Poděbradský Zlatý slavík

 

V několika posledních Poděbradských novinách se prezentovala anketa o medaile k 100. výročí založení ČSR. Pomiňme to, kdo tyto medaile vybíral, jestli na ně byla vypsána nějaká soutěž a kolik tato sranda bude stát. Pozastavme se ale nad smyslem této ankety a nad způsobem, kterým budou ocenění vybráni.


Pokud byl původní záměr ocenit a vyznamenat občany města, kteří se v průběhu uplynulých 100 let zasloužili o vznik a renomé ČSR, určitě to byl záměr bohulibý. V seznamu nominovaných jsem bohužel žádné takové jméno nenašel. Nikde jsem nenašel jména těch, kteří se zasloužili o vznik republiky, nikde jméno antifašisty, žádné jméno protikomunistického bojovníka, nikdo, kdo se v roce 1968 postavil okupačním vojskům (pokud tam takové jméno je, hluboce se omlouvám). Je to jen seznam jmen, který nominoval někdo anonymní jen na základě osobních sympatií, někteří nominace odmítli, někteří ani netuší, že jsou nominováni. S úctou k většině nominovaných, ale co je víc, stříbrná medaile, knížka, či vědecký článek…


Je to jen obyčejná anketa o Poděbradského Zlatého slavíka. Z 64 nominací bude uděleno 25 medailí, to je zhruba 40% šance na úspěch. Takže jednoduše, kdo má velkou rodinu, v které je dost mobilů, nebo kdo si oběhne více kamarádů, dostane hodně hlasů a bude oceněn.


Myslím, že mnohem důstojnější připomínkou založení ČSR by bylo sednout si v kruhu rodiny, připít si třeba sklenkou moravského vína a pokusit se vysvětlit dětem a mladším členům rodiny, za jakých okolností naše republika vznikla. Kdo byli legionáři, jak jsme v roce 1938 byli odhodláni bránit hranice proti fašistickému Německu, jak naši letci bojovali ve válce o Anglii nebo Svobodovu armádu v Rusku. Připomeňme si, jaký puč se odehrál v roce 1948, jaká zvěrstva tu komunisti v 50. a 60. letech páchali. Proč nás v roce 1968 „dočasně, na 20 let obsadila spřátelená vojska Varšavské smlouvy“. Ostatně, připomeňme si i rok 1989, kdy jsme doufali, že už nám komunisti přestanou řídit naše životy. Tohle je důležité!


Pro mne, jako přesvědčeného odpůrce KSČ a člověka, který si díky režimu zažil své, by bylo vrcholem trapnosti, kdyby nastala situace, kdy by si bývalý komunista se známou minulostí pan Langr přebíral cenu za zásluhy o vznik a rozkvět ČSR!


Řekněme si otevřeně. Je tato anketa o Zlatého slavíka úctyhodnou oslavou 100 let vzniku ČSR? Nešlo to udělat jinak, bez angažovanosti a více promyšleně, aby nešlo jen o zviditelnění, ale opravdu nezištnou poklonu tomu, čím si náš stát musel projít a kdo se o to zasloužil?


Roman Gütter

(16. 8. 2018)

 


Reakce na plán SŽDC vybudovat nový nadjezd

Reakce na plán SŽDC vybudovat nový nadjezd

Obyvatelé ulice Na Hrázi a okolí vyzvali politická uskupení v Poděbradech k vyjádření ohledně chystaného nadjezdu u ulice Karla Čapka. Zde jsou vyjádření stran a hnutí ke dni 18. 9. 2018, které obdržela iniciátorka dialogu Petra Knyplová.

celý článek >>>

Reakce na článek radního Ing. Lukavce „Komu vadí Generel dopravy“

Reakce na článek radního Ing. Lukavce „Komu vadí Generel dopravy“

Se zájmem jsem si přečetl článek kolegy radního Ing. Lukavce „Komu vadí generel dopravy" a opět se mi v této souvislosti vybavilo staré české přísloví, že „Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr“.

celý článek >>>

Co nám zbylo z Císařské obory

Co nám zbylo z Císařské obory

Císařská obora byla jedním z míst, které Poděbraďáci hojně navštěvovali. To už je ale dávná historie.

celý článek >>>

Medaile pro Langra? Výsměch všem poctivým lidem a bojovníkům proti komunismu

Medaile pro Langra? Výsměch všem poctivým lidem a bojovníkům proti komunismu

Nominace současného starosty Poděbrad na udělení pamětní medaile na počest 100. výročí založení samostatné Československé republiky zní jako absurdní vtip a nevkusně degraduje vážnost i pietu celého záměru.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

ToMÁŠ MARNÝ.

celý článek >>>

K nominaci na medaili k 100. výročí republiky

K nominaci na medaili k 100. výročí republiky

Jsem mezi nominovanými na medaili k 100. výročí republiky.

celý článek >>>

Kolonáda nebo cyklostezka?

Kolonáda nebo cyklostezka?

V poslední době jsem zaznamenal na poděbradské kolonádě nebývalý cyklistický ruch.

celý článek >>>

Trhy v Poděbradech

Trhy v Poděbradech

Před 4 lety byly přestěhovány trhy z Lázeňské ulice k nádraží.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY