Poděbradská cvička 2018 aneb oslava špičkové gymnastiky

 

Pomalu se již stává tradicí, že gymnastické oddíly z celé republiky zařazují pravidelně do svého rozpisu soutěží závod Poděbradská cvička (na snímcích).

 

cvicka_1__k

První závod tohoto jména se v poděbradské sokolovně konal teprve nedávno, v roce 2016. Přesto je o účast na tomto klání mezi mladými závodníky a závodnicemi obrovský zájem, o čemž svědčí počty přihlášených. Dopolední závod mužů letos absolvovalo 54 borců, odpolední soutěž žen pak 164 závodnic (vše se odehrálo 24. 3. 2018., pozn. red.).

 

Z Chodska i Moravy

Sokolovna byla od časného rána až do večera naplněna od přízemí až po střechu. Dokonce jsme museli zajistit prostory na squashových kurtech, aby si závodníci z větších oddílů měli kde odložit své věci nebo se trochu protáhnout a doladit formu před závodem. Celkem k nám dorazili zástupci z šestnácti oddílů celé republiky, a to i z takové dálky jako z Domažlic, Znojma či Brna.


Celé startovní pole závodilo v trojboji, který byl modifikován dle věkových kategorií. Nejmenší závodnice jsme tak mohli vidět na lavičce, větší na čtyřiceticentimetrové kladince a ty nejstarší předvedly své sestavy na plnohodnotné „dospělácké“ 120 cm vysoké kladině. Dále mohli diváci zhlédnout cvičení menších na hrazdě, starších na bradlech a všech kategorií při akrobacii; a to buď s hudebním doprovodem, či bez. Chlapci pak bojovali na kruzích, bradlech a také při akrobacii. Ti nejmenší předškoláci, co se ještě na bradlech neudrží, cvičili na přeskoku.

 

Gymnastické hvězdy

Velký ohlas měla poděbradská specialita – vložená disciplína „hvězdování“. Tento samostatně hodnocený závod spočívá v překonání vzdálenosti 12 metrů přemety stranou – hvězdami, v co nejkratším čase. A protože nevíme o žádných dalších přeborech, kde by se v této disciplíně závodilo, můžeme hrdě říci, že v naší tělocvičně proběhlo neoficiální Mistrovství republiky ve „hvězdování“. Nejrychlejší z děvčat byla Viktorie Ondrová (čas 3,950 s), mezi chlapci dominoval Tobiáš Scholz (3,160 s).

 

cvicka_2_A jak si vedli zástupci poděbradského oddílu? V nabité konkurenci se podařilo získat pro naše barvy i několik medailí. K vítězství v kategorii mini žáků dovedla svého svěřence Jana Bedrnu trenérka Szabóová. Kategorie dorostenců pak byla zcela ovládnuta závodníky z tréninkové skupiny trenérů Zmeškala a Smejkala. Zlatou medaili získal Štěpán Pulda, stříbrnou Mário Mihál a bronz bral Tobiáš Scholz. V nejpočetněji zastoupené páté kategorii dívek hájila oddílové barvy Barbora Šmídová, které se podařilo vybojovat kov nejcennější. Potlesk patřil i její trenérce Vlaďce Zmeškalové. Závod si užily rovněž mladší žákyně. Na páté příčce se umístila Ema Větrovská, kterou trénuje Katka Pokorná. A z úplně nejmladších dopadla nejlépe (na 5. místě) Terezka Šmídová, kterou má na starost Šárka Pošíková.


Ale nebyly to zdaleka jen výsledky, které udělaly oddílu radost. Byla to hlavně hojná účast. Všech 218 zúčastněných závodníků si z Poděbrad odvezlo nejenom sportovní zážitek, ale i drobnou odměnu, kterou zajistili donátoři celé akce. Poděkování za náročnou organizaci patří celé trenérsko-rodičovské komunitě spojené s poděbradskou sportovní gymnastikou, v jejímž čele stojí ředitelka závodu Vlaďka Zmeškalová.


Text: Jaroslava Mejzrová,
jednatelka závodu
Foto: Sokol Poděbrady

(24. 3. 2018)


S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

celý článek >>>

Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

O předminulém víkendu vkročili do nové sezony hokejisté HC Poděbrady. S novým trenérem, posilami a smělými cíli.

celý článek >>>

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Začátkem roku vybojoval halový titul dorosteneckého mistra republiky, který v létě obhájil pod otevřeným nebem. Pak se sedmnáctiletý tyčkař Jakub Vítek vydal mezi mládežnickou elitu starého kontinentu do maďarského Györu. A ačkoliv na evropském šampionátu do 17 let očekával lepší výsledek, 14. místem talentovaný atlet z Poděbrad ostudu rozhodně neudělal.

celý článek >>>

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Družstva Golf Clubu Poděbrady v letošním ročníku opanovala své ligové soutěže.

celý článek >>>

Vrbenského paráda pod Ještědem

Vrbenského paráda pod Ještědem

Životního úspěchu v kategorii mužů dosáhl odchovanec poděbradského tenisu Michael Vrbenský.

celý článek >>>

Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Ačkoliv v Poděbradech neexistuje atletický oddíl, dá se lázeňské město na Labi v posledních letech pokládat za lůno českých hvězd královny atletiky.

celý článek >>>

Sportovní den pro děti i dospělé

Sportovní den pro děti i dospělé

Jezero Poděbrady, 22. září 2018.

celý článek >>>

Riva Riva, královna Obory

Riva Riva, královna Obory

Také letos uspořádal poděbradský Jezdecký klub Obora tradiční letní skokové závody s názvem Equistro Cup.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY