Starosta obhajuje poškozování našeho životního prostředí, II. díl

 

mikolandaV pondělí 13. 8. 2018 zažily na frankfurtské burze akcie koncernu Bayer AG dramatický pád. Během pouhých 2 hodin se tento titul zřítil o 13 %, čímž akcionáři gigantu s tržní kapitalizací 88,7 miliard Euro ztratili 11,5 a na OTC mimoburzovním trhu dokonce 15 miliard Euro. Akcionáři zaplakali. Šlo o reakci na rozhodnutí soudu v San Francisku, jehož porota udělila pokutu biotechnologické společnosti Monsanto, kterou koncern Bayer letos v červnu převzal. Soud totiž uznal tohoto výrobce herbicidu Roundup na bázi jedovatého glyfosátu vinným za onkologické onemocnění školníka Dewayna Johnsona a přiznal mu odškodné ve výši 39 milionů dolarů.


Monsantu pak udělil pokutu dalších 250 milionů dolarů. V přepočtu je tento výdaj v celkové výši 289 milionů USD (tj. 6,5 miliardy Kč) pro Bayer AG nicotný, oproti ztrátě vzniklé v důsledku reakce trhu. Firma se zoufale brání a odvolává, hrozí lavinové efekty, neboť žalob podobných té Johnsonově je v USA podáno více než 5 000. Co ostatně firmě Monsanto zbývá než se bránit. Těžko bude přiznávat, že jejich výrobek je rakovinotvorná látka, která může usmrtit spotřebitele.


Co má toto všechno společného s Poděbrady? Hodně. Šestačtyřicetiletý školník pan Johnson, jehož rakovinové onemocnění non-Hodgkinovým lymfomem (rakovina mízních uzlin) je nyní v konečném stádiu, pracoval s identickým glyfosátovým herbicidem prakticky stejně, jako pracují zaměstnanci Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. Jezdil vozidlem, z jehož přídavné nádrže rozstřikoval jedovatý Roundup na plevel rostoucí okolo školy. Za větrných dnů se stávalo, že se herbicidem potřísnil.


Paradoxní je, že existují ekologické alternativy likvidace plevelů a přistupují k nim další a další česká města. Lázeňské Poděbrady nikoli, arogantní koalice přece nemůže přistoupit na opoziční návrh šetrného přístupu k zeleni! Tento můj bod na jednání zastupitelstva byl odmítnut na podnět „zelené“ zastupitelky Kláry Jiráskové za mediální podpory „glyfosátového“ starosty Ladislava Langra. Ten klidně cituje v Poděbradských novinách, že glyfosát není závadnější než kuchyňská sůl. Pokud by si starosta ověřil, co vlastně papouškuje, zjistil by, že jde o výrok firmy Monsanto, který byl ovšem zakázán coby klamavá reklama. Ale když je potřeba škodit, každá lež se hodí. Rozhodně si nic takového nepřeji, nikdy a nikomu, aby čelil žalobě některého zaměstnance technických služeb, že jej postihl podobný osud jako školníka pana Johnsona. Můžeme bohužel dále „děkovat“ pseudozelené radniční koalici za dalších 400 litrů koncentrátu nebezpečných chemikálií, které se vylévají a budou nadále vylévat do naší lázeňské přírody. Nedovolme hazardérům, aby „pokračovali dál osvědčenou cestou“, jak již nyní zaznívá z dílny jejich tradičních předvolebních lží. Stačilo, odejděte.


RNDr. Miloš Mikolanda,
zastupitel města Poděbrady

(20. 9. 2018)


Zákony moudré a ty méně vhodné…

Zákony moudré a ty méně vhodné…

Čtenářský příspěvek o vztahu ke svému okolí a zeleni ve městě.

celý článek >>>

Zelení jsou proti kácení topolů na fotbalovém hřišti

Zelení jsou proti kácení topolů na fotbalovém hřišti

Město Poděbrady se chystá pokácet deset vzrostlých topolů černých (pyramidálních) v areálu fotbalového klubu Bohemia Poděbrady.

celý článek >>>

Titulky v novinách jsou neřád, málokdy vystihují obsah článku

Titulky v novinách jsou neřád, málokdy vystihují obsah článku

Někteří experti přes média tvrdí, že jejich úkolem není informovat, ale přilákat čtenáře. Když jsem v PN z 24. 1. 2019 četl titulek „Hadi v oblecích aneb psychopat jde do práce“, tak jsem také neodolal.

celý článek >>>

Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Nejenom hadi v oblacích, ale i jinde…

Reakce na článek RNDr. Miloše Mikolandy s podobným názvem, uveřejněný v Poděbradských novinách 24. 1. 2019.

celý článek >>>

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Ohlédnutí za nedávnými oslavami – výročími

Výročí 100 let republiky hodnotím i s mnoha obyvateli a návštěvníky výborně. Vlajková výzdoba kolonády až k nádraží byla velmi povedená a i hosté – návštěvníci Poděbrad, byli příjemně překvapeni. Z kulturní stránky rovněž, proběhlo mnoho akcí nejen ve školách, ale také v mnoha společenských organizacích.

celý článek >>>

Neházejte špínu na moje studenty

Neházejte špínu na moje studenty

Tento článek nepíšu ani tak jako zastupitelka, ale jako člověk, občanka tohoto města a v neposlední řadě jako učitelka.

celý článek >>>

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Oslavy Silvestra, naše domácí zvířectvo a životní prostředí

Vážení spoluobčané, začal nám nový rok a všichni chceme věřit, že bude dobrý, že se nám bude dařit v rovině osobního života, celospolečensky a nakonec i globálně.

celý článek >>>

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Za všechno může úvaha o něčem, co se zde v Poděbradech nekoná…

Reakce na článek „Kdo nechce vidět, nevidí“ z minulého vydání PN

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY