Virtuální četník. Policie nastartuje portál Bezpečné Poděbrady

 

Bezpečné Poděbrady. To je název nové informační služby, která má pomáhat obyvatelům Poděbrad chránit jejich zdraví a majetek. Především o ní si PN popovídaly v nejvyšším patře nymburské policejní základny s jejím nejvyšším představitelem – vedoucím Územního odboru Nymburk Markem Jiroušem.

 

jirous__k

PLUKOVNÍK. Vedoucí Územního odboru Nymburk Marek Jirouš hledá nové cesty na „gaunery“

 

Policie bude v průběhu prosince spouštět webovou platformu Bezpečné Poděbrady. V Nymburce už stejná služba nějakou dobu funguje. Přibližte, o co přesně půjde?

Především nám jde o těsnější spolupráci mezi policií, místní samosprávou, institucemi a zejména pak veřejností. Web Bezpečné Poděbrady by měl zprostředkovávat informovanost o míře a místech kriminality ve městě, ale i vysvětlovat občanům nejasnosti, o kterých se ve městě mluví. Stejně jako server Bezpečný Nymburk chceme v případě platformy Bezpečné Poděbrady nabídnout čtenářům tři pravidelně aktualizované rubriky. První z nich je mapa kriminality. Ve stručnosti v ní bude zaneseno, jaké trestné činy a na jakých místech se v posledních týdnech ve městě udály. Chceme, aby lidé věděli, kde si dát třeba větší pozor nebo kde předpokládat zvýšené riziko kriminality. Návštěvníci webu tak například zjistí, kde se v poslední době staly vloupání do vozů, krádeže jízdních kol a podobně.

 

Budou k dispozici na serveru i dopravní uzavírky a další informace pro řidiče?

To je právě druhá z hlavních funkcí služby Bezpečné Poděbrady. Budeme zveřejňovat uzávěry komunikací, abychom přispěli k povědomí občanů, jakým místům se vyhnout nebo kde očekávat komplikace. A také budeme pravidelně informovat o tom, kde naši policisté budou měřit rychlost.

 

Nemůže však toto sdělení být spíše kontraproduktivní? Pokud zveřejníte předem, kde mohou řidiči očekávat hlídku, dají si tam sice logicky pozor, ale pak se již zase někteří z nich vrátí zpět do svého „módu“ nebezpečné jízdy…

Popravdě je tato rubrika trochu kontroverzní a můžete ji vnímat jako psychologický tah. Ačkoliv týden dopředu zveřejníme na webu místa, kde bude policejní hlídka následující týden měřit rychlost, nezveřejníme den ani hodinu, kdy na konkrétním stanovišti policejní radar bude. Bude to tedy jisté psychologické varování, kde si dát pozor a věříme, že to účel splní.

 

Přinejmenším přitáhnete veřejnost k zájmu o bezpečnostní problematiku.

A o to nám jde. Bezpečnost není záležitost jen policie, městské policie, potažmo města, ale i jeho občanů. Chceme takto probudit v obyvatelích zájem, aby nebyli lhostejní ke svému okolí, a aby nezkresleně věděli, co se v ulicích, kde žijí, děje. To je i součást třetí rubriky, kde budou výzvy k identifikaci hledaných osob a podobné informace, kde je zapojení veřejnosti podstatné.

 

Bude mít platforma Bezpečné Poděbrady vlastní doménu, tak jako v Nymburce?

Vlastní doménu mít sice nebude, ale lidé naleznout výrazný odkaz na webu města Poděbrady. Možná, že časem na vlastní doménu přejdeme, to se teprve uvidí.
A ačkoliv nejsem bůhvíjakým příznivcem facebooku, uvědomujeme si jeho „sílu“ a některé příspěvky z webu Bezpečné Poděbrady se objeví i na této sociální síti. Kdysi, když někdo něco ukradl, tak už četník tušil, kdo to asi mohl být a kam se obrátit. Nyní musí policie následovat trendy moderní technologie, která nám stále víc a víc pomáhá.

 

Pojďme ještě na „skok“ do Poděbrad. Jak si naše město stojí v míře kriminality v porovnání s Nymburkem?

Ta je v obou městech přibližně stejná. Ale je třeba si uvědomit, že se budeme bavit o statistikách za celé obvodní oddělení, tedy i obcích na Poděbradsku. Obecně se teritorium Nymburska dá považovat za klidnou lokalitu, ve které kriminalita klesá a objasněnost trestných činů je vyšší než 50 %, což je republikový nadprůměr.
Co se týče „vašich“ Poděbrad, tak letos zde evidujeme k dnešnímu dni (23. 11., pozn. red.) 303 trestných činů, v roce 2015 jich bylo dohromady 340. Přičemž více než každý druhý trestný čin je objasněn. Jinak „vede“ majetková trestná činnost.

 

Po několika letech museli letos poděbradští policisté řešit vraždu, je to tak?

Ano, máte zřejmě na mysli ten požár v paneláku. Tam šlo o několikanásobnou vraždu. Bohužel, rodinná tragédie.

 

Drogovou problematiku v Poděbradech registrujete?

Nijak významnou. Velkým hráčem byly Pečky, na které jsme se léta zaměřovali – tam se nám povedlo zadržet postupně 22 lidí.  A v poslední době jsme řešili problémy v Odřepsích. Poděbrady jsou tedy v tomto ohledu klidným městem, ačkoliv netvrdím, že je zde úplné „ticho“. Ale, co jsem chtěl ještě zdůraznit: v Poděbradech skvěle funguje naše spolupráce jak s vedením města, tak s městskou policií a hasiči. Když k tomu přičtu prevenci a kurátory mládeže, tak to jsou hlavní důvody, proč kriminalita v Poděbradech klesá. Ale klid nebude bohužel nikdy, to víme všichni…(trpký úsměv)

Text a foto: Aleš Kubelka


Z DENÍKU POLICIE

Z DENÍKU POLICIE

Informace Policie ČR, obvodní oddělení Poděbrady.

celý článek >>>

Velitel Dlabal: Agresivní bezdomovce jsme z Poděbrad dostali

Velitel Dlabal: Agresivní bezdomovce jsme z Poděbrad dostali

Především na poděbradské bezdomovce, kteří jsou – ať chceme či nikoliv – častými obyvateli vlakového nádraží, se PN zeptaly velitele Městské policie Miloše Dlabala.

celý článek >>>

 Z DENÍKU POLICIE

Z DENÍKU POLICIE

Co je nového v zápisníku poděbradských policistů?

celý článek >>>

Z DENÍKU POLICIE

Z DENÍKU POLICIE

Informace Policie ČR, obvodní oddělení Poděbrady.

celý článek >>>

PODĚKOVÁNÍ

PODĚKOVÁNÍ

Touto cestou chci upřímně poděkovat všem příslušníkům PČR a zaměstnancům Městského úřadu Poděbrady.

celý článek >>>

Z DENÍKU POLICIE

Z DENÍKU POLICIE

Co je nového v zápisníku poděbradských policistů?

celý článek >>>

Z DENÍKU POLICIE

Z DENÍKU POLICIE

Informace Policie ČR, obvodní oddělení Poděbrady.

celý článek >>>

Z DENÍKU POLICIE

Z DENÍKU POLICIE

Co je nového v zápisníku poděbradských policistů?

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY