Komu vadí generel dopravy?

 

zbynek_lukavecKdyž se podíváte na plán města nebo jeho letecký snímek například v části Poděbrady II nebo „starý“ Žižkov, uvidíte, jak naši předkové logicky a s noblesou založili síť páteřních ulic a na ně navazujících komunikací, které vytvářejí urbanistický charakter čtvrti i města jako celku. Nebáli se udělat ulice dostatečně široké, aby byly komfortní nejen pro budoucí automobilovou dopravu, ale i pro chodce a cyklisty. Určitě tyto komunikace vedly i přes soukromé pozemky, s jejichž majiteli se zástupci města tehdy rozumně dohodli.


Jaká je dnes situace v rozvojových částech města? Podívejte se například na výstavbu kolem ulice Koutecká. Územní rozvoj a urbanizmus zde dostal na frak takovým způsobem, že žádné páteřní komunikace nebyly vytyčeny, ulice vedou odnikud nikam, vymizel veřejný prostor, vzhled lokality určuje developer, kterému vše posvětí stavební úřad. Stejný stavební úřad a jeho územní rozvoj říká, že páteřní a navazující komunikace se nedají vybudovat, protože pozemky již nejsou města.


Generel dopravy měl předcházet tvorbě územního plánu. Měl vytyčit mimo jiné základní dopravní síť z hlediska budoucích potřeb všech jeho obyvatel a subjektů ve městě působících. Měl dát impuls územnímu plánu, aby vytvořil územní rezervu na páteřní komunikace i v rozvojových zónách. Jestli se jedná o pozemky městské, nebo soukromé, je v zásadě jedno. Zájmy veřejné musí být nadřazeny podnikatelským aktivitám.


A tady je zakopaný pes; proč pan Káninský a jeho souputníci z Našich Poděbrad tak vehementně kritizují zpracovávaný Generel dopravy? Soukromé pozemky je přece lepší přeměnit na parcely a prodat stavebníkům než je částečně dát k dispozici na potřebné komunikace nejen pro auta, ale i pro ostatní účastníky dopravního provozu. Místo části pozemků na parcely k prodeji ulice či veřejný prostor!?


V časech minulých se město s vlastníky pozemků umělo domluvit, asi se dokázali povznést nad ryze osobními zájmy. Dnes místo rozumného a kompromisního řešení nastupuje opakované shazování Generelu dopravy jako nepotřebného a předraženého materiálu. Proč? Asi někteří cítí, že se jim Generel dopravy podnikatelsky nehodí do krámu.


Zbyněk Lukavec,
zastupitel města Poděbrady
Foto: archiv
(16. 8. 2018)


Vážení spoluobčané!

Vážení spoluobčané!

Před 14 dny byly volby do místního zastupitelstva v Poděbradech. Třebaže starosta pan Ladislav Langr získal nejvíc preferenčních hlasů a jeho volební uskupení ve volbách i zvítězilo, spojily se proti jeho dalšímu pokračování tři méně úspěšní, kteří v konečném součtu však mají o jeden mandát víc než zastupitelé podporující dosavadního starostu.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Paní Zdeňka Formánková ve 20. čísle PN vyjadřuje své zklamání nad výsledkem referenda o výstavbě plaveckého bazénu. Vzpomíná, že bazén byl mnohokrát v minulosti v programu některých stran. Po volbách pak bylo všechno jinak.

celý článek >>>

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

kdy jsme do této školy anebo okolo ní chodili. Celá ulice nádherně upravená a podél chodníků stromy s jeřabinami.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(Heavy)metál z Hradu

celý článek >>>

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Bydlím přímo u lázeňského parku, v úrovni hlavní fontány. V poslední době registruji v této lokalitě zvýšené množství psů, které zde jejich majitelé venčí: často bez vodítka a na travnatých plochách.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Bydlím v Poděbradech 60 let. Nějakou chvíli to trvalo, než jsem si zde zvykla. Když mi odrostli synové, začala jsem se o dění v Poděbradech zajímat.

celý článek >>>

Stromy v mém bezprostředním okolí

Stromy v mém bezprostředním okolí

Možná, že jsem už příliš staromódní, ale mně připadá ulice bez stromů stejně nepatřičně jako kdysi dáma bez klobouku.

celý článek >>>

Poděkování voličům

Poděkování voličům

Naše Poděbrady Vám děkují za podporu, kterou jste nám vyjádřili v právě uplynulých komunálních volbách.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY