní léčbu v lázních. Po dlouhé době jsem poznal, co to je odpočívat, a nabral jsem i nové síly. Dnes už jsem zase v plné kondici. Rozhodně mě neláká nechat si vystrojit obecní pohřeb. Ale beru to jako varování.
Tou druhou věcí je pohled na ty, kteří chtějí údajně český národ spasit. To někdy začínám mít obavu, že se totiž můžeme dostat do pekel. Neříkám, že to spasím zrovna já, ale pokud bych měl být alespoň malou „brzdičkou“ a přispěl k tomu, aby se přinejmenším naše země udržela tam, kde dnes je, budu nesmírně rád.
Ale ještě se vrátím k tomu, co jsem vám v roce 2015 v rozhovoru řekl. Klidně podepíšu, že i kdybych se dostal do Poslanecké sněmovny, tak pro mě bude funkce starosty Poděbrad i nadále politickým vrcholem. Samozřejmě na společenském žebříčku je funkce poslance výš. Ale pokud jsou starostové v očích veřejnosti dlouhodobě nejdůvěryhodnější politici v České republice, a já v komunálních volbách před třemi roky obhájil post starosty, navíc s výrazným nárůstem hlasů, tak mi řekněte, co může být v tomto ohledu více…

 

Spíše zůstaňme u toho podmiňovacího způsobu. Pokud se na podzim dostanete do Parlamentu, budete příští rok opět kandidovat v komunálních volbách a usilovat o post starosty Poděbrad?

Předně, kdybych za 4 měsíce uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny, tak pochopitelně budu pokračovat v mandátu starosty města a budu mít celý rok na to, abych zjistil, zda mám dost energie i do budoucna vykonávat funkci poslance souběžně s prací starosty. A od toho se bude odvíjet i moje kandidatura do voleb do městského zastupitelstva na podzim roku 2018.

Nemáte obavy, že vám budou kritici případné dvě funkce – poslance a starosty – vyčítat; tedy především dvojí plat?

Na to už jsem v Poděbradech zvyklý, nejen opozice mi vyčítá kde co. Ale jde o běžný jev, poslancem je například starosta Náchoda Jan Birke, starosta Rožmitálu Jan Vondrášek a na Praze 2 třeba starostuje poslankyně Jana Černochová.

Ale těch scénářů, co bude, se nabízí spousta. Jsem patriot a Poděbrady nikdy ze srdce a z hlavy nedostanu. Všechno ukáže čas. Zatím to jsou všechno jen spekulace.

 

A pokud se poslancem nestanete?

Tak budu určitě chtít pokračovat v práci ve vedení Poděbrad…

Text: Aleš Kubelka
Foto: M. Vinecký


Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

V březnu minulého roku dostal divadelní Cenu Thálie za roli Jona v monodramatu Shylock. O měsíc později při Poděbradských dnech poezie převzal Křišťálovou růži za mistrovství v přednesu poezie a prózy. Při té příležitosti nabídl přítomným v Divadle Na Kovárně ukázku ze svého oceněného představení. Nyní se Milan Kňažko i jeho Shylock do Poděbrad vracejí.

celý článek >>>

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

Divadlo Na Kovárně uvedlo v lednu komedii A na Hrušce sedí diktátor. Miroslav Táborský, jeden z protagonistů této konverzační grotesky, zavzpomínal při své návštěvě Poděbrad i na své mládí.

celý článek >>>

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Kdybychom mohli slavným Rychlým šípům symbolicky položit otázku, jak spisovatele Jaroslava Foglara spojují Poděbrady s Pražským hradem, určitě by to pro ně byla další záhada hlavolamu. 28. října 2017 obdržel in memoriam „Jestřáb“ Foglar od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. Na této poctě se obřím dílem podílel poděbradský rodák, nakladatel, spisovatel a zasvěcený foglarovec Jiří Stegbauer.

celý článek >>>

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

Střední odborné učiliště společného stravování, Poděbrady, obor číšník. I to má ve svém životopise v kolonce vzdělání zapsáno mistr světa v kanoistice Martin Fuksa. Čtyřiadvacetiletý nymburský patriot se do Poděbrad před pár dny vrátil. Neroznášel však obědy, ani nebojoval ve své lodi s vlnami na Labi.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

U ohně s Michalem Horáčkem

U ohně s Michalem Horáčkem

Možnost opéct si buřta s kandidátem na prezidenta a poslechnout si klasické táborové písničky přilákala do poděbradského ATC golf kempu desítky lidí včetně několika starostů okolních obcí.

celý článek >>>

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Ta zpráva, která začátkem července přiletěla z Londýna, zněla jako z říše sci-fi. Poděbraďák Michael Vrbenský postoupil do finále tenisového Wimbledonu! A co na tom, že šlo „jen“ o turnaj juniorů a čtyřhru.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY