Co nám zbyde z Císařské obory? Bestia triumphans?


Politika by měla být nezištnou službou obci, bývá ale spíš špinavým soubojem různých zájmů, ve kterém je téměř nemožné se zvenčí orientovat a poznat, kde je pravda. Většina „normálních lidí“ je z ní pak zhnusená a zdálky se jí vyhne. Jenže bez politiky to nejde a snahy nahradit ji nějakým „efektivnějším“ způsobem rozhodování vedly ke špatným koncům. Je proto potřeba se obrnit, nechat na sebe „házet špínu“ a dát svoje jméno všanc, pokud nechceme nechat prostor těm, kdo na to mají žaludek.
K této úvaze mě dovedl článek zastupitele Káninského s názvem Co nám zbylo z Císařské obory v minulých PN. Hlavním sdělením článku je, že na rozdíl od města, které péči o lesopark zanedbává, pan Káninský se jako majitel parcel v Oboře snaží stav tohoto lesoparku zlepšovat. Brání mu v tom ale „ekoteroristé“ Jirka a Jirásková, kteří se přivazují ke stromům a blokují jeho bohulibé záměry.
Absurditu, ba drzost takového tvrzení si může ověřit každý. Běžte se prosím na pozemky pana Káninského v Oboře podívat, jsou mezi cyklostezkou Esperanto a jízdárnou. Jde o nejzanedbanější místo v Oboře, připomínající skládku, které dělá ostudu celému městu. Majitel se o něj roky nestaral, až vloni zavezl dřívější výběh pro koně dvoumetrovou haldou zeminy z jiného svého developerského projektu v místě bývalých jatek na Ostende. V rozporu se zákonem, za což dostal pokutu od vodoprávního úřadu. Pozemky jsou totiž v aktivní zóně stoleté vody a nelze na ně bez povolení nic navážet ani stavět. Smyslem navážky je pozemky zvednout, vyjmout z aktivní zóny a následně zastavět rodinnými domy. Předchozí majitel chtěl na pozemcích také stavět, ale byl stavebním úřadem ujištěn, že to není možné. Tak je prodal. Sledujte prosím, zda bude nynější majitel „šikovnější“.
Stav Obory není dobrý. Proto má více volebních uskupení, včetně našeho, v programu její revitalizaci. Nedovolte, prosím, aby se revitalizace Obory odehrála pod taktovkou někoho, kdo by ji nejradši rozparceloval a rozprodal.
Z mého pohledu zní klíčová otázka, na kterou budou Poděbraďáci odpovídat v říjnových komunálních volbách, takto: umožníme jednomu z největších zdejších developerů a spekulantů s pozemky, aby stanul ve vedení města? Uděláme kozla zahradníkem?
Prosím, nedejte se zlákat populistickými sliby. Zajímejte se o skutečné motivy, které vedou jednotlivé kandidáty k zápasu o vaše hlasy a ke statisícovým investicím do volební kampaně. Přeji vám mnoho zdaru ve vašem rozhodování.


Jan Jirka

(20. 9. 2018)

 


Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Reakce na článek RNDr. Miloše Mikolandy s podobným názvem, uveřejněný v Poděbradských novinách 24. 1. 2019.

celý článek >>>

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Výročí 100 let republiky hodnotím i s mnoha obyvateli a návštěvníky výborně. Vlajková výzdoba kolonády až k nádraží byla velmi povedená a i hosté – návštěvníci Poděbrad, byli příjemně překvapeni. Z kulturní stránky rovněž, proběhlo mnoho akcí nejen ve školách, ale také v mnoha společenských organizacích.

celý článek >>>

Neházejte špínu na moje studenty

Neházejte špínu na moje studenty

Tento článek nepíšu ani tak jako zastupitelka, ale jako člověk, občanka tohoto města a v neposlední řadě jako učitelka.

celý článek >>>

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Vážení spoluobčané, začal nám nový rok a všichni chceme věřit, že bude dobrý, že se nám bude dařit v rovině osobního života, celospolečensky a nakonec i globálně.

celý článek >>>

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Reakce na článek „Kdo nechce vidět, nevidí“ z minulého vydání PN

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

EPILOG

celý článek >>>

Místní výbor Žižkov

Místní výbor Žižkov

Na uplynulém jednání zastupitelstva města byli, mimo jiné, odsouhlaseni členové místních výborů. Na Žižkově tak bude nově zhruba 6 000 občanů zastupovat 7 lidí.

celý článek >>>

Mír v duši sluší

Mír v duši sluší

I kdyby pan Mikolanda třeba na koze jezdil, sebevětšími pomluvami nezvrátí fakt, že jsem ve volbách získal výrazně největší počet voličských preferencí, zdaleka převyšující podporu kteréhokoliv z lídrů dnešní koalice.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY