Když objektiv uloví poklad

 

Ve tři ráno mu zazvoní u postele budík a on vyráží vstříc dobrodružství. Odměnou mu je pak snímek, který doslova dýchá. Jako třeba fotografie u tohoto článku, kterou amatérský fotograf Václav Kňap pořídil na břehu Labe ve Velkém Zboží.

 

fb_img_1534916

Skvostný záběr pak obdivují i profesionální fotografové a prostřednictvím sociálních sítí takřka celé Poděbrady. „Na focení mě nejvíc baví to kouzlo tvořit a sdílet své zážitky s ostatními. Někdo se domnívá, že na focení není žádná věda, ale pravda je úplně jinde,“ vysvětluje sedmadvacetiletý fotograf z Poděbrad.


O tom, že dechberoucí fotky nepadají samy z nebe, ale stojí za nimi odříkání, ví Kňap své. „Pokud se věnujete právě focení krajin, vše musí být dokonale předem naplánované. Nejdu spát o půlnoci po vydařeném večeru s přáteli, ale velmi brzo, abych mohl před rozedněním dorazit na místo, které jsem si pro focení vytipoval. Není pak nic krásnějšího než sledovat okamžik, který jsem si pouze představoval a nyní se stal realitou. A to je přesně to, co mě na focení baví; že tvořím svůj vlastní příběh a sbírám nepopsatelné zážitky.“


Fotografický mág Kňap má ve městě hned několik oblíbených lokalit, kde jeho objektiv čaruje. „Jednou z nich je určitě jezírko Jordán u dřevěné zvoničky, které mě na první pohled oslovilo svým kouzelným prostředím. Také u Labe dochází ke krásným dramatům při západu slunce, kdy se obloha zbarví do ruda a reflektuje vodní hladinu,“ prozrazuje svá častá stanoviště.


Tak jako pro mnoho ostatních profesionálních či amatérských fotografů jsou také pro Kňapa Poděbrady ideálním místem. „Nejen, že si zde odpočinete, ale můžete navštívit velké množství památek či brouzdat dlouhými alejemi v okolí Labe. Pokud se vám toto podaří spojit v celek, získáte nejen nádherné fotografie, ale i zážitky,“ dodává mladík s takřka vrozeným citem pro krajinářskou fotografii.


Fotografie Václava Kňapa můžete zhlédnout na www.500px.com/vaclavknap nebo na jeho facebookovém profilu.


Text: Aleš Kubelka

Foto: Václav Kňap

(4. 10. 2018)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 20/2018 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

title202018

Se starostou o „Langrobraní"

Dost možná jde o poslední rozhovor, který Ladislav Langr poskytl PN ve funkci starosty města. Ve volbách získal devětapadesátiletý „šéf“ radnice potřetí v řadě nejvíce preferenčních hlasů, ani suverénní vítězství však poděbradskému patriotovi na obhajobu starostovského křesla zřejmě stačit nebude.

 

Volby pod drobnohledem

V informačním servisu ke komunálním volbám naleznete názory lídrů poděbradských uskupení či podrobné složení nového zastupitelstva.

 

Perný rok na vodě

Kajakářka Kateřina Slivanská se blýskla 4. místem na Akademickém mistrovství světa a titulem šampionky České republiky.

 

Intenzivní, ale krásná práce"

Ve středu 24. října bude před budovou ZŠ T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner.

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PNJiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

Z domácího kohoutku teče kvalita, nikoliv samozřejmost

Z domácího kohoutku teče kvalita, nikoliv samozřejmost

Otočit kohoutkem, zmáčknout splachovadlo, napustit vanu, bazén. To je každodenní samozřejmost pro Poděbraďáky a celý nymburský okres doma i v práci.

celý článek >>>

Merianova rytina

Merianova rytina

Nejstarší známé vyobrazení Poděbrad, tak zvaná Merianova rytina, pochází velmi pravděpodobně z roku 1650, z doby krátce po třicetileté válce (1618–1648).

celý článek >>>

I takové bývaly zimy v Poděbradech

I takové bývaly zimy v Poděbradech

Před 111 lety byla v našem městě taková zima, že Labe bylo několik měsíců zamrzlé. Při jarním tání pak museli vzniklé kry po mnoho dnů likvidovat dělostřelci.

celý článek >>>

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Zimní vzpomínky na minulost

Zimní vzpomínky na minulost

Čas po Novém roce, kdy se začal nápadně prodlužovat den, polevovaly mrazy a tál sníh, byl ještě před sto lety pro naše předky příležitostí rozloučit se se zimou podle pradávných zvyků a obyčejů.

celý článek >>>

Vánoce v Poděbradech před sto lety

Vánoce v Poděbradech před sto lety

Během letošního jubilejního roku si čtenáři Poděbradských novin mohli ve dvanácti kapitolách udělat obrázek o tom, jak se žilo v našem městě před sto lety – v těžkých válečných letech 1914–1918 a v prvních měsících právě vzniklého samostatného státu. Na závěr budiž přidána ještě kapitolka třináctá s úvahou o tom, jak asi poděbradští občané prožívali své první Vánoce v nové Československé republice.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY