Netanya: svůdná kráska s odérem mořských vln

 

Koncem června přicestovala do Poděbrad delegace z partnerského města Poděbrad – izraelské Netanye. Významné středomořské letovisko, které začalo psát své dějiny teprve v minulém století, prožívá v současnosti svůj dynamický rozkvět.

 

netanya_1.j

Vzájemná smlouva o partnerství obou měst vzdálených přes 3 500 km byla podepsána starosty obou měst – Ladislavem Langrem a Miriam Ikar-Feirbergovou – 7. dubna 2014 v Izraeli. Poděbrady se tak zařadily po bok takových metropolí, jako je například německý Dortmund či Cincinnati v USA.

 

Oáza, která vstala z prachu

Město Netanya bylo založeno teprve v roce 1929. Rozhodnutí zřídit v centru Šaronské planiny a v ústí vyschlého koryta vádí Nachal Poleg novou židovskou osadu padlo v roce 1926 na zasedání společnosti Bnej Binjamin. Vedení akce se ujali Oved Ben Ami a Itamar Ben Avi, kteří cestovali po Spojených státech amerických a vybírali od tamních Židů potřebné finanční prostředky. V září 1929 započala výstavba prvních deseti domů. Následujícího roku se v Netanye otevřela první mateřská škola a obchod, v roce 1931 následovala první škola. Během 30. let 20. století zpracoval britský architekt Holiday územní plán nového města, které bylo od počátku koncipováno se zaměřením na turistický ruch, ale i zemědělskou výrobu a podnikání. Tehdy zde vyrostl první hotel, synagoga (Šonej Halachot), továrna (potravinářský podnik Primazon) a pokračovalo rozrůstání obce o nové čtvrtě. K rozvoji přispělo i dokončení nového silničního spojení mezi Netanyou a městem Tulkarm, čímž se Netanya napojila na pobřežní komunikace. Roku 1939 začal ve městě působit průmysl zpracování diamantů (firma Ofir), který se pak stal jedním z hlavních pilířů domácí ekonomiky.

 

Poválečný vzestup „Davidova ráje“

V meziválečném období se Netanya stala se svým rozsáhlým pásem pobřežních pláží častým místem vyloďování ilegálních židovských imigrantů. Roku 1940 získala status místní rady, tedy malého města s vlastní samosprávou. V následujících letech byla Netanya svědkem vyostřující se nacionální konfrontace mezi Židy a Araby a také britskými úřady. Během války za nezávislost byla Netanya trvale kontrolována židovskými silami a v roce 1948 se stala součástí státu Izrael.
Po válce, kdy byly k městu připojeny sousední opuštěné arabské vesnice a Netanya povýšena na město, se jeho populace rychle rozrůstala a posiloval se jeho velkoměstský charakter, přičemž původní zemědělské zaměření zcela ustoupilo průmyslové výrobě. Na ekonomice města se značnou částí podílí rovněž cestovní ruch, Netanya je totiž díky svým 14 kilometrům pláží velmi populární turistickou destinací.


V současnosti je Netanya prosperujícím městem s celoevropským přesahem, k čemuž přispívá ideální poloha na březích Středozemního moře (viz foto) i v blízkosti metropole Tel Avivu.

 

VIZITKA MĚSTA


Poloha: Centrální část státu Izrael

Nadmořská výška: 35 m. n. m.
Rozloha: 28,95 km²
Počet obyvatel: 202 400
Rok založení: 1929
Vedení města: starostka Miriam Ikar-Feirbergová (1. žena ve funkci hlavy města v jeho historii), místostarosta Eli Dalal

 

PROČ „NETANYA“?


strausMěsto Netanya bylo pojmenováno na počest amerického obchodníka a filantropa Nathana Strause (1848–1931).
Rodák z židovské rodiny v německém Bavorsku, pozdější spoluvlastník sítě obchodních domů Macy´s a prezident představenstva zdravotnické rady New York City věnoval v meziválečném období dvě třetiny svého jmění ve prospěch Židů a Arabů v Palestině. Straus, jenž se jen shodou mnoha okolností vyhnul plánované cestě na palubě legendárního Titanicu, po dobu svého života výrazně podporoval vznik státu Izrael.

Text: Aleš Kubelka
Foto: www.netanya.muni.il
Zdroje: en.wikipedia.org, www.govisitisrael.com


Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Umí omladit tělo i přišít končetinu tak, aby ještě fungovala. Plastický chirurg Miroslav Veliký operoval a stále působí v Praze, Francii a Velké Británii, odkud se vloni vrátil a nově po jednadvaceti letech práce v oboru má adresu také v Poděbradech. Jeho specializací v rámci plastické estetické chirurgie je kožní onkologie a mikrochirurgie. Našim čtenářům přiblížil nutnost ochrany kůže před sluncem a poodhalil práci plastického chirurga i vývoj tohoto oboru.

celý článek >>>

Poděbradští včelaři otevřeli své úly a nechali nás nahlédnout do života včel

Poděbradští včelaři otevřeli své úly a nechali nás nahlédnout do života včel

Konečně slunečný, teplý den, jako stvořený pro Den otevřených úlů. To si v sobotu 18. května dopoledne řeklo asi patnáct návštěvníků poděbradské včelí farmy a dorazilo do zahrádkářské kolonie na okraj Poděbrad. Tam mají Váškovi část včelstev, která jsou přátelská a neútočná, což jsme během živé a názorné prohlídky všichni ocenili.

celý článek >>>

Zachovejme včelám potravu a přežijeme i my, vzkazují poděbradští včelaři

Zachovejme včelám potravu a přežijeme i my, vzkazují poděbradští včelaři

První setkání s poděbradskými včelaři v akci jsem zažila při larvení. Důležitý, pracný a krásný úkol pro včelaře jsem poznala až na místě, u úlů na okraji Poděbrad, které jsem neomylně našla podle vůně medu a kouře a kde mi také teprve došlo, že kolem mne během povídání bude létat mnoho včel.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

Z domácího kohoutku teče kvalita, nikoliv samozřejmost

Z domácího kohoutku teče kvalita, nikoliv samozřejmost

Otočit kohoutkem, zmáčknout splachovadlo, napustit vanu, bazén. To je každodenní samozřejmost pro Poděbraďáky a celý nymburský okres doma i v práci.

celý článek >>>

Merianova rytina

Merianova rytina

Nejstarší známé vyobrazení Poděbrad, tak zvaná Merianova rytina, pochází velmi pravděpodobně z roku 1650, z doby krátce po třicetileté válce (1618–1648).

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY