Reakce na článek „Kolonáda nebo cyklostezka?“ z minulých PN

 

kolaV PN ze dne 16. srpna 2018 se Ing. Petr Boček rozčiluje: „Kolonáda nebo cyklostezka?“ Jsem chodec, cyklista a řidič automobilu současně. Tím vším jsem rád, proto s názorem pana Bočka nesouhlasím.


Jako chodci mi vadí cyklisté a třeba také „prkénkáři“, kterým nedochází, že v místech se zvýšenou koncentrací lidí mohou být pro chodce nebezpeční. Na druhou stranu mě rozčilují chodci, kteří dávají přednost cyklostezce před chodníkem. To je časté například v ulici Na Valech, kde v místech sousedících s parkem jsou vedle sebe dokonce dva chodníky pro pěší, ale někteří chodci dají přednost chůzi po cyklostezce.


Jako cyklistovi mi vadí chodci (často to jsou maminky s kočárky), kteří jdou po cyklostezce vedle sebe, donutí cyklistu téměř zastavit a pak dávají pomalou chůzí najevo, že je obtěžuje uhnout stranou. Rozčilují mě i bezohlední pejskaři, kteří umožní psovi na vodítku, aby běhal po celé šíři cyklostezky a blížící se cyklista je vůbec nevyvede z míry. Sám jsem jednou skončil dokonce na zemi s vodítkem zamotaným v drátech kola. Pes vřeštěl, majitelka psa také. Pokračoval jsem bez komentáře, protože výchovné role se ujala nějaká mně neznámá dvojice, která to všechno dobře viděla. Už jen z dálky jsem slyšel vyčítavé: „Vždyť se ten pán mohl kvůli vám zabít …“


Jako řidiče auta mě vytočí chodec, který se před přecházením ulice, ať už na přechodu nebo mimo něj, vůbec nerozhlédne a donutí mě k zoufalému brzdění.


Ano, pro cyklistu je potupné slézat z kola přesto, že před ním a za ním není jediný člověk, jenom proto, že někde jezdit nemá. To se běžně děje v části ulice Pionýrů přetínající Lázeňský park apod. Někteří lidé tam předstírají, že nevedou kolo, ale koloběžku apod.


A jak je to jinde? Minulý rok jsem si všiml, jak ve Florencii na snad hlavním náměstí Piazza del Duomo, kde je velkolepá katedrála Santa Maria del Fiore, půjčují přímo na náměstí turistům kola a ti se pak prodírají v sedlech kol, a navíc ve skupinách s průvodcem nepředstavitelnými davy lidí.  Minulý týden jsem navštívil „Havlíčkův Brixen“. Město je jen o pár tisíc obyvatel větší, než jsou Poděbrady, má navíc poměrně velký historický střed, kde jsou úzké uličky. Nikde jsem neviděl žádná omezení pro cyklisty, totéž platí i o nedalekém větším Bolzanu. Všude tam jezdí násobně více kol než v Poděbradech. Snad je to částečně patrné z přiloženého obrázku. Kdybych tušil, že za týden budu psát tento text, pořídil bych si lepší fotodokumentaci.


Ono to je jednoduché. Pokud je hustota lidí na ulici i mimo ni příliš vysoká, musí se každý trochu uskrovnit. Cyklista by se sám měl rozhodnout, jestli pojede krokem, jestli z kola sleze, zaparkuje ho, nebo ho bude vést. Pak se zase rozhodne, kdy znovu nasedne.  
V mnohých rakouských obcích a městečkách je chodník před uliční frontou domů současně cyklostezkou!


Zastáncům tvrdých opatření, zákonů a vyhlášek asi nejlépe vyhovuje, když to je všechno natvrdo, pěkně černé na bílém a bez výjimek. Já si to v tomto případě nemyslím. Lidé by se měli spíš zamyslet nad tím, jak to udělat, abychom byli spokojeni všichni. Chce to však i odvahu přijímat netradiční řešení, která se osvědčila jinde ve světě. Proč zakazovat jízdu na kole po kolonádě? Naprosto nechápu. Možná, že by stačila nějaká drobná kampaň/cedulka ve smyslu „chodci a cyklisté, respektujte se vzájemně“. Policie by měla řešit jiné věci než kontrolovat, kdo slezl či neslezl z kola. Na to je příliš drahá.


Ing. Bohuslav Novák
Foto: autor textu

(6. 9. 2018)

 


Ráda bych zde popsala, jak jde čas a jak někteří během času obrací kabáty

Ráda bych zde popsala, jak jde čas a jak někteří během času obrací kabáty

Dne 7. 11. 2014 jsem na hlavičkovém papíře „Město Poděbrady“ dostala starostou Langrem podepsaný děkovný dopis...

celý článek >>>

Co nám zbyde z Císařské obory? Bestia triumphans?

Co nám zbyde z Císařské obory? Bestia triumphans?

Politika by měla být nezištnou službou obci, bývá ale spíš špinavým soubojem různých zájmů, ve kterém je téměř nemožné se zvenčí orientovat a poznat, kde je pravda.

celý článek >>>

Mlč a nic se Ti nestane, a tak pan Langr taktně mlčí!

Mlč a nic se Ti nestane, a tak pan Langr taktně mlčí!

Vlastně ne. Nestydí se a šíří kolem sebe špatnou náladu a hlavně lže. On ze svého pohledu je ten, kdo je spasitelem Poděbrad.

celý článek >>>

Reakce na článek pana Ing. Krále „Hon na čarodějnice“

Reakce na článek pana Ing. Krále „Hon na čarodějnice“

Při čtení článku pana Krále „Hon na čarodějnice” jsem nevyšel z údivu. Aby tento článek napsal pan Král sám, na to kolegu starostu moc dobře znám. Předpokládejme ale, že i přes patrný rukopis pana starosty napsal tento článek skutečně pan Král.

celý článek >>>

Starosta obhajuje poškozování našeho životního prostředí, II. díl

Starosta obhajuje poškozování našeho životního prostředí, II. díl

V pondělí 13. 8. 2018 zažily na frankfurtské burze akcie koncernu Bayer AG dramatický pád. Během pouhých 2 hodin se tento titul zřítil o 13 %, čímž akcionáři gigantu s tržní kapitalizací 88,7 miliard Euro ztratili 11,5 a na OTC mimoburzovním trhu dokonce 15 miliard Euro.

celý článek >>>

MOC BYCH SI PŘÁL BAZÉN, ALE…

MOC BYCH SI PŘÁL BAZÉN, ALE…

Moc bych si přál, aby město vlastnilo a zprovoznilo Záložnu, moc bych si přál, aby se zatěžující doprava odklonila z náměstí, moc bych si přál, aby se železniční trať na poděbradském katastru zapustila do podzemního tunelu, moc bych si přál velkou sportovní halu, a tak bych mohl pokračovat, až bych se dostal i k bazénu.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

Meditace nad urnou.

celý článek >>>

Pietní akt k 50. výročí okupace

Pietní akt k 50. výročí okupace

21. srpen 1968 v Poděbradech by se dala nazvat výstava v muzeu, o které, přestože byla otevřena 7. srpna 2018, nikdo nevěděl.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY