Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

 

Ta zpráva, která začátkem července přiletěla z Londýna, zněla jako z říše sci-fi. Poděbraďák Michael Vrbenský postoupil do finále tenisového Wimbledonu! A co na tom, že šlo „jen“ o turnaj juniorů a čtyřhru. Teprve sedmnáctiletý odchovanec poděbradského tenisu totiž udělal další z obřích kroků mezi elitu bílého sportu.

 

vrbensky_1iu_

Jako cenný „bonus“ k deblovému finále přidala aktuální světová juniorská patnáctka čtvrtfinále z wimbledonské dvouhry. A přestože Vrbenského nabitý program pokračuje i po Wimbledonu, pár minut si nejúspěšnější současný sportovec z Poděbrad našel i na rozhovor pro PN.

 

Australian Open osmifinále, French Open 2. kolo a Wimbledon čtvrtfinále. To jsou vaše letošní výsledky na Grand slamech v singlu. Člověk by očekával, že jako „odkojený" antukář z Poděbrad budete zářit především v Paříži, a vy zatím překvapíte takovýmto úspěchem na trávě…

Na antuce hraju samozřejmě moc rád, ale zápasy na rychlém povrchu, což tráva je, mám také rád. Docela mi ta změna na rychlejší trávu sedla a myslím, že kdybych na tom byl lépe zdravotně, dalo se uhrát i nějaké kolo navíc. Pevně věřím, že na US Open (poslední letošní Grand slam na betonových kurtech v New Yorku, pozn. red.) se to povede.

 

Travnatých kurtů je v České republice jako šafránu. Jak a kde probíhala vaše příprava na nejslavnější turnaj světa?

Ano, je pravda, že před Wimbledonem jsem se u nás na travnatý povrch nemohl speciálně připravovat. Byl jsem v Německu na turnaji mužů a hned potom jsem letěl do anglického Roehamptonu, což byl vlastně můj jediný travnatý turnaj před Wimbledonem. Postupem času jsem si ale přivykl a doufám, že si na trávě ještě někdy zahraju (úsměv).

 

Když se řekne Wimbledon, lidem se většinou kromě tenisu vybaví jahody, deštníky a celebrity v hledišti. Co jste z těchto tří „atributů“ v Londýně ochutnal?

Jahody se smetanou patří neodmyslitelně k Wimbledonu, ale moje oblíbená lahůdka to není. Rodiče se sestrou si je ale užili! A ty deštníky a výrazné tradiční pánské a hlavně dámské klobouky byly k vidění také na každém kroku.

 

A ty celebrity?

Těch tenisových jsem potkal spoustu. Každý den jsem se setkával s těmi nejlepšími světovými hráči. Ale asi největší zážitek mám ze zápasu ve 2. kole, kdy jsem si všiml, že u kurtu sedí otec mého soupeře Sebastiana Kordy Petr, Jan Kodeš a Helena Suková. A také jsem v Londýně poprvé zažil, že mě cestou ze šaten na kurt doprovázela ochranka, abych se vyhnul velkému davu návštěvníků. To jsem se skutečně cítil jako velký hráč. Ale celý týden byl pro mě neskutečným zážitkem.

 

Právě synovi grandslamového vítěze Petra Kordy jste uštědřil kanára a vyhrál ve dvou setech. Některá česká média o vás začala po tomto vítězství psát jako o novém Berdychovi…

Srovnání s Tomášem Berdychem mě opravdu potěšilo, protože ho vidím jako stabilního hráče TOP 15, kam bych chtěl jednou také nakouknout.  Ale s Kordou to nebyl vůbec jednoduchý zápas, Sebastian hraje hodně rychle, prostě takový americký tenis.

 

Ve čtvrtfinále dvouhry jste podlehl Američanovi Kypsonovi. V čem byl lepší?

Tak ten den byl lepší asi ve všem. Bohužel mi tento zápas nevyšel podle představ, protože na mě dolehly zdravotní potíže.

 

Zato ve čtyřhře jste s vaším deblovým partnerem Jurijem Rodionovem dokráčeli až do finále. Jaké jsou hlavní „ingredience“, které tvoří úspěšnou chemii vašeho týmu?

S Jurijem se známe již delší dobu. Před časem jsme spolu vyhráli juniorský debl v Bulharsku, kde jsme se tenkrát dohodli, že zkusíme nějaký větší turnaj. Jurij je hráč s větší razancí a agresivnější hrou a já zkouším něco vymyslet na síti. Takže se často dobře doplňujeme. V deblu je navíc důležité, aby všechno klapalo nejen na kurtu, ale také mimo něj. A to se nám s Jurijem daří.

 

Jaký je vás nejbližší tenisový program a jak vlastně dokážete skloubit vrcholový tenis se školou?

Po Wimbledonu odjíždím do Švýcarska na Mistrovství Evropy jednotlivců do 18 let. No, a s tou školou je to trochu problém, protože jsem hodně na turnajích, ale snažím se, co to jde. Nyní mám uzavřený druhý ročník na Obchodní akademii v Kolíně.

 

Máte nějaký vytyčený cíl, kterého byste v tenise jednou rád dosáhl?

Mojí největší touhou je jednoznačně vítězství na nějakém Grand slamu!


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

 

 


Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Prezidentská anketa: Pyrrhovo vítězství profesora Drahoše

Jednoznačným triumfem Jiřího Drahoše skončila „prezidentská" anketa PN.

celý článek >>>

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

V březnu minulého roku dostal divadelní Cenu Thálie za roli Jona v monodramatu Shylock. O měsíc později při Poděbradských dnech poezie převzal Křišťálovou růži za mistrovství v přednesu poezie a prózy. Při té příležitosti nabídl přítomným v Divadle Na Kovárně ukázku ze svého oceněného představení. Nyní se Milan Kňažko i jeho Shylock do Poděbrad vracejí.

celý článek >>>

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

Divadlo Na Kovárně uvedlo v lednu komedii A na Hrušce sedí diktátor. Miroslav Táborský, jeden z protagonistů této konverzační grotesky, zavzpomínal při své návštěvě Poděbrad i na své mládí.

celý článek >>>

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Z Poděbrad až na Pražský hrad. A na křídlech jestřába až do Foglarova nebe

Kdybychom mohli slavným Rychlým šípům symbolicky položit otázku, jak spisovatele Jaroslava Foglara spojují Poděbrady s Pražským hradem, určitě by to pro ně byla další záhada hlavolamu. 28. října 2017 obdržel in memoriam „Jestřáb“ Foglar od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. Na této poctě se obřím dílem podílel poděbradský rodák, nakladatel, spisovatel a zasvěcený foglarovec Jiří Stegbauer.

celý článek >>>

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

Střední odborné učiliště společného stravování, Poděbrady, obor číšník. I to má ve svém životopise v kolonce vzdělání zapsáno mistr světa v kanoistice Martin Fuksa. Čtyřiadvacetiletý nymburský patriot se do Poděbrad před pár dny vrátil. Neroznášel však obědy, ani nebojoval ve své lodi s vlnami na Labi.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

U ohně s Michalem Horáčkem

U ohně s Michalem Horáčkem

Možnost opéct si buřta s kandidátem na prezidenta a poslechnout si klasické táborové písničky přilákala do poděbradského ATC golf kempu desítky lidí včetně několika starostů okolních obcí.

celý článek >>>

Starosta poslancem? Ladislav Langr kandiduje do Parlamentu!

Starosta poslancem? Ladislav Langr kandiduje do Parlamentu!

Říká, že výzvy jsou jeho hnacím motorem. Další strmý „krpál“, který se pokusí zdolat, nese název Thunovský palác. Právě tato pražská kulturní památka je totiž sídlem Poslanecké sněmovny České republiky.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY