Pomáhat a chránit – zloději a policajti

 

Se zloději jsem se setkal dvakrát. Poprvé to bylo v poděbradské sokolovně. Do vstupní haly opakovaně nahlédl cizí člověk, asi parťákovi dával echo, že je čistý vzduch. Pak zmizelo drahé kolo mé ženy přesto, že bylo zamknuté v kolostavu. Policie po čase případ odložila.


Podruhé jsem ponechal basu piv na dvorku a nějací mladíci překonali betonový plot a poněkud ho poškodili. Asi měli velkou žízeň. Má žena jednoho muže zahlédla a křičela na něj z okna: „Co to děláš? Hned to vrať!“ A mladík se kupodivu otočil a pivo vrátil. Byl to hromotluk a já jsem vetchý stařec.


Do třetice se nám ztratila kára, dvoukolák, kterou používáme na odvoz tříděného odpadu do kontejnerů a suchého listí ze stromů na kompost. Opět poškozený plot. Zase oznámení policii, důkladné šetření okolností a dlouho nic. Pak najednou policejní auto před domem, dva policisté se usmívají: „Tak jsme tu vaši káru asi našli.“ Ukázali mi její fotku: „Je to ona?“


Byla to ona. „Sedněte do našeho auta, jedeme tam, kde jsme ji našli.“ Jsme v okolí Čábelny, jedna odbočka z hlavní cesty vedla ke zchátralému plotu s několika dírami, kterými se dalo projít do prostoru, jenž mi ten večer připadal velice tajemný. V křoví, u plotu, byla zaparkovaná naše kára. „S jedním kolem?“ „Druhé vám přineseme během několika minut.“ Policisté zmizeli v jedné díře drátěného pletiva. Po chvíli jsem měl kolo v ruce. „Jak se dostanu s károu domů?“ „Do našeho auta se nevejde, ale požádáme městskou policii o pomoc. Oni mají větší vozidla. A vás odvezeme domů, abyste tu čekáním nenastydl.“ Už jsem se klepal zimou.


Doma jsem se nemohl dočkat. Čekání trvalo skoro hodinu a policisté se omlouvají: „Ani to větší auto nebylo dost velké, ale sehnali jsme to největší a káru máte tady.“ Když jsem ten den usínal, domyslel jsem si ze získaných informací tento příběh. Dva bezdomovci, kteří měli „svůj přechodný domov“ v opuštěné hale nedaleko Čábelny, šli kolem našeho domu a přes plot je vidět do naší zahrady a dvorku. Uviděli káru dvoukolák s košatinou naloženou suchým listím. „Ta kára by se nám hodila. Občas se potřebujeme přestěhovat a kára nám ulehčí život. Nemusíme náš majeteček přenášet v náručí. Tu klec s listím jim zde necháme. Ale – dírou v plotě kára neprojede. Co s tím? Necháme ji zde ve křoví a pro jistotu odmontujeme jedno kolo. S jedním kolem ji nikdo neodveze.“ Pánové bezdomovci, promiňte, ale tu káru mám už zase doma, protože ji moc potřebuji. A něco jsem se od vás naučil. Všechno pod zámek.


Večer v posteli mi bylo blaženě. Nejen pro vrácenou káru, ale měl jsem dobrý pocit, že jsem přistihl policii při pracovním výkonu podle sloganu: Pomáhat a chránit.


Hlídce poděbradské policie, která nechce být jmenována, upřímně děkuji. Poznal jsem dobré chlapy, kteří rádi dělají svoji těžkou, ale zajímavou práci (povídali jsme si o tom a ledacos jsem se dověděl). A v té práci vidí smysl svého života. Pomáhat a chránit.


Josef Bubeník

 


Vítězství rozumu a... ODS!

Vítězství rozumu a... ODS!

Zastupitelstvo města Poděbrady na svém zasedání dne 20. 9. 2017 přijalo usnesení č. 112/2017, ve kterém schválilo postup vedoucí k vyjasnění situace ohledně čistírny odpadních vod (ČOV) Poděbrady.

celý článek >>>

Stařenky a staříci v akci

Stařenky a staříci v akci

Domnívám se, že o seniorech je všeobecně známo, že nemají čas a mají-li možnost, umí se bavit, zabavit i pobavit sami. Pokud se najde ještě někdo o tom pochybující, nechť čte dál.

celý článek >>>

(Ne)patřičné decibely

(Ne)patřičné decibely

V minulém vydání PN jsme vyzvali čtenáře, aby zasílali do redakce své názory, zda by mělo zastupitelstvo našeho města přijmout vyhlášku, která by omezovala přílišnou hlučnost jednorázových hudebních akcí pod širým nebem. Přinášíme první dvě reakce, které dokumentují nejednotnost v postojích poděbradské veřejnosti na toto palčivé téma.

celý článek >>>

Vytěžme z festivalu Soundtrack co nejvíce!

Vytěžme z festivalu Soundtrack co nejvíce!

Celý týden čtu na sociálních sítích kritiky na téma Soundtrack Poděbrady...

celý článek >>>

Připomínky obyvatel Žižkova k dopravní situaci

Připomínky obyvatel Žižkova k dopravní situaci

Ve dnech 25. 4.–24. 5. jsem prováděl průzkum dopravního chování obyvatel města Poděbrady ve čtvrti Žižkov.

celý článek >>>

Revoluce ve veřejné dopravě proběhla i v Přední Lhotě...

Revoluce ve veřejné dopravě proběhla i v Přední Lhotě...

...zatím ale chybí zastávky

celý článek >>>

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Dovolím si konstatovat, že v posledních letech byla v Poděbradech realizována řada záměrů, které zlepšily stav města. Na druhou stranu musím zmínit záležitosti, které nejsou řešeny vůbec nebo, dle mého názoru, jejich řešení je nevhodné.

celý článek >>>

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Dovolím si konstatovat, že v posledních letech byla v Poděbradech realizována řada záměrů, která zlepšila stav města. Na druhou stranu musím zmínit záležitosti, které nejsou řešeny vůbec nebo, dle mého názoru, jejich řešení je nevhodné.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY