PŘÍMÁ ŘEČ AK

 

(K)ámen v duši


O co méně aktuální ve své další glose budu, o to více se pokusím být nadčasový.

Začátkem listopadu jsem totiž – jak tradice v době dušiček velí a svědomí přitakává – vyrazil na hřbitov do Činěvsi, abych u hrobu prarodičů zapálil svíčku.


Pod hřbitovem jsem si nemohl nevšimnout vitríny a v ní fotografií faráře Františka Lukeše. Nota bene, když zarámovaný snímek kněze, který na sklonku života rozdával vlídná slova i v Poděbradech, má čestné místo v mé pracovně. V Činěvsi, kam jej komunisté za nepřiměřené náboženské působení neslučitelné s vedoucí úlohou strany odklidili, Lukeš vyzrál v uznávanou církevní osobnost.


Hned z parkoviště jsem se vydal k oné vitríně a za bití kostelního zvonu četl Lukešův životní příběh. Ač jsem všechna fakta znal, přeci jen mi v té komorní atmosféře duchovního jitra zněla jinak, niterněji.


Cestou k hrobu se mi vybavily vzpomínky mé babičky, která prodávala v tamní Jednotě a faráře Lukeše tak velmi dobře znala. „Pod pultem“ pro něj často nechávala dobré uzené nebo exotické ovoce. Ne proto, aby z toho později něco měla, ale JEN proto, že měla pana faráře moc ráda.


Ostatně, jako celá Činěves, říkávala matka mého otce.


Při pohledu na chátrající kostel mě nakrátko přepadl melancholický hněv, že tak mimořádná osoba pevných morálních postojů ve společnosti obecně, a v Poděbradech konkrétně, citelně chybí.


Lidé byli přece stvořeni k tomu, aby byli milováni, a věci k tomu, aby byly používány. Svět je v chaosu proto, že vše je naopak.


Anebo jinak: mám pocit, že spoustě lidí jde jen o moc. A těm, kterým nejde o moc, jde zase jen o peníze (což je mnohdy ekvivalent).  A těm, kterým už nejde o moc ani peníze, jde alespoň o vliv. Když ani toho není, jde o postavení či pověst. Ztrácí-li člověk i to, začne se alespoň pokrytecky snažit, aby v očích ostatních vypadal, že se má dobře. A těší se, že lid přechytračil, ač sebe podvedl. A když i tato faleš člověka opustí, zbyde mu „jen“ víra.


A světe, div se, ta je přece na světě to nejdůležitější!


Ale to se oklikou dostávám zpět k absenci éterických velikánů typu faráře Lukeše.


Je na každém z nás, abychom v sobě alespoň kousek pana Lukeše nalezli. Každý z nás má svou odpovědnost za ostatní. Nepotřebujeme chrámy, ani složitou filozofii. Náš vlastní mozek a naše srdce jsou chrámem.

Věřím, že by farář Lukeš souhlasil…

 

Aleš Kubelka,
šéfredaktor PN

(15. 11. 2018)


Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Vážení spoluobčané, začal nám nový rok a všichni chceme věřit, že bude dobrý, že se nám bude dařit v rovině osobního života, celospolečensky a nakonec i globálně.

celý článek >>>

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Reakce na článek „Kdo nechce vidět, nevidí“ z minulého vydání PN

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

EPILOG

celý článek >>>

Místní výbor Žižkov

Místní výbor Žižkov

Na uplynulém jednání zastupitelstva města byli, mimo jiné, odsouhlaseni členové místních výborů. Na Žižkově tak bude nově zhruba 6 000 občanů zastupovat 7 lidí.

celý článek >>>

Mír v duši sluší

Mír v duši sluší

I kdyby pan Mikolanda třeba na koze jezdil, sebevětšími pomluvami nezvrátí fakt, že jsem ve volbách získal výrazně největší počet voličských preferencí, zdaleka převyšující podporu kteréhokoliv z lídrů dnešní koalice.

celý článek >>>

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Tolik na úvod. A co bude dál? Máme jako zde bydlící obyvatelé za sebou 8 let „kulturní revoluce“.

celý článek >>>

Příběhy našich sousedů v Poděbradech

Příběhy našich sousedů v Poděbradech

Na zasedání zastupitelstva 14. listopadu byl jednomyslně schválen návrh na finanční podporu vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů. Musím přiznat, že jsem měla velkou radost a velmi oceňuji podporu zastupitelů a vedení města tomuto návrhu.

celý článek >>>

Generel dopravy, zvonec a konec

Generel dopravy, zvonec a konec

Reakce na článek Zbyňka Lukavce o Generelu dopravy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY