Pomáhat a chránit – zloději a policajti

 

Se zloději jsem se setkal dvakrát. Poprvé to bylo v poděbradské sokolovně. Do vstupní haly opakovaně nahlédl cizí člověk, asi parťákovi dával echo, že je čistý vzduch. Pak zmizelo drahé kolo mé ženy přesto, že bylo zamknuté v kolostavu. Policie po čase případ odložila.


Podruhé jsem ponechal basu piv na dvorku a nějací mladíci překonali betonový plot a poněkud ho poškodili. Asi měli velkou žízeň. Má žena jednoho muže zahlédla a křičela na něj z okna: „Co to děláš? Hned to vrať!“ A mladík se kupodivu otočil a pivo vrátil. Byl to hromotluk a já jsem vetchý stařec.


Do třetice se nám ztratila kára, dvoukolák, kterou používáme na odvoz tříděného odpadu do kontejnerů a suchého listí ze stromů na kompost. Opět poškozený plot. Zase oznámení policii, důkladné šetření okolností a dlouho nic. Pak najednou policejní auto před domem, dva policisté se usmívají: „Tak jsme tu vaši káru asi našli.“ Ukázali mi její fotku: „Je to ona?“


Byla to ona. „Sedněte do našeho auta, jedeme tam, kde jsme ji našli.“ Jsme v okolí Čábelny, jedna odbočka z hlavní cesty vedla ke zchátralému plotu s několika dírami, kterými se dalo projít do prostoru, jenž mi ten večer připadal velice tajemný. V křoví, u plotu, byla zaparkovaná naše kára. „S jedním kolem?“ „Druhé vám přineseme během několika minut.“ Policisté zmizeli v jedné díře drátěného pletiva. Po chvíli jsem měl kolo v ruce. „Jak se dostanu s károu domů?“ „Do našeho auta se nevejde, ale požádáme městskou policii o pomoc. Oni mají větší vozidla. A vás odvezeme domů, abyste tu čekáním nenastydl.“ Už jsem se klepal zimou.


Doma jsem se nemohl dočkat. Čekání trvalo skoro hodinu a policisté se omlouvají: „Ani to větší auto nebylo dost velké, ale sehnali jsme to největší a káru máte tady.“ Když jsem ten den usínal, domyslel jsem si ze získaných informací tento příběh. Dva bezdomovci, kteří měli „svůj přechodný domov“ v opuštěné hale nedaleko Čábelny, šli kolem našeho domu a přes plot je vidět do naší zahrady a dvorku. Uviděli káru dvoukolák s košatinou naloženou suchým listím. „Ta kára by se nám hodila. Občas se potřebujeme přestěhovat a kára nám ulehčí život. Nemusíme náš majeteček přenášet v náručí. Tu klec s listím jim zde necháme. Ale – dírou v plotě kára neprojede. Co s tím? Necháme ji zde ve křoví a pro jistotu odmontujeme jedno kolo. S jedním kolem ji nikdo neodveze.“ Pánové bezdomovci, promiňte, ale tu káru mám už zase doma, protože ji moc potřebuji. A něco jsem se od vás naučil. Všechno pod zámek.


Večer v posteli mi bylo blaženě. Nejen pro vrácenou káru, ale měl jsem dobrý pocit, že jsem přistihl policii při pracovním výkonu podle sloganu: Pomáhat a chránit.


Hlídce poděbradské policie, která nechce být jmenována, upřímně děkuji. Poznal jsem dobré chlapy, kteří rádi dělají svoji těžkou, ale zajímavou práci (povídali jsme si o tom a ledacos jsem se dověděl). A v té práci vidí smysl svého života. Pomáhat a chránit.


Josef Bubeník

 


Připomínky obyvatel Žižkova k dopravní situaci

Připomínky obyvatel Žižkova k dopravní situaci

Ve dnech 25. 4.–24. 5. jsem prováděl průzkum dopravního chování obyvatel města Poděbrady ve čtvrti Žižkov.

celý článek >>>

Revoluce ve veřejné dopravě proběhla i v Přední Lhotě...

Revoluce ve veřejné dopravě proběhla i v Přední Lhotě...

...zatím ale chybí zastávky

celý článek >>>

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Dovolím si konstatovat, že v posledních letech byla v Poděbradech realizována řada záměrů, které zlepšily stav města. Na druhou stranu musím zmínit záležitosti, které nejsou řešeny vůbec nebo, dle mého názoru, jejich řešení je nevhodné.

celý článek >>>

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Mnoho věcí se podařilo, ale…

Dovolím si konstatovat, že v posledních letech byla v Poděbradech realizována řada záměrů, která zlepšila stav města. Na druhou stranu musím zmínit záležitosti, které nejsou řešeny vůbec nebo, dle mého názoru, jejich řešení je nevhodné.

celý článek >>>

Přímluva za malé zpěváčky…

Přímluva za malé zpěváčky…

Vážení spoluobčané, letošní zima nám nadělila více chladu a sněhu, než tomu bylo v posledních letech. Nevím, zda jste si všimli, že v Poděbradech velmi ubylo drobného ptactva.

celý článek >>>

Poděkování Rotary a Rotaract klubu

Poděkování Rotary a Rotaract klubu

Chtěli bychom touto cestou ještě jednou poděkovat členům Rotary klubu a mladým dobrovolníkům z Rotaract klubu v Poděbradech.

celý článek >>>

Bludný balvan radnímu Lukavcovi

Bludný balvan radnímu Lukavcovi

Český klub Sysifos každoročně uděluje Bludný balvan, anticenu za významný příspěvek k záměrnému klamání veřejnosti. Toto kritérium dle mého názoru splnil pan Lukavec ve svých posledních příspěvcích v PN, proto jej navrhuji jako kandidáta na toto prestižní ocenění.

celý článek >>>

Reakce zastupitele Lukavce

Reakce zastupitele Lukavce

K názoru pana Mikolandy v minulých PN na můj předchozí článek rád některé věci ujasním, aby mi autor textu nepodsouval vizitku člověka, který něco neřekl nebo zatajil.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY