Motorkářka, která u tyče dobyla svět

 

Na silnici působí jako drsná motorkářka. U tyče se pak mění v uhlazenou tanečnici. Seznamte se s Viktorií Dušánkovou, čerstvou mistryní světa v pole sport.

 

dusankova_mensi_foto_

Kromě lásky k pole sport spojuje obě dívky i vášeň pro silniční motocykly

 

 

Teprve sedmnáctiletá studentka Gymnázia Jiřího z Poděbrad se koncem minulého roku vypravila na prosluněnou Floridu. Se svou parťačkou Dominikou Martínkovou se zúčastnila mistrovství světa v pole sport, tedy lidově tance u tyče. Ani „holka z Dymokur“ asi nesnila o tom, že hned premiérový start mezi elitou všech kontinentů promění ve zlato.


A stalo se! Dušánková si z jižního cípu USA přivezla titul mistryně světa v pole sport v kategorii doubles. „Po odtančení jsme měly velmi dobrý pocit, choreografii jsme ‚zajely‘ téměř bez chyby. Ve zlatou medaili jsme sice v koutu duše doufaly, ale přesvědčené jsme o ní nebyly,“ vzpomíná na první okamžiky po vystoupení na světovém šampionátu.


K pole sport se „hadí dívka“ dostala přes svou kolegyni z dua. „Dominika, se kterou jsme od první třídy nejlepší kamarádky, jednou viděla vystoupení pole dance na plese. Zjistily jsme, že se vyučuje v Nymburce a šly jsme do toho,“ přibližuje svěřenkyně trenérek Pavlíny Ottové a Martiny Kučerové své začátky s tímto mladým sportem. Na něm se Dušánkové zalíbilo hned několik atributů. „Největší kouzlo pole dance tkví v tom, že v něm mohu vyjádřit své pocity, rozvinout sílu a flexibilitu a odpočinout si od ostatních myšlenek. A navíc je to opravdu zábava,“ usmívá se dívka, která v dětství koketovala také s aerobikem a tenisem.

 

"Na tréninky jezdíme s Dominikou na motorkách. Všichni si z nás dělají srandu, že to vypadá, jako by přijeli nějací kluci. A když sundáme helmy, jsou to dvě tanečnice na tyči."

Viktorie Dušánková

 

Tréninkový diář Dušánkové se plnil a hodiny drilu se začaly odrážet i ve výsledcích. Svůj křest ohněm si „Viki“ prošla před pár lety na závodě v Poděbradech, kde získala s Martínkovou první zlatou medaili. „To byla naše úplná premiéra. Nikdy by mě ale nenapadlo, že za pár let vyhrajeme mistrovství světa,“ přiznává. Na světový šampionát se pak dívky kvalifikovaly letošním 3. místem z mistrovství České republiky.

 

usankova_vetsi_foto__ko

<Viktorie Dušánková (vpravo) se svou kolegyní z dua Martínkovou na světovém šampionátu v USA

 

Začalo dolaďování sestavy, aby svět na české dívky „valil oči“. „Choreografii, kostýmy i hudbu vymýšlíme my dvě s naší trenérkou. Tyto prvky mají přísná pravidla a jsou zahrnuty do hodnocení, čili jsou pro úspěch velmi důležité. Choreografie musí mít povinné prvky, musí se prokázat síla, flexibilita a synchronizace. Hodnocen je i účes, kostým, úsměv a výraz, propnuté špičky a čisté provedení,“ přibližuje detaily, které rozhodují, studentka druhého ročníku poděbradského „gymplu“. Tréninky ji ale nenudí, ba naopak. „Jelikož se s Dominikou dokážeme opravdu odvázat, jsou naše tréninky velká zábava! Navzájem se úžasně doplňujeme. Dominika je větší a vyšší, většinou drží ona mě a já na ni dělám nějaký flexibilní prvek,“ popisuje rozdílné role obou sportovkyň.


Koncem loňského roku pak již přišel zmíněný vrchol kariéry Dušánkové – světový šampionát na Floridě. Po překvapivém zisku titulu mistryň světa se dívky i náležitě odměnily. „Titul jsme oslavily velkými nákupy v Miami a opalováním na Miami Beach. Doma nás pak čekalo krásné přivítání se spoustou gratulací.“


Další akce čeká na polabské tanečnice v dubnu, kdy se koná mistrovství republiky. „A pak vyrazíme na další světový šampionát, tentokrát do Ruska. Nadále bychom se rády zlepšovaly a třeba i obhájily titul,“ má o další motivaci jasno „pole girl“ Dušánková.


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

(10. 1. 2019)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 2/2019 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

title22019_

Investiční „elita“ roku

PN představují půltucet největších investičních projektů roku, které letos zahýbou děním v poděbradských ulicích.

 

Havránkovo australské procitnutí

Po několika nadějných výsledcích a národních rekordech začal poděbradský plavec Tomáš Havránek šlapat vodu. Soužil se, výkonnostně stagnoval. Loni však prožil „revoluční“ rok, který restartoval jeho kariéru.

 

Čest památce Jana Palacha

Smrt studenta Jana Palacha nebyla marná. To si v Poděbradech připomněli vzpomínkovou akcí 50 let po mrazivě statečném činu dvacetiletého studenta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Poděbradské dračí srdce

Poděbradské dračí srdce

V sobotu 26. 5. 2019 se na Jezeře v Poděbradech rozezní již po dvanácté bubny dračích lodí. Této sportovně-společenské akce pod názvem Poděbradské dračí srdce se zúčastňují poděbradské, ale i přespolní dvacetičlenné týmy tvořené buď spolky, firmami nebo, a to nejčastěji, skupinami lidí majících nějaký společný zájem. Zájemci najdou informace na www.draci-lode.cz a pokud by se chtěl ještě někdo přihlásit, tak možnost je do poslední chvíle.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Pro poděbradské hokejisty soutěžní ročník 2018–19 skončil úspěšně v porovnání s předchozími sezónami, což potvrdil manažer HC Poděbrady David Kubát. Ovšem ambiciózní trenér Jan Boháček chtěl od týmu ještě více, než letos dosáhl.

celý článek >>>

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Sedmému ročníku boxerské show pořádanému v neděli 3. března 2019 tradičně sportovním klubem Boxing Poděbrady v kongresovém centru Kolonáda přihlíželo bezmála 450 diváků.

celý článek >>>

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Poděbradští hokejisté v soutěžním ročníku 2018-19 dosáhli historického úspěchu, když se z druhé příčky východní skupiny středočeské krajské ligy probojovali do play off. Ve čtvrtfinále vyřadili Benešov, ale v semifinále nestačily na Černošice.

celý článek >>>

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Krasobruslařský závod přilákal do Poděbrad milovníky estetického sportu z Čech i Moravy. Z domácích účastnic získaly zlaté medaile Michaela Březnová a Anna Mikolandová, stříbrné Sofia Lisina, Natálie Trhlíková, Kristýna Vokounová a bronzovou Lucie Kristová.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY