PŘÍMÁ ŘEČ AK

 

Do naha!


Původně jsem chtěl věnovat celou svou další glosu středočeské hejtmance. To když nám v redakční poště přistála tisková zpráva s titulkem „Jdu do naha, nemám co skrývat, říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová“. V koutku duše a se špetkou voyerské zvídavosti jsem očekával (já, naivka!) fotky krajské šéfky v negližé, které ulovil nějaký „bleskovský“ paparazzi schoulený pod slunečníkem na jadranské pláži. Bohužel jsem si však mohl přečíst jen strohou a úřednickou úvahu místopředsedkyně hnutí ANO o tom, že je normální, když její manžel používá krajskou služební limuzínu pro vlastní potřeby. Trefně – a to bych bez váhání podepsal – tuto kauzu okomentoval kolínský starosta a poslanec Vít Rakušan: „Papalášem se člověk nestává ve chvíli, kdy poruší psaná pravidla. Stává se jím v okamžiku, kdy ztratí pojem o tom, co je vkusné. Když ztratí soudnost, zdravý úsudek. Když je přesvědčen, aniž by si toho mnohdy sám všiml, že může víc než ostatní, že je víc než ostatní.“


Nakonec jsem se však rozhodl, že se podělím také o své dojmy z dalšího letního „nudisty“. Zpěvák Tomáš Klus sice neběhal nahý někde ve festivalovém podhradí, zato dokonale vysvlékl své vlastní nitro. Tento charakterový striptýz odhalil člověka duševně abnormálně vyzrálého. A to je bosému Tomášovi jen 32 let. Nejde ani tak o to, že ohlásil bojkot všech a všeho, co přispívá k budování impéria císaře Andreje. Důležitá byla silueta jeho sdělení. Snad jako první člověk nezačal žlučovitě kritizovat vše, co mu není pochuti, ale začal sám od sebe.


Konečně někdo! Někdo, kdo nechce falešně přelstít sžíravý nesoulad svých slov a činů, a uzná, že až po tomto „vykoupení“ bude hodný diskuze s těmi, co mají opačný názor.


„Jste tady kvůli hudbě. Jste tady pro cukrovou vatu. To je fuk. Jste tam. Legitimizujete způsob Šéfovy hry. Říkáte ano, v tomhle případě ano. Ale ve vlaku do Prahy už je to zase Zloduch. Být trochu pro a trochu proti naší společnosti už párkrát zlomilo vaz, není čas se poučit a zpevnit své postoje?“. Jeho komentář na facebooku mi zněl jako ta nejsrdečnější symfonie na heavymetalovém večírku. Klus uznal svou nedůslednost, ale především importoval do české kotliny v posledních letech tolik nedostatkové zboží: sebereflexi, pevné postoje, pokoru a impuls k dialogu.


„Teprve až budeme v souladu se svým svědomím a schopni argumentovat věcně a bez emocí, budeme si schopni promluvit o tom, co vlastně chceme a jak k tomu dojdeme,“ pokračovalo jeho libozvučné zamyšlení, jakoby vytrhnuté z kontextu dnešního nahnilého jablka s visačkou morálka. Přiznám se, že jsem Klusovu tvorbu až na zlidovělé popěvky příliš neregistroval. O to větší dojem na mě jeho otevřenost a až pateticky lahodná „bohoslužba“ udělala.


Chce se jen zatleskat a zvolat: Víc takových Klusů!

 

Aby tu bylo zase o k(l)us jasněji.


Aleš Kubelka,
šéfredaktor Poděbradských novin

(16. 8. 2018)Zákony moudré a ty méně vhodné…

Zákony moudré a ty méně vhodné…

Čtenářský příspěvek o vztahu ke svému okolí a zeleni ve městě.

celý článek >>>

Zelení jsou proti kácení topolů na fotbalovém hřišti

Zelení jsou proti kácení topolů na fotbalovém hřišti

Město Poděbrady se chystá pokácet deset vzrostlých topolů černých (pyramidálních) v areálu fotbalového klubu Bohemia Poděbrady.

celý článek >>>

Titulky v novinách jsou neřád, málokdy vystihují obsah článku

Titulky v novinách jsou neřád, málokdy vystihují obsah článku

Někteří experti přes média tvrdí, že jejich úkolem není informovat, ale přilákat čtenáře. Když jsem v PN z 24. 1. 2019 četl titulek „Hadi v oblecích aneb psychopat jde do práce“, tak jsem také neodolal.

celý článek >>>

Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Reakce na článek RNDr. Miloše Mikolandy s podobným názvem, uveřejněný v Poděbradských novinách 24. 1. 2019.

celý článek >>>

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Výročí 100 let republiky hodnotím i s mnoha obyvateli a návštěvníky výborně. Vlajková výzdoba kolonády až k nádraží byla velmi povedená a i hosté – návštěvníci Poděbrad, byli příjemně překvapeni. Z kulturní stránky rovněž, proběhlo mnoho akcí nejen ve školách, ale také v mnoha společenských organizacích.

celý článek >>>

Neházejte špínu na moje studenty

Neházejte špínu na moje studenty

Tento článek nepíšu ani tak jako zastupitelka, ale jako člověk, občanka tohoto města a v neposlední řadě jako učitelka.

celý článek >>>

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Vážení spoluobčané, začal nám nový rok a všichni chceme věřit, že bude dobrý, že se nám bude dařit v rovině osobního života, celospolečensky a nakonec i globálně.

celý článek >>>

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Reakce na článek „Kdo nechce vidět, nevidí“ z minulého vydání PN

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY