SUPER ZOO, KAKADU, Mr. Pet. Dušan Plaček „rozmazluje“ zvířecí Evropu

 

V pilotním díle nového seriálu PN „Úspěšní poděbradští podnikatelé“ představujeme muže, jemuž v dětství učarovala vášeň pro zvířata. Ta později přerostla v zajímavý a dlouhodobý byznys. A v současnosti je společnost třiačtyřicetiletého Dušana Plačka největším českým prodejcem chovatelských potřeb v České republice.

 

/placek__k

Poděbradská centrála skupiny PLAČEK GROUP je tak trochu ukrytá od obchodem tepajícího srdce města. Zdání však klame. U silnice mezi Pátkem a Poděbrady totiž stojí „velitelství“ společnosti, jejíž roční obrat je vyšší než skláren Crystal Bohemia, Polabských mlékáren a Lázní Poděbrady dohromady.

 

Vy jste prý začínal jako kluk s chovem rybiček, které jste prodával na burzách…

Je to tak. Koupili jsme si domů akvárium a začali chovat rybičky a pěstovat rostlinky, a tak to v nadsázce řečeno všechno začalo. Vyráželi jsme na burzu do Kolína nebo do Holešovic a k chovatelství jsem si začal vytvářet silný vztah. K tomu mi pomohly i geny, babička měla kdysi skleníky s orchidejemi a už tehdy mě to zajímalo.

 

Nyní obchodujete především s krmivy pro zvířata. Přijde mi, že ještě před zhruba dvaceti lety dávali lidé psům a kočkám víceméně to, co doma zbylo. Teď jsou v kurzu příchutě, pamlsky, zkrátka obrovsky pestrá nabídka.

Dřív se krmilo takříkajíc „od stolu“, to je pravda, ale za poslední dekádu se trh neuvěřitelně vyvinul. V devadesátých letech vedla průmyslová krmiva, granule a konzervy. A dnes si troufnu říci, že se majitelé domácích mazlíčků zajímají o to, co bude jíst jejich pes či kočka ve stejné míře, jako o to, co jedí sami. Právě ten největší skok vidím v „prémiovosti“. Lidé žádají pro svá zvířata kvalitu, už to není jen o tom psa nakrmit, ale dát mu kvalitní výživu.

 

Jsou zvířata i proto vybíravější a „mlsnější“?

Jsou, teda hlavně kočky (úsměv).

 

Dá se říci, že jsou Češi národem chovatelů?

Jsme určitě na špici v celé Evropě. Je to dané historicky, výchovou a jakýmsi „kódem“ v nás Češích. Jsme národem pejskařů, vždyť je u nás kolem 1,5 milionu psů. Podobné nadšení je ale vidět i v jiných evropských státech. Třeba v Německu je však – jen pro zajímavost – mnohem více chovatelů koček než psů.

 

Vraťme se ještě k vašim podnikatelským začátkům. Jaká atmosféra panovala po sametové revoluci na chovatelském trhu?

Devadesátá léta byla nesmírně divoká. Každý měl obrovskou chuť něco dělat a vydělat. Díky tomu, že jsem mohl v té době hodně cestovat, tak jsem se snažil co nejvíce odkoukat a vzít si náměty a typy od firem z celého světa. V roce 1996 jsme pak začali stavět „na zelené louce“ zdejší areál u Pátku.

 

Od té doby ušla vaše firma velký kus cesty. Jaké byly její milníky?

Kolem roku 2000 došlo obecně k neuvěřitelnému zlomu na trhu s chovatelskými potřebami. Firmy se správnou strategií prošly jakýmsi „obchodním sítem“, zůstaly na trhu a rozvíjely se. Spousta dalších z naší branže však skončila, protože nenašly správnou strategii a vizi. My jsme se stále vyvíjeli a hledali možnosti a prázdná místa na trhu. Založili jsme dceřinou společnost na Slovensku, kde jsme se stali lídrem v oboru. V roce 2007 jsme pak vstoupili na lotyšský trh a předloni na polský, kde jsme koupili jedničku trhu – síť zverimexů KAKADU. To byl určitě jeden z milníků naší společnosti. Polský trh je totiž nejméně konsolidovaný v Evropě a čtyřikrát větší než náš. No a předloni jsme pokračovali Slovinskem, kde už máme 20 poboček. Celkově máme v rámci celé skupiny PLAČEK GROUP na 200 prodejen a 1 200 zaměstnanců po celé Evropě.

 

V současnosti jste ve střední a východní Evropě absolutní jedničkou na trhu, obrat celé vaší skupiny činil loni přes 3 miliardy korun. Chystáte se i nadále rozvíjet?

Ano, právě v těchto dnech začínáme přistavovat ve zdejším areálu (centrální sklad pro střední a východní Evropu, pozn. red.) novou skladovou halu, což bude největší nemovitou investicí v historii naší firmy. Bude mít 8 700 metrů čtverečních a náklady se vyšplhají na zhruba 100 milionů korun. V létě proto přijmeme kolem 30 nových zaměstnanců; nábor spustíme přibližně v červenci a určitě vás budeme informovat.

VIZITKA

 

DUŠAN PLAČEK
největší prodejce chovatelských potřeb ve střední a východní Evropě

Věk: 43
Rodina: ženatý, dva synové
Vzdělání: Střední ekonomická škola
Koníčky: rodina, zvířata, tenis, squash, dendrologie


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv


Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš otevřel v sobotu 24. února 2018 na poděbradském Jiřího náměstí svoji regionální kancelář. Proč si rodák z Jablonce nad Nisou vybral pro svůj krajský „azyl“ právě Poděbrady, prozradil mimo jiné v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Zatímco na olympiádě v Soči měly Poděbrady své zastoupení v podobě krasobruslařky Elizavety Ukolové, na té letošní sportovec z polabských lázní chyběl. Výrazná stopa se symbolikou pěti kruhů však Poděbradům opět neunikla. Model Jan Vurm se totiž stal jednou z hlavních tváří vychvalované olympijské kolekce, ve které zářil český tým v čele s Ester Ledeckou na hrách v Jižní Koreji.

celý článek >>>

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Poděbradský rodák a odchovanec zdejšího fotbalového klubu Bohemie Bořek Dočkal mění dres. Možná si již potichu pobrukuje legendární píseň „Streets of Philadelphia“ od zpěváka Bruce Springsteena. Právě s pensylvánskou metropolí spojí totiž český reprezentant svůj další sportovní i životní osud.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY