Může za to Sičák. A teď mistrovství republiky, sní BMX nadšenec

 

Za zrodem Dirtparku stojí především skupina nadšených chlapců včele s dvacetiletým Michalem Sičákem (na snímku uprostřed), poděbradským BMX jezdcem, který před pěti lety sebral odvahu a s myšlenkou na zbudování Dirtparku přišel přímo na radnici. Tam ho vyslechli a podali pomocnou ruku. Během slavnostního otevření si našel čas na krátký rozhovor pro PN.

 

sicak89Vysvětlete, prosím, konkrétněji, pro koho je Dirtpark určen?

Je volně přístupný pro každého, kdo bude chtít přijít. Prostřední bílá část je určena pro děti, které se dokážou postavit na své vlastní nohy, odrazit se a svézt se na kolech bez šlapek, tedy na různých odrážedlech. Tento takzvaný pumptrack je složený z boulí a klopených zatáček. Další část je pro odvážnější cyklisty, kteří se nebojí třeba půl metru na kole skočit. Skoky jsou doplněny o lavice, takže i nepovedený dopad zpravidla skončí dobře, protože doskočíte na plošinu. Když se tuto dráhu naučí jezdec projet, aniž by si „šlápl“, je čas přejít na velký okruh, již určený pro profesionální „dirtjumpové“ jezdce.“

 

Jaké vybavení je pro vstup na dráhu potřeba?

Zaprvé jakékoli BMX nebo horské kolo a kvalitní přilba – ta je povinná. Já osobně nosím vždycky i zubní chránič a chránič páteře, ačkoli se mi občas ostatní kvůli tomu smáli. Je důležité, aby si každý, koho tento sport nadchne jako mě, uvědomil, že nejde jenom o zábavu, ale také o zdraví. S chráničem zad vás případný špatný dopad tolik nebolí a neztratíte chuť zkoušet to znovu a lépe. Dobré jsou také vysoké kotníkové boty, chrániče holení nebo rukavice. Mluvím z vlastní zkušenosti (úsměv a pohled na sádru, která „zdobí“ Sičákovu nohu).

 

Má areál z hlíny nějaká úskalí?

Hlínu není jen tak lehké udržovat. Když je sucho, tak se drolí. Neprší-li, je třeba ji pravidelně kropit. Vždy, když sem přijedeme, tak nejdříve dvě hodiny házíme lopatou a pak hodinku jezdíme. K tomuhle sportu to jednoduše patří. Ten zasloužený pocit z jízdy je pak mnohem intenzivnější.

 

Plánujete na Dirtparku pořádat nějaké veřejné akce?

Pravidelně jednou týdně se tu chceme scházet s mládeží. Freestyle na kole je ale hodně individuální sport, ve kterém si jezdec musí sám přijít na to, jak trik provést. Každý jezdí jinak, ale poradit, pokud se někdo zeptá, možné je. Rádi bychom na jaře uspořádali soutěž pro všechny věkové generace spojenou s grilováním. Takové pohodové odpoledne na kolech. Naší největší ambicí je přetáhnout do Poděbrad ze Stráže pod Ralskem mistrovství republiky. Naše dráha není tak dlouhá, ale je zase technicky náročná. Zda se nám to podaří, ukáže čas.

 

Jak hodnotíte přístup města k vaší myšlence na zbudování Dirtparku?

Samozřejmě děkuji městu, že nám pomohlo Dirtpark vybudovat a po mnohých útrapách uvést do tak skvělé podoby. Celkové investice přesáhly milion korun. Osobně si velice vážím přístupu starosty Ladislava Langra, který mě v patnácti letech vyslechl a jako jediný mě neodbyl. Za naším záměrem stál a přede všemi ho obhajoval. Jsme překvapení, že ačkoli je kultura ve městě zaměřena spíše na starší generaci, postavilo město také něco pro generaci opačnou. Je to významný krok vpřed v nabídce vyžití pro mladé. Rád bych poděkoval také Milanu Suchomelovi z Poděbradské sportovní, s. r. o., který si vzal na starost dotažení celého projektu do konce.

Text a foto: Lucie Míčová


S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

O předminulém víkendu vkročili do nové sezony hokejisté HC Poděbrady. S novým trenérem, posilami a smělými cíli.

celý článek >>>

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Začátkem roku vybojoval halový titul dorosteneckého mistra republiky, který v létě obhájil pod otevřeným nebem. Pak se sedmnáctiletý tyčkař Jakub Vítek vydal mezi mládežnickou elitu starého kontinentu do maďarského Györu. A ačkoliv na evropském šampionátu do 17 let očekával lepší výsledek, 14. místem talentovaný atlet z Poděbrad ostudu rozhodně neudělal.

celý článek >>>

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Družstva Golf Clubu Poděbrady v letošním ročníku opanovala své ligové soutěže.

celý článek >>>

Vrbenského paráda pod Ještědem

Vrbenského paráda pod Ještědem

Životního úspěchu v kategorii mužů dosáhl odchovanec poděbradského tenisu Michael Vrbenský.

celý článek >>>

Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Ačkoliv v Poděbradech neexistuje atletický oddíl, dá se lázeňské město na Labi v posledních letech pokládat za lůno českých hvězd královny atletiky.

celý článek >>>

Sportovní den pro děti i dospělé

Sportovní den pro děti i dospělé

Jezero Poděbrady, 22. září 2018.

celý článek >>>

Riva Riva, královna Obory

Riva Riva, královna Obory

Také letos uspořádal poděbradský Jezdecký klub Obora tradiční letní skokové závody s názvem Equistro Cup.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY