Návrat do „své ligy“. Fotbalová Bohemie míří mezi krajskou elitu

 

Mise splněna. Po létech paběrkování v „pralesních soutěžích“ jsou zpět. Fotbalisté Bohemie Poděbrady v právě skončené sezoně vybojovali návrat do Krajského přeboru.

 

fotbal_1_142018__

Fotbalisté Bohemie Poděbrady (v bílém) se mohou po letošní spanilé jízdě těšit na Krajský přebor


„To je špatné a nechápu to! Do Poděbrad by měla patřit divize, nebo alespoň kraj, je to nedůstojné věhlasu tohoto krásného města.“ Tato slova pronesl v listopadu roku 2014 tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta. V areálu stadionu U radiostanice se právě konalo slavnostní otevření nového hřiště s umělou trávou a Bohemia se soužila v I. B třídě.


Pomineme-li kontroverzní pověst nyní trestně stíhaného Pelty, musíme souhlasit: Měl pravdu, ten pán, enfant terrible českého fotbalu. Poděbrady byly na přelomu milénia stálým účastníkem Krajského přeboru a hrály důstojný fotbal, na který se dalo dívat.

 

Když na jaře roku 2014 padli „borci z Jiskry“ do nejnižší krajské soutěže, vedení začalo bít na poplach.

 

Až před pár týdny jej mohli funkcionáři Bohemie slavnostně odvolat.

 

A týmu se povedlo opanovat I. A třídu a na podzim je čeká návrat na důstojné místo na české fotbalové mapě – Krajský přebor. Dopravní terminologií by se dal jejich dvojnásobný postup v uplynulých letech přirovnat k přesednutí z ojeté stodvacítky do Fabie v plné výbavě. „Chci zdůraznit, že je to úspěch celého klubu, kde příkladně fungovalo spojení vedení klubu – hráči – realizační tým,“ má jasno o příčinách letošní spanilé jízdy trenér Bohemie Oldřich Abrhám.


A o čem ještě poděbradský kormidelník se zkušenostmi z 2. ligy v rozhovoru pro PN mluvil?

 

abrham__O letošní sezoně

Sezona se nedá hodnotit jinak než jako úspěšná. Postup do Krajského přeboru byl jasný cíl, a i když ta cesta k němu nebyla vždy rovná, podařilo se nám jej splnit. Jde ale o dílo celého klubu. A nebylo by správné zapomenout ani na další úspěchy, jako je zisk Sportovního centra mládeže nebo zkvalitňování a výstavba tréninkových a hracích ploch.

 

O statistikách

V mistrovských zápasech I. A třídy jsme získali ze všech týmů nejvíce bodů, nastříleli nejvíce branek, obdrželi nejméně gólů, vyhráli nejvíce utkání a rozdíl mezi námi a druhým týmem činil 7 bodů. V jarní části jsme z 15 utkání 12 vyhráli, dvakrát remizovali a jen jednou prohráli. Hlavní důvody těchto statistických pozitiv jsou v tom, že jsme z mužstva udělali vítězný tým. Nechtěli jsme jen zápas odehrát, ale šli každé utkání vyhrát.

 

O týmovém duchu

Od začátku u mužstva zdůrazňuji prvek týmovosti. Žádný hráč není nad týmem. A věřte, že jsem to hlavně v úvodu musel prosazovat velmi tvrdě. Hráči to ale nakonec pochopili a vzali za své. Samozřejmě, že někteří fotbalisté jsou důležitější než jiní, ale vždy musí pracovat pro tým.

 

O tom, kde se zlepšit

Samozřejmě jsem si vědom i našich nedostatků a vidím velký prostor pro zlepšení. Ale jsou to věci, které se nedají odstranit ze dne na den; je to o dlouhodobé trpělivé práci.

 

O dvanáctém hráči

Když jsem přišel do klubu, byla podpora našich fanoušků minimální. Kolo od kola se to ale zlepšovalo a podpora v jarní části soutěže byla skvělá. Hráči to v kabině pozitivně vnímali a já věřím, že i v Krajském přeboru budou naši fanoušci dvanáctým hráčem.

 

O oslavách postupu

Já už jsem za svoji trenérskou kariéru zažil spoustu postupů. Například, když jsme s Mírou Koubkem postoupili v Čáslavi do 1. ligy (Čáslav tehdy kvůli nevyhovujícímu stadionu nakonec 1. ligu odmítla, pozn. red.). Ale co jsem zažil v Poděbradech, předčilo vše. O detailech nechci hovořit, ale všichni jsme si oslavy užili a třeba to nebyla oslava poslední.

 

O posilách

Na podzim se v první řadě chceme opřít o hráče, kteří postup vybojovali. Ale byli bychom naivní, kdybychom kádr nechtěli doplnit. Na jakých postech, to si nechám pro sebe, společně se sportovním ředitelem Tomášem máme jasnou a konkrétní představu. V každém případě by to měli být hráči, kteří mají týmu co nabídnout a především mají vhodné charakterové předpoklady. Přivést kvalitní hráče do Krajského přeboru není opravdu jednoduché, takže uvidíme, co přestupní stanice přinese.

 

„ŠUTÉŘI“ BOHEMIE

Matěj Peterka – 27 gólů
Martin Frejlach – 11 gólů
Tomáš Javorek – 10 gólů
Ondřej Martínek – 6 gólů

 

Text: Aleš Kubelka

Foto: archiv FK Bohemia Poděbrady
(4. 7. 2018)


Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Poděbradské dračí srdce

Poděbradské dračí srdce

V sobotu 26. 5. 2019 se na Jezeře v Poděbradech rozezní již po dvanácté bubny dračích lodí. Této sportovně-společenské akce pod názvem Poděbradské dračí srdce se zúčastňují poděbradské, ale i přespolní dvacetičlenné týmy tvořené buď spolky, firmami nebo, a to nejčastěji, skupinami lidí majících nějaký společný zájem. Zájemci najdou informace na www.draci-lode.cz a pokud by se chtěl ještě někdo přihlásit, tak možnost je do poslední chvíle.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Pro poděbradské hokejisty soutěžní ročník 2018–19 skončil úspěšně v porovnání s předchozími sezónami, což potvrdil manažer HC Poděbrady David Kubát. Ovšem ambiciózní trenér Jan Boháček chtěl od týmu ještě více, než letos dosáhl.

celý článek >>>

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Sedmému ročníku boxerské show pořádanému v neděli 3. března 2019 tradičně sportovním klubem Boxing Poděbrady v kongresovém centru Kolonáda přihlíželo bezmála 450 diváků.

celý článek >>>

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Poděbradští hokejisté v soutěžním ročníku 2018-19 dosáhli historického úspěchu, když se z druhé příčky východní skupiny středočeské krajské ligy probojovali do play off. Ve čtvrtfinále vyřadili Benešov, ale v semifinále nestačily na Černošice.

celý článek >>>

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Krasobruslařský závod přilákal do Poděbrad milovníky estetického sportu z Čech i Moravy. Z domácích účastnic získaly zlaté medaile Michaela Březnová a Anna Mikolandová, stříbrné Sofia Lisina, Natálie Trhlíková, Kristýna Vokounová a bronzovou Lucie Kristová.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY