Wimbledonská premiéra Vrbenského: Kordův skalp, ochranka a životní úspěch

 

Ta zpráva, která začátkem července přiletěla z Londýna, zněla jako z říše sci-fi. Poděbraďák Michael Vrbenský postoupil do finále tenisového Wimbledonu! A co na tom, že šlo „jen“ o turnaj juniorů a čtyřhru. Teprve sedmnáctiletý odchovanec poděbradského tenisu totiž udělal další z obřích kroků mezi elitu bílého sportu.

 

vrbensky_1iu_

Jako cenný „bonus“ k deblovému finále přidala aktuální světová juniorská patnáctka čtvrtfinále z wimbledonské dvouhry. A přestože Vrbenského nabitý program pokračuje i po Wimbledonu, pár minut si nejúspěšnější současný sportovec z Poděbrad našel i na rozhovor pro PN.

 

Australian Open osmifinále, French Open 2. kolo a Wimbledon čtvrtfinále. To jsou vaše letošní výsledky na Grand slamech v singlu. Člověk by očekával, že jako „odkojený" antukář z Poděbrad budete zářit především v Paříži, a vy zatím překvapíte takovýmto úspěchem na trávě…

Na antuce hraju samozřejmě moc rád, ale zápasy na rychlém povrchu, což tráva je, mám také rád. Docela mi ta změna na rychlejší trávu sedla a myslím, že kdybych na tom byl lépe zdravotně, dalo se uhrát i nějaké kolo navíc. Pevně věřím, že na US Open (poslední letošní Grand slam na betonových kurtech v New Yorku, pozn. red.) se to povede.

 

Travnatých kurtů je v České republice jako šafránu. Jak a kde probíhala vaše příprava na nejslavnější turnaj světa?

Ano, je pravda, že před Wimbledonem jsem se u nás na travnatý povrch nemohl speciálně připravovat. Byl jsem v Německu na turnaji mužů a hned potom jsem letěl do anglického Roehamptonu, což byl vlastně můj jediný travnatý turnaj před Wimbledonem. Postupem času jsem si ale přivykl a doufám, že si na trávě ještě někdy zahraju (úsměv).

 

Když se řekne Wimbledon, lidem se většinou kromě tenisu vybaví jahody, deštníky a celebrity v hledišti. Co jste z těchto tří „atributů“ v Londýně ochutnal?

Jahody se smetanou patří neodmyslitelně k Wimbledonu, ale moje oblíbená lahůdka to není. Rodiče se sestrou si je ale užili! A ty deštníky a výrazné tradiční pánské a hlavně dámské klobouky byly k vidění také na každém kroku.

 

A ty celebrity?

Těch tenisových jsem potkal spoustu. Každý den jsem se setkával s těmi nejlepšími světovými hráči. Ale asi největší zážitek mám ze zápasu ve 2. kole, kdy jsem si všiml, že u kurtu sedí otec mého soupeře Sebastiana Kordy Petr, Jan Kodeš a Helena Suková. A také jsem v Londýně poprvé zažil, že mě cestou ze šaten na kurt doprovázela ochranka, abych se vyhnul velkému davu návštěvníků. To jsem se skutečně cítil jako velký hráč. Ale celý týden byl pro mě neskutečným zážitkem.

 

Právě synovi grandslamového vítěze Petra Kordy jste uštědřil kanára a vyhrál ve dvou setech. Některá česká média o vás začala po tomto vítězství psát jako o novém Berdychovi…

Srovnání s Tomášem Berdychem mě opravdu potěšilo, protože ho vidím jako stabilního hráče TOP 15, kam bych chtěl jednou také nakouknout.  Ale s Kordou to nebyl vůbec jednoduchý zápas, Sebastian hraje hodně rychle, prostě takový americký tenis.

 

Ve čtvrtfinále dvouhry jste podlehl Američanovi Kypsonovi. V čem byl lepší?

Tak ten den byl lepší asi ve všem. Bohužel mi tento zápas nevyšel podle představ, protože na mě dolehly zdravotní potíže.

 

Zato ve čtyřhře jste s vaším deblovým partnerem Jurijem Rodionovem dokráčeli až do finále. Jaké jsou hlavní „ingredience“, které tvoří úspěšnou chemii vašeho týmu?

S Jurijem se známe již delší dobu. Před časem jsme spolu vyhráli juniorský debl v Bulharsku, kde jsme se tenkrát dohodli, že zkusíme nějaký větší turnaj. Jurij je hráč s větší razancí a agresivnější hrou a já zkouším něco vymyslet na síti. Takže se často dobře doplňujeme. V deblu je navíc důležité, aby všechno klapalo nejen na kurtu, ale také mimo něj. A to se nám s Jurijem daří.

 

Jaký je vás nejbližší tenisový program a jak vlastně dokážete skloubit vrcholový tenis se školou?

Po Wimbledonu odjíždím do Švýcarska na Mistrovství Evropy jednotlivců do 18 let. No, a s tou školou je to trochu problém, protože jsem hodně na turnajích, ale snažím se, co to jde. Nyní mám uzavřený druhý ročník na Obchodní akademii v Kolíně.

 

Máte nějaký vytyčený cíl, kterého byste v tenise jednou rád dosáhl?

Mojí největší touhou je jednoznačně vítězství na nějakém Grand slamu!


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

 

 


Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Bojuj, Šafi! Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o jediném. O tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

celý článek >>>

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Se starostou Poděbrad o letošním „Langrobraní“ a hořkém triumfu

Jde pravděpodobně o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, což se v polistopadové éře žádnému kandidátu v Poděbradech nepodařilo. Ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

celý článek >>>

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Děkujeme, pane profesore!

Děkujeme, pane profesore!

Jiří Navrátil, čestný občan Poděbrad, zemřel… Ta strohá, smutná věta nedokáže vystihnout, co všechno jsme s jeho odchodem ztratili.

celý článek >>>

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Rodinný archiv vydal poklad: poděbradskou stopu kardinála Berana

Nacisté a komunisté jej hodlali vymazat z povědomí národa. Nepodařilo se jim to, Pán Bůh zaplať. I proto můžeme díky cenným archiváliím spatřit patrně nejvýznamnějšího českého duchovního, kardinála Josefa Berana, také v poděbradských kulisách.

celý článek >>>

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Jitka Schneiderová: Tanec je moje vášeň!

Do Křesla pro hosta na lázeňské kolonádě tentokrát usedla divadelní a filmová herečka Jitka Schneiderová. Její herecký životopis obsahuje dlouhou řadu rolí, do povědomí diváků se zapsala také úspěchem v taneční soutěži StarDance. Nejen o lásce k tanci se rodačka ze Znojma rozpovídala v rozhovoru pro PN.

celý článek >>>

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

Formanův přelet nad poděbradským hnízdem

V pátek 13. dubna 2018 dotlouklo srdce věhlasného režiséra Miloše Formana. Srdce, které v poválečných letech okysličoval také lázeňský vzduch Poděbrad.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY