RNDr. Miloš Mikolanda opět jen falešně straší

 

langr_Nekonečný předvolební novinový seriál Našich Poděbrad o tom, co všechno je v Poděbradech špatně, naposledy zacílil na životní prostředí.


A nutno poznamenat, že RNDr. Mikolanda jde do kritiky nepořádků s razancí. Malý problém je, že jako již tradičně k manipulování veřejnosti používá jen ty argumenty, které se mu hodí. Ony údajně nebezpečné jedy s názvem glyfosát, jsou podle Dr. Mikolandy rakovinotvorná látka, která je zakázána v mnoha evropských zemích. Barvitě popisuje hrůzy, které jeho použití při odstraňování plevele přináší, jak chemická kontaminace způsobila smrt 50 kusů kachny divoké, aby na závěr s politováním konstatoval, že poděbradská lázeňská příroda si díky ignoraci radnice užije další hektolitry škodlivých chemických sloučenin.


A jak je to doopravdy?


Asi se shodneme, že Evropská unie nás až přehnaně starostlivě chrání i před kdejakým nesmyslem. Přesto v případě zmíněného glyfosátu velká většina členských zemí EU, včetně České republiky, koncem roku 2017 schválila jeho užívání na dalších 5 let. Na rozdíl od tvrzení Dr. Mikolandy v žádné zemi Evropy nedošlo k plošnému zákazu glyfosátu, což mi písemně potvrdil profesor Ing. Josef Soukup, CSc., vedoucí katedry agroekologie a biometeorologie České zemědělské univerzity. Navíc Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá sama Evropská komise, považují glyfosát za neškodný! Profesor Soukup ve svém vyjádření, které mám k dispozici, dále uvádí, že svalovat úhyn teplokrevných živočichů na glyfosátem kontaminovanou půdu nebo rostliny je holý nesmysl, protože tato toxicita je přibližně stejná jako v kuchyňské soli! A k podobným účelovým a nepravdivým výrokům zmiňovaný profesor Soukup dodává: „Je s podivem, že lidé s povrchními znalostmi problematiky se snaží zviditelňovat a lacino získávat body u neinformovaných voličů tím, že zveličují rizika a opomíjejí užitek, který společnost z používání glyfosátu má. Se skrytým  politickým záměrem zasahují do vědeckých principů registrace přípravků na ochranu rostlin a vytvářejí tak nebezpečný precedens narušení důvěry veřejnosti k institucím, které si společnost sama zřídila k posuzování rizik,“ konstatuje profesor Josef Soukup, mezinárodně uznávaný odborník v oboru agroekologie a člen několika akademických vědeckých rad.

Ladislav Langr,
starosta města Poděbrady
Foto: archiv

(4. 7. 2018)


Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Reakce na článek pana Ing. Vladimíra Vrchoty, předsedy Správní rady TJ LTC Poděbrady, z. s., tenisového klubu, který byl zveřejněn v PN 19/2018.

celý článek >>>

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Na poslední zastupitelstvo města jsem se již jen jako angažovaný občan dobře připravil. Šel jsem obhajovat generel dopravy, aneb plán udržitelné mobility města.

celý článek >>>

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

V návaznosti na první řádné zasedání nového zastupitelstva města Poděbrady dne 14. 11. 2018 vydává politické uskupení Pro občany Poděbrad následující tiskové prohlášení.

celý článek >>>

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Zastupitelstvo probíhalo, až na několik projednávaných bodů, v poklidné atmosféře. Bylo vedeno věcně a jako první zastupitelstvo po čtyřech letech trvalo pouze tři hodiny.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

Vděčnost nad zlato

celý článek >>>

Legiovlak a jeho průvodci

Legiovlak a jeho průvodci

Snad málokterý občan Poděbrad nenavštívil originální muzeum Československé obce legionářské.

celý článek >>>

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Přestože jsem „pejskař“, také mně vadí volně pobíhající psi, zvláště ti velcí, a to nejen v parku, ale i v ulicích.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(K)ámen v duši

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY