Motorkářka, která u tyče dobyla svět

 

Na silnici působí jako drsná motorkářka. U tyče se pak mění v uhlazenou tanečnici. Seznamte se s Viktorií Dušánkovou, čerstvou mistryní světa v pole sport.

 

dusankova_mensi_foto_

Kromě lásky k pole sport spojuje obě dívky i vášeň pro silniční motocykly

 

 

Teprve sedmnáctiletá studentka Gymnázia Jiřího z Poděbrad se koncem minulého roku vypravila na prosluněnou Floridu. Se svou parťačkou Dominikou Martínkovou se zúčastnila mistrovství světa v pole sport, tedy lidově tance u tyče. Ani „holka z Dymokur“ asi nesnila o tom, že hned premiérový start mezi elitou všech kontinentů promění ve zlato.


A stalo se! Dušánková si z jižního cípu USA přivezla titul mistryně světa v pole sport v kategorii doubles. „Po odtančení jsme měly velmi dobrý pocit, choreografii jsme ‚zajely‘ téměř bez chyby. Ve zlatou medaili jsme sice v koutu duše doufaly, ale přesvědčené jsme o ní nebyly,“ vzpomíná na první okamžiky po vystoupení na světovém šampionátu.


K pole sport se „hadí dívka“ dostala přes svou kolegyni z dua. „Dominika, se kterou jsme od první třídy nejlepší kamarádky, jednou viděla vystoupení pole dance na plese. Zjistily jsme, že se vyučuje v Nymburce a šly jsme do toho,“ přibližuje svěřenkyně trenérek Pavlíny Ottové a Martiny Kučerové své začátky s tímto mladým sportem. Na něm se Dušánkové zalíbilo hned několik atributů. „Největší kouzlo pole dance tkví v tom, že v něm mohu vyjádřit své pocity, rozvinout sílu a flexibilitu a odpočinout si od ostatních myšlenek. A navíc je to opravdu zábava,“ usmívá se dívka, která v dětství koketovala také s aerobikem a tenisem.

 

"Na tréninky jezdíme s Dominikou na motorkách. Všichni si z nás dělají srandu, že to vypadá, jako by přijeli nějací kluci. A když sundáme helmy, jsou to dvě tanečnice na tyči."

Viktorie Dušánková

 

Tréninkový diář Dušánkové se plnil a hodiny drilu se začaly odrážet i ve výsledcích. Svůj křest ohněm si „Viki“ prošla před pár lety na závodě v Poděbradech, kde získala s Martínkovou první zlatou medaili. „To byla naše úplná premiéra. Nikdy by mě ale nenapadlo, že za pár let vyhrajeme mistrovství světa,“ přiznává. Na světový šampionát se pak dívky kvalifikovaly letošním 3. místem z mistrovství České republiky.

 

usankova_vetsi_foto__ko

<Viktorie Dušánková (vpravo) se svou kolegyní z dua Martínkovou na světovém šampionátu v USA

 

Začalo dolaďování sestavy, aby svět na české dívky „valil oči“. „Choreografii, kostýmy i hudbu vymýšlíme my dvě s naší trenérkou. Tyto prvky mají přísná pravidla a jsou zahrnuty do hodnocení, čili jsou pro úspěch velmi důležité. Choreografie musí mít povinné prvky, musí se prokázat síla, flexibilita a synchronizace. Hodnocen je i účes, kostým, úsměv a výraz, propnuté špičky a čisté provedení,“ přibližuje detaily, které rozhodují, studentka druhého ročníku poděbradského „gymplu“. Tréninky ji ale nenudí, ba naopak. „Jelikož se s Dominikou dokážeme opravdu odvázat, jsou naše tréninky velká zábava! Navzájem se úžasně doplňujeme. Dominika je větší a vyšší, většinou drží ona mě a já na ni dělám nějaký flexibilní prvek,“ popisuje rozdílné role obou sportovkyň.


Koncem loňského roku pak již přišel zmíněný vrchol kariéry Dušánkové – světový šampionát na Floridě. Po překvapivém zisku titulu mistryň světa se dívky i náležitě odměnily. „Titul jsme oslavily velkými nákupy v Miami a opalováním na Miami Beach. Doma nás pak čekalo krásné přivítání se spoustou gratulací.“


Další akce čeká na polabské tanečnice v dubnu, kdy se koná mistrovství republiky. „A pak vyrazíme na další světový šampionát, tentokrát do Ruska. Nadále bychom se rády zlepšovaly a třeba i obhájily titul,“ má o další motivaci jasno „pole girl“ Dušánková.


Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv

(10. 1. 2019)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 2/2019 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

title22019_

Investiční „elita“ roku

PN představují půltucet největších investičních projektů roku, které letos zahýbou děním v poděbradských ulicích.

 

Havránkovo australské procitnutí

Po několika nadějných výsledcích a národních rekordech začal poděbradský plavec Tomáš Havránek šlapat vodu. Soužil se, výkonnostně stagnoval. Loni však prožil „revoluční“ rok, který restartoval jeho kariéru.

 

Čest památce Jana Palacha

Smrt studenta Jana Palacha nebyla marná. To si v Poděbradech připomněli vzpomínkovou akcí 50 let po mrazivě statečném činu dvacetiletého studenta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Dočkal: Kdyby to bylo na mně, fotbal hraju opět ve Spartě

Dočkal: Kdyby to bylo na mně, fotbal hraju opět ve Spartě

Odchovanec poděbradského fotbalu Bořek Dočkal bude na minulý rok vzpomínat jistě v dobrém. Narodil se mu druhý syn, stal se novým reprezentačním kapitánem a sezonu zakončil v zámořské MLS. Ve Philadelphii byl s osmnácti asistencemi nejlepším nahrávačem základní části soutěže. Co ale dál? Svůj osud nemá ve svých rukou. Kdyby ovšem mohl, volí prý jednoznačně návrat domů. Jak vidí třicetiletý Dočkal svou fotbalovou budoucnost a jak zpětně hodnotí rok 2018?

celý článek >>>

Začala „výměna generací“ ve squashovém fotbale v Poděbradech?

Začala „výměna generací“ ve squashovém fotbale v Poděbradech?

Na sklonku minulého roku proběhl v Poděbradech již 12. ročník Sametového turnaje ve squashovém fotbale (na snímku).

celý článek >>>

Pět medailí z královského Nymburka

Pět medailí z královského Nymburka

Další medaile přibyly do sbírky poděbradských krasobruslařek po závodu v sousedním Nymburce.

celý článek >>>

Když velcí bojovníci pomáhají těm malým

Když velcí bojovníci pomáhají těm malým

Příznivci bojových sportů podpořili necelými 260 tisíci korunami dvě děti s handicapem z Nymburska.

celý článek >>>

Havránkovo australské procitnutí

Havránkovo australské procitnutí

Už už se zdálo, že se z něj stane další promrhaný talent. Po několika nadějných výsledcích a národních rekordech začal poděbradský plavec Tomáš Havránek šlapat vodu. Loni však čtyřiadvacetiletý český rekordman prožil „revoluční“ rok, který dokonale restartoval jeho kariéru.

celý článek >>>

Vá+noční orienťák přilákal přes dvě stě návštěvníků

Vá+noční orienťák přilákal přes dvě stě návštěvníků

Běhání ve městě není žádná nuda. Každý, kdo si ho jednou vyzkoušel, to jistě potvrdí.

celý článek >>>

Poděbradská školní liga miniházené pokračovala 2. kolem

Poděbradská školní liga miniházené pokračovala 2. kolem

Házená a Poděbrady. Ještě před rokem by toto spojení nebylo možné použít. Nyní je však realita úplně jiná.

celý článek >>>

Nela Linhartová získala titul v Junior Fed Cupu

Nela Linhartová získala titul v Junior Fed Cupu

Každým rokem se o prvním prosincovém víkendu koná juniorský Fed Cup mladších žákyň do dvanácti let, kterého se účastní osm oblastních týmů z České republiky.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY