SUPER ZOO, KAKADU, Mr. Pet. Dušan Plaček „rozmazluje“ zvířecí Evropu

 

V pilotním díle nového seriálu PN „Úspěšní poděbradští podnikatelé“ představujeme muže, jemuž v dětství učarovala vášeň pro zvířata. Ta později přerostla v zajímavý a dlouhodobý byznys. A v současnosti je společnost třiačtyřicetiletého Dušana Plačka největším českým prodejcem chovatelských potřeb v České republice.

 

/placek__k

Poděbradská centrála skupiny PLAČEK GROUP je tak trochu ukrytá od obchodem tepajícího srdce města. Zdání však klame. U silnice mezi Pátkem a Poděbrady totiž stojí „velitelství“ společnosti, jejíž roční obrat je vyšší než skláren Crystal Bohemia, Polabských mlékáren a Lázní Poděbrady dohromady.

 

Vy jste prý začínal jako kluk s chovem rybiček, které jste prodával na burzách…

Je to tak. Koupili jsme si domů akvárium a začali chovat rybičky a pěstovat rostlinky, a tak to v nadsázce řečeno všechno začalo. Vyráželi jsme na burzu do Kolína nebo do Holešovic a k chovatelství jsem si začal vytvářet silný vztah. K tomu mi pomohly i geny, babička měla kdysi skleníky s orchidejemi a už tehdy mě to zajímalo.

 

Nyní obchodujete především s krmivy pro zvířata. Přijde mi, že ještě před zhruba dvaceti lety dávali lidé psům a kočkám víceméně to, co doma zbylo. Teď jsou v kurzu příchutě, pamlsky, zkrátka obrovsky pestrá nabídka.

Dřív se krmilo takříkajíc „od stolu“, to je pravda, ale za poslední dekádu se trh neuvěřitelně vyvinul. V devadesátých letech vedla průmyslová krmiva, granule a konzervy. A dnes si troufnu říci, že se majitelé domácích mazlíčků zajímají o to, co bude jíst jejich pes či kočka ve stejné míře, jako o to, co jedí sami. Právě ten největší skok vidím v „prémiovosti“. Lidé žádají pro svá zvířata kvalitu, už to není jen o tom psa nakrmit, ale dát mu kvalitní výživu.

 

Jsou zvířata i proto vybíravější a „mlsnější“?

Jsou, teda hlavně kočky (úsměv).

 

Dá se říci, že jsou Češi národem chovatelů?

Jsme určitě na špici v celé Evropě. Je to dané historicky, výchovou a jakýmsi „kódem“ v nás Češích. Jsme národem pejskařů, vždyť je u nás kolem 1,5 milionu psů. Podobné nadšení je ale vidět i v jiných evropských státech. Třeba v Německu je však – jen pro zajímavost – mnohem více chovatelů koček než psů.

 

Vraťme se ještě k vašim podnikatelským začátkům. Jaká atmosféra panovala po sametové revoluci na chovatelském trhu?

Devadesátá léta byla nesmírně divoká. Každý měl obrovskou chuť něco dělat a vydělat. Díky tomu, že jsem mohl v té době hodně cestovat, tak jsem se snažil co nejvíce odkoukat a vzít si náměty a typy od firem z celého světa. V roce 1996 jsme pak začali stavět „na zelené louce“ zdejší areál u Pátku.

 

Od té doby ušla vaše firma velký kus cesty. Jaké byly její milníky?

Kolem roku 2000 došlo obecně k neuvěřitelnému zlomu na trhu s chovatelskými potřebami. Firmy se správnou strategií prošly jakýmsi „obchodním sítem“, zůstaly na trhu a rozvíjely se. Spousta dalších z naší branže však skončila, protože nenašly správnou strategii a vizi. My jsme se stále vyvíjeli a hledali možnosti a prázdná místa na trhu. Založili jsme dceřinou společnost na Slovensku, kde jsme se stali lídrem v oboru. V roce 2007 jsme pak vstoupili na lotyšský trh a předloni na polský, kde jsme koupili jedničku trhu – síť zverimexů KAKADU. To byl určitě jeden z milníků naší společnosti. Polský trh je totiž nejméně konsolidovaný v Evropě a čtyřikrát větší než náš. No a předloni jsme pokračovali Slovinskem, kde už máme 20 poboček. Celkově máme v rámci celé skupiny PLAČEK GROUP na 200 prodejen a 1 200 zaměstnanců po celé Evropě.

 

V současnosti jste ve střední a východní Evropě absolutní jedničkou na trhu, obrat celé vaší skupiny činil loni přes 3 miliardy korun. Chystáte se i nadále rozvíjet?

Ano, právě v těchto dnech začínáme přistavovat ve zdejším areálu (centrální sklad pro střední a východní Evropu, pozn. red.) novou skladovou halu, což bude největší nemovitou investicí v historii naší firmy. Bude mít 8 700 metrů čtverečních a náklady se vyšplhají na zhruba 100 milionů korun. V létě proto přijmeme kolem 30 nových zaměstnanců; nábor spustíme přibližně v červenci a určitě vás budeme informovat.

VIZITKA

 

DUŠAN PLAČEK
největší prodejce chovatelských potřeb ve střední a východní Evropě

Věk: 43
Rodina: ženatý, dva synové
Vzdělání: Střední ekonomická škola
Koníčky: rodina, zvířata, tenis, squash, dendrologie


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv


Poděbradskou kolonádou se požene slovenský národní hrdina

Poděbradskou kolonádou se požene slovenský národní hrdina

V současnosti je vedle cyklisty Petera Sagana nejúspěšnějším sportovcem Slovenska. Olympijský vítěz a mistr světa Matej Tóth bude i hlavní hvězdou poděbradského Evropského poháru v chůzi.

celý článek >>>

Emotivní návrat baletního mistra. Jaroslav Slavický „přitančí domů“

Emotivní návrat baletního mistra. Jaroslav Slavický „přitančí domů“

V šedesátých letech ho očarovala, ladně přijala do svého lůna a už neopustila. Múza tance Terpsichoré uhranula poděbradského rodáka Jaroslava Slavického energií, se kterou současný ředitel Taneční konzervatoře hlavního města Prahy dobyl svět baletu.

celý článek >>>

Boží cesta kardinála Vlka je u konce. Jeho poděbradská růže kvete dál

Boží cesta kardinála Vlka je u konce. Jeho poděbradská růže kvete dál

Před pár dny dotlouklo velké srdce jedné z největších morálních osobností polistopadové éry. Vlídná slova kardinála Miloslava Vlka vzkvétala českou společností, stejně jako růže, kterou do poděbradského rozária tento velikán církevního života zasadil koncem roku 2012.

celý článek >>>

„Trojková“ anketa opředená hrdostí

„Trojková“ anketa opředená hrdostí

Redakce PN si připravila pro osobnosti, které se sešly v rámci Dne Poděbrad ve foyer Divadla Na Kovárně, tak trochu záludnou anketu.

celý článek >>>

S „královnou“ kraje o Dvořákově múze, investicích i Kafíčku

S „královnou“ kraje o Dvořákově múze, investicích i Kafíčku

Poprvé v nové funkci zavítala do Poděbrad hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. A lázně jí cizí rozhodně nejsou. „Narodila jsem se v Karlových varech, takže minerálky a oplatky mám v krvi,“ řekla s úsměvem někdejší 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

celý článek >>>

Šaty pro „staročeského anděla“ šily i děti z bažantnice

Šaty pro „staročeského anděla“ šily i děti z bažantnice

„V tomhle národním kroji budu vypadat jako takový staročeský anděl!“ řekla vítězka České Miss Andrea Bezděková, když spatřila kostým, se kterým hodlala ohromit porotu na finále největší světové soutěže krásy.

celý článek >>>

Novoroční anketa: malé i velké radosti, výzvy a „přebytečná“ předsevzetí

Novoroční anketa: malé i velké radosti, výzvy a „přebytečná“ předsevzetí

Čas bilancování, ale také plánování a přemítání nad tím, co příštích 12 měsíců přinese. To je tradičně období přelomu roku v myslích lidí celého světa. PN oslovily pětici veřejně známých osobností Poděbrad...

celý článek >>>

Televizní legenda Saskia Burešová: O Vánocích jsem si texty psala sama

Televizní legenda Saskia Burešová: O Vánocích jsem si texty psala sama

Na lázeňskou kolonádu zavítala začátkem prosince jedna z nejznámějších televizních hlasatelek, která desítky let neodmyslitelně patřila na obrazovky Československé televize a nadále patří i k České televizi.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY