PŘÍMÁ ŘEČ AK

 

Vděčnost nad zlato


Když jsem si připravoval otázky pro Zdeňka Šafránka, pročetl jsem si několik rozhovorů, ve kterých tento jinak energický optimista líčí své útrapy. Třeba to, že kvůli nesnesitelně silným křečím nemůže spát více než dvě hodiny v kuse. Nebo že třikrát denně bere prášky proti bolesti, večer si musí píchat speciální injekce a bez opiátů už nepřežije ani den.


Zažívá stavy, které si málokdo z nás dokáže představit.


Dočetl jsem jeho trýznivá vyprávění o tortuře, která z něj vysává život. Okamžitě jsem si vybavil malichernosti, které jsem celý předešlý den řešil, a kterými se i mnozí z nás trápí.


Vždyť je úplně jedno, že ráno zase netekla voda. Kašlu na to, že jsem si vylil kafe na nový diář a že jsem si v obchodě omylem koupil místo šampónu tekuté mýdlo. Jaký smysl má nadávat na to, že se mi sekla SIM karta. Že balík, který mi měli doručit už včera, přijde prý až pozítří.


Lidi kolem jsou taky „vystreslí“. Z čeho? Karla neskutečně štve, že má jeho příbuzný dvojnásobnej plat než on. Jirku zase, že si soused koupil novýho „ofrouda“ a on má na zahradě jen vojetou oktávku. Daniela si furt stěžuje, že ztloustla a nemá jako fakt co na sebe. Martin vyšiluje pro změnu z toho, jak je po ránu zasekaný náměstí a on nestíhá. Jo, a Romanu nedávno vytočil ten snubák její kolegyně v práci, kterou teda vůbec nemusí, a ona je přitom na ten zlatej kroužek tak pyšná.


To mi hlava fakt už nebere.


Přestaňme už s těmi zbytečnými malichernostmi, závistí a nevděčností!


Štěstí nepřicupitá s touhou po tom, co chceme, ale se spokojeností s tím, co máme. Vždyť způsob, jak být šťastný, je být vděčný dokonce i s prostým požehnáním, které máme.


A nevnímejme pořád vděk jako závazek, dluh nebo břímě. Ten, kdo se z pocitu vděčnosti vždycky nějak vyrovnal, přece nemůže mluvit o tom, že je skutečně vděčný.


Buďme rádi za to, co máme, a nelitujme toho, co nemáme. Buďme už konečně vděční.


Vždyť je to ten nejvybranější způsob laskavosti.

 

Aleš Kubelka,
šéfredaktor PN

(29. 11. 2018)


Mír v duši sluší

Mír v duši sluší

I kdyby pan Mikolanda třeba na koze jezdil, sebevětšími pomluvami nezvrátí fakt, že jsem ve volbách získal výrazně největší počet voličských preferencí, zdaleka převyšující podporu kteréhokoliv z lídrů dnešní koalice.

celý článek >>>

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Tolik na úvod. A co bude dál? Máme jako zde bydlící obyvatelé za sebou 8 let „kulturní revoluce“.

celý článek >>>

Příběhy našich sousedů v Poděbradech

Příběhy našich sousedů v Poděbradech

Na zasedání zastupitelstva 14. listopadu byl jednomyslně schválen návrh na finanční podporu vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů. Musím přiznat, že jsem měla velkou radost a velmi oceňuji podporu zastupitelů a vedení města tomuto návrhu.

celý článek >>>

Generel dopravy, zvonec a konec

Generel dopravy, zvonec a konec

Reakce na článek Zbyňka Lukavce o Generelu dopravy.

celý článek >>>

Proč město Poděbrady žádá o úvěr?

Proč město Poděbrady žádá o úvěr?

Odpověď zní: protože bývalé zastupitelstvo města (ZM) odsouhlasilo v září 2018 výstavbu haly BIOS, která nebyla krytá rozpočtem na rok 2018!

celý článek >>>

Zadlužené město? Zase jedna bublina splaskla

Zadlužené město? Zase jedna bublina splaskla

V pátek 30. 11. 2018 se konalo mimořádné zastupitelstvo města. Na programu byl jediný bod, a to schválit záměr na přijetí úvěru pro potřeby sestavení vyrovnaného rozpočtu.

celý článek >>>

Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Reakce na článek pana Ing. Vladimíra Vrchoty, předsedy Správní rady TJ LTC Poděbrady, z. s., tenisového klubu, který byl zveřejněn v PN 19/2018.

celý článek >>>

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Na poslední zastupitelstvo města jsem se již jen jako angažovaný občan dobře připravil. Šel jsem obhajovat generel dopravy, aneb plán udržitelné mobility města.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY