Může za to Sičák. A teď mistrovství republiky, sní BMX nadšenec

 

Za zrodem Dirtparku stojí především skupina nadšených chlapců včele s dvacetiletým Michalem Sičákem (na snímku uprostřed), poděbradským BMX jezdcem, který před pěti lety sebral odvahu a s myšlenkou na zbudování Dirtparku přišel přímo na radnici. Tam ho vyslechli a podali pomocnou ruku. Během slavnostního otevření si našel čas na krátký rozhovor pro PN.

 

sicak89Vysvětlete, prosím, konkrétněji, pro koho je Dirtpark určen?

Je volně přístupný pro každého, kdo bude chtít přijít. Prostřední bílá část je určena pro děti, které se dokážou postavit na své vlastní nohy, odrazit se a svézt se na kolech bez šlapek, tedy na různých odrážedlech. Tento takzvaný pumptrack je složený z boulí a klopených zatáček. Další část je pro odvážnější cyklisty, kteří se nebojí třeba půl metru na kole skočit. Skoky jsou doplněny o lavice, takže i nepovedený dopad zpravidla skončí dobře, protože doskočíte na plošinu. Když se tuto dráhu naučí jezdec projet, aniž by si „šlápl“, je čas přejít na velký okruh, již určený pro profesionální „dirtjumpové“ jezdce.“

 

Jaké vybavení je pro vstup na dráhu potřeba?

Zaprvé jakékoli BMX nebo horské kolo a kvalitní přilba – ta je povinná. Já osobně nosím vždycky i zubní chránič a chránič páteře, ačkoli se mi občas ostatní kvůli tomu smáli. Je důležité, aby si každý, koho tento sport nadchne jako mě, uvědomil, že nejde jenom o zábavu, ale také o zdraví. S chráničem zad vás případný špatný dopad tolik nebolí a neztratíte chuť zkoušet to znovu a lépe. Dobré jsou také vysoké kotníkové boty, chrániče holení nebo rukavice. Mluvím z vlastní zkušenosti (úsměv a pohled na sádru, která „zdobí“ Sičákovu nohu).

 

Má areál z hlíny nějaká úskalí?

Hlínu není jen tak lehké udržovat. Když je sucho, tak se drolí. Neprší-li, je třeba ji pravidelně kropit. Vždy, když sem přijedeme, tak nejdříve dvě hodiny házíme lopatou a pak hodinku jezdíme. K tomuhle sportu to jednoduše patří. Ten zasloužený pocit z jízdy je pak mnohem intenzivnější.

 

Plánujete na Dirtparku pořádat nějaké veřejné akce?

Pravidelně jednou týdně se tu chceme scházet s mládeží. Freestyle na kole je ale hodně individuální sport, ve kterém si jezdec musí sám přijít na to, jak trik provést. Každý jezdí jinak, ale poradit, pokud se někdo zeptá, možné je. Rádi bychom na jaře uspořádali soutěž pro všechny věkové generace spojenou s grilováním. Takové pohodové odpoledne na kolech. Naší největší ambicí je přetáhnout do Poděbrad ze Stráže pod Ralskem mistrovství republiky. Naše dráha není tak dlouhá, ale je zase technicky náročná. Zda se nám to podaří, ukáže čas.

 

Jak hodnotíte přístup města k vaší myšlence na zbudování Dirtparku?

Samozřejmě děkuji městu, že nám pomohlo Dirtpark vybudovat a po mnohých útrapách uvést do tak skvělé podoby. Celkové investice přesáhly milion korun. Osobně si velice vážím přístupu starosty Ladislava Langra, který mě v patnácti letech vyslechl a jako jediný mě neodbyl. Za naším záměrem stál a přede všemi ho obhajoval. Jsme překvapení, že ačkoli je kultura ve městě zaměřena spíše na starší generaci, postavilo město také něco pro generaci opačnou. Je to významný krok vpřed v nabídce vyžití pro mladé. Rád bych poděkoval také Milanu Suchomelovi z Poděbradské sportovní, s. r. o., který si vzal na starost dotažení celého projektu do konce.

Text a foto: Lucie Míčová


Světový hattrick. Dominika Herzánová dobyla znovu Olymp aerobiku!

Světový hattrick. Dominika Herzánová dobyla znovu Olymp aerobiku!

Dominika Herzánová z Poděbrad se potřetí v řadě stala mistryní světa v aerobiku.

celý článek >>>

„Orienťáci“ přivezli zlato!

„Orienťáci“ přivezli zlato!

V neděli 15. října 2017 uspořádali poděbradští orientační běžci zájezd na závody do Martinic v Krkonoších.

celý článek >>>

Gladiátor Turek. Střízlík, který drtí soupeře

Gladiátor Turek. Střízlík, který drtí soupeře

Je jako mamba. Trpělivě vyčkává. A když nastane ten správný moment, je jeho útok smrtící. Teprve sedmnáctiletý bojovník MMA Jan Turek se stává novou hvězdou českých oktagonů.

celý článek >>>

Start na jedničku. Sezonu aerobiku zahájily medailové žně

Start na jedničku. Sezonu aerobiku zahájily medailové žně

Po prázdninové přestávce vstoupily dívky z poděbradského oddílu aerobiku do nové sezony. A jak jinak než s pořádnou porcí medailí!

celý článek >>>

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

VIP z „knedlikárny“. Šampion Fuksa klusal v Poděbradech

Střední odborné učiliště společného stravování, Poděbrady, obor číšník. I to má ve svém životopise v kolonce vzdělání zapsáno mistr světa v kanoistice Martin Fuksa. Čtyřiadvacetiletý nymburský patriot se do Poděbrad před pár dny vrátil. Neroznášel však obědy, ani nebojoval ve své lodi s vlnami na Labi.

celý článek >>>

Napříč ČR na elektrokolech. Recyklojízda projela i Poděbrady

Napříč ČR na elektrokolech. Recyklojízda projela i Poděbrady

Na podporu systematického třídění a recyklace použitých baterií projela Českou republiku od západu na východ Recyklojízda 2017.

celý článek >>>

„Bitka“ na Jezeře. Poděbradští boxeři zažili galaodpoeldne

„Bitka“ na Jezeře. Poděbradští boxeři zažili galaodpoeldne

Místo mrazivého únorového podvečera prosluněný srpnový den. Místo burácející haly BIOS zaplněné pláže Jezera. Již posedmé do Poděbrad zavítal boxerský svátek, poprvé však šlo o unikátní letní galaodpoledne.

celý článek >>>

Bára Novotná má světový bronz!

Bára Novotná má světový bronz!

Poděbradské mažoretky Jana Drahná, Tereza Krejčíková a Barbora Novotná se začátkem srpna zúčastnily Mezinárodního poháru světové twirlingové asociace WBTF v chorvatské Poreči.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY