SUPER ZOO, KAKADU, Mr. Pet. Dušan Plaček „rozmazluje“ zvířecí Evropu

 

V pilotním díle nového seriálu PN „Úspěšní poděbradští podnikatelé“ představujeme muže, jemuž v dětství učarovala vášeň pro zvířata. Ta později přerostla v zajímavý a dlouhodobý byznys. A v současnosti je společnost třiačtyřicetiletého Dušana Plačka největším českým prodejcem chovatelských potřeb v České republice.

 

/placek__k

Poděbradská centrála skupiny PLAČEK GROUP je tak trochu ukrytá od obchodem tepajícího srdce města. Zdání však klame. U silnice mezi Pátkem a Poděbrady totiž stojí „velitelství“ společnosti, jejíž roční obrat je vyšší než skláren Crystal Bohemia, Polabských mlékáren a Lázní Poděbrady dohromady.

 

Vy jste prý začínal jako kluk s chovem rybiček, které jste prodával na burzách…

Je to tak. Koupili jsme si domů akvárium a začali chovat rybičky a pěstovat rostlinky, a tak to v nadsázce řečeno všechno začalo. Vyráželi jsme na burzu do Kolína nebo do Holešovic a k chovatelství jsem si začal vytvářet silný vztah. K tomu mi pomohly i geny, babička měla kdysi skleníky s orchidejemi a už tehdy mě to zajímalo.

 

Nyní obchodujete především s krmivy pro zvířata. Přijde mi, že ještě před zhruba dvaceti lety dávali lidé psům a kočkám víceméně to, co doma zbylo. Teď jsou v kurzu příchutě, pamlsky, zkrátka obrovsky pestrá nabídka.

Dřív se krmilo takříkajíc „od stolu“, to je pravda, ale za poslední dekádu se trh neuvěřitelně vyvinul. V devadesátých letech vedla průmyslová krmiva, granule a konzervy. A dnes si troufnu říci, že se majitelé domácích mazlíčků zajímají o to, co bude jíst jejich pes či kočka ve stejné míře, jako o to, co jedí sami. Právě ten největší skok vidím v „prémiovosti“. Lidé žádají pro svá zvířata kvalitu, už to není jen o tom psa nakrmit, ale dát mu kvalitní výživu.

 

Jsou zvířata i proto vybíravější a „mlsnější“?

Jsou, teda hlavně kočky (úsměv).

 

Dá se říci, že jsou Češi národem chovatelů?

Jsme určitě na špici v celé Evropě. Je to dané historicky, výchovou a jakýmsi „kódem“ v nás Češích. Jsme národem pejskařů, vždyť je u nás kolem 1,5 milionu psů. Podobné nadšení je ale vidět i v jiných evropských státech. Třeba v Německu je však – jen pro zajímavost – mnohem více chovatelů koček než psů.

 

Vraťme se ještě k vašim podnikatelským začátkům. Jaká atmosféra panovala po sametové revoluci na chovatelském trhu?

Devadesátá léta byla nesmírně divoká. Každý měl obrovskou chuť něco dělat a vydělat. Díky tomu, že jsem mohl v té době hodně cestovat, tak jsem se snažil co nejvíce odkoukat a vzít si náměty a typy od firem z celého světa. V roce 1996 jsme pak začali stavět „na zelené louce“ zdejší areál u Pátku.

 

Od té doby ušla vaše firma velký kus cesty. Jaké byly její milníky?

Kolem roku 2000 došlo obecně k neuvěřitelnému zlomu na trhu s chovatelskými potřebami. Firmy se správnou strategií prošly jakýmsi „obchodním sítem“, zůstaly na trhu a rozvíjely se. Spousta dalších z naší branže však skončila, protože nenašly správnou strategii a vizi. My jsme se stále vyvíjeli a hledali možnosti a prázdná místa na trhu. Založili jsme dceřinou společnost na Slovensku, kde jsme se stali lídrem v oboru. V roce 2007 jsme pak vstoupili na lotyšský trh a předloni na polský, kde jsme koupili jedničku trhu – síť zverimexů KAKADU. To byl určitě jeden z milníků naší společnosti. Polský trh je totiž nejméně konsolidovaný v Evropě a čtyřikrát větší než náš. No a předloni jsme pokračovali Slovinskem, kde už máme 20 poboček. Celkově máme v rámci celé skupiny PLAČEK GROUP na 200 prodejen a 1 200 zaměstnanců po celé Evropě.

 

V současnosti jste ve střední a východní Evropě absolutní jedničkou na trhu, obrat celé vaší skupiny činil loni přes 3 miliardy korun. Chystáte se i nadále rozvíjet?

Ano, právě v těchto dnech začínáme přistavovat ve zdejším areálu (centrální sklad pro střední a východní Evropu, pozn. red.) novou skladovou halu, což bude největší nemovitou investicí v historii naší firmy. Bude mít 8 700 metrů čtverečních a náklady se vyšplhají na zhruba 100 milionů korun. V létě proto přijmeme kolem 30 nových zaměstnanců; nábor spustíme přibližně v červenci a určitě vás budeme informovat.

VIZITKA

 

DUŠAN PLAČEK
největší prodejce chovatelských potřeb ve střední a východní Evropě

Věk: 43
Rodina: ženatý, dva synové
Vzdělání: Střední ekonomická škola
Koníčky: rodina, zvířata, tenis, squash, dendrologie


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv


Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

V březnu minulého roku dostal divadelní Cenu Thálie za roli Jona v monodramatu Shylock. O měsíc později při Poděbradských dnech poezie převzal Křišťálovou růži za mistrovství v přednesu poezie a prózy. Při té příležitosti nabídl přítomným v Divadle Na Kovárně ukázku ze svého oceněného představení. Nyní se Milan Kňažko i jeho Shylock do Poděbrad vracejí.

celý článek >>>

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

Divadlo Na Kovárně uvedlo v lednu komedii A na Hrušce sedí diktátor. Miroslav Táborský, jeden z protagonistů této konverzační grotesky, zavzpomínal při své návštěvě Poděbrad i na své mládí.

celý článek >>>

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Kdybychom mohli slavným Rychlým šípům symbolicky položit otázku, jak spisovatele Jaroslava Foglara spojují Poděbrady s Pražským hradem, určitě by to pro ně byla další záhada hlavolamu. 28. října 2017 obdržel in memoriam „Jestřáb“ Foglar od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. Na této poctě se obřím dílem podílel poděbradský rodák, nakladatel, spisovatel a zasvěcený foglarovec Jiří Stegbauer.

celý článek >>>

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

Střední odborné učiliště společného stravování, Poděbrady, obor číšník. I to má ve svém životopise v kolonce vzdělání zapsáno mistr světa v kanoistice Martin Fuksa. Čtyřiadvacetiletý nymburský patriot se do Poděbrad před pár dny vrátil. Neroznášel však obědy, ani nebojoval ve své lodi s vlnami na Labi.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

U ohně s Michalem Horáčkem

U ohně s Michalem Horáčkem

Možnost opéct si buřta s kandidátem na prezidenta a poslechnout si klasické táborové písničky přilákala do poděbradského ATC golf kempu desítky lidí včetně několika starostů okolních obcí.

celý článek >>>

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Ta zpráva, která začátkem července přiletěla z Londýna, zněla jako z říše sci-fi. Poděbraďák Michael Vrbenský postoupil do finále tenisového Wimbledonu! A co na tom, že šlo „jen“ o turnaj juniorů a čtyřhru.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY