Na vlastní oči viděl Bolta a Phelpse. Za pár let je chci následovat, sní plavecká kometa z Poděbrad

Osmnáctiletý plavec Tomáš Havránek se mílovými tempy přiblížil české elitě v plavání. Talent z Poděbrad se stal mistrem republiky a dokonce usiloval o účast na nedávno skončených olympijských hrách v Londýně.

tomas havranekČlen pražského oddílu Bohemians si letos zlepšil osobní rekord na své oblíbené trati 200 metrů volný způsob o 4 vteřiny a stal se vicemistrem republiky mezi seniory.

Letošní rok měl pro vás několik vrcholů. Pojďme je společně chronologicky probrat. Začněme mistrovstvím Evropy seniorů.

To se konalo koncem května v maďarském Debrecínu. Ač patřím ještě do juniorské kategorie, byl jsem přizván do seniorské štafety. To díky tomu, že jsem měl na trati 200 metrů letos druhý nejlepší čas ze všech českých plavců. Naším snem bylo nominovat se z těchto závodů na olympiádu do Londýna, což bohužel nevyšlo. Ale trochu jsme očekávali, že to bude nad naše síly, takže zklamaní jsme nebyli. Nakonec jsme skončili na 11. místě.

Šampionát v Maďarsku byl pro vás první akcí mezi muži, protože jste dosud závodil v juniorských kategoriích. Jak jste vnímal přechod mezi elitní evropské plavecké závody mužů?

Ani jsem se nestačil divit. Na závodech panovala skvělá atmosféra, naprosto odlišná od juniorských závodů. Vše probíhalo strašně rychle. A velký rozdíl jsem viděl také v tom, že se každý závodník zajímá před startem jen sám o sebe a nesmírně se koncentruje. Až po závodě se „otevře světu“.

Po této akci následovalo mistrovství republiky juniorů. Tam se daly očekávat medailové žně…

Medaile přišly. Na motýlkářské trati na 100 metrů jsem vybojoval zlato. Na „padesátce“ jsem byl také první, ale byl jsem kvůli jedné technické chybě, která se sem tam stane, diskvalifikován. Dále jsem se stal vicemistrem republiky v závodě na 400 metrů kraul a na polohovce 200 metrů jsem získal bronz. V polohovém závodě potřebuji v budoucnu zapracovat na úseku „prsa“, tam zatím dost ztrácím.

Na začátku července jste se zúčastnil mistrovství Evropy juniorů v Antverpách. Jak se vám tam dařilo?

Na mé trati – 200 metrů volný způsob – jsem skončil 14. To považuji v obrovské konkurenci plavců, z nichž se někteří dokonce objevili i na olympiádě, za výborný výsledek. Ve štafetě jsme doplavali devátí.

Co vás ještě do konce roku čeká za závody?

V zimě se koná mistrovství republiky v krátkém bazéně a poté evropský a světový šampionát seniorů (v listopadu, respektive v prosinci, pozn. red.). V září budou zveřejněny limity, podle nich uvidím, jak reálné budou mé šance dostat se na tato mistrovství. Kvalifikovat se na „svět“ bude ale mnohem těžší, na evropském šampionátu si dávám přeci jen větší šance. Uvědomuji si, že jsem ještě dost mladý a musím jít za svými cíli postupně krok za krokem.

Nyní studujete v Praze sportovní gymnázium. Jak vám jde učení?

V září jdu do třetího ročníku. Žádné zázračné známky nemám, ale není lehké skloubit studium s náročným tréninkovým procesem.

Chcete dále studovat vysokou školu?

Ano, určitě se na „vejšku“ hlásit budu, ač ještě přesný obor vybrán nemám. Ale velký ohled budu brát na mou další kariéru plavce, takže bych chtěl buď zůstat v Praze u mého trenéra, nebo jít do Brna, kde je vyhlášený trenér Tobiáš. Jsem moc rád, že finančně mě podporují rodiče.

Jak jste strávil prázdniny?

Byl jsem na dovolené v Chorvatsku, opravdu nádhera! Parádně jsem si zaplaval, zúčastnil jsem se i jednoho dálkového závodu na 4 km. A také jsem se byl podívat na olympijských hrách v Londýně.

To musel být opravdový zážitek, že…

To byl! Vyrazil jsem do Anglie s rodiči na čtyři dny. Stihl jsem navštívit atletiku se závody Usaina Bolta a samozřejmě také plavání. Na vlastní oči jsem tak viděl plavecké superhvězdy Phelpse nebo Lochteho – úžasná podívaná! Nejvíc mě zaujal právě Ryan Lochte, který plave „polohovku“, kraula i znak. Moc mě zaujala nesmírná koncentrace těchto šampionů před startem závodu.

Byl jste se podívat i v českém olympijském domě?

Ano, tam panovala skvělá atmosféra. Jen tam měli drahé typické české jídlo. Lákali tam lidi třeba na svíčkovou za 17 liber. Tak jsme si ji dali, a já měl dva úplně studené knedlíky (smích).

Otázka na závěr: chodíte si zaplavat v Poděbradech na Jezero?

Spíš si zaplavu u nás doma v bazéně, na Jezeře jsem byl letos dvakrát třikrát. Co ale nechápu je to, že když jsou Poděbrady lázeňské město, proč tu není bazén pro veřejnost. Je to obrovská škoda, protože ani zdejší školy nemají kam jezdit za plaváním. Miliony korun byly investovány do cyklostezek, tak si myslím, že kdyby se chtělo, na bazén by se peníze také mohly najít. V Nymburce je bazén ve špatném stavu, do Kolína už je to přeci jen dál. Navíc je tam pro plavce příliš teplá voda. Má 29°C a plavec potřebuje maximální teplotu do 27°C. Doufám, že v Poděbradech nebude bazén stát až poté, co s plaváním skončím (úsměv).

Sportovní vzor: nemám

Kde se cítím „jako ryba ve vodě“: jedině pod hladinou (úsměv)

V čem „plavu“: ve školních předmětech

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Poděbradské dračí srdce

V sobotu 26. 5. 2019 se na Jezeře v Poděbradech rozezní již po dvanácté bubny dračích lodí. Této sportovně-společenské akce pod názvem Poděbradské dračí srdce se zúčastňují poděbradské, ale i přespolní dvacetičlenné týmy tvořené buď spolky, firmami nebo, a to nejčastěji, skupinami lidí majících nějaký společný zájem. Zájemci najdou informace na www.draci-lode.cz a pokud by se chtěl ještě někdo přihlásit, tak možnost je do poslední chvíle.

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Pro poděbradské hokejisty soutěžní ročník 2018–19 skončil úspěšně v porovnání s předchozími sezónami, což potvrdil manažer HC Poděbrady David Kubát. Ovšem ambiciózní trenér Jan Boháček chtěl od týmu ještě více, než letos dosáhl.

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Sedmému ročníku boxerské show pořádanému v neděli 3. března 2019 tradičně sportovním klubem Boxing Poděbrady v kongresovém centru Kolonáda přihlíželo bezmála 450 diváků.

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Poděbradští hokejisté v soutěžním ročníku 2018-19 dosáhli historického úspěchu, když se z druhé příčky východní skupiny středočeské krajské ligy probojovali do play off. Ve čtvrtfinále vyřadili Benešov, ale v semifinále nestačily na Černošice.

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Krasobruslařský závod přilákal do Poděbrad milovníky estetického sportu z Čech i Moravy. Z domácích účastnic získaly zlaté medaile Michaela Březnová a Anna Mikolandová, stříbrné Sofia Lisina, Natálie Trhlíková, Kristýna Vokounová a bronzovou Lucie Kristová.

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.