MOC BYCH SI PŘÁL BAZÉN, ALE…

 

langrMoc bych si přál, aby město vlastnilo a zprovoznilo Záložnu, moc bych si přál, aby se zatěžující doprava odklonila z náměstí, moc bych si přál, aby se železniční trať na poděbradském katastru zapustila do podzemního tunelu, moc bych si přál velkou sportovní halu, a tak bych mohl pokračovat, až bych se dostal i k bazénu. A stejně tak bych si moc přál, aby třeba Ing. Holas mluvil pravdu, což se mu na posledním zastupitelstvu moc nepovedlo.


Ale zpět k bazénu, těžko se vyjadřovat k nekonkrétní myšlence, kterou Naše Poděbrady obloudily část Poděbraďáků, kteří, stejně jako, já touží po bazénu. Jejich vize je tak propracovaná, že bohužel stále nevíme, na jak velkou sumu by měla přijít výstavba bazénu, jaké budou provozní náklady, a zejména se marně snažíme získat informace, KDE by měl být bazén postaven. Na konkrétní dotaz po tříměsíční kampani byl Dr. Káninský schopen prohlásit, že má nejméně čtyři místa, ale ani na zastupitelstvu, které rozhodovalo o referendu, se o své tajemství nechtěl podělit.


Dovolím si proto přispět do diskuse o bazénu několika faktickými poznámkami.


UMÍSTĚNÍ bazénu (i s ohledem na potřebnou návštěvnost), by mělo být v centru, aby bylo snadno dosažitelné. Je důležité zdůraznit, že však nejde jen o plochu bazénu s dalším vybavením, ale o nejméně dvojnásobnou plochu parkoviště. Takové místo dostupné z hlediska vlastnických práv a územního plánu v centru, ba ani na okraji Poděbrad, není.


INVESTICE na výstavbu úsporného bazénu se skutečně mohou pohybovat kolem 100 milionů Kč. Ale asi není cílem mít jen 6 plaveckých drah. Bazén má být doplněn vším, co dnešní aquaparky nabízejí. Jinak budou lidé jezdit jinam. V takovém případě je odhad 200 milionů Kč bez DPH až velmi střízlivý. Navíc, když by přidružené prostory (restaurace, „fitka“, atp.) měly z nájmu přispívat na nižší provozní náklady, o to musí být i vyšší vstupní investice. Za posledních 8 let se neobjevila jediná dotace na plavecký bazén a s ohledem na aktuální problematiku sucha, se s žádnou podobnou dotací ani nadále nepočítá. To znamená, že buď rezignujeme na všechny další investiční projekty města, nebudeme opravovat silnice, zateplovat, budovat, podporovat neziskové aktivity a vše zaměříme jen na bazén, anebo se silně zadlužíme. Obojí je špatně.


NÁKLADY je možné snížit jen třemi způsoby. Především je to nižší úhrada za ohřev vody, což nepřipadá v úvahu, protože nemáme termální zdroje. Druhá šance je získat zdroje z nájmů, což je docela iluzorní, když víme, že poptávka po restauracích a fitcentrech je tady naplněna. Třetí šance je vysoká návštěvnost, která s ohledem na plánovanou rekonstrukci a dostavbu bazénu v Nymburce, Vodní svět v Kolíně a snadno dostupné vodní ráje v Praze bude spádově velmi omezená. A těžko lze předpokládat každodenní návštěvu Poděbraďáků. Navíc od května do září bude návštěvnost bazénu s ohledem na prosluněná Jezera minimální.


Nedávno mi napsal MUDr. Antonín Janák, bývalý závodní plavec, trenér a funkcionář, že ti, co navrhují bazén, snad ani netuší, o čem mluví. Své tvrzení doplnil, že provoz bazénu (a to nemluví o rozsáhlejším akvaparku) obnáší za rok cca 17 000 m3 vody, 500 000 kWh elektrické energie, 7 000 GJ tepla na ohřev vody v bazénu a také lidské zdroje, jako jsou plavčíci, úklid atd. Úhrnem jde minimálně o 12 milionů Kč. A teď si spočítejte sami, jaká by musela být návštěvnost a jaké by muselo být vstupné, aby byla ztráta co nejnižší. Můj odhad o výši ztráty se pohybuje na úrovni nejméně 5–6 milionů Kč ročně. A těchto 5–6 milionů Kč musíme vzít z dosud vyrovnaného rozpočtu města. Kde budeme krátit? Na investicích, na údržbě, úklidu, na péči o zeleň v parku, na dotacích pro sport a seniory?


V koaličním programu jsme měli slib, že vytvoříme podmínky pro realizaci bazénu s potenciálními partnery. Jediný potenciální partner jsou Lázně Poděbrady, a. s. Ty přislíbily ústy svého majitele, že při plánované výstavbě hotelového komplexu v centru města na rohu ulice Lázeňská a Fügnerova bude součástí objektu i veřejně přístupný akvapark. Jiná cesta než tato spolupráce neexistuje (pokud Dr. Káninský nepřivede do města ty utajené investory, které slibuje) a nutit násilím soukromého vlastníka, aby své záměry urychlil, také není možné. Přesto se nám podařilo vyjednat, že lázně v rámci zimní přestavby objektu Centrálních lázní na hotel zde otevřou i pro veřejnost osmnáctimetrový bazén s vířivkami a saunou. Vše by mělo být hotové do prázdnin 2019.


Při znalosti všech výše popsaných souvislostí jsem sice podpořil konání referenda, protože respektuji tento princip demokracie, ale referenda se nezúčastním! Prostě do druhé urny můj lístek při komunálních volbách nevhodím. Ač si moc přeji bazén, rozhodně nemůžu pro něj hlasovat, protože moje ano bych považoval za nezodpovědné hazardování s vyváženou budoucností Poděbrad.

PhDr. Ladislav Langr,
starosta města Poděbrady

(20. 9. 2018)


Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Reakce na článek pana Ing. Vladimíra Vrchoty, předsedy Správní rady TJ LTC Poděbrady, z. s., tenisového klubu, který byl zveřejněn v PN 19/2018.

celý článek >>>

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Na poslední zastupitelstvo města jsem se již jen jako angažovaný občan dobře připravil. Šel jsem obhajovat generel dopravy, aneb plán udržitelné mobility města.

celý článek >>>

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

V návaznosti na první řádné zasedání nového zastupitelstva města Poděbrady dne 14. 11. 2018 vydává politické uskupení Pro občany Poděbrad následující tiskové prohlášení.

celý článek >>>

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Zastupitelstvo probíhalo, až na několik projednávaných bodů, v poklidné atmosféře. Bylo vedeno věcně a jako první zastupitelstvo po čtyřech letech trvalo pouze tři hodiny.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

Vděčnost nad zlato

celý článek >>>

Legiovlak a jeho průvodci

Legiovlak a jeho průvodci

Snad málokterý občan Poděbrad nenavštívil originální muzeum Československé obce legionářské.

celý článek >>>

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Přestože jsem „pejskař“, také mně vadí volně pobíhající psi, zvláště ti velcí, a to nejen v parku, ale i v ulicích.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(K)ámen v duši

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY