Může za to Sičák. A teď mistrovství republiky, sní BMX nadšenec

 

Za zrodem Dirtparku stojí především skupina nadšených chlapců včele s dvacetiletým Michalem Sičákem (na snímku uprostřed), poděbradským BMX jezdcem, který před pěti lety sebral odvahu a s myšlenkou na zbudování Dirtparku přišel přímo na radnici. Tam ho vyslechli a podali pomocnou ruku. Během slavnostního otevření si našel čas na krátký rozhovor pro PN.

 

sicak89Vysvětlete, prosím, konkrétněji, pro koho je Dirtpark určen?

Je volně přístupný pro každého, kdo bude chtít přijít. Prostřední bílá část je určena pro děti, které se dokážou postavit na své vlastní nohy, odrazit se a svézt se na kolech bez šlapek, tedy na různých odrážedlech. Tento takzvaný pumptrack je složený z boulí a klopených zatáček. Další část je pro odvážnější cyklisty, kteří se nebojí třeba půl metru na kole skočit. Skoky jsou doplněny o lavice, takže i nepovedený dopad zpravidla skončí dobře, protože doskočíte na plošinu. Když se tuto dráhu naučí jezdec projet, aniž by si „šlápl“, je čas přejít na velký okruh, již určený pro profesionální „dirtjumpové“ jezdce.“

 

Jaké vybavení je pro vstup na dráhu potřeba?

Zaprvé jakékoli BMX nebo horské kolo a kvalitní přilba – ta je povinná. Já osobně nosím vždycky i zubní chránič a chránič páteře, ačkoli se mi občas ostatní kvůli tomu smáli. Je důležité, aby si každý, koho tento sport nadchne jako mě, uvědomil, že nejde jenom o zábavu, ale také o zdraví. S chráničem zad vás případný špatný dopad tolik nebolí a neztratíte chuť zkoušet to znovu a lépe. Dobré jsou také vysoké kotníkové boty, chrániče holení nebo rukavice. Mluvím z vlastní zkušenosti (úsměv a pohled na sádru, která „zdobí“ Sičákovu nohu).

 

Má areál z hlíny nějaká úskalí?

Hlínu není jen tak lehké udržovat. Když je sucho, tak se drolí. Neprší-li, je třeba ji pravidelně kropit. Vždy, když sem přijedeme, tak nejdříve dvě hodiny házíme lopatou a pak hodinku jezdíme. K tomuhle sportu to jednoduše patří. Ten zasloužený pocit z jízdy je pak mnohem intenzivnější.

 

Plánujete na Dirtparku pořádat nějaké veřejné akce?

Pravidelně jednou týdně se tu chceme scházet s mládeží. Freestyle na kole je ale hodně individuální sport, ve kterém si jezdec musí sám přijít na to, jak trik provést. Každý jezdí jinak, ale poradit, pokud se někdo zeptá, možné je. Rádi bychom na jaře uspořádali soutěž pro všechny věkové generace spojenou s grilováním. Takové pohodové odpoledne na kolech. Naší největší ambicí je přetáhnout do Poděbrad ze Stráže pod Ralskem mistrovství republiky. Naše dráha není tak dlouhá, ale je zase technicky náročná. Zda se nám to podaří, ukáže čas.

 

Jak hodnotíte přístup města k vaší myšlence na zbudování Dirtparku?

Samozřejmě děkuji městu, že nám pomohlo Dirtpark vybudovat a po mnohých útrapách uvést do tak skvělé podoby. Celkové investice přesáhly milion korun. Osobně si velice vážím přístupu starosty Ladislava Langra, který mě v patnácti letech vyslechl a jako jediný mě neodbyl. Za naším záměrem stál a přede všemi ho obhajoval. Jsme překvapení, že ačkoli je kultura ve městě zaměřena spíše na starší generaci, postavilo město také něco pro generaci opačnou. Je to významný krok vpřed v nabídce vyžití pro mladé. Rád bych poděkoval také Milanu Suchomelovi z Poděbradské sportovní, s. r. o., který si vzal na starost dotažení celého projektu do konce.

Text a foto: Lucie Míčová


Florbalisté si v derby parádně zastříleli

Florbalisté si v derby parádně zastříleli

Začátkem února odehráli poděbradští florbalisté v Kobylisích další dvě utkání v cestě za postupem z PH+SČ třídy mužů. Tyto zápasy měly pikantní náboj, jednalo se totiž o derby s regionálními soupeři.

celý článek >>>

Dobrodružné půlstoletí Robinsonů

Dobrodružné půlstoletí Robinsonů

Na vznik a vývoj poděbradského oddílu Robinsoni, který letos oslaví výročí 50 let od založení, vzpomíná Zdeňka Formánková.

celý článek >>>

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Bořek Dočkal míří do Filadelfie. I kvůli těhotné manželce

Poděbradský rodák a odchovanec zdejšího fotbalového klubu Bohemie Bořek Dočkal mění dres. Možná si již potichu pobrukuje legendární píseň „Streets of Philadelphia“ od zpěváka Bruce Springsteena. Právě s pensylvánskou metropolí spojí totiž český reprezentant svůj další sportovní i životní osud.

celý článek >>>

Znovuzrození Snipeři bojují o postup

Znovuzrození Snipeři bojují o postup

S novým vedením, novými sponzory, dresy a hlavně novými posilami vstoupili poděbradští florbalisté do právě probíhající sezony.

celý článek >>>

Premiéra turistů se povedla / Robinsony čeká významné výročí

Premiéra turistů se povedla / Robinsony čeká významné výročí

Novoroční šlapanda KČT Poděbrady se vydařila jak počasím, tak účastí / Letos oslaví oddíl Robinsonů 50 let od svého vzniku.

celý článek >>>

První Vá-Noční orienťák v parku

První Vá-Noční orienťák v parku

V sobotu 16. prosince 2017 uspořádali poděbradští orienťáci z klubu Běhej Poděbrady závod pro veřejnost v centru Poděbrad.

celý článek >>>

OBRAZEM: Sportovci slavili Silvestr tradičním během

OBRAZEM: Sportovci slavili Silvestr tradičním během

V poslední den roku 2017 se na lázeňské kolonádě uskutečnil 3. ročník Silvestrovského běhu. Akce pořádané Poděbradskou sportovní, a. s., se zúčastnilo 140 běžců.

celý článek >>>

PODĚBRADSKÉ LEDOVÉ SRDCE

PODĚBRADSKÉ LEDOVÉ SRDCE

Už 4. ročník krasobruslařských závodů Poděbradské ledové srdce se uskuteční 13. ledna 2018 od 9. hodin na zimním stadionu v Poděbradech.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY