Poděbradský Zlatý slavík

 

V několika posledních Poděbradských novinách se prezentovala anketa o medaile k 100. výročí založení ČSR. Pomiňme to, kdo tyto medaile vybíral, jestli na ně byla vypsána nějaká soutěž a kolik tato sranda bude stát. Pozastavme se ale nad smyslem této ankety a nad způsobem, kterým budou ocenění vybráni.


Pokud byl původní záměr ocenit a vyznamenat občany města, kteří se v průběhu uplynulých 100 let zasloužili o vznik a renomé ČSR, určitě to byl záměr bohulibý. V seznamu nominovaných jsem bohužel žádné takové jméno nenašel. Nikde jsem nenašel jména těch, kteří se zasloužili o vznik republiky, nikde jméno antifašisty, žádné jméno protikomunistického bojovníka, nikdo, kdo se v roce 1968 postavil okupačním vojskům (pokud tam takové jméno je, hluboce se omlouvám). Je to jen seznam jmen, který nominoval někdo anonymní jen na základě osobních sympatií, někteří nominace odmítli, někteří ani netuší, že jsou nominováni. S úctou k většině nominovaných, ale co je víc, stříbrná medaile, knížka, či vědecký článek…


Je to jen obyčejná anketa o Poděbradského Zlatého slavíka. Z 64 nominací bude uděleno 25 medailí, to je zhruba 40% šance na úspěch. Takže jednoduše, kdo má velkou rodinu, v které je dost mobilů, nebo kdo si oběhne více kamarádů, dostane hodně hlasů a bude oceněn.


Myslím, že mnohem důstojnější připomínkou založení ČSR by bylo sednout si v kruhu rodiny, připít si třeba sklenkou moravského vína a pokusit se vysvětlit dětem a mladším členům rodiny, za jakých okolností naše republika vznikla. Kdo byli legionáři, jak jsme v roce 1938 byli odhodláni bránit hranice proti fašistickému Německu, jak naši letci bojovali ve válce o Anglii nebo Svobodovu armádu v Rusku. Připomeňme si, jaký puč se odehrál v roce 1948, jaká zvěrstva tu komunisti v 50. a 60. letech páchali. Proč nás v roce 1968 „dočasně, na 20 let obsadila spřátelená vojska Varšavské smlouvy“. Ostatně, připomeňme si i rok 1989, kdy jsme doufali, že už nám komunisti přestanou řídit naše životy. Tohle je důležité!


Pro mne, jako přesvědčeného odpůrce KSČ a člověka, který si díky režimu zažil své, by bylo vrcholem trapnosti, kdyby nastala situace, kdy by si bývalý komunista se známou minulostí pan Langr přebíral cenu za zásluhy o vznik a rozkvět ČSR!


Řekněme si otevřeně. Je tato anketa o Zlatého slavíka úctyhodnou oslavou 100 let vzniku ČSR? Nešlo to udělat jinak, bez angažovanosti a více promyšleně, aby nešlo jen o zviditelnění, ale opravdu nezištnou poklonu tomu, čím si náš stát musel projít a kdo se o to zasloužil?


Roman Gütter

(16. 8. 2018)

 


Vážení spoluobčané!

Vážení spoluobčané!

Před 14 dny byly volby do místního zastupitelstva v Poděbradech. Třebaže starosta pan Ladislav Langr získal nejvíc preferenčních hlasů a jeho volební uskupení ve volbách i zvítězilo, spojily se proti jeho dalšímu pokračování tři méně úspěšní, kteří v konečném součtu však mají o jeden mandát víc než zastupitelé podporující dosavadního starostu.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Paní Zdeňka Formánková ve 20. čísle PN vyjadřuje své zklamání nad výsledkem referenda o výstavbě plaveckého bazénu. Vzpomíná, že bazén byl mnohokrát v minulosti v programu některých stran. Po volbách pak bylo všechno jinak.

celý článek >>>

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

kdy jsme do této školy anebo okolo ní chodili. Celá ulice nádherně upravená a podél chodníků stromy s jeřabinami.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(Heavy)metál z Hradu

celý článek >>>

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Bydlím přímo u lázeňského parku, v úrovni hlavní fontány. V poslední době registruji v této lokalitě zvýšené množství psů, které zde jejich majitelé venčí: často bez vodítka a na travnatých plochách.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Bydlím v Poděbradech 60 let. Nějakou chvíli to trvalo, než jsem si zde zvykla. Když mi odrostli synové, začala jsem se o dění v Poděbradech zajímat.

celý článek >>>

Stromy v mém bezprostředním okolí

Stromy v mém bezprostředním okolí

Možná, že jsem už příliš staromódní, ale mně připadá ulice bez stromů stejně nepatřičně jako kdysi dáma bez klobouku.

celý článek >>>

Poděkování voličům

Poděkování voličům

Naše Poděbrady Vám děkují za podporu, kterou jste nám vyjádřili v právě uplynulých komunálních volbách.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY