Starosta obhajuje poškozování našeho životního prostředí, II. díl

 

mikolandaV pondělí 13. 8. 2018 zažily na frankfurtské burze akcie koncernu Bayer AG dramatický pád. Během pouhých 2 hodin se tento titul zřítil o 13 %, čímž akcionáři gigantu s tržní kapitalizací 88,7 miliard Euro ztratili 11,5 a na OTC mimoburzovním trhu dokonce 15 miliard Euro. Akcionáři zaplakali. Šlo o reakci na rozhodnutí soudu v San Francisku, jehož porota udělila pokutu biotechnologické společnosti Monsanto, kterou koncern Bayer letos v červnu převzal. Soud totiž uznal tohoto výrobce herbicidu Roundup na bázi jedovatého glyfosátu vinným za onkologické onemocnění školníka Dewayna Johnsona a přiznal mu odškodné ve výši 39 milionů dolarů.


Monsantu pak udělil pokutu dalších 250 milionů dolarů. V přepočtu je tento výdaj v celkové výši 289 milionů USD (tj. 6,5 miliardy Kč) pro Bayer AG nicotný, oproti ztrátě vzniklé v důsledku reakce trhu. Firma se zoufale brání a odvolává, hrozí lavinové efekty, neboť žalob podobných té Johnsonově je v USA podáno více než 5 000. Co ostatně firmě Monsanto zbývá než se bránit. Těžko bude přiznávat, že jejich výrobek je rakovinotvorná látka, která může usmrtit spotřebitele.


Co má toto všechno společného s Poděbrady? Hodně. Šestačtyřicetiletý školník pan Johnson, jehož rakovinové onemocnění non-Hodgkinovým lymfomem (rakovina mízních uzlin) je nyní v konečném stádiu, pracoval s identickým glyfosátovým herbicidem prakticky stejně, jako pracují zaměstnanci Technických služeb města Poděbrad, s. r. o. Jezdil vozidlem, z jehož přídavné nádrže rozstřikoval jedovatý Roundup na plevel rostoucí okolo školy. Za větrných dnů se stávalo, že se herbicidem potřísnil.


Paradoxní je, že existují ekologické alternativy likvidace plevelů a přistupují k nim další a další česká města. Lázeňské Poděbrady nikoli, arogantní koalice přece nemůže přistoupit na opoziční návrh šetrného přístupu k zeleni! Tento můj bod na jednání zastupitelstva byl odmítnut na podnět „zelené“ zastupitelky Kláry Jiráskové za mediální podpory „glyfosátového“ starosty Ladislava Langra. Ten klidně cituje v Poděbradských novinách, že glyfosát není závadnější než kuchyňská sůl. Pokud by si starosta ověřil, co vlastně papouškuje, zjistil by, že jde o výrok firmy Monsanto, který byl ovšem zakázán coby klamavá reklama. Ale když je potřeba škodit, každá lež se hodí. Rozhodně si nic takového nepřeji, nikdy a nikomu, aby čelil žalobě některého zaměstnance technických služeb, že jej postihl podobný osud jako školníka pana Johnsona. Můžeme bohužel dále „děkovat“ pseudozelené radniční koalici za dalších 400 litrů koncentrátu nebezpečných chemikálií, které se vylévají a budou nadále vylévat do naší lázeňské přírody. Nedovolme hazardérům, aby „pokračovali dál osvědčenou cestou“, jak již nyní zaznívá z dílny jejich tradičních předvolebních lží. Stačilo, odejděte.


RNDr. Miloš Mikolanda,
zastupitel města Poděbrady

(20. 9. 2018)


Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Vysvětlení – Mluvte pravdu!

Reakce na článek pana Ing. Vladimíra Vrchoty, předsedy Správní rady TJ LTC Poděbrady, z. s., tenisového klubu, který byl zveřejněn v PN 19/2018.

celý článek >>>

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Stoprocentní zelená generelu dopravy

Na poslední zastupitelstvo města jsem se již jen jako angažovaný občan dobře připravil. Šel jsem obhajovat generel dopravy, aneb plán udržitelné mobility města.

celý článek >>>

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

TISKOVÁ ZPRÁVA USKUPENÍ PRO OBČANY PODĚBRAD

V návaznosti na první řádné zasedání nového zastupitelstva města Poděbrady dne 14. 11. 2018 vydává politické uskupení Pro občany Poděbrad následující tiskové prohlášení.

celý článek >>>

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Dojmy koaličního zastupitele ze ZM 14. 11. 2018

Zastupitelstvo probíhalo, až na několik projednávaných bodů, v poklidné atmosféře. Bylo vedeno věcně a jako první zastupitelstvo po čtyřech letech trvalo pouze tři hodiny.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

Vděčnost nad zlato

celý článek >>>

Legiovlak a jeho průvodci

Legiovlak a jeho průvodci

Snad málokterý občan Poděbrad nenavštívil originální muzeum Československé obce legionářské.

celý článek >>>

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Reakce na dopis paní Horákové z PN č. 20

Přestože jsem „pejskař“, také mně vadí volně pobíhající psi, zvláště ti velcí, a to nejen v parku, ale i v ulicích.

celý článek >>>

PŘÍMÁ ŘEČ AK

PŘÍMÁ ŘEČ AK

(K)ámen v duši

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY