Jak jsme Foglara vrátili Poděbradům 3. díl

 

Pokračování článku, který vznikl k letošnímu 110. výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara.

 

Prvně s Hochem od Bobří řeky!

O prázdninách 1963 jsem s K. Kropíkem – Bobrem tábořil na Sázavě u Pikovic, nedaleko chaty J. Foglara. Tam jsme se jako první z klubu se spisovatelem konečně osobně setkali. Bylo to pro nás rozechvěle úžasné! Své táboření jsme pojmenovali „Tábor poznání“.
První sobotu a neděli v listopadu 1963, při pátém výročí vzniku Modrých šípů, celý náš klub na pozvání J. Foglara navštívil jeho turistický oddíl Hoši od Bobří řeky. Pod tímto názvem tenkrát pracovala skrytá kontinuita slavné pražské skautské Dvojky a v její historii se šance zúčastnit se oddílového podniku dostalo jen naprostým výjimkám. „Snad nikdy jsme neprožili dva tak nádherné dny!!!“ zní jedna z vět zápisu v naší klubovní kronice. Jestřáb (takovou měl J. Foglar přezdívku, ale mně k němu nikdy moc nepasovala) nám nabídl tykání jako s hochy ze svého oddílu. Nebyla to poslední návštěva, kterou nám Jestřáb umožnil.

S Foglarem v ABC

Počátkem 60. let se zvolna postupně začala uvolňovat politická atmosféra v zemi, totalita se snažila nastavit poněkud vstřícnější tvář. Ve školním roce 1962/63 se šéfredaktoru dětského časopisu ABC podařilo částečně, ale přesto významně prolomit zákaz publikování J. Foglara a spisovatel s ním zahájil intenzivní spolupráci. A protože ABC již předtím obnovilo zmodernizovanou myšlenku Foglarových čtenářských klubů, Jestřáb se chopil příležitosti a začal korespondenčně vést svou stovku klubů, kterou označil za „turistickou“. První čestné číslo nabídl nám, poděbradskému klubu, a tak 30. 12. 1963 vznikl klub ABC s číslem 1101 (časopis je oficiálně nazýval raketové posádky v duchu vlivu začátku dobývání kosmu), který dál nesl název Modré šípy. Je ovšem pravdou, že bez vzácné iniciativy J. Foglara bychom se mezi kluby ABC nepřihlásili. V ročních celorepublikových hodnoceních činnosti klubů jsme pak opakovaně byli mezi nejlepšími. Cítili jsme opravdu silnou hrdost, když se jméno Poděbrady a název našeho klubu objevovaly v první elitní skupině. Již na jaře 1965 vystřídal J. Foglara ve vedení stovky přední foglarovec Zdeněk Pírek, pedagog ze Vsetína. Proč to dodávám? Pro kluby své stovky totiž vedoucí vydával organizační hromadný dopis a ten jsem Z. Pírkovi v podstatě utajeně rozmnožoval na tom již zmíněném školním cyklostylu. Dopisy tištěné v Poděbradech pak rozesílala redakce ABC klubům po republice.

foglar typiSlavné poděbradské týpí

Je nutné zdůraznit, že po definitivním zákazu skautingu u nás na počátku 50. let bylo
komunistickým režimem rovněž zakázáno používání indiánského stanu týpí (tee-pee, wigwam), zejména proto, že připomínalo prvky využívané skautingem. Při svých výpravách náš klub získal dospělého kamaráda Miloše Fořta – Riwena, mladého lesního dělníka žijícího v prosté služební chatce v lesích u Poděbrad, který za sebou měl těžké dětství a dospívání, ale vřelý vztah zejména k dílu E. T. Setona. Riwen se brzy stěhoval do Kladna a jako připomínka přátelství a spolupráce s ním zůstalo našemu klubu týpí šité podle Setonovy knihy Dva divoši, avšak z velké železniční plachty. Bylo nutné na něm udělat ještě několik úprav. V tomhle stanu, v němž přirozeně hřeje přírodní oheň, jsme také zjara 1965 prožili nádhernou Velikonoční robinsonádu.
Zanedlouho jsme způsobili „republikovou revoluci“ – vztyčili jsme své týpí na setkání klubů dětských časopisů u Lysé nad Labem! Dovolím si k tomu napovědět část dobrodružného příběhu, svědčícího nejen o dobových souvislostech. Ke stavbě týpí jsme potřebovali minimálně deset téměř pětimetrových/!/ a poměrně silných tyčí. Sami jsme si je připravili z náletových dřevin a splavili po Labi od soutoku s Cidlinou do Poděbrad. Na nádraží jsme výpravčího předem přemluvili, aby dráhy udělaly výjimku a tyče v poštovním vagónu převezly do Lysé, i s velkou kárkou dvoukolkou. S odstupem času nechápu, jak jsme tohle všechno mohli zvládnout. Ovšem nebýt vstřícnosti dospělých, zřejmě by to nešlo. Dnes, kdy panují jiná pravidla a jiné vztahy, by to takhle nešlo určitě – vstřícnost nevstřícnost…
Týpí na srazu okamžitě mezi dospělými i dětmi, tábořícími v turistických stanech „áčkách“, způsobilo obrovský rozruch, který se ovšem podařilo dobře využít: ti, kdo přáli uvolnění forem práce s dětmi a mládeží, pohotově zavolali Čs. rozhlas a redaktor Karel Mastný natočil s naším klubem v týpí reportáž, která se potom vysílala, a vše pomohlo k postupnému prolomení zákazu používání týpí v republice! A pak se o tom psalo v časopisech a novinách a ještě dlouho se mezi zasvěcenými říkalo – to slavné poděbradské týpí!
Krátce poté jsem v Prachovských skalách absolvoval První kurz dopisovatelů dětských časopisů a následně jsem z časopisu ABC obdržel k vedení svou „stovku klubů“, kterou jsem pokřtil a motivoval jako tábornickou. A díky tomu jsem pak mohl stát u zrodu celorepublikového hnutí „Přátelství rozrůzněných“, inspirovaného v podstatě zásadami Foglarova Žlutého kvítku, přátelství a spolupráce lidí různých občanských názorů (více na webu brezovylistek.cz). Byla to krásná doba soudržnosti, kdy na prvním místě stály pozitivní ideály.


typi svratkaO prázdninách téhož roku jsme s několika kluby prožili nádherný tábor u Svratky nedaleko známých Devíti skal. Účastníci ho svorně nazvali „Tábor tee-pee“ podle našeho stanu, který vévodil podkově stanů na podsadách. Tím jsme završili a ukončili činnost klubu a někteří z nás se podle Foglarova příkladu rozhodli vést větší kolektivy.


Text: Jiří Stegbauer
Foto: autor a jeho archiv

 

 

 


Když objektiv uloví poklad

Když objektiv uloví poklad

Ve tři ráno mu zazvoní u postele budík a on vyráží vstříc dobrodružství. Odměnou mu je pak snímek, který doslova dýchá. Jako třeba fotografie u tohoto článku, kterou amatérský fotograf Václav Kňap pořídil na břehu Labe ve Velkém Zboží.
Skvostný záběr pak obdivují i profesionální fotografové a prostřednictvím sociálních sítí takřka celé Poděbrady. „Na focení mě nejvíc baví to kouzlo tvořit a sdílet své zážitky s ostatními. Někdo se domnívá, že na focení není žádná věda, ale pravda je úplně jinde,“ vysvětluje sedmadvacetiletý fotograf z Poděbrad.

celý článek >>>

Naše město před sto lety (10. díl)

Naše město před sto lety (10. díl)

V Poděbradech od převratu 28. 10. do voleb 1919

celý článek >>>

Naše město před sto lety (9. díl)

Naše město před sto lety (9. díl)

Poděbrady při zrodu samostatné republiky

celý článek >>>

Naše město před sto lety (8. díl)

Naše město před sto lety (8. díl)

O poděbradských spolcích a kultuře na začátku 20. století

celý článek >>>

Naše město před sto lety (7. díl)

Naše město před sto lety (7. díl)

O poděbradském školství do roku 1919

celý článek >>>

Naše město před sto lety (6. díl)

Naše město před sto lety (6. díl)

O průmyslovém podnikání

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY