Televizní legenda Saskia Burešová: O Vánocích jsem si texty psala sama

 

Na lázeňskou kolonádu zavítala začátkem prosince jedna z nejznámějších televizních hlasatelek, která desítky let neodmyslitelně patřila na obrazovky Československé televize a nadále patří i k České televizi. Saskia Burešová v pořadu Křeslo pro hosta opět potvrdila bezchybnou rétorickou práci a všem nabídla svůj kultivovaný projev.

 

buresova_Když se v naší zemi vysloví vaše křestní jméno, tak už jenom zbývá doplnit Burešová. Jak jste vlastně k Saskii „přišla“?

To bylo přání maminky. Ona docela pěkně malovala a dokonce studovala malířství. Pokud vím, tak ji velice zaujalo jméno ženy holandského mistra Rembrandta – Saskia. Maminka však měla tehdy připravenu i chlapeckou variantu, takže by to býval byl Rodrigo. Jenom na vysvětlenou, maminka měla částečně italský původ, a tak se jí exotická jména líbila.

Ale bylo tehdy jméno Saskia vůbec v kalendáři?

Samozřejmě, že nebylo, takže jsem to cítila jako újmu (úsměv). V osobnějším kontaktu mně lidé říkali Sašo. A vzhledem k tomu, že Alexandra má svátek v dubnu, v té době jsem si ho připomínala v tomto měsíci. Vše se změnilo po roce 1989, kdy zmizel z kalendáře památný den, upozorňující na 7. listopad, tedy Velkou říjnovou socialistickou revoluci. A tvůrci kalendáře na tento den zařadili Saskii. No, a já měla po mnoha letech konečně svůj oficiální svátek.

Můžete krátce připomenout vaše televizní začátky?

V roce 1967 jsem úspěšně prošla konkursem na televizní moderátorku. V té době hledal Eduard Hrubeš partnerku do pořadu Poštovní schránka, to byl můj debut. Rozloučení s funkcí moderátorky přišlo v roce 1974. Tehdy jsme s manželem-režisérem Petrem Obdržálkem „legalizovali“ náš vztah sňatkem a v televizi nastal problém, protože manželé nemohli vykonávat povolání na jednom pracovišti. Došlo tedy k mému přesunu do hlasatelského oddělení a tam jsem působila až do roku 1995. Potom byly hlasatelské posty zrušeny a já se vrátila na pozici moderátorky. V příštím roce budu v televizi neuvěřitelných padesát let.

Proč vlastně televizní hlasatelky a hlasatelé skončili?

Změnu přinesla doba, nové postupy, nové technologie. Dříve jsme neměli čtecí zařízení, příslušné ohlášení se každý musel naučit nazpaměť. Ale mohli jsme do daného textu vnést nějaký svůj poznatek nebo nápad, myšlenku. Každý vstup mohl být svým způsobem tvůrčí a osobitý. Třeba o Vánocích jsme si ohlašovací texty dokonce psali sami. Samozřejmě, že vše muselo být schváleno vedením televize, ale jednalo se o pořady, žádné politické záležitosti se tam nevyskytovaly. Po revoluci se z hlasatelů stávali čtenáři textů, které psali redaktoři; zkrátka se začali stávat tak trochu zbytečnými.

Dnes jste tváří televizního pořadu Kalendárium. Pokud vím, tak už se vysílá pětadvacet let a na jeho kontě je 850 dílů. Snad se ani nemusím ptát, jestli máte ráda historii a různá jubilea...

Ano, historie mě hodně zajímá, ráda se vracím do minulých let. K samotnému pořadu podotknu, že se vysílá neděli co neděli. Už jsem ho absolvovala se zlomenou rukou, v horečce nebo s poraněným okem, ale pořád mě natáčení baví, protože se dozvídám něco nového.
A ještě jedna věc mě přitahuje, totiž, já opravdu patřím k pamětníkům (úsměv). Celou dlouhou řadu jubilantů z řad umělců, režisérů nebo autorů jsem měla možnost poznat osobně.

Trochu odbočím a aktuálně se zeptám: jak prožíváte advent a Vánoce?

Advent a Vánoce mám moc ráda a užívám si je naplno až nyní, kdy nepracuji jako hlasatelka. Dříve bývaly svátky spojeny se službami v televizi. Vzpomínám, že jsem především na Silvestra byla rok co rok v práci. Dokonce i v roce 1992. Tehdy se dělilo Československo a já o půlnoci četla dlouhý text, který se týkal této dějinné události. Vlastně jsem vítala diváky na obou programech v nové České republice.

Vraťme se ještě k adventu. Je pravda, že ráda pečete cukroví?

Ano, je to moje záliba, na kterou dříve nebylo moc času, takže cukroví pekla hlavně moje maminka. Nyní peču společně se snachou, abychom měli alespoň devatero druhů cukroví, zkoušíme i nové recepty. A snažím se tuto zálibu přenášet na vnučky, obě dvě mi rády pomáhají.

V našem městě nejste určitě poprvé, máte na Poděbrady třeba nějakou vzpomínku?

Víte, já jsem v Poděbradech byla vždycky jenom pracovně. To znamená příjezd, příprava, moderování a zase odjezd. Na nějaké procházky nebo poznávání zdejších zajímavostí nikdy nezbýval čas. Snad to v příštích letech napravím. A vůbec: proč nezavítat přímo do lázní (úsměv)?

Text a foto: Milan Čejka


Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

V březnu minulého roku dostal divadelní Cenu Thálie za roli Jona v monodramatu Shylock. O měsíc později při Poděbradských dnech poezie převzal Křišťálovou růži za mistrovství v přednesu poezie a prózy. Při té příležitosti nabídl přítomným v Divadle Na Kovárně ukázku ze svého oceněného představení. Nyní se Milan Kňažko i jeho Shylock do Poděbrad vracejí.

celý článek >>>

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

Divadlo Na Kovárně uvedlo v lednu komedii A na Hrušce sedí diktátor. Miroslav Táborský, jeden z protagonistů této konverzační grotesky, zavzpomínal při své návštěvě Poděbrad i na své mládí.

celý článek >>>

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Kdybychom mohli slavným Rychlým šípům symbolicky položit otázku, jak spisovatele Jaroslava Foglara spojují Poděbrady s Pražským hradem, určitě by to pro ně byla další záhada hlavolamu. 28. října 2017 obdržel in memoriam „Jestřáb“ Foglar od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. Na této poctě se obřím dílem podílel poděbradský rodák, nakladatel, spisovatel a zasvěcený foglarovec Jiří Stegbauer.

celý článek >>>

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

Střední odborné učiliště společného stravování, Poděbrady, obor číšník. I to má ve svém životopise v kolonce vzdělání zapsáno mistr světa v kanoistice Martin Fuksa. Čtyřiadvacetiletý nymburský patriot se do Poděbrad před pár dny vrátil. Neroznášel však obědy, ani nebojoval ve své lodi s vlnami na Labi.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

U ohně s Michalem Horáčkem

U ohně s Michalem Horáčkem

Možnost opéct si buřta s kandidátem na prezidenta a poslechnout si klasické táborové písničky přilákala do poděbradského ATC golf kempu desítky lidí včetně několika starostů okolních obcí.

celý článek >>>

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

Ta zpráva, která začátkem července přiletěla z Londýna, zněla jako z říše sci-fi. Poděbraďák Michael Vrbenský postoupil do finále tenisového Wimbledonu! A co na tom, že šlo „jen“ o turnaj juniorů a čtyřhru.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY