Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

 

Začátkem roku vybojoval halový titul dorosteneckého mistra republiky, který v létě obhájil pod otevřeným nebem. Pak se sedmnáctiletý tyčkař Jakub Vítek vydal mezi mládežnickou elitu starého kontinentu do maďarského Györu. A ačkoliv na evropském šampionátu do 17 let očekával lepší výsledek, 14. místem talentovaný atlet z Poděbrad ostudu rozhodně neudělal.

 

jakub_vitek__LÉTAJÍCÍ JAKUB. Mladý skokan o tyči Jakub Vítek se letos přiblížil pětimetrové hranici

 

S letošní sezonou musíte být spokojený, je to tak?

Je, zatím byla opravdu vydařená. Na Dukle jsem si udělal „osobák“ 470 centimetrů a stal se dorosteneckým mistrem republiky. Jen ten Györ mě doteď mrzí. Až do tohoto závodu jsem se cítil skvěle, dařilo se mi opakovat dobré výkony. Kdybych v Maďarsku „dal“ čtyři sedmdesát, měl bych navíc velkou šanci dostat se na Olympijské hry mládeže do Buenos Aires. Bohužel jsem překonal jen 455. Možná to bylo také tím, že jsem nebyl z domácích závodů zvyklý na takový tlak. Ale s odstupem času jsem s touto sezonou fakt spokojený.     

Jak jste se vlastně k atletice dostal?

Od první třídy jsem dělal gymnastiku. Později – také proto, že se moji rodiče atletice dříve věnovali – jsem přišel na zápis přípravek do kolínského oddílu. To jsem byl ještě takový oplácaný z gymnastiky, která je přece jen silovějším sportem. Když mě kolínští trenéři viděli, nepředpokládali, že bych se stal běžcem. A ani já jsem nijak zvlášť nepřemýšlel nad atletickou budoucností, zkrátka mě to bavilo, a to bylo hlavní.

Dlouhou dobu jste byl univerzál, kterému jdou velmi slušně všechny disciplíny od překážek po dálku. Co stálo za rozhodnutím začít naplno s tyčkou?

Ze začátku se mi věnovaly trenérky Jelínková a Eidrnová, které mi daly nezbytnou obecnou přípravu. Zaměřoval jsem se tehdy na víceboje a na skok do výšky. Jednou jsem ale s trenérkou Šlezovou, která má v Kolíně na starosti technické disciplíny, zkusil tyčku a docela mi to prý šlo. Pak už vedla má cesta do Prahy k Pavlu Beranovi, legendě české tyčky, ke kterému jsem jezdil asi měsíc na tréninky. Končil jsem tehdy základní školu a přišel čas rozhodnutí, kam dál.

Sportovní gymnázium?

Nakonec ano. Sice jsem se dostal i na poděbradský „gympl“, ale s trenérem Beranem jsme se shodli, že nejlepší volbou s ohledem na můj další atletický rozvoj bude Sportovní gymnázium v Kladně. Teď jsem ve třeťáku a zázemí tam mám výborné. Trénuji pětkrát šestkrát týdně; v Kladně i na Strahově, v létě pak v Kolíně. Když to rychle shrnu, tak náplní jsou posilovna, zpevňovací cviky, plná technika, fyzioterapie, běžecký trénink, sprinty, rychlostní vytrvalost a gymnastika.  

Skok o tyči je nejspecifičtější disciplínou atletiky, a také jej mnozí pokládají za adrenalinový sport. Co vy a adrenalin?

Obecně mám adrenalinové sporty rád. Třeba rád skáču z velkých výšek do vody a podobně.

K tyčce patří i zlomené tyče a bohužel i pády. Jak jste na tom v tomto ohledu?

Moc slavně ne (úsměv). Minulý rok jsem dopadl při jednom pokusu mimo doskočiště. Noc jsem pak strávil s otřesem mozku v kladenské nemocnici na pozorování. Netrefil jsem správně odraz, visel jsem nad šuplíkem a měkká tyč mě pak vyhodila na tartan. Naštěstí to nebylo nic vážného. Minulý rok byl ale celkově na pády pestrý. Na jiné soutěži jsem pro změnu dopadl na nohu do šuplíku. Všichni si mysleli, že mám rozdrcenou patu a napadlo mě dokonce, že už bych si taky nikdy nemusel zaskákat, že je konec. Naštěstí mě zachránila tretra. Náraz přeskočil kost a tlak se dostal na patní polštář. Měsíc jsem měl potom berle a na tretře mám dodnes bouli (úsměv).

Máte nějaký tyčkařský vzor?

Určitě, tím je mladý Švéd Armand Duplantis (čerstvý mistr Evropy, pozn. red.). Pořád koukám na jeho videa. Armand má dokonalou svalovou paměť a přesně ví, kde se při skoku pohybuje. I můj trenér Beran, který si tyká se Sergejem Bubkou, říká, že to je super talent.

Chtěl byste se jednou sportu a tyčce konkrétně věnovat profesionálně?

Přemýšlel jsem o tom hodně, ale myslím, že je to dost nejistý život. Zraním se a může být konec, byl by to svým způsobem hazard. Tyčce se chci věnovat, jak dlouho to jen půjde, určitě i později na „vejšce“. Škola mě hodně baví.

A váš tyčkařský sen?

Jednoznačně olympiáda. To je asi cíl každého sportovce. Za šest let je Paříž a pak Los Angeles…(zasněný pohled do lázeňského parku).

Text: Aleš Kubelka
Foto: Jiří Kottas

(15. 9. 2018)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 19/2018 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

title192018_

Když objektiv uloví poklad

Ve tři ráno mu zazvoní u postele budík a on vyráží vstříc dobrodružství. Odměnou mu je pak snímek, který doslova dýchá. Amatérský fotograf Václav Kňap píše své příběhy.

 

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Bohatý program pro všechny generace opět nabídl multižánrový a rodinný festival GlorietFest.

 

Proměna školky

Kancelářské prostory, rekuperační jednotky ve třídách a zateplená budova s novou fasádou. MŠ Studentská vítala děti v novém.

 

Sportovní den

Poslední letní den roku 2018 patřil na poděbradském Jezeře malým i velkým sportovcům.

 

S otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma sny. Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Pro poděbradské hokejisty soutěžní ročník 2018–19 skončil úspěšně v porovnání s předchozími sezónami, což potvrdil manažer HC Poděbrady David Kubát. Ovšem ambiciózní trenér Jan Boháček chtěl od týmu ještě více, než letos dosáhl.

celý článek >>>

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Sedmému ročníku boxerské show pořádanému v neděli 3. března 2019 tradičně sportovním klubem Boxing Poděbrady v kongresovém centru Kolonáda přihlíželo bezmála 450 diváků.

celý článek >>>

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Vrátka do finále poděbradským hokejistů přivřely Černošice

Poděbradští hokejisté v soutěžním ročníku 2018-19 dosáhli historického úspěchu, když se z druhé příčky východní skupiny středočeské krajské ligy probojovali do play off. Ve čtvrtfinále vyřadili Benešov, ale v semifinále nestačily na Černošice.

celý článek >>>

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Poděbradské ledové srdce nadchlo a pobavilo

Krasobruslařský závod přilákal do Poděbrad milovníky estetického sportu z Čech i Moravy. Z domácích účastnic získaly zlaté medaile Michaela Březnová a Anna Mikolandová, stříbrné Sofia Lisina, Natálie Trhlíková, Kristýna Vokounová a bronzovou Lucie Kristová.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

Automobilový mistr Evropy myslí na dobročinné projekty

Automobilový mistr Evropy myslí na dobročinné projekty

Poděbradská rallyeová posádka, řidič Václav Dunovský se spolujezdcem Petrem Glösslem v Peugeotu 208 R2, získala v uplynulém roce 2018 evropský titul ve skupině ERT3. V rámci příprav na letošní soutěžní sezónu závodníci plánují dobročinnou akci pro poděbradskou veřejnost.

celý článek >>>

Dočkal: Kdyby to bylo na mně, fotbal hraju opět ve Spartě

Dočkal: Kdyby to bylo na mně, fotbal hraju opět ve Spartě

Odchovanec poděbradského fotbalu Bořek Dočkal bude na minulý rok vzpomínat jistě v dobrém. Narodil se mu druhý syn, stal se novým reprezentačním kapitánem a sezonu zakončil v zámořské MLS. Ve Philadelphii byl s osmnácti asistencemi nejlepším nahrávačem základní části soutěže. Co ale dál? Svůj osud nemá ve svých rukou. Kdyby ovšem mohl, volí prý jednoznačně návrat domů. Jak vidí třicetiletý Dočkal svou fotbalovou budoucnost a jak zpětně hodnotí rok 2018?

celý článek >>>

Začala „výměna generací“ ve squashovém fotbale v Poděbradech?

Začala „výměna generací“ ve squashovém fotbale v Poděbradech?

Na sklonku minulého roku proběhl v Poděbradech již 12. ročník Sametového turnaje ve squashovém fotbale (na snímku).

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY