Televizní legenda Saskia Burešová: O Vánocích jsem si texty psala sama

 

Na lázeňskou kolonádu zavítala začátkem prosince jedna z nejznámějších televizních hlasatelek, která desítky let neodmyslitelně patřila na obrazovky Československé televize a nadále patří i k České televizi. Saskia Burešová v pořadu Křeslo pro hosta opět potvrdila bezchybnou rétorickou práci a všem nabídla svůj kultivovaný projev.

 

buresova_Když se v naší zemi vysloví vaše křestní jméno, tak už jenom zbývá doplnit Burešová. Jak jste vlastně k Saskii „přišla“?

To bylo přání maminky. Ona docela pěkně malovala a dokonce studovala malířství. Pokud vím, tak ji velice zaujalo jméno ženy holandského mistra Rembrandta – Saskia. Maminka však měla tehdy připravenu i chlapeckou variantu, takže by to býval byl Rodrigo. Jenom na vysvětlenou, maminka měla částečně italský původ, a tak se jí exotická jména líbila.

Ale bylo tehdy jméno Saskia vůbec v kalendáři?

Samozřejmě, že nebylo, takže jsem to cítila jako újmu (úsměv). V osobnějším kontaktu mně lidé říkali Sašo. A vzhledem k tomu, že Alexandra má svátek v dubnu, v té době jsem si ho připomínala v tomto měsíci. Vše se změnilo po roce 1989, kdy zmizel z kalendáře památný den, upozorňující na 7. listopad, tedy Velkou říjnovou socialistickou revoluci. A tvůrci kalendáře na tento den zařadili Saskii. No, a já měla po mnoha letech konečně svůj oficiální svátek.

Můžete krátce připomenout vaše televizní začátky?

V roce 1967 jsem úspěšně prošla konkursem na televizní moderátorku. V té době hledal Eduard Hrubeš partnerku do pořadu Poštovní schránka, to byl můj debut. Rozloučení s funkcí moderátorky přišlo v roce 1974. Tehdy jsme s manželem-režisérem Petrem Obdržálkem „legalizovali“ náš vztah sňatkem a v televizi nastal problém, protože manželé nemohli vykonávat povolání na jednom pracovišti. Došlo tedy k mému přesunu do hlasatelského oddělení a tam jsem působila až do roku 1995. Potom byly hlasatelské posty zrušeny a já se vrátila na pozici moderátorky. V příštím roce budu v televizi neuvěřitelných padesát let.

Proč vlastně televizní hlasatelky a hlasatelé skončili?

Změnu přinesla doba, nové postupy, nové technologie. Dříve jsme neměli čtecí zařízení, příslušné ohlášení se každý musel naučit nazpaměť. Ale mohli jsme do daného textu vnést nějaký svůj poznatek nebo nápad, myšlenku. Každý vstup mohl být svým způsobem tvůrčí a osobitý. Třeba o Vánocích jsme si ohlašovací texty dokonce psali sami. Samozřejmě, že vše muselo být schváleno vedením televize, ale jednalo se o pořady, žádné politické záležitosti se tam nevyskytovaly. Po revoluci se z hlasatelů stávali čtenáři textů, které psali redaktoři; zkrátka se začali stávat tak trochu zbytečnými.

Dnes jste tváří televizního pořadu Kalendárium. Pokud vím, tak už se vysílá pětadvacet let a na jeho kontě je 850 dílů. Snad se ani nemusím ptát, jestli máte ráda historii a různá jubilea...

Ano, historie mě hodně zajímá, ráda se vracím do minulých let. K samotnému pořadu podotknu, že se vysílá neděli co neděli. Už jsem ho absolvovala se zlomenou rukou, v horečce nebo s poraněným okem, ale pořád mě natáčení baví, protože se dozvídám něco nového.
A ještě jedna věc mě přitahuje, totiž, já opravdu patřím k pamětníkům (úsměv). Celou dlouhou řadu jubilantů z řad umělců, režisérů nebo autorů jsem měla možnost poznat osobně.

Trochu odbočím a aktuálně se zeptám: jak prožíváte advent a Vánoce?

Advent a Vánoce mám moc ráda a užívám si je naplno až nyní, kdy nepracuji jako hlasatelka. Dříve bývaly svátky spojeny se službami v televizi. Vzpomínám, že jsem především na Silvestra byla rok co rok v práci. Dokonce i v roce 1992. Tehdy se dělilo Československo a já o půlnoci četla dlouhý text, který se týkal této dějinné události. Vlastně jsem vítala diváky na obou programech v nové České republice.

Vraťme se ještě k adventu. Je pravda, že ráda pečete cukroví?

Ano, je to moje záliba, na kterou dříve nebylo moc času, takže cukroví pekla hlavně moje maminka. Nyní peču společně se snachou, abychom měli alespoň devatero druhů cukroví, zkoušíme i nové recepty. A snažím se tuto zálibu přenášet na vnučky, obě dvě mi rády pomáhají.

V našem městě nejste určitě poprvé, máte na Poděbrady třeba nějakou vzpomínku?

Víte, já jsem v Poděbradech byla vždycky jenom pracovně. To znamená příjezd, příprava, moderování a zase odjezd. Na nějaké procházky nebo poznávání zdejších zajímavostí nikdy nezbýval čas. Snad to v příštích letech napravím. A vůbec: proč nezavítat přímo do lázní (úsměv)?

Text a foto: Milan Čejka


Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Kapitán Bartoš zakotvil s pirátskou flotilou i na Jiřího náměstí

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš otevřel v sobotu 24. února 2018 na poděbradském Jiřího náměstí svoji regionální kancelář. Proč si rodák z Jablonce nad Nisou vybral pro svůj krajský „azyl“ právě Poděbrady, prozradil mimo jiné v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Kluk z plakátu. Jan Vurm, tak trochu poděbradský olympionik

Zatímco na olympiádě v Soči měly Poděbrady své zastoupení v podobě krasobruslařky Elizavety Ukolové, na té letošní sportovec z polabských lázní chyběl. Výrazná stopa se symbolikou pěti kruhů však Poděbradům opět neunikla. Model Jan Vurm se totiž stal jednou z hlavních tváří vychvalované olympijské kolekce, ve které zářil český tým v čele s Ester Ledeckou na hrách v Jižní Koreji.

celý článek >>>

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Poděbradský rodák a odchovanec zdejšího fotbalového klubu Bohemie Bořek Dočkal mění dres. Možná si již potichu pobrukuje legendární píseň „Streets of Philadelphia“ od zpěváka Bruce Springsteena. Právě s pensylvánskou metropolí spojí totiž český reprezentant svůj další sportovní i životní osud.

celý článek >>>

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY