Pomáhat a chránit – zloději a policajti

 

Se zloději jsem se setkal dvakrát. Poprvé to bylo v poděbradské sokolovně. Do vstupní haly opakovaně nahlédl cizí člověk, asi parťákovi dával echo, že je čistý vzduch. Pak zmizelo drahé kolo mé ženy přesto, že bylo zamknuté v kolostavu. Policie po čase případ odložila.


Podruhé jsem ponechal basu piv na dvorku a nějací mladíci překonali betonový plot a poněkud ho poškodili. Asi měli velkou žízeň. Má žena jednoho muže zahlédla a křičela na něj z okna: „Co to děláš? Hned to vrať!“ A mladík se kupodivu otočil a pivo vrátil. Byl to hromotluk a já jsem vetchý stařec.


Do třetice se nám ztratila kára, dvoukolák, kterou používáme na odvoz tříděného odpadu do kontejnerů a suchého listí ze stromů na kompost. Opět poškozený plot. Zase oznámení policii, důkladné šetření okolností a dlouho nic. Pak najednou policejní auto před domem, dva policisté se usmívají: „Tak jsme tu vaši káru asi našli.“ Ukázali mi její fotku: „Je to ona?“


Byla to ona. „Sedněte do našeho auta, jedeme tam, kde jsme ji našli.“ Jsme v okolí Čábelny, jedna odbočka z hlavní cesty vedla ke zchátralému plotu s několika dírami, kterými se dalo projít do prostoru, jenž mi ten večer připadal velice tajemný. V křoví, u plotu, byla zaparkovaná naše kára. „S jedním kolem?“ „Druhé vám přineseme během několika minut.“ Policisté zmizeli v jedné díře drátěného pletiva. Po chvíli jsem měl kolo v ruce. „Jak se dostanu s károu domů?“ „Do našeho auta se nevejde, ale požádáme městskou policii o pomoc. Oni mají větší vozidla. A vás odvezeme domů, abyste tu čekáním nenastydl.“ Už jsem se klepal zimou.


Doma jsem se nemohl dočkat. Čekání trvalo skoro hodinu a policisté se omlouvají: „Ani to větší auto nebylo dost velké, ale sehnali jsme to největší a káru máte tady.“ Když jsem ten den usínal, domyslel jsem si ze získaných informací tento příběh. Dva bezdomovci, kteří měli „svůj přechodný domov“ v opuštěné hale nedaleko Čábelny, šli kolem našeho domu a přes plot je vidět do naší zahrady a dvorku. Uviděli káru dvoukolák s košatinou naloženou suchým listím. „Ta kára by se nám hodila. Občas se potřebujeme přestěhovat a kára nám ulehčí život. Nemusíme náš majeteček přenášet v náručí. Tu klec s listím jim zde necháme. Ale – dírou v plotě kára neprojede. Co s tím? Necháme ji zde ve křoví a pro jistotu odmontujeme jedno kolo. S jedním kolem ji nikdo neodveze.“ Pánové bezdomovci, promiňte, ale tu káru mám už zase doma, protože ji moc potřebuji. A něco jsem se od vás naučil. Všechno pod zámek.


Večer v posteli mi bylo blaženě. Nejen pro vrácenou káru, ale měl jsem dobrý pocit, že jsem přistihl policii při pracovním výkonu podle sloganu: Pomáhat a chránit.


Hlídce poděbradské policie, která nechce být jmenována, upřímně děkuji. Poznal jsem dobré chlapy, kteří rádi dělají svoji těžkou, ale zajímavou práci (povídali jsme si o tom a ledacos jsem se dověděl). A v té práci vidí smysl svého života. Pomáhat a chránit.


Josef Bubeník

 


 Co letos prokaučovala poděbradská radnice – aneb 50 milionů zachráněno!

Co letos prokaučovala poděbradská radnice – aneb 50 milionů zachráněno!

Vážení spoluobčané. Podařilo se nám zachránit 50 milionů z dotačního titulu společné akce města a VaKu Nymburk „Intenzifikace ČOV“ a to je myslím důvod k velké spokojenosti.

celý článek >>>

Příběh zlotřilé zvůle a solidarity

Příběh zlotřilé zvůle a solidarity

Vrátili se z dovolené a měli dům vykradený a ohořelý. Celou věc ale hodnotí takto: „Nakonec si uvědomujeme, že jsme nejen hodně ztratili, ale mnohem více získali. Poznali jsme řadu lidí, kteří mají srdce na tom správném místě. Povzbudili a pomohli."

celý článek >>>

Králíček z čítárny poděbradské lidové knihovny

Králíček z čítárny poděbradské lidové knihovny

V poděbradské staré radnici byla v padesátých letech minulého století, (a dodnes tam je), veřejná knihovna. V přízemí budovy byla čítárna časopisů a novin.

celý článek >>>

Ach ti pejskaři!

Ach ti pejskaři!

Bydlíme na konci Poděbrad, v místě, kudy vede polní cesta směrem na cyklotrasu do Pátku. Jezdí tu cyklisté a bruslaři, chodí tudy maminky s kočárky a samozřejmě pejskaři.

celý článek >>>

Demokracie jsem já

Demokracie jsem já

V minulých PN mě napadnul Mgr. Vavřička, když hodnotil průběh posledního zastupitelstva.

celý článek >>>

Slovo dělá chlapa aneb slibem nezarmoutíš

Slovo dělá chlapa aneb slibem nezarmoutíš

„Není nám lhostejná současná politická situace našeho města, nelíbí se nám, jak někteří radní i zastupitelé, které jsme volili v dobré víře, rozhodují špatně o důležitých věcech za nás. Tolik citace volebního uskupení „Naše Poděbrady“.

celý článek >>>

PODĚKOVÁNÍ VOLIČŮM ODS

PODĚKOVÁNÍ VOLIČŮM ODS

Poděkování místního sdružení ODS Poděbrady

celý článek >>>

 PODĚKOVÁNÍ

PODĚKOVÁNÍ

Poděkování voličům - STAN Poděbrady.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY