Návrat do „své ligy“. Fotbalová Bohemie míří mezi krajskou elitu

 

Mise splněna. Po létech paběrkování v „pralesních soutěžích“ jsou zpět. Fotbalisté Bohemie Poděbrady v právě skončené sezoně vybojovali návrat do Krajského přeboru.

 

fotbal_1_142018__

Fotbalisté Bohemie Poděbrady (v bílém) se mohou po letošní spanilé jízdě těšit na Krajský přebor


„To je špatné a nechápu to! Do Poděbrad by měla patřit divize, nebo alespoň kraj, je to nedůstojné věhlasu tohoto krásného města.“ Tato slova pronesl v listopadu roku 2014 tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta. V areálu stadionu U radiostanice se právě konalo slavnostní otevření nového hřiště s umělou trávou a Bohemia se soužila v I. B třídě.


Pomineme-li kontroverzní pověst nyní trestně stíhaného Pelty, musíme souhlasit: Měl pravdu, ten pán, enfant terrible českého fotbalu. Poděbrady byly na přelomu milénia stálým účastníkem Krajského přeboru a hrály důstojný fotbal, na který se dalo dívat.

 

Když na jaře roku 2014 padli „borci z Jiskry“ do nejnižší krajské soutěže, vedení začalo bít na poplach.

 

Až před pár týdny jej mohli funkcionáři Bohemie slavnostně odvolat.

 

A týmu se povedlo opanovat I. A třídu a na podzim je čeká návrat na důstojné místo na české fotbalové mapě – Krajský přebor. Dopravní terminologií by se dal jejich dvojnásobný postup v uplynulých letech přirovnat k přesednutí z ojeté stodvacítky do Fabie v plné výbavě. „Chci zdůraznit, že je to úspěch celého klubu, kde příkladně fungovalo spojení vedení klubu – hráči – realizační tým,“ má jasno o příčinách letošní spanilé jízdy trenér Bohemie Oldřich Abrhám.


A o čem ještě poděbradský kormidelník se zkušenostmi z 2. ligy v rozhovoru pro PN mluvil?

 

abrham__O letošní sezoně

Sezona se nedá hodnotit jinak než jako úspěšná. Postup do Krajského přeboru byl jasný cíl, a i když ta cesta k němu nebyla vždy rovná, podařilo se nám jej splnit. Jde ale o dílo celého klubu. A nebylo by správné zapomenout ani na další úspěchy, jako je zisk Sportovního centra mládeže nebo zkvalitňování a výstavba tréninkových a hracích ploch.

 

O statistikách

V mistrovských zápasech I. A třídy jsme získali ze všech týmů nejvíce bodů, nastříleli nejvíce branek, obdrželi nejméně gólů, vyhráli nejvíce utkání a rozdíl mezi námi a druhým týmem činil 7 bodů. V jarní části jsme z 15 utkání 12 vyhráli, dvakrát remizovali a jen jednou prohráli. Hlavní důvody těchto statistických pozitiv jsou v tom, že jsme z mužstva udělali vítězný tým. Nechtěli jsme jen zápas odehrát, ale šli každé utkání vyhrát.

 

O týmovém duchu

Od začátku u mužstva zdůrazňuji prvek týmovosti. Žádný hráč není nad týmem. A věřte, že jsem to hlavně v úvodu musel prosazovat velmi tvrdě. Hráči to ale nakonec pochopili a vzali za své. Samozřejmě, že někteří fotbalisté jsou důležitější než jiní, ale vždy musí pracovat pro tým.

 

O tom, kde se zlepšit

Samozřejmě jsem si vědom i našich nedostatků a vidím velký prostor pro zlepšení. Ale jsou to věci, které se nedají odstranit ze dne na den; je to o dlouhodobé trpělivé práci.

 

O dvanáctém hráči

Když jsem přišel do klubu, byla podpora našich fanoušků minimální. Kolo od kola se to ale zlepšovalo a podpora v jarní části soutěže byla skvělá. Hráči to v kabině pozitivně vnímali a já věřím, že i v Krajském přeboru budou naši fanoušci dvanáctým hráčem.

 

O oslavách postupu

Já už jsem za svoji trenérskou kariéru zažil spoustu postupů. Například, když jsme s Mírou Koubkem postoupili v Čáslavi do 1. ligy (Čáslav tehdy kvůli nevyhovujícímu stadionu nakonec 1. ligu odmítla, pozn. red.). Ale co jsem zažil v Poděbradech, předčilo vše. O detailech nechci hovořit, ale všichni jsme si oslavy užili a třeba to nebyla oslava poslední.

 

O posilách

Na podzim se v první řadě chceme opřít o hráče, kteří postup vybojovali. Ale byli bychom naivní, kdybychom kádr nechtěli doplnit. Na jakých postech, to si nechám pro sebe, společně se sportovním ředitelem Tomášem máme jasnou a konkrétní představu. V každém případě by to měli být hráči, kteří mají týmu co nabídnout a především mají vhodné charakterové předpoklady. Přivést kvalitní hráče do Krajského přeboru není opravdu jednoduché, takže uvidíme, co přestupní stanice přinese.

 

„ŠUTÉŘI“ BOHEMIE

Matěj Peterka – 27 gólů
Martin Frejlach – 11 gólů
Tomáš Javorek – 10 gólů
Ondřej Martínek – 6 gólů

 

Text: Aleš Kubelka

Foto: archiv FK Bohemia Poděbrady
(4. 7. 2018)


Mažoretky se kvalifikovaly do Srbska

Mažoretky se kvalifikovaly do Srbska

Na Mistrovství České republiky Mažoretkové a twirlingové federace v Čáslavi získaly v kategorii A Poděbradské mažoretky další cenné kovy.

celý článek >>>

Dračí válečnice rozžhavily Vary dozlatova

Dračí válečnice rozžhavily Vary dozlatova

Na mistrovství Evropy od nich nikdo mimořádný úspěch nečekal. Do Karlových Varů se „z lázní do lázní“ vydaly především sbírat zkušenosti, okouknout kontinentální elitu a třeba se i lecčemu přiučit. Nakonec však kadetky z oddílu aerobiku TJ Sokol Poděbrady (na snímku) nestačily přijímat gratulace.

celý článek >>>

Fotbalisté Bohemie si zahráli ve Francii

Fotbalisté Bohemie si zahráli ve Francii

Do francouzského města Nantes, kde se v městských částech Vertou a Haute Goulaine 19.–20. května konal mezinárodní fotbalový turnaj U15, zamířili žáci poděbradského FK Bohemia.

celý článek >>>

Do Poděbrad míří házená!

Do Poděbrad míří házená!

Poděbradští školáci budou mít možnost od podzimu letošního roku vyzkoušet další sport, který patří do rodiny olympijských – házenou.

celý článek >>>

Reprezentační „orienťáci“ trénovali u Labe

Reprezentační „orienťáci“ trénovali u Labe

První červnové pondělí zažil orientační běh v našem městě svátek. Na terén poděbradského Kostelního předměstí a přilehlého lesoparku u vodojemu zavítal tým české a švýcarské reprezentace na trénink štafetových dvojic.

celý článek >>>

Souboj generací u zeleného stolu

Souboj generací u zeleného stolu

Oddíl stolního tenisu ACS Přední Lhota uspořádal přátelský zápas svých žáků s družstvem stolně-tenisového kroužku seniorů SPCCH při DDM Symfonie Poděbrady.

celý článek >>>

Pádla, plavky, pedály. A nakonec úprk. Sportovní víkend rozpohyboval Jezero

Pádla, plavky, pedály. A nakonec úprk. Sportovní víkend rozpohyboval Jezero

Poslední květnový víkend se na poděbradské Jezero sjeli opět sportovní „obojživelníci“ a posádky dračích lodí. Jak dvoudenní akci, kterou již řadu let organizuje Jaroslav Formánek, zachytil objektiv fotografů?

celý článek >>>

Další velký úspěch poděbradského pétanque

Další velký úspěch poděbradského pétanque

Začátkem května se v Poděbradech konal tradiční turnaj v pétanque – PODĚBRADKA CUP, s mezinárodní účastí družstev ze Švédska a Dánska.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY