Reakce na článek „Kolonáda nebo cyklostezka?“ z minulých PN

 

kolaV PN ze dne 16. srpna 2018 se Ing. Petr Boček rozčiluje: „Kolonáda nebo cyklostezka?“ Jsem chodec, cyklista a řidič automobilu současně. Tím vším jsem rád, proto s názorem pana Bočka nesouhlasím.


Jako chodci mi vadí cyklisté a třeba také „prkénkáři“, kterým nedochází, že v místech se zvýšenou koncentrací lidí mohou být pro chodce nebezpeční. Na druhou stranu mě rozčilují chodci, kteří dávají přednost cyklostezce před chodníkem. To je časté například v ulici Na Valech, kde v místech sousedících s parkem jsou vedle sebe dokonce dva chodníky pro pěší, ale někteří chodci dají přednost chůzi po cyklostezce.


Jako cyklistovi mi vadí chodci (často to jsou maminky s kočárky), kteří jdou po cyklostezce vedle sebe, donutí cyklistu téměř zastavit a pak dávají pomalou chůzí najevo, že je obtěžuje uhnout stranou. Rozčilují mě i bezohlední pejskaři, kteří umožní psovi na vodítku, aby běhal po celé šíři cyklostezky a blížící se cyklista je vůbec nevyvede z míry. Sám jsem jednou skončil dokonce na zemi s vodítkem zamotaným v drátech kola. Pes vřeštěl, majitelka psa také. Pokračoval jsem bez komentáře, protože výchovné role se ujala nějaká mně neznámá dvojice, která to všechno dobře viděla. Už jen z dálky jsem slyšel vyčítavé: „Vždyť se ten pán mohl kvůli vám zabít …“


Jako řidiče auta mě vytočí chodec, který se před přecházením ulice, ať už na přechodu nebo mimo něj, vůbec nerozhlédne a donutí mě k zoufalému brzdění.


Ano, pro cyklistu je potupné slézat z kola přesto, že před ním a za ním není jediný člověk, jenom proto, že někde jezdit nemá. To se běžně děje v části ulice Pionýrů přetínající Lázeňský park apod. Někteří lidé tam předstírají, že nevedou kolo, ale koloběžku apod.


A jak je to jinde? Minulý rok jsem si všiml, jak ve Florencii na snad hlavním náměstí Piazza del Duomo, kde je velkolepá katedrála Santa Maria del Fiore, půjčují přímo na náměstí turistům kola a ti se pak prodírají v sedlech kol, a navíc ve skupinách s průvodcem nepředstavitelnými davy lidí.  Minulý týden jsem navštívil „Havlíčkův Brixen“. Město je jen o pár tisíc obyvatel větší, než jsou Poděbrady, má navíc poměrně velký historický střed, kde jsou úzké uličky. Nikde jsem neviděl žádná omezení pro cyklisty, totéž platí i o nedalekém větším Bolzanu. Všude tam jezdí násobně více kol než v Poděbradech. Snad je to částečně patrné z přiloženého obrázku. Kdybych tušil, že za týden budu psát tento text, pořídil bych si lepší fotodokumentaci.


Ono to je jednoduché. Pokud je hustota lidí na ulici i mimo ni příliš vysoká, musí se každý trochu uskrovnit. Cyklista by se sám měl rozhodnout, jestli pojede krokem, jestli z kola sleze, zaparkuje ho, nebo ho bude vést. Pak se zase rozhodne, kdy znovu nasedne.  
V mnohých rakouských obcích a městečkách je chodník před uliční frontou domů současně cyklostezkou!


Zastáncům tvrdých opatření, zákonů a vyhlášek asi nejlépe vyhovuje, když to je všechno natvrdo, pěkně černé na bílém a bez výjimek. Já si to v tomto případě nemyslím. Lidé by se měli spíš zamyslet nad tím, jak to udělat, abychom byli spokojeni všichni. Chce to však i odvahu přijímat netradiční řešení, která se osvědčila jinde ve světě. Proč zakazovat jízdu na kole po kolonádě? Naprosto nechápu. Možná, že by stačila nějaká drobná kampaň/cedulka ve smyslu „chodci a cyklisté, respektujte se vzájemně“. Policie by měla řešit jiné věci než kontrolovat, kdo slezl či neslezl z kola. Na to je příliš drahá.


Ing. Bohuslav Novák
Foto: autor textu

(6. 9. 2018)

 


Zákony moudré a ty méně vhodné…

Zákony moudré a ty méně vhodné…

Čtenářský příspěvek o vztahu ke svému okolí a zeleni ve městě.

celý článek >>>

Zelení jsou proti kácení topolů na fotbalovém hřišti

Zelení jsou proti kácení topolů na fotbalovém hřišti

Město Poděbrady se chystá pokácet deset vzrostlých topolů černých (pyramidálních) v areálu fotbalového klubu Bohemia Poděbrady.

celý článek >>>

Titulky v novinách jsou neřád, málokdy vystihují obsah článku

Titulky v novinách jsou neřád, málokdy vystihují obsah článku

Někteří experti přes média tvrdí, že jejich úkolem není informovat, ale přilákat čtenáře. Když jsem v PN z 24. 1. 2019 četl titulek „Hadi v oblecích aneb psychopat jde do práce“, tak jsem také neodolal.

celý článek >>>

Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Reakce na článek RNDr. Miloše Mikolandy s podobným názvem, uveřejněný v Poděbradských novinách 24. 1. 2019.

celý článek >>>

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Výročí 100 let republiky hodnotím i s mnoha obyvateli a návštěvníky výborně. Vlajková výzdoba kolonády až k nádraží byla velmi povedená a i hosté – návštěvníci Poděbrad, byli příjemně překvapeni. Z kulturní stránky rovněž, proběhlo mnoho akcí nejen ve školách, ale také v mnoha společenských organizacích.

celý článek >>>

Neházejte špínu na moje studenty

Neházejte špínu na moje studenty

Tento článek nepíšu ani tak jako zastupitelka, ale jako člověk, občanka tohoto města a v neposlední řadě jako učitelka.

celý článek >>>

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Vážení spoluobčané, začal nám nový rok a všichni chceme věřit, že bude dobrý, že se nám bude dařit v rovině osobního života, celospolečensky a nakonec i globálně.

celý článek >>>

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Reakce na článek „Kdo nechce vidět, nevidí“ z minulého vydání PN

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY