Co nám zbyde z Císařské obory? Bestia triumphans?


Politika by měla být nezištnou službou obci, bývá ale spíš špinavým soubojem různých zájmů, ve kterém je téměř nemožné se zvenčí orientovat a poznat, kde je pravda. Většina „normálních lidí“ je z ní pak zhnusená a zdálky se jí vyhne. Jenže bez politiky to nejde a snahy nahradit ji nějakým „efektivnějším“ způsobem rozhodování vedly ke špatným koncům. Je proto potřeba se obrnit, nechat na sebe „házet špínu“ a dát svoje jméno všanc, pokud nechceme nechat prostor těm, kdo na to mají žaludek.
K této úvaze mě dovedl článek zastupitele Káninského s názvem Co nám zbylo z Císařské obory v minulých PN. Hlavním sdělením článku je, že na rozdíl od města, které péči o lesopark zanedbává, pan Káninský se jako majitel parcel v Oboře snaží stav tohoto lesoparku zlepšovat. Brání mu v tom ale „ekoteroristé“ Jirka a Jirásková, kteří se přivazují ke stromům a blokují jeho bohulibé záměry.
Absurditu, ba drzost takového tvrzení si může ověřit každý. Běžte se prosím na pozemky pana Káninského v Oboře podívat, jsou mezi cyklostezkou Esperanto a jízdárnou. Jde o nejzanedbanější místo v Oboře, připomínající skládku, které dělá ostudu celému městu. Majitel se o něj roky nestaral, až vloni zavezl dřívější výběh pro koně dvoumetrovou haldou zeminy z jiného svého developerského projektu v místě bývalých jatek na Ostende. V rozporu se zákonem, za což dostal pokutu od vodoprávního úřadu. Pozemky jsou totiž v aktivní zóně stoleté vody a nelze na ně bez povolení nic navážet ani stavět. Smyslem navážky je pozemky zvednout, vyjmout z aktivní zóny a následně zastavět rodinnými domy. Předchozí majitel chtěl na pozemcích také stavět, ale byl stavebním úřadem ujištěn, že to není možné. Tak je prodal. Sledujte prosím, zda bude nynější majitel „šikovnější“.
Stav Obory není dobrý. Proto má více volebních uskupení, včetně našeho, v programu její revitalizaci. Nedovolte, prosím, aby se revitalizace Obory odehrála pod taktovkou někoho, kdo by ji nejradši rozparceloval a rozprodal.
Z mého pohledu zní klíčová otázka, na kterou budou Poděbraďáci odpovídat v říjnových komunálních volbách, takto: umožníme jednomu z největších zdejších developerů a spekulantů s pozemky, aby stanul ve vedení města? Uděláme kozla zahradníkem?
Prosím, nedejte se zlákat populistickými sliby. Zajímejte se o skutečné motivy, které vedou jednotlivé kandidáty k zápasu o vaše hlasy a ke statisícovým investicím do volební kampaně. Přeji vám mnoho zdaru ve vašem rozhodování.


Jan Jirka

(20. 9. 2018)

 


Ráda bych zde popsala, jak jde čas a jak někteří během času obrací kabáty

Ráda bych zde popsala, jak jde čas a jak někteří během času obrací kabáty

Dne 7. 11. 2014 jsem na hlavičkovém papíře „Město Poděbrady“ dostala starostou Langrem podepsaný děkovný dopis...

celý článek >>>

Mlč a nic se Ti nestane, a tak pan Langr taktně mlčí!

Mlč a nic se Ti nestane, a tak pan Langr taktně mlčí!

Vlastně ne. Nestydí se a šíří kolem sebe špatnou náladu a hlavně lže. On ze svého pohledu je ten, kdo je spasitelem Poděbrad.

celý článek >>>

Reakce na článek pana Ing. Krále „Hon na čarodějnice“

Reakce na článek pana Ing. Krále „Hon na čarodějnice“

Při čtení článku pana Krále „Hon na čarodějnice” jsem nevyšel z údivu. Aby tento článek napsal pan Král sám, na to kolegu starostu moc dobře znám. Předpokládejme ale, že i přes patrný rukopis pana starosty napsal tento článek skutečně pan Král.

celý článek >>>

Starosta obhajuje poškozování našeho životního prostředí, II. díl

Starosta obhajuje poškozování našeho životního prostředí, II. díl

V pondělí 13. 8. 2018 zažily na frankfurtské burze akcie koncernu Bayer AG dramatický pád. Během pouhých 2 hodin se tento titul zřítil o 13 %, čímž akcionáři gigantu s tržní kapitalizací 88,7 miliard Euro ztratili 11,5 a na OTC mimoburzovním trhu dokonce 15 miliard Euro.

celý článek >>>

MOC BYCH SI PŘÁL BAZÉN, ALE…

MOC BYCH SI PŘÁL BAZÉN, ALE…

Moc bych si přál, aby město vlastnilo a zprovoznilo Záložnu, moc bych si přál, aby se zatěžující doprava odklonila z náměstí, moc bych si přál, aby se železniční trať na poděbradském katastru zapustila do podzemního tunelu, moc bych si přál velkou sportovní halu, a tak bych mohl pokračovat, až bych se dostal i k bazénu.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

Meditace nad urnou.

celý článek >>>

Reakce na článek „Kolonáda nebo cyklostezka?“ z minulých PN

Reakce na článek „Kolonáda nebo cyklostezka?“ z minulých PN

V PN ze dne 16. srpna 2018 se Ing. Petr Boček rozčiluje: „Kolonáda nebo cyklostezka?“

celý článek >>>

Pietní akt k 50. výročí okupace

Pietní akt k 50. výročí okupace

21. srpen 1968 v Poděbradech by se dala nazvat výstava v muzeu, o které, přestože byla otevřena 7. srpna 2018, nikdo nevěděl.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY