Havránkovo australské procitnutí

 

Už už se zdálo, že se z něj stane další promrhaný talent. Po několika nadějných výsledcích a národních rekordech začal poděbradský plavec Tomáš Havránek šlapat vodu.


Soužil se, výkonnostně stagnoval.


Loni však čtyřiadvacetiletý český rekordman prožil „revoluční“ rok, který dokonale restartoval jeho kariéru.

 

havranek_titulni_foto75

Doletí Havránkův motýlek až na letní olympijské hry?


Když se v roce 2012 v pouhých osmnácti letech zaskvěl Havránek 9. místem na mistrovství světa juniorů, předpovídali mu mnozí hvězdnou kariéru. Ostatně, i další účasti na evropských a světových šampionátech tomu nasvědčovaly. V posledních letech byl však Havránkův útok z hlubin „odražen“ a student vysoké školy ekonomiky měl ke skvělé formě na námořní míle daleko. „Je to tak, poslední dva roky jsem neměl úplně progresivní. Udělal jsem několik radikálních změn od stravy až po nové tréninkové podmínky. Loni v lednu jsem odešel ze strahovské skupiny a začal jsem opět trénovat s Milanem Moravcem, který mě vedl již na střední škole,“ popsal důvody „plaveckého neutrálu“ držitel několika českých rekordů.


Ještě jedna událost však stála za Havránkovou ztracenou fazónou. „Na podzim jsem měl autonehodu, která mě dost rozhodila fyzicky i psychicky. Na druhou stranu se mi po ní otevřely v některých ohledech oči, začal jsem k jistým věcem přistupovat jinak,“ zmínil loňskou patálii na silnici, ze které naštěstí odešel po svých.

 

Ranní sprchy v Sydney

Ale dost už chmur. Loni totiž zažil Havránek i radostné chvíle, které stály za jeho vzkříšením. V létě se totiž zúčastnil tréninkového pobytu v Austrálii, zemi plavání zaslíbené. „Nápad na tento kemp přišel od známého, který podniká mimo jiné i v Austrálii a má dobrý vztah s tamním trenérem Gavinem Stewartem. Po naší komunikaci jsem se ujistil, že si sedneme po lidské i plavecké stránce. Čekalo mě šest týdnů dřiny a moc jsem se na to těšil,“ vrátil se k letní cestě k protinožcům člen Bohemians Praha. Jeho novým letním domovem se stalo Sydney a místem perného „výcviku“ venkovní padesátimetrový bazén. „Tréninky jsme měli každý den od pěti hodin ráno a odpoledne od tří. Asi nejtěžší bylo pro mě vstávat v půl páté, dojít na bazén, tam se svléknout do plavek a v sedmi stupních skočit do vody,“ usmál se při vzpomínce na brzký australský budíček. Tréninky byly perfektně sestavené a měli svou strukturu. „Každé úterý ráno byl například trénink zaměřený pouze na nohy, v sobotu pro změnu laktátový. To mi trochu u nás chybí; v Austrálii je úplně jiná nálada, se kterou tam chodí na tréninky. Nikdo z trenérů, ani z plavců tam není naštvaný nebo nepříjemný. Plavání je baví a je to vidět,“ řekl dále Havránek.


A přestože „delfín z Poděbrad“ už nestihl splnit přísné limity pro účast na zimním mistrovství světa, chuť si dokonale spravil na prosincovém šampionátu České republiky v Plzni. Nevídané čtyři tituly z tohoto mistrovství jasně demonstrovaly, že se Havránkovo obrození povedlo. „Všechna vítězství jsou pro cenná. Tyto závody mi naznačily jednu jedinou věc: nezapomínat, proč to člověk dělá a užívat si těchto okamžiků,“ líčil bojovník přezdívaný „Havroš“.


Užít si chce i letošní sezonu. V dubnu ho čeká kvalifikace na mistrovství světa a letní univerziádu. „Na tyto akce se chci určitě kvalifikovat. To ale samozřejmě znamená, že se budu muset zlepšit v mých nejlepších dosavadních časech,“ pronesl odhodlaně.


A pak? Olympiáda v Tokiu v roce 2020. „Je to výzva. A výzvy jsou přeci od toho, aby se pokořily…“Text: Aleš Kubelka
Foto: Photoswim – Beáta Mašková

(24. 1. 2019)


Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Poděbradské dračí srdce

Poděbradské dračí srdce

V sobotu 26. 5. 2019 se na Jezeře v Poděbradech rozezní již po dvanácté bubny dračích lodí. Této sportovně-společenské akce pod názvem Poděbradské dračí srdce se zúčastňují poděbradské, ale i přespolní dvacetičlenné týmy tvořené buď spolky, firmami nebo, a to nejčastěji, skupinami lidí majících nějaký společný zájem. Zájemci najdou informace na www.draci-lode.cz a pokud by se chtěl ještě někdo přihlásit, tak možnost je do poslední chvíle.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Pro poděbradské hokejisty soutěžní ročník 2018–19 skončil úspěšně v porovnání s předchozími sezónami, což potvrdil manažer HC Poděbrady David Kubát. Ovšem ambiciózní trenér Jan Boháček chtěl od týmu ještě více, než letos dosáhl.

celý článek >>>

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Sedmému ročníku boxerské show pořádanému v neděli 3. března 2019 tradičně sportovním klubem Boxing Poděbrady v kongresovém centru Kolonáda přihlíželo bezmála 450 diváků.

celý článek >>>

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Poděbradští hokejisté v soutěžním ročníku 2018-19 dosáhli historického úspěchu, když se z druhé příčky východní skupiny středočeské krajské ligy probojovali do play off. Ve čtvrtfinále vyřadili Benešov, ale v semifinále nestačily na Černošice.

celý článek >>>

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Krasobruslařský závod přilákal do Poděbrad milovníky estetického sportu z Čech i Moravy. Z domácích účastnic získaly zlaté medaile Michaela Březnová a Anna Mikolandová, stříbrné Sofia Lisina, Natálie Trhlíková, Kristýna Vokounová a bronzovou Lucie Kristová.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY