PŘÍMÁ ŘEČ AK

 

Do naha!


Původně jsem chtěl věnovat celou svou další glosu středočeské hejtmance. To když nám v redakční poště přistála tisková zpráva s titulkem „Jdu do naha, nemám co skrývat, říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová“. V koutku duše a se špetkou voyerské zvídavosti jsem očekával (já, naivka!) fotky krajské šéfky v negližé, které ulovil nějaký „bleskovský“ paparazzi schoulený pod slunečníkem na jadranské pláži. Bohužel jsem si však mohl přečíst jen strohou a úřednickou úvahu místopředsedkyně hnutí ANO o tom, že je normální, když její manžel používá krajskou služební limuzínu pro vlastní potřeby. Trefně – a to bych bez váhání podepsal – tuto kauzu okomentoval kolínský starosta a poslanec Vít Rakušan: „Papalášem se člověk nestává ve chvíli, kdy poruší psaná pravidla. Stává se jím v okamžiku, kdy ztratí pojem o tom, co je vkusné. Když ztratí soudnost, zdravý úsudek. Když je přesvědčen, aniž by si toho mnohdy sám všiml, že může víc než ostatní, že je víc než ostatní.“


Nakonec jsem se však rozhodl, že se podělím také o své dojmy z dalšího letního „nudisty“. Zpěvák Tomáš Klus sice neběhal nahý někde ve festivalovém podhradí, zato dokonale vysvlékl své vlastní nitro. Tento charakterový striptýz odhalil člověka duševně abnormálně vyzrálého. A to je bosému Tomášovi jen 32 let. Nejde ani tak o to, že ohlásil bojkot všech a všeho, co přispívá k budování impéria císaře Andreje. Důležitá byla silueta jeho sdělení. Snad jako první člověk nezačal žlučovitě kritizovat vše, co mu není pochuti, ale začal sám od sebe.


Konečně někdo! Někdo, kdo nechce falešně přelstít sžíravý nesoulad svých slov a činů, a uzná, že až po tomto „vykoupení“ bude hodný diskuze s těmi, co mají opačný názor.


„Jste tady kvůli hudbě. Jste tady pro cukrovou vatu. To je fuk. Jste tam. Legitimizujete způsob Šéfovy hry. Říkáte ano, v tomhle případě ano. Ale ve vlaku do Prahy už je to zase Zloduch. Být trochu pro a trochu proti naší společnosti už párkrát zlomilo vaz, není čas se poučit a zpevnit své postoje?“. Jeho komentář na facebooku mi zněl jako ta nejsrdečnější symfonie na heavymetalovém večírku. Klus uznal svou nedůslednost, ale především importoval do české kotliny v posledních letech tolik nedostatkové zboží: sebereflexi, pevné postoje, pokoru a impuls k dialogu.


„Teprve až budeme v souladu se svým svědomím a schopni argumentovat věcně a bez emocí, budeme si schopni promluvit o tom, co vlastně chceme a jak k tomu dojdeme,“ pokračovalo jeho libozvučné zamyšlení, jakoby vytrhnuté z kontextu dnešního nahnilého jablka s visačkou morálka. Přiznám se, že jsem Klusovu tvorbu až na zlidovělé popěvky příliš neregistroval. O to větší dojem na mě jeho otevřenost a až pateticky lahodná „bohoslužba“ udělala.


Chce se jen zatleskat a zvolat: Víc takových Klusů!

 

Aby tu bylo zase o k(l)us jasněji.


Aleš Kubelka,
šéfredaktor Poděbradských novin

(16. 8. 2018)Vážení spoluobčané!

Vážení spoluobčané!

Před 14 dny byly volby do místního zastupitelstva v Poděbradech. Třebaže starosta pan Ladislav Langr získal nejvíc preferenčních hlasů a jeho volební uskupení ve volbách i zvítězilo, spojily se proti jeho dalšímu pokračování tři méně úspěšní, kteří v konečném součtu však mají o jeden mandát víc než zastupitelé podporující dosavadního starostu.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Paní Zdeňka Formánková ve 20. čísle PN vyjadřuje své zklamání nad výsledkem referenda o výstavbě plaveckého bazénu. Vzpomíná, že bazén byl mnohokrát v minulosti v programu některých stran. Po volbách pak bylo všechno jinak.

celý článek >>>

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

kdy jsme do této školy anebo okolo ní chodili. Celá ulice nádherně upravená a podél chodníků stromy s jeřabinami.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(Heavy)metál z Hradu

celý článek >>>

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Bydlím přímo u lázeňského parku, v úrovni hlavní fontány. V poslední době registruji v této lokalitě zvýšené množství psů, které zde jejich majitelé venčí: často bez vodítka a na travnatých plochách.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Bydlím v Poděbradech 60 let. Nějakou chvíli to trvalo, než jsem si zde zvykla. Když mi odrostli synové, začala jsem se o dění v Poděbradech zajímat.

celý článek >>>

Stromy v mém bezprostředním okolí

Stromy v mém bezprostředním okolí

Možná, že jsem už příliš staromódní, ale mně připadá ulice bez stromů stejně nepatřičně jako kdysi dáma bez klobouku.

celý článek >>>

Poděkování voličům

Poděkování voličům

Naše Poděbrady Vám děkují za podporu, kterou jste nám vyjádřili v právě uplynulých komunálních volbách.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY