Tip na výlet: Kouzelná samota u rybníka a malebné pastviny. Tahle „cesta z města“ stojí za zkoušku

 

Pokud budete chtít objevovat přírodu v nedalekém okolí, vyrazte směrem na Jičín k městečku Rožďalovice. Ty jsou od Poděbrad vzdáleny necelých 25 km. Cesta se dá zvládnout i na kole lesem po značené turistické stezce. Na břehu Rožďalovického rybníka objevíte Bučický mlýn a v jeho okolí romantické louky s francouzským skotem a s koňmi.


tip na vyletPrvní zmínka o Bučickém mlýně pochází z roku 1639. Zásadní přestavba proběhla roku 1910 za Lobkowitzů, kdy vodní kolo nahradila turbína. Po letech nehospodaření rožďalovického cukrovaru a dalších socialistických „majitelů“ byl mlýn uzavřen a postupně chátral. Současný majitel objekt koupil v roce 2000, nákladně jej zrekonstruoval a přeměnil na penzion, kde k potěšení dětí mlýnské kolo hlídá dřevěný vodník.

Bučický rybník s rozlohou 28 ha je významnou ornitologickou lokalitou, na hrázi si můžete odpočinout ve stínu staletých dubů a občerstvit se v restauraci s teráskou přímo nad vodní hladinou. Na východ i jih od mlýna podél nedávno značně rozvodněné řeky Mrliny se rozkládají rozlehlé pastviny sloužící k chovu koní, ovcí a zejména masného skotu. Krom náhorního plemene Highland – robustního skotu, který se pro svou hustou dlouhou srst bude líbit především dětem, je zde možné vidět nejkompletnější zastoupení francouzských plemen v České republice. Vydejte se za nimi pár kilometrů dál do okolí vesničky Pojedy, objevíte tam velkorysou farmu zrekonstruovanou v tradičním stylu pískovce a cihel – jako byste se ocitli přímo ve Francii. Krávy jsou chované výhradně na chov, mají jinou stavbu těla i barvu než české stračeny, od světle béžového plemene Gascogne, přes elegantní šedavou Parthenaise až po teplou hnědou Limousine.

Jestliže by se vám odsud nechtělo hned domů, můžete se na Bučickém mlýně ubytovat. Odjedete pak se zklidněnou duší a pocitem, že skutečná příroda se zvlněnými kopci a pasoucím se dobytkem ještě existuje, a budete se do této kultivované krajiny určitě rádi vracet…

Více informací na www.bucickymlyn.cz

Text a foto: Radka Folprechtová

 

 


Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Lidská kůže si pamatuje poškození a ve stáří člověku předloží účet

Umí omladit tělo i přišít končetinu tak, aby ještě fungovala. Plastický chirurg Miroslav Veliký operoval a stále působí v Praze, Francii a Velké Británii, odkud se vloni vrátil a nově po jednadvaceti letech práce v oboru má adresu také v Poděbradech. Jeho specializací v rámci plastické estetické chirurgie je kožní onkologie a mikrochirurgie. Našim čtenářům přiblížil nutnost ochrany kůže před sluncem a poodhalil práci plastického chirurga i vývoj tohoto oboru.

celý článek >>>

Poděbradští včelaři otevřeli své úly a nechali nás nahlédnout do života včel

Poděbradští včelaři otevřeli své úly a nechali nás nahlédnout do života včel

Konečně slunečný, teplý den, jako stvořený pro Den otevřených úlů. To si v sobotu 18. května dopoledne řeklo asi patnáct návštěvníků poděbradské včelí farmy a dorazilo do zahrádkářské kolonie na okraj Poděbrad. Tam mají Váškovi část včelstev, která jsou přátelská a neútočná, což jsme během živé a názorné prohlídky všichni ocenili.

celý článek >>>

Zachovejme včelám potravu a přežijeme i my, vzkazují poděbradští včelaři

Zachovejme včelám potravu a přežijeme i my, vzkazují poděbradští včelaři

První setkání s poděbradskými včelaři v akci jsem zažila při larvení. Důležitý, pracný a krásný úkol pro včelaře jsem poznala až na místě, u úlů na okraji Poděbrad, které jsem neomylně našla podle vůně medu a kouře a kde mi také teprve došlo, že kolem mne během povídání bude létat mnoho včel.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

Z domácího kohoutku teče kvalita, nikoliv samozřejmost

Z domácího kohoutku teče kvalita, nikoliv samozřejmost

Otočit kohoutkem, zmáčknout splachovadlo, napustit vanu, bazén. To je každodenní samozřejmost pro Poděbraďáky a celý nymburský okres doma i v práci.

celý článek >>>

Merianova rytina

Merianova rytina

Nejstarší známé vyobrazení Poděbrad, tak zvaná Merianova rytina, pochází velmi pravděpodobně z roku 1650, z doby krátce po třicetileté válce (1618–1648).

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY