Poděbradská cvička 2018 aneb oslava špičkové gymnastiky

 

Pomalu se již stává tradicí, že gymnastické oddíly z celé republiky zařazují pravidelně do svého rozpisu soutěží závod Poděbradská cvička (na snímcích).

 

cvicka_1__k

První závod tohoto jména se v poděbradské sokolovně konal teprve nedávno, v roce 2016. Přesto je o účast na tomto klání mezi mladými závodníky a závodnicemi obrovský zájem, o čemž svědčí počty přihlášených. Dopolední závod mužů letos absolvovalo 54 borců, odpolední soutěž žen pak 164 závodnic (vše se odehrálo 24. 3. 2018., pozn. red.).

 

Z Chodska i Moravy

Sokolovna byla od časného rána až do večera naplněna od přízemí až po střechu. Dokonce jsme museli zajistit prostory na squashových kurtech, aby si závodníci z větších oddílů měli kde odložit své věci nebo se trochu protáhnout a doladit formu před závodem. Celkem k nám dorazili zástupci z šestnácti oddílů celé republiky, a to i z takové dálky jako z Domažlic, Znojma či Brna.


Celé startovní pole závodilo v trojboji, který byl modifikován dle věkových kategorií. Nejmenší závodnice jsme tak mohli vidět na lavičce, větší na čtyřiceticentimetrové kladince a ty nejstarší předvedly své sestavy na plnohodnotné „dospělácké“ 120 cm vysoké kladině. Dále mohli diváci zhlédnout cvičení menších na hrazdě, starších na bradlech a všech kategorií při akrobacii; a to buď s hudebním doprovodem, či bez. Chlapci pak bojovali na kruzích, bradlech a také při akrobacii. Ti nejmenší předškoláci, co se ještě na bradlech neudrží, cvičili na přeskoku.

 

Gymnastické hvězdy

Velký ohlas měla poděbradská specialita – vložená disciplína „hvězdování“. Tento samostatně hodnocený závod spočívá v překonání vzdálenosti 12 metrů přemety stranou – hvězdami, v co nejkratším čase. A protože nevíme o žádných dalších přeborech, kde by se v této disciplíně závodilo, můžeme hrdě říci, že v naší tělocvičně proběhlo neoficiální Mistrovství republiky ve „hvězdování“. Nejrychlejší z děvčat byla Viktorie Ondrová (čas 3,950 s), mezi chlapci dominoval Tobiáš Scholz (3,160 s).

 

cvicka_2_A jak si vedli zástupci poděbradského oddílu? V nabité konkurenci se podařilo získat pro naše barvy i několik medailí. K vítězství v kategorii mini žáků dovedla svého svěřence Jana Bedrnu trenérka Szabóová. Kategorie dorostenců pak byla zcela ovládnuta závodníky z tréninkové skupiny trenérů Zmeškala a Smejkala. Zlatou medaili získal Štěpán Pulda, stříbrnou Mário Mihál a bronz bral Tobiáš Scholz. V nejpočetněji zastoupené páté kategorii dívek hájila oddílové barvy Barbora Šmídová, které se podařilo vybojovat kov nejcennější. Potlesk patřil i její trenérce Vlaďce Zmeškalové. Závod si užily rovněž mladší žákyně. Na páté příčce se umístila Ema Větrovská, kterou trénuje Katka Pokorná. A z úplně nejmladších dopadla nejlépe (na 5. místě) Terezka Šmídová, kterou má na starost Šárka Pošíková.


Ale nebyly to zdaleka jen výsledky, které udělaly oddílu radost. Byla to hlavně hojná účast. Všech 218 zúčastněných závodníků si z Poděbrad odvezlo nejenom sportovní zážitek, ale i drobnou odměnu, kterou zajistili donátoři celé akce. Poděkování za náročnou organizaci patří celé trenérsko-rodičovské komunitě spojené s poděbradskou sportovní gymnastikou, v jejímž čele stojí ředitelka závodu Vlaďka Zmeškalová.


Text: Jaroslava Mejzrová,
jednatelka závodu
Foto: Sokol Poděbrady

(24. 3. 2018)


Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Ačkoliv v Poděbradech neexistuje atletický oddíl, dá se lázeňské město na Labi v posledních letech pokládat za lůno českých hvězd královny atletiky.

celý článek >>>

Sportovní den pro děti i dospělé

Sportovní den pro děti i dospělé

Jezero Poděbrady, 22. září 2018.

celý článek >>>

Riva Riva, královna Obory

Riva Riva, královna Obory

Také letos uspořádal poděbradský Jezdecký klub Obora tradiční letní skokové závody s názvem Equistro Cup.

celý článek >>>

Návrat do „své ligy“. Fotbalová Bohemie míří mezi krajskou elitu

Návrat do „své ligy“. Fotbalová Bohemie míří mezi krajskou elitu

Mise splněna. Po létech paběrkování v „pralesních soutěžích“ jsou zpět. Fotbalisté Bohemie Poděbrady v právě skončené sezoně vybojovali návrat do Krajského přeboru.

celý článek >>>

Mažoretky se kvalifikovaly do Srbska

Mažoretky se kvalifikovaly do Srbska

Na Mistrovství České republiky Mažoretkové a twirlingové federace v Čáslavi získaly v kategorii A Poděbradské mažoretky další cenné kovy.

celý článek >>>

Dračí válečnice rozžhavily Vary dozlatova

Dračí válečnice rozžhavily Vary dozlatova

Na mistrovství Evropy od nich nikdo mimořádný úspěch nečekal. Do Karlových Varů se „z lázní do lázní“ vydaly především sbírat zkušenosti, okouknout kontinentální elitu a třeba se i lecčemu přiučit. Nakonec však kadetky z oddílu aerobiku TJ Sokol Poděbrady (na snímku) nestačily přijímat gratulace.

celý článek >>>

Fotbalisté Bohemie si zahráli ve Francii

Fotbalisté Bohemie si zahráli ve Francii

Do francouzského města Nantes, kde se v městských částech Vertou a Haute Goulaine 19.–20. května konal mezinárodní fotbalový turnaj U15, zamířili žáci poděbradského FK Bohemia.

celý článek >>>

Do Poděbrad míří házená!

Do Poděbrad míří házená!

Poděbradští školáci budou mít možnost od podzimu letošního roku vyzkoušet další sport, který patří do rodiny olympijských – házenou.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY