Poděbradská cvička 2018 aneb oslava špičkové gymnastiky

 

Pomalu se již stává tradicí, že gymnastické oddíly z celé republiky zařazují pravidelně do svého rozpisu soutěží závod Poděbradská cvička (na snímcích).

 

cvicka_1__k

První závod tohoto jména se v poděbradské sokolovně konal teprve nedávno, v roce 2016. Přesto je o účast na tomto klání mezi mladými závodníky a závodnicemi obrovský zájem, o čemž svědčí počty přihlášených. Dopolední závod mužů letos absolvovalo 54 borců, odpolední soutěž žen pak 164 závodnic (vše se odehrálo 24. 3. 2018., pozn. red.).

 

Z Chodska i Moravy

Sokolovna byla od časného rána až do večera naplněna od přízemí až po střechu. Dokonce jsme museli zajistit prostory na squashových kurtech, aby si závodníci z větších oddílů měli kde odložit své věci nebo se trochu protáhnout a doladit formu před závodem. Celkem k nám dorazili zástupci z šestnácti oddílů celé republiky, a to i z takové dálky jako z Domažlic, Znojma či Brna.


Celé startovní pole závodilo v trojboji, který byl modifikován dle věkových kategorií. Nejmenší závodnice jsme tak mohli vidět na lavičce, větší na čtyřiceticentimetrové kladince a ty nejstarší předvedly své sestavy na plnohodnotné „dospělácké“ 120 cm vysoké kladině. Dále mohli diváci zhlédnout cvičení menších na hrazdě, starších na bradlech a všech kategorií při akrobacii; a to buď s hudebním doprovodem, či bez. Chlapci pak bojovali na kruzích, bradlech a také při akrobacii. Ti nejmenší předškoláci, co se ještě na bradlech neudrží, cvičili na přeskoku.

 

Gymnastické hvězdy

Velký ohlas měla poděbradská specialita – vložená disciplína „hvězdování“. Tento samostatně hodnocený závod spočívá v překonání vzdálenosti 12 metrů přemety stranou – hvězdami, v co nejkratším čase. A protože nevíme o žádných dalších přeborech, kde by se v této disciplíně závodilo, můžeme hrdě říci, že v naší tělocvičně proběhlo neoficiální Mistrovství republiky ve „hvězdování“. Nejrychlejší z děvčat byla Viktorie Ondrová (čas 3,950 s), mezi chlapci dominoval Tobiáš Scholz (3,160 s).

 

cvicka_2_A jak si vedli zástupci poděbradského oddílu? V nabité konkurenci se podařilo získat pro naše barvy i několik medailí. K vítězství v kategorii mini žáků dovedla svého svěřence Jana Bedrnu trenérka Szabóová. Kategorie dorostenců pak byla zcela ovládnuta závodníky z tréninkové skupiny trenérů Zmeškala a Smejkala. Zlatou medaili získal Štěpán Pulda, stříbrnou Mário Mihál a bronz bral Tobiáš Scholz. V nejpočetněji zastoupené páté kategorii dívek hájila oddílové barvy Barbora Šmídová, které se podařilo vybojovat kov nejcennější. Potlesk patřil i její trenérce Vlaďce Zmeškalové. Závod si užily rovněž mladší žákyně. Na páté příčce se umístila Ema Větrovská, kterou trénuje Katka Pokorná. A z úplně nejmladších dopadla nejlépe (na 5. místě) Terezka Šmídová, kterou má na starost Šárka Pošíková.


Ale nebyly to zdaleka jen výsledky, které udělaly oddílu radost. Byla to hlavně hojná účast. Všech 218 zúčastněných závodníků si z Poděbrad odvezlo nejenom sportovní zážitek, ale i drobnou odměnu, kterou zajistili donátoři celé akce. Poděkování za náročnou organizaci patří celé trenérsko-rodičovské komunitě spojené s poděbradskou sportovní gymnastikou, v jejímž čele stojí ředitelka závodu Vlaďka Zmeškalová.


Text: Jaroslava Mejzrová,
jednatelka závodu
Foto: Sokol Poděbrady

(24. 3. 2018)


Pádla, plavky, pedály. A nakonec úprk. Sportovní víkend rozpohyboval Jezero

Pádla, plavky, pedály. A nakonec úprk. Sportovní víkend rozpohyboval Jezero

Poslední květnový víkend se na poděbradské Jezero sjeli opět sportovní „obojživelníci“ a posádky dračích lodí. Jak dvoudenní akci, kterou již řadu let organizuje Jaroslav Formánek, zachytil objektiv fotografů?

celý článek >>>

Další velký úspěch poděbradského pétanque

Další velký úspěch poděbradského pétanque

Začátkem května se v Poděbradech konal tradiční turnaj v pétanque – PODĚBRADKA CUP, s mezinárodní účastí družstev ze Švédska a Dánska.

celý článek >>>

Lázeňské defilé šarmu a ladnosti

Lázeňské defilé šarmu a ladnosti

Mažoretky a Poděbrady. Rovnice o dvou známých se opět začala „počítat“ o víkendu 16. a 17. června 2018, kdy město po roce rozzářily pestrobarevné kostýmy mažoretek z celé republiky.

celý článek >>>

Vrbenský zářil v Polsku

Vrbenský zářil v Polsku

Poděbradský tenista Michael Vrbenský si připsal první cenný úspěch v seniorské kategorii.

celý článek >>>

Přebor sokolské všestrannosti župy Tyršov

Přebor sokolské všestrannosti župy Tyršov

O víkendu 20.–21. dubna 2018 proběhla v Poděbradech první část letošního župního přeboru.

celý článek >>>

Poděbradský aerobik se veze na medailové vlně

Poděbradský aerobik se veze na medailové vlně

Další z nekonečné řady úspěchů přidaly závodnice poděbradského aerobiku v dubnu a v květnu.

celý článek >>>

Pro Dominika a Zuzanku. Poděbrady pomáhaly během

Pro Dominika a Zuzanku. Poděbrady pomáhaly během

Již 4. ročník charitativního běhu Run For Help si v neděli 20. května 2018 zcela podmanil okolí hotelu Golfi a přilehlé cyklostezky.

celý článek >>>

Přijďte si zacvičit na Žižkov

Přijďte si zacvičit na Žižkov

Nenápadně nainstalované posilovací stroje v parčíku na Žižkově. Je jich pět a každý má svoji vlastní funkci. Jsou volně přístupné a záleží na odvaze každého, aby je mohl vyzkoušet.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY