Starosta obhajuje poškozování našeho životního prostředí, II. díl

 

mikolandaV pondělí 13. 8. 2018 zažily na frankfurtské burze akcie koncernu Bayer AG dramatický pád. Během pouhých 2 hodin se tento titul zřítil o 13 %, čímž akcionáři gigantu s tržní kapitalizací 88,7 miliard Euro ztratili 11,5 a na OTC mimoburzovním trhu dokonce 15 miliard Euro. Akcionáři zaplakali. Šlo o reakci na rozhodnutí soudu v San Francisku, jehož porota udělila pokutu biotechnologické společnosti Monsanto, kterou koncern Bayer letos v červnu převzal. Soud totiž uznal tohoto výrobce herbicidu Roundup na bázi jedovatého glyfosátu vinným za onkologické onemocnění školníka Dewayna Johnsona a přiznal mu odškodné ve výši 39 milionů dolarů.


Monsantu pak udělil pokutu dalších 250 milionů dolarů. V přepočtu je tento výdaj v celkové výši 289 milionů USD (tj. 6,5 miliardy Kč) pro Bayer AG nicotný, oproti ztrátě vzniklé v důsledku reakce trhu. Firma se zoufale brání a odvolává, hrozí lavinové efekty, neboť žalob podobných té Johnsonově je v USA podáno více než 5 000. Co ostatně firmě Monsanto zbývá než se bránit. Těžko bude přiznávat, že jejich výrobek je rakovinotvorná látka, která může usmrtit spotřebitele.


Co má toto všechno společného s Poděbrady? Hodně. Šestačtyřicetiletý školník pan Johnson, jehož rakovinové onemocnění non-Hodgkinovým lymfomem (rakovina mízních uzlin) je nyní v konečném stádiu, pracoval s identickým glyfosátovým herbicidem prakticky stejně, jako pracují zaměstnanci Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. Jezdil vozidlem, z jehož přídavné nádrže rozstřikoval jedovatý Roundup na plevel rostoucí okolo školy. Za větrných dnů se stávalo, že se herbicidem potřísnil.


Paradoxní je, že existují ekologické alternativy likvidace plevelů a přistupují k nim další a další česká města. Lázeňské Poděbrady nikoli, arogantní koalice přece nemůže přistoupit na opoziční návrh šetrného přístupu k zeleni! Tento můj bod na jednání zastupitelstva byl odmítnut na podnět „zelené“ zastupitelky Kláry Jiráskové za mediální podpory „glyfosátového“ starosty Ladislava Langra. Ten klidně cituje v Poděbradských novinách, že glyfosát není závadnější než kuchyňská sůl. Pokud by si starosta ověřil, co vlastně papouškuje, zjistil by, že jde o výrok firmy Monsanto, který byl ovšem zakázán coby klamavá reklama. Ale když je potřeba škodit, každá lež se hodí. Rozhodně si nic takového nepřeji, nikdy a nikomu, aby čelil žalobě některého zaměstnance technických služeb, že jej postihl podobný osud jako školníka pana Johnsona. Můžeme bohužel dále „děkovat“ pseudozelené radniční koalici za dalších 400 litrů koncentrátu nebezpečných chemikálií, které se vylévají a budou nadále vylévat do naší lázeňské přírody. Nedovolme hazardérům, aby „pokračovali dál osvědčenou cestou“, jak již nyní zaznívá z dílny jejich tradičních předvolebních lží. Stačilo, odejděte.


RNDr. Miloš Mikolanda,
zastupitel města Poděbrady

(20. 9. 2018)


Ráda bych zde popsala, jak jde čas a jak někteří během času obrací kabáty

Ráda bych zde popsala, jak jde čas a jak někteří během času obrací kabáty

Dne 7. 11. 2014 jsem na hlavičkovém papíře „Město Poděbrady“ dostala starostou Langrem podepsaný děkovný dopis...

celý článek >>>

Co nám zbyde z Císařské obory? Bestia triumphans?

Co nám zbyde z Císařské obory? Bestia triumphans?

Politika by měla být nezištnou službou obci, bývá ale spíš špinavým soubojem různých zájmů, ve kterém je téměř nemožné se zvenčí orientovat a poznat, kde je pravda.

celý článek >>>

Mlč a nic se Ti nestane, a tak pan Langr taktně mlčí!

Mlč a nic se Ti nestane, a tak pan Langr taktně mlčí!

Vlastně ne. Nestydí se a šíří kolem sebe špatnou náladu a hlavně lže. On ze svého pohledu je ten, kdo je spasitelem Poděbrad.

celý článek >>>

Reakce na článek pana Ing. Krále „Hon na čarodějnice“

Reakce na článek pana Ing. Krále „Hon na čarodějnice“

Při čtení článku pana Krále „Hon na čarodějnice” jsem nevyšel z údivu. Aby tento článek napsal pan Král sám, na to kolegu starostu moc dobře znám. Předpokládejme ale, že i přes patrný rukopis pana starosty napsal tento článek skutečně pan Král.

celý článek >>>

MOC BYCH SI PŘÁL BAZÉN, ALE…

MOC BYCH SI PŘÁL BAZÉN, ALE…

Moc bych si přál, aby město vlastnilo a zprovoznilo Záložnu, moc bych si přál, aby se zatěžující doprava odklonila z náměstí, moc bych si přál, aby se železniční trať na poděbradském katastru zapustila do podzemního tunelu, moc bych si přál velkou sportovní halu, a tak bych mohl pokračovat, až bych se dostal i k bazénu.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

Meditace nad urnou.

celý článek >>>

Reakce na článek „Kolonáda nebo cyklostezka?“ z minulých PN

Reakce na článek „Kolonáda nebo cyklostezka?“ z minulých PN

V PN ze dne 16. srpna 2018 se Ing. Petr Boček rozčiluje: „Kolonáda nebo cyklostezka?“

celý článek >>>

Pietní akt k 50. výročí okupace

Pietní akt k 50. výročí okupace

21. srpen 1968 v Poděbradech by se dala nazvat výstava v muzeu, o které, přestože byla otevřena 7. srpna 2018, nikdo nevěděl.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY