Může za to Sičák. A teď mistrovství republiky, sní BMX nadšenec

 

Za zrodem Dirtparku stojí především skupina nadšených chlapců včele s dvacetiletým Michalem Sičákem (na snímku uprostřed), poděbradským BMX jezdcem, který před pěti lety sebral odvahu a s myšlenkou na zbudování Dirtparku přišel přímo na radnici. Tam ho vyslechli a podali pomocnou ruku. Během slavnostního otevření si našel čas na krátký rozhovor pro PN.

 

sicak89Vysvětlete, prosím, konkrétněji, pro koho je Dirtpark určen?

Je volně přístupný pro každého, kdo bude chtít přijít. Prostřední bílá část je určena pro děti, které se dokážou postavit na své vlastní nohy, odrazit se a svézt se na kolech bez šlapek, tedy na různých odrážedlech. Tento takzvaný pumptrack je složený z boulí a klopených zatáček. Další část je pro odvážnější cyklisty, kteří se nebojí třeba půl metru na kole skočit. Skoky jsou doplněny o lavice, takže i nepovedený dopad zpravidla skončí dobře, protože doskočíte na plošinu. Když se tuto dráhu naučí jezdec projet, aniž by si „šlápl“, je čas přejít na velký okruh, již určený pro profesionální „dirtjumpové“ jezdce.“

 

Jaké vybavení je pro vstup na dráhu potřeba?

Zaprvé jakékoli BMX nebo horské kolo a kvalitní přilba – ta je povinná. Já osobně nosím vždycky i zubní chránič a chránič páteře, ačkoli se mi občas ostatní kvůli tomu smáli. Je důležité, aby si každý, koho tento sport nadchne jako mě, uvědomil, že nejde jenom o zábavu, ale také o zdraví. S chráničem zad vás případný špatný dopad tolik nebolí a neztratíte chuť zkoušet to znovu a lépe. Dobré jsou také vysoké kotníkové boty, chrániče holení nebo rukavice. Mluvím z vlastní zkušenosti (úsměv a pohled na sádru, která „zdobí“ Sičákovu nohu).

 

Má areál z hlíny nějaká úskalí?

Hlínu není jen tak lehké udržovat. Když je sucho, tak se drolí. Neprší-li, je třeba ji pravidelně kropit. Vždy, když sem přijedeme, tak nejdříve dvě hodiny házíme lopatou a pak hodinku jezdíme. K tomuhle sportu to jednoduše patří. Ten zasloužený pocit z jízdy je pak mnohem intenzivnější.

 

Plánujete na Dirtparku pořádat nějaké veřejné akce?

Pravidelně jednou týdně se tu chceme scházet s mládeží. Freestyle na kole je ale hodně individuální sport, ve kterém si jezdec musí sám přijít na to, jak trik provést. Každý jezdí jinak, ale poradit, pokud se někdo zeptá, možné je. Rádi bychom na jaře uspořádali soutěž pro všechny věkové generace spojenou s grilováním. Takové pohodové odpoledne na kolech. Naší největší ambicí je přetáhnout do Poděbrad ze Stráže pod Ralskem mistrovství republiky. Naše dráha není tak dlouhá, ale je zase technicky náročná. Zda se nám to podaří, ukáže čas.

 

Jak hodnotíte přístup města k vaší myšlence na zbudování Dirtparku?

Samozřejmě děkuji městu, že nám pomohlo Dirtpark vybudovat a po mnohých útrapách uvést do tak skvělé podoby. Celkové investice přesáhly milion korun. Osobně si velice vážím přístupu starosty Ladislava Langra, který mě v patnácti letech vyslechl a jako jediný mě neodbyl. Za naším záměrem stál a přede všemi ho obhajoval. Jsme překvapení, že ačkoli je kultura ve městě zaměřena spíše na starší generaci, postavilo město také něco pro generaci opačnou. Je to významný krok vpřed v nabídce vyžití pro mladé. Rád bych poděkoval také Milanu Suchomelovi z Poděbradské sportovní, s. r. o., který si vzal na starost dotažení celého projektu do konce.

Text a foto: Lucie Míčová


PODĚBRADSKÉ LEDOVÉ SRDCE

PODĚBRADSKÉ LEDOVÉ SRDCE

Už 4. ročník krasobruslařských závodů Poděbradské ledové srdce se uskuteční 13. ledna 2018 od 9. hodin na zimním stadionu v Poděbradech.

celý článek >>>

MINIMISS ANETKA

MINIMISS ANETKA

Závodnice poděbradského oddílu aerobiku Aneta Bedrnová (na snímku uprostřed) se 18. 11. 2017 v Praze na Olšance stala MINIMISS Aerobik 2017.

celý článek >>>

Medailová nadílka od Metuje

Medailová nadílka od Metuje

Na třetím závodu sezony vybojovaly poděbradské krasobruslařky 2 zlaté a 2 stříbrné medaile.

celý článek >>>

Úrodný podzim na „Jiskře“. Fotbalová Bohemie zatím září

Úrodný podzim na „Jiskře“. Fotbalová Bohemie zatím září

Před pár dny se (nejen) fotbalová Bohemia Poděbrady uložila k zimnímu spánku. A ten může být klidný, ba růžový. V následujících řádcích se ohlédneme za první částí letošní sezony jednotlivých „složek“ oddílu.

celý článek >>>

Pět medailí z Podkrkonoší

Pět medailí z Podkrkonoší

Poděbradské krasobruslařky úspěšně absolvovaly druhý závod této sezony.

celý článek >>>

Poděbradský fotbal „v sukních“. Podzimní vicemistr má i skalp Liberce!

Poděbradský fotbal „v sukních“. Podzimní vicemistr má i skalp Liberce!

Ani bouře Herwart nezastavila poděbradské „ženstvo“ hájící barvy Bohemie Poděbrady, které v neděli 29. 10. 2017 zakončilo podzimní část sezony vítězně a uštědřilo soupeřkám z Jestřabí Lhoty třígólovou nadílku.

celý článek >>>

Poděbradští ragbisté v Bystrci zářili

Poděbradští ragbisté v Bystrci zářili

Ve státní svátek 28. října hostil RC Bystrc sedmý a zároveň poslední turnaj letošní sedmičkové sezony ragby. Nechyběli na něm ani poděbradští tvrdí hoši.

celý článek >>>

Světový hattrick. Dominika Herzánová dobyla znovu Olymp aerobiku!

Světový hattrick. Dominika Herzánová dobyla znovu Olymp aerobiku!

Dominika Herzánová z Poděbrad se potřetí v řadě stala mistryní světa v aerobiku.

celý článek >>>