PŘÍMÁ ŘEČ AK

 

Do naha!

Původně jsem chtěl věnovat celou svou další glosu středočeské hejtmance. To když nám v redakční poště přistála tisková zpráva s titulkem „Jdu do naha, nemám co skrývat, říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová“. V koutku duše a se špetkou voyerské zvídavosti jsem očekával (já, naivka!) fotky krajské šéfky v negližé, které ulovil nějaký „bleskovský“ paparazzi schoulený pod slunečníkem na jadranské pláži. Bohužel jsem si však mohl přečíst jen strohou a úřednickou úvahu místopředsedkyně hnutí ANO o tom, že je normální, když její manžel používá krajskou služební limuzínu pro vlastní potřeby. Trefně – a to bych bez váhání podepsal – tuto kauzu okomentoval kolínský starosta a poslanec Vít Rakušan: „Papalášem se člověk nestává ve chvíli, kdy poruší psaná pravidla. Stává se jím v okamžiku, kdy ztratí pojem o tom, co je vkusné. Když ztratí soudnost, zdravý úsudek. Když je přesvědčen, aniž by si toho mnohdy sám všiml, že může víc než ostatní, že je víc než ostatní.“


Nakonec jsem se však rozhodl, že se podělím také o své dojmy z dalšího letního „nudisty“. Zpěvák Tomáš Klus sice neběhal nahý někde ve festivalovém podhradí, zato dokonale vysvlékl své vlastní nitro. Tento charakterový striptýz odhalil člověka duševně abnormálně vyzrálého. A to je bosému Tomášovi jen 32 let. Nejde ani tak o to, že ohlásil bojkot všech a všeho, co přispívá k budování impéria císaře Andreje. Důležitá byla silueta jeho sdělení. Snad jako první člověk nezačal žlučovitě kritizovat vše, co mu není pochuti, ale začal sám od sebe.


Konečně někdo! Někdo, kdo nechce falešně přelstít sžíravý nesoulad svých slov a činů, a uzná, že až po tomto „vykoupení“ bude hodný diskuze s těmi, co mají opačný názor.


„Jste tady kvůli hudbě. Jste tady pro cukrovou vatu. To je fuk. Jste tam. Legitimizujete způsob Šéfovy hry. Říkáte ano, v tomhle případě ano. Ale ve vlaku do Prahy už je to zase Zloduch. Být trochu pro a trochu proti naší společnosti už párkrát zlomilo vaz, není čas se poučit a zpevnit své postoje?“. Jeho komentář na facebooku mi zněl jako ta nejsrdečnější symfonie na heavymetalovém večírku. Klus uznal svou nedůslednost, ale především importoval do české kotliny v posledních letech tolik nedostatkové zboží: sebereflexi, pevné postoje, pokoru a impuls k dialogu.


„Teprve až budeme v souladu se svým svědomím a schopni argumentovat věcně a bez emocí, budeme si schopni promluvit o tom, co vlastně chceme a jak k tomu dojdeme,“ pokračovalo jeho libozvučné zamyšlení, jakoby vytrhnuté z kontextu dnešního nahnilého jablka s visačkou morálka. Přiznám se, že jsem Klusovu tvorbu až na zlidovělé popěvky příliš neregistroval. O to větší dojem na mě jeho otevřenost a až pateticky lahodná „bohoslužba“ udělala.


Chce se jen zatleskat a zvolat: Víc takových Klusů!

 

Aby tu bylo zase o k(l)us jasněji.


Aleš Kubelka,
šéfredaktor Poděbradských novin

(16. 8. 2018)Reakce na plán SŽDC vybudovat nový nadjezd

Reakce na plán SŽDC vybudovat nový nadjezd

Obyvatelé ulice Na Hrázi a okolí vyzvali politická uskupení v Poděbradech k vyjádření ohledně chystaného nadjezdu u ulice Karla Čapka. Zde jsou vyjádření stran a hnutí ke dni 18. 9. 2018, které obdržela iniciátorka dialogu Petra Knyplová.

celý článek >>>

Reakce na článek radního Ing. Lukavce „Komu vadí Generel dopravy“

Reakce na článek radního Ing. Lukavce „Komu vadí Generel dopravy“

Se zájmem jsem si přečetl článek kolegy radního Ing. Lukavce „Komu vadí generel dopravy" a opět se mi v této souvislosti vybavilo staré české přísloví, že „Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr“.

celý článek >>>

Co nám zbylo z Císařské obory

Co nám zbylo z Císařské obory

Císařská obora byla jedním z míst, které Poděbraďáci hojně navštěvovali. To už je ale dávná historie.

celý článek >>>

Medaile pro Langra? Výsměch všem poctivým lidem a bojovníkům proti komunismu

Medaile pro Langra? Výsměch všem poctivým lidem a bojovníkům proti komunismu

Nominace současného starosty Poděbrad na udělení pamětní medaile na počest 100. výročí založení samostatné Československé republiky zní jako absurdní vtip a nevkusně degraduje vážnost i pietu celého záměru.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

ToMÁŠ MARNÝ.

celý článek >>>

K nominaci na medaili k 100. výročí republiky

K nominaci na medaili k 100. výročí republiky

Jsem mezi nominovanými na medaili k 100. výročí republiky.

celý článek >>>

Kolonáda nebo cyklostezka?

Kolonáda nebo cyklostezka?

V poslední době jsem zaznamenal na poděbradské kolonádě nebývalý cyklistický ruch.

celý článek >>>

 Poděbradský Zlatý slavík

Poděbradský Zlatý slavík

V několika posledních Poděbradských novinách se prezentovala anketa o medaile k 100. výročí založení ČSR.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY