Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

 

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

 

lego

 

Psal se rok 2010, když se sběrateli Miloši Křečkovi nahromadilo více než 1 000 originálních sestav z lega a domácí vitríny jim začaly být malé. Rozhodl se, že pro ně najde větší prostor, kde by mohly dělat radost dalším lidem, a zvláště potom dětem. Na konci zmíněného roku došlo k otevření prvního soukromého Muzea kostek na Národní třídě v Praze. Sbírka pana Křečka se rozrůstala mílovými kroky. V následujících letech se zpřístupnily další expozice v Kutné Hoře, Špindlerově Mlýnu a v Liberci (dnes již není v provozu) a loni v listopadu pak i v centru Poděbrad. Právě zde je nově k vidění část Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků, jejímž autorem je Eduard Hybler, který pro Muzea kostek dává dohromady atypické modely (například pro to pražské – největší lego muzeum na světě co do rozlohy i počtu exponátů – postavil pětimetrový Karlův most či dvoumetrové Národní muzeum).


Poděbradské Muzeum kostek na Jiřího náměstí představuje na 300 metrech čtverečních přes 3 000 originálních modelů značky LEGO jako auta, lodě, vlaky, stavby, bojovníky, mechanické hračky. Nechybí ani sestavy z Dupla, poutavá je mapa světa vytvořená z lego kostiček. Na své si přijdou milovníci sci-fi ságy Star Wars nebo Disneyho pohádek, jejichž modely zabírají speciální prostor. Mezi historickými exponáty je kupříkladu systém z roku 1955. K dispozici je herní zóna, kde si děti mohou tvořit ze stavebnice podle libosti. Součástí muzea je krámek s produkty firmy LEGO, které se jinde neseženou. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin, vstupné je od 70 korun výše. Více informací lze najít na stránkách www.muzeumlega.cz.


Za zmínku ještě stojí zajímavost, že veškeré lego modely pro Muzea kostek, vyjma oněch zmíněných atypických, sestavuje sám majitel expozic Miloš Křeček. Čech, který lego sbírá od dětství a v současnosti vlastní jeho největší sbírku na světě.

Zajímavosti z historie lega

● 1932: Ole Kirk Christiansen založil firmu na výrobu dřevěných hraček poblíž vesničky Billund v Dánsku.
● 1934: Firma dostala název LEGO z dánského LEg GOdt (dobře si hrát), v té době má 6–7 zaměstnanců.
● 1947: Firma LEGO koupila jako první v Dánsku stroj na zpracování plastikových hraček.
● 1949: V uvedeném roce byla vyrobena první Automatick Binding Bricks, tedy automaticky vázaná kostka (předchůdkyně dnešních lego kostek).
● 1954: Vznikl první lego systém.
● 1966: V sortimentu bylo již 57 lego stavebnic a 25 vozů. Celkově bylo během roku vyrobeno 706 miliónů lego dílků.
● 1968: S velkou slávou byl 7. srpna otevřen první LEGOLAND v dánském Billundu. Jen první den jej navštívilo 3 000 lidí. Za celý první rok to pak bylo přes 625 000 návštěvníků.
● 1974: Zaměstnanec firmy LEGO J. N. Knudsen vynalezl lego minifigurku.
● 1975: LEGO uvedlo novou sérii setů nazvanou Expert Series, zaměřenou na zdatnější stavitele.
Zdroj: www.muzeumlega.cz

Text a foto: Monika Langrová

(21. 3. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

Poděbradské dračí srdce

Poděbradské dračí srdce

V sobotu 26. 5. 2019 se na Jezeře v Poděbradech rozezní již po dvanácté bubny dračích lodí. Této sportovně-společenské akce pod názvem Poděbradské dračí srdce se zúčastňují poděbradské, ale i přespolní dvacetičlenné týmy tvořené buď spolky, firmami nebo, a to nejčastěji, skupinami lidí majících nějaký společný zájem. Zájemci najdou informace na www.draci-lode.cz a pokud by se chtěl ještě někdo přihlásit, tak možnost je do poslední chvíle.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY