Mnoho věcí se podařilo, ale…


Dovolím si konstatovat, že v posledních letech byla v Poděbradech realizována řada záměrů, která zlepšila stav města. Jde například o podchod u nádraží, dostavbu zimního stadionu, o prostory před nádražím, prostory parku, autobusové nádraží, nadjezd, ulice za nádražím a další. Na druhou stranu musím zmínit záležitosti, které nejsou řešeny vůbec nebo, dle mého názoru, jejich řešení je nevhodné.


Především se musím zmínit o tzv. revitalizaci náměstí vzhledem k možnosti dopravního obchvatu města. Domnívám se, že současný zásadní problém města je průjezdná automobilová doprava. Jedná se o obtížný, někdy i nebezpečný pohyb občanů nejen přes náměstí, ale i po celé délce silnice Praha – Hradec Králové vedoucí městem. Absolutně nevýhodný je tento úsek i pro projíždějící motorová vozidla, kde od náměstí až k restauraci U Soudku (tj. cca 100 m) je 6 „přechodových zeber“, kde vozidla často musí brzdit nebo zastavovat a znovu se rozjíždět. To zvyšuje hluk i výskyt výfukových plynů.


Mnoho měst a obcí usiluje o výstavbu obchvatu nebo možnost využití části dálnice (bez poplatku) k odstranění průjezdu motorových vozidel obydlenou zónou. V současné době uvádějí sdělovací prostředky, že k tomu dochází. Ministerstvo dopravy od ledna 2017 zrušilo povinnost mít dálniční známku na vyjmenovaných úsecích dálnic. Jde celkem o přibližně 111 km dálnic – Poděbrady zde však uvedeny nejsou!


Město Poděbrady má již řadu let hotový obchvat. Jenom zkráceně: provoz od Prahy, Nymburka a Mladé Boleslavi odklonit v Přední Lhotě na kruhovém objezdu na dálnici D 11, odtud odklon na Vrčení a zde na kruhovém objezdu dále pokračovat na Hradec Králové nebo Jičín.


V tomto případě se však musí požadavek uplatňovat důsledně, i opakovaně u Ministerstva dopravy, a to i cestou Středočeského krajského úřadu. Dosud jsem nikde nezaregistroval, že by město o to takto usilovalo. Pro průjezdnou dopravu by však došlo k urychlení a bezpečnějšímu průjezdu tímto úsekem a také 50% snížení provozu by městu značně pomohlo.


Tím by současně nemuselo dojít k tzv. revitalizaci náměstí. V tomto případě se domnívám, že nejde o nic nového, něco takového zde již bylo. Vzhledem k tomu, že by se ve výsledku podstatně změnil život náměstí, nemluvě o již vynaložených finančních prostředcích, myslím si, že by o tom měli mít možnost rozhodovat obyvatelé města prostřednictvím referenda.


Co se týká otevření náměstí k vodě, dle návrhu, nepovažuji tento návrh za příznivý pro náměstí, protože se otevře cesta pro vítr a z náměstí se stane větrná hůrka. Náměstí je otevřeno k Labi silnicí a to je snad dostačující. Finanční prostředky určené pro tzv. revitalizaci by byly vhodné pro jinou potřebnou akci.


Jiří Krtouš

 


Připomínky obyvatel Žižkova k dopravní situaci

Připomínky obyvatel Žižkova k dopravní situaci

Ve dnech 25. 4.–24. 5. jsem prováděl průzkum dopravního chování obyvatel města Poděbrady ve čtvrti Žižkov.

celý článek >>>

Revoluce ve veřejné dopravě proběhla i v Přední Lhotě...

Revoluce ve veřejné dopravě proběhla i v Přední Lhotě...

...zatím ale chybí zastávky

celý článek >>>

Pomáhat a chránit – zloději a policajti

Pomáhat a chránit – zloději a policajti

Se zloději jsem se setkal dvakrát. Poprvé to bylo v poděbradské sokolovně...

celý článek >>>

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Dovolím si konstatovat, že v posledních letech byla v Poděbradech realizována řada záměrů, které zlepšily stav města. Na druhou stranu musím zmínit záležitosti, které nejsou řešeny vůbec nebo, dle mého názoru, jejich řešení je nevhodné.

celý článek >>>

Přímluva za malé zpěváčky…

Přímluva za malé zpěváčky…

Vážení spoluobčané, letošní zima nám nadělila více chladu a sněhu, než tomu bylo v posledních letech. Nevím, zda jste si všimli, že v Poděbradech velmi ubylo drobného ptactva.

celý článek >>>

Poděkování Rotary a Rotaract klubu

Poděkování Rotary a Rotaract klubu

Chtěli bychom touto cestou ještě jednou poděkovat členům Rotary klubu a mladým dobrovolníkům z Rotaract klubu v Poděbradech.

celý článek >>>

Bludný balvan radnímu Lukavcovi

Bludný balvan radnímu Lukavcovi

Český klub Sysifos každoročně uděluje Bludný balvan, anticenu za významný příspěvek k záměrnému klamání veřejnosti. Toto kritérium dle mého názoru splnil pan Lukavec ve svých posledních příspěvcích v PN, proto jej navrhuji jako kandidáta na toto prestižní ocenění.

celý článek >>>

Reakce zastupitele Lukavce

Reakce zastupitele Lukavce

K názoru pana Mikolandy v minulých PN na můj předchozí článek rád některé věci ujasním, aby mi autor textu nepodsouval vizitku člověka, který něco neřekl nebo zatajil.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY