PŘÍMÁ ŘEČ AK

 

(K)ámen v duši


O co méně aktuální ve své další glose budu, o to více se pokusím být nadčasový.

Začátkem listopadu jsem totiž – jak tradice v době dušiček velí a svědomí přitakává – vyrazil na hřbitov do Činěvsi, abych u hrobu prarodičů zapálil svíčku.


Pod hřbitovem jsem si nemohl nevšimnout vitríny a v ní fotografií faráře Františka Lukeše. Nota bene, když zarámovaný snímek kněze, který na sklonku života rozdával vlídná slova i v Poděbradech, má čestné místo v mé pracovně. V Činěvsi, kam jej komunisté za nepřiměřené náboženské působení neslučitelné s vedoucí úlohou strany odklidili, Lukeš vyzrál v uznávanou církevní osobnost.


Hned z parkoviště jsem se vydal k oné vitríně a za bití kostelního zvonu četl Lukešův životní příběh. Ač jsem všechna fakta znal, přeci jen mi v té komorní atmosféře duchovního jitra zněla jinak, niterněji.


Cestou k hrobu se mi vybavily vzpomínky mé babičky, která prodávala v tamní Jednotě a faráře Lukeše tak velmi dobře znala. „Pod pultem“ pro něj často nechávala dobré uzené nebo exotické ovoce. Ne proto, aby z toho později něco měla, ale JEN proto, že měla pana faráře moc ráda.


Ostatně, jako celá Činěves, říkávala matka mého otce.


Při pohledu na chátrající kostel mě nakrátko přepadl melancholický hněv, že tak mimořádná osoba pevných morálních postojů ve společnosti obecně, a v Poděbradech konkrétně, citelně chybí.


Lidé byli přece stvořeni k tomu, aby byli milováni, a věci k tomu, aby byly používány. Svět je v chaosu proto, že vše je naopak.


Anebo jinak: mám pocit, že spoustě lidí jde jen o moc. A těm, kterým nejde o moc, jde zase jen o peníze (což je mnohdy ekvivalent).  A těm, kterým už nejde o moc ani peníze, jde alespoň o vliv. Když ani toho není, jde o postavení či pověst. Ztrácí-li člověk i to, začne se alespoň pokrytecky snažit, aby v očích ostatních vypadal, že se má dobře. A těší se, že lid přechytračil, ač sebe podvedl. A když i tato faleš člověka opustí, zbyde mu „jen“ víra.


A světe, div se, ta je přece na světě to nejdůležitější!


Ale to se oklikou dostávám zpět k absenci éterických velikánů typu faráře Lukeše.


Je na každém z nás, abychom v sobě alespoň kousek pana Lukeše nalezli. Každý z nás má svou odpovědnost za ostatní. Nepotřebujeme chrámy, ani složitou filozofii. Náš vlastní mozek a naše srdce jsou chrámem.

Věřím, že by farář Lukeš souhlasil…

 

Aleš Kubelka,
šéfredaktor PN

(15. 11. 2018)


Legiovlak a jeho průvodci

Legiovlak a jeho průvodci

Snad málokterý občan Poděbrad nenavštívil originální muzeum Československé obce legionářské.

celý článek >>>

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Přestože jsem „pejskař“, také mně vadí volně pobíhající psi, zvláště ti velcí, a to nejen v parku, ale i v ulicích.

celý článek >>>

Vážení spoluobčané!

Vážení spoluobčané!

Před 14 dny byly volby do místního zastupitelstva v Poděbradech. Třebaže starosta pan Ladislav Langr získal nejvíc preferenčních hlasů a jeho volební uskupení ve volbách i zvítězilo, spojily se proti jeho dalšímu pokračování tři méně úspěšní, kteří v konečném součtu však mají o jeden mandát víc než zastupitelé podporující dosavadního starostu.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Paní Zdeňka Formánková ve 20. čísle PN vyjadřuje své zklamání nad výsledkem referenda o výstavbě plaveckého bazénu. Vzpomíná, že bazén byl mnohokrát v minulosti v programu některých stran. Po volbách pak bylo všechno jinak.

celý článek >>>

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

Vážení přátelé, vzpomínám si na dobu před 55 lety

kdy jsme do této školy anebo okolo ní chodili. Celá ulice nádherně upravená a podél chodníků stromy s jeřabinami.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(Heavy)metál z Hradu

celý článek >>>

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Psi v lázeňském parku v Poděbradech

Bydlím přímo u lázeňského parku, v úrovni hlavní fontány. V poslední době registruji v této lokalitě zvýšené množství psů, které zde jejich majitelé venčí: často bez vodítka a na travnatých plochách.

celý článek >>>

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Proč nebude v Poděbradech krytý plavecký bazén?

Bydlím v Poděbradech 60 let. Nějakou chvíli to trvalo, než jsem si zde zvykla. Když mi odrostli synové, začala jsem se o dění v Poděbradech zajímat.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY