Může za to Sičák. A teď mistrovství republiky, sní BMX nadšenec

 

Za zrodem Dirtparku stojí především skupina nadšených chlapců včele s dvacetiletým Michalem Sičákem (na snímku uprostřed), poděbradským BMX jezdcem, který před pěti lety sebral odvahu a s myšlenkou na zbudování Dirtparku přišel přímo na radnici. Tam ho vyslechli a podali pomocnou ruku. Během slavnostního otevření si našel čas na krátký rozhovor pro PN.

 

sicak89Vysvětlete, prosím, konkrétněji, pro koho je Dirtpark určen?

Je volně přístupný pro každého, kdo bude chtít přijít. Prostřední bílá část je určena pro děti, které se dokážou postavit na své vlastní nohy, odrazit se a svézt se na kolech bez šlapek, tedy na různých odrážedlech. Tento takzvaný pumptrack je složený z boulí a klopených zatáček. Další část je pro odvážnější cyklisty, kteří se nebojí třeba půl metru na kole skočit. Skoky jsou doplněny o lavice, takže i nepovedený dopad zpravidla skončí dobře, protože doskočíte na plošinu. Když se tuto dráhu naučí jezdec projet, aniž by si „šlápl“, je čas přejít na velký okruh, již určený pro profesionální „dirtjumpové“ jezdce.“

 

Jaké vybavení je pro vstup na dráhu potřeba?

Zaprvé jakékoli BMX nebo horské kolo a kvalitní přilba – ta je povinná. Já osobně nosím vždycky i zubní chránič a chránič páteře, ačkoli se mi občas ostatní kvůli tomu smáli. Je důležité, aby si každý, koho tento sport nadchne jako mě, uvědomil, že nejde jenom o zábavu, ale také o zdraví. S chráničem zad vás případný špatný dopad tolik nebolí a neztratíte chuť zkoušet to znovu a lépe. Dobré jsou také vysoké kotníkové boty, chrániče holení nebo rukavice. Mluvím z vlastní zkušenosti (úsměv a pohled na sádru, která „zdobí“ Sičákovu nohu).

 

Má areál z hlíny nějaká úskalí?

Hlínu není jen tak lehké udržovat. Když je sucho, tak se drolí. Neprší-li, je třeba ji pravidelně kropit. Vždy, když sem přijedeme, tak nejdříve dvě hodiny házíme lopatou a pak hodinku jezdíme. K tomuhle sportu to jednoduše patří. Ten zasloužený pocit z jízdy je pak mnohem intenzivnější.

 

Plánujete na Dirtparku pořádat nějaké veřejné akce?

Pravidelně jednou týdně se tu chceme scházet s mládeží. Freestyle na kole je ale hodně individuální sport, ve kterém si jezdec musí sám přijít na to, jak trik provést. Každý jezdí jinak, ale poradit, pokud se někdo zeptá, možné je. Rádi bychom na jaře uspořádali soutěž pro všechny věkové generace spojenou s grilováním. Takové pohodové odpoledne na kolech. Naší největší ambicí je přetáhnout do Poděbrad ze Stráže pod Ralskem mistrovství republiky. Naše dráha není tak dlouhá, ale je zase technicky náročná. Zda se nám to podaří, ukáže čas.

 

Jak hodnotíte přístup města k vaší myšlence na zbudování Dirtparku?

Samozřejmě děkuji městu, že nám pomohlo Dirtpark vybudovat a po mnohých útrapách uvést do tak skvělé podoby. Celkové investice přesáhly milion korun. Osobně si velice vážím přístupu starosty Ladislava Langra, který mě v patnácti letech vyslechl a jako jediný mě neodbyl. Za naším záměrem stál a přede všemi ho obhajoval. Jsme překvapení, že ačkoli je kultura ve městě zaměřena spíše na starší generaci, postavilo město také něco pro generaci opačnou. Je to významný krok vpřed v nabídce vyžití pro mladé. Rád bych poděkoval také Milanu Suchomelovi z Poděbradské sportovní, s. r. o., který si vzal na starost dotažení celého projektu do konce.

Text a foto: Lucie Míčová


Fotbalisté Bohemie si zahráli ve Francii

Fotbalisté Bohemie si zahráli ve Francii

Do francouzského města Nantes, kde se v městských částech Vertou a Haute Goulaine 19.–20. května konal mezinárodní fotbalový turnaj U15, zamířili žáci poděbradského FK Bohemia.

celý článek >>>

Do Poděbrad míří házená!

Do Poděbrad míří házená!

Poděbradští školáci budou mít možnost od podzimu letošního roku vyzkoušet další sport, který patří do rodiny olympijských – házenou.

celý článek >>>

Reprezentační „orienťáci“ trénovali u Labe

Reprezentační „orienťáci“ trénovali u Labe

První červnové pondělí zažil orientační běh v našem městě svátek. Na terén poděbradského Kostelního předměstí a přilehlého lesoparku u vodojemu zavítal tým české a švýcarské reprezentace na trénink štafetových dvojic.

celý článek >>>

Souboj generací u zeleného stolu

Souboj generací u zeleného stolu

Oddíl stolního tenisu ACS Přední Lhota uspořádal přátelský zápas svých žáků s družstvem stolně-tenisového kroužku seniorů SPCCH při DDM Symfonie Poděbrady.

celý článek >>>

Pádla, plavky, pedály. A nakonec úprk. Sportovní víkend rozpohyboval Jezero

Pádla, plavky, pedály. A nakonec úprk. Sportovní víkend rozpohyboval Jezero

Poslední květnový víkend se na poděbradské Jezero sjeli opět sportovní „obojživelníci“ a posádky dračích lodí. Jak dvoudenní akci, kterou již řadu let organizuje Jaroslav Formánek, zachytil objektiv fotografů?

celý článek >>>

Další velký úspěch poděbradského pétanque

Další velký úspěch poděbradského pétanque

Začátkem května se v Poděbradech konal tradiční turnaj v pétanque – PODĚBRADKA CUP, s mezinárodní účastí družstev ze Švédska a Dánska.

celý článek >>>

Lázeňské defilé šarmu a ladnosti

Lázeňské defilé šarmu a ladnosti

Mažoretky a Poděbrady. Rovnice o dvou známých se opět začala „počítat“ o víkendu 16. a 17. června 2018, kdy město po roce rozzářily pestrobarevné kostýmy mažoretek z celé republiky.

celý článek >>>

Vrbenský zářil v Polsku

Vrbenský zářil v Polsku

Poděbradský tenista Michael Vrbenský si připsal první cenný úspěch v seniorské kategorii.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY