Reakce na článek „Kolonáda nebo cyklostezka?“ z minulých PN

 

kolaV PN ze dne 16. srpna 2018 se Ing. Petr Boček rozčiluje: „Kolonáda nebo cyklostezka?“ Jsem chodec, cyklista a řidič automobilu současně. Tím vším jsem rád, proto s názorem pana Bočka nesouhlasím.


Jako chodci mi vadí cyklisté a třeba také „prkénkáři“, kterým nedochází, že v místech se zvýšenou koncentrací lidí mohou být pro chodce nebezpeční. Na druhou stranu mě rozčilují chodci, kteří dávají přednost cyklostezce před chodníkem. To je časté například v ulici Na Valech, kde v místech sousedících s parkem jsou vedle sebe dokonce dva chodníky pro pěší, ale někteří chodci dají přednost chůzi po cyklostezce.


Jako cyklistovi mi vadí chodci (často to jsou maminky s kočárky), kteří jdou po cyklostezce vedle sebe, donutí cyklistu téměř zastavit a pak dávají pomalou chůzí najevo, že je obtěžuje uhnout stranou. Rozčilují mě i bezohlední pejskaři, kteří umožní psovi na vodítku, aby běhal po celé šíři cyklostezky a blížící se cyklista je vůbec nevyvede z míry. Sám jsem jednou skončil dokonce na zemi s vodítkem zamotaným v drátech kola. Pes vřeštěl, majitelka psa také. Pokračoval jsem bez komentáře, protože výchovné role se ujala nějaká mně neznámá dvojice, která to všechno dobře viděla. Už jen z dálky jsem slyšel vyčítavé: „Vždyť se ten pán mohl kvůli vám zabít …“


Jako řidiče auta mě vytočí chodec, který se před přecházením ulice, ať už na přechodu nebo mimo něj, vůbec nerozhlédne a donutí mě k zoufalému brzdění.


Ano, pro cyklistu je potupné slézat z kola přesto, že před ním a za ním není jediný člověk, jenom proto, že někde jezdit nemá. To se běžně děje v části ulice Pionýrů přetínající Lázeňský park apod. Někteří lidé tam předstírají, že nevedou kolo, ale koloběžku apod.


A jak je to jinde? Minulý rok jsem si všiml, jak ve Florencii na snad hlavním náměstí Piazza del Duomo, kde je velkolepá katedrála Santa Maria del Fiore, půjčují přímo na náměstí turistům kola a ti se pak prodírají v sedlech kol, a navíc ve skupinách s průvodcem nepředstavitelnými davy lidí.  Minulý týden jsem navštívil „Havlíčkův Brixen“. Město je jen o pár tisíc obyvatel větší, než jsou Poděbrady, má navíc poměrně velký historický střed, kde jsou úzké uličky. Nikde jsem neviděl žádná omezení pro cyklisty, totéž platí i o nedalekém větším Bolzanu. Všude tam jezdí násobně více kol než v Poděbradech. Snad je to částečně patrné z přiloženého obrázku. Kdybych tušil, že za týden budu psát tento text, pořídil bych si lepší fotodokumentaci.


Ono to je jednoduché. Pokud je hustota lidí na ulici i mimo ni příliš vysoká, musí se každý trochu uskrovnit. Cyklista by se sám měl rozhodnout, jestli pojede krokem, jestli z kola sleze, zaparkuje ho, nebo ho bude vést. Pak se zase rozhodne, kdy znovu nasedne.  
V mnohých rakouských obcích a městečkách je chodník před uliční frontou domů současně cyklostezkou!


Zastáncům tvrdých opatření, zákonů a vyhlášek asi nejlépe vyhovuje, když to je všechno natvrdo, pěkně černé na bílém a bez výjimek. Já si to v tomto případě nemyslím. Lidé by se měli spíš zamyslet nad tím, jak to udělat, abychom byli spokojeni všichni. Chce to však i odvahu přijímat netradiční řešení, která se osvědčila jinde ve světě. Proč zakazovat jízdu na kole po kolonádě? Naprosto nechápu. Možná, že by stačila nějaká drobná kampaň/cedulka ve smyslu „chodci a cyklisté, respektujte se vzájemně“. Policie by měla řešit jiné věci než kontrolovat, kdo slezl či neslezl z kola. Na to je příliš drahá.


Ing. Bohuslav Novák
Foto: autor textu

(6. 9. 2018)

 


Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Reakce na článek pana Ing. Vladimíra Vrchoty, předsedy Správní rady TJ LTC Poděbrady, z. s., tenisového klubu, který byl zveřejněn v PN 19/2018.

celý článek >>>

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Na poslední zastupitelstvo města jsem se již jen jako angažovaný občan dobře připravil. Šel jsem obhajovat generel dopravy, aneb plán udržitelné mobility města.

celý článek >>>

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

V návaznosti na první řádné zasedání nového zastupitelstva města Poděbrady dne 14. 11. 2018 vydává politické uskupení Pro občany Poděbrad následující tiskové prohlášení.

celý článek >>>

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Zastupitelstvo probíhalo, až na několik projednávaných bodů, v poklidné atmosféře. Bylo vedeno věcně a jako první zastupitelstvo po čtyřech letech trvalo pouze tři hodiny.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

Vděčnost nad zlato

celý článek >>>

Legiovlak a jeho průvodci

Legiovlak a jeho průvodci

Snad málokterý občan Poděbrad nenavštívil originální muzeum Československé obce legionářské.

celý článek >>>

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Přestože jsem „pejskař“, také mně vadí volně pobíhající psi, zvláště ti velcí, a to nejen v parku, ale i v ulicích.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(K)ámen v duši

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY