Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

 

Ačkoliv v Poděbradech neexistuje atletický oddíl, dá se lázeňské město na Labi v posledních letech pokládat za lůno českých hvězd královny atletiky.

 

atletika_1_162018__<Vytrvalkyně Vocásková (vlevo) si v Kladně doběhla pro vysněnou medaili na seniorském šampionátu ČR

 

To potvrdily i letní měsíce, které přinesly Poděbraďákům parádní výsledky. Na národních šampionátech vybojoval čtyřlístek mladých atletů Hampl, Vítek, Jíra a Vocásková kompletní medailovou sadu.


Stabilní formu si po celé léto udržel sprinter Štěpán Hampl. Ten se nejprve z kraje sezony blýskl na Memoriálu Josefa Odložila časem 10,48 s., kterým se jen na setinu přiblížil ke svému osobnímu maximu z loňského roku. Koncem června pak osmnáctiletý mladík vyválčil další zlato na mistrovství České republiky juniorů, které se konalo na pražské Julisce.


V červenci vyrazil „Blesk z Polabí“ do finského Tampere. Právě v největším vnitrozemském městě v severní Evropě se konal vrchol sezony mladý elitních atletů – mistrovství světa juniorů. V nabitém startovním poli se Hamplovi bohužel nepodařilo postoupit z rozběhu ani na 100, ani na 200 metrů. „Při rozcvičování jsem se cítil dobře, věřil jsem, že bych mohl zaběhnout dobrý čas. Start mi docela vyšel, ale závěry mívám bohužel horší; navíc jsem běžel do protivětru, což také mohlo hrát roli. A asi byla chyba i v mé hlavě,“ říkal svěřenec trenéra Antonína Morávka po rozběhu na 100 metrů (čas 10,78 s.). Chuť si pak spravil ve štafetě na 4x100 metrů, kde spolu s kolínským oddílovým kolegou Stanislavem Jírou postoupili senzačně do finále. V něm si pak doběhli pro parádní páté místo. České kvarteto tak bylo druhou nejlepší evropskou štafetou.

 

Medaile na Dukle a Sletišti

Ze stínu svého kolegy ze štafety i kolínského oddílu letos vystoupil zmíněny sprinter Stanislav Jíra z Pátku u Poděbrad. Osmnáctiletý atlet vybojoval kromě uvedeného štafetového úspěchu v Tampere i dva bronzy na juniorském mistrovství republiky – na 100 a 200 metrů. Zlepšením svého osobního rekordu na „stovce“ na 10,73 s. Jíra naznačil, že s ním musí počítat i elitní čeští sprinteři.


Třetí do party poděbradských fantomů atletických stadionů – tyčkař Jakub Vítek, si před startem hlavní sezony přál obhájit halový titul i pod otevřeným nebem a zaútočit na osobní rekord. Obojí se mu povedlo na mistrovství republiky dorostenců na pražské Julisce. Tam se přehoupl přes laťku ve výšce 470 cm, čímž si o 2 cm vylepšil osobní maximum a s velkým přehledem získal další cenné zlato.


I něžné pohlaví má však v podobě vytrvalkyně Renaty Vocáskové elitní poděbradskou atletku; jakkoliv žije dvaadvacetiletá půlkařka a mílařka Vocásková v Pískové Lhotě. Ta letní sezonu hodnotí jako vydařenou. „Vylepšila jsem si o půl vteřiny své letní maximum na 800 metrů. Dále jsem obsadila druhou příčku na atletických závodech v Linzi i na Mezistátním utkání v polském Krakově,“ uvedla Vocásková. Vše pak zakončila vysněnou stříbrnou medailí na seniorském šampionátu na kladenském Sletišti. „To považuji za svůj dosavadní největší úspěch. Hned po závodech jsem ale odjela do Vysokých Tater, abych načerpala další energii na zbytek sezony. O prvním víkendu v září mě ještě čeká mistrovství ČR do 22let v Ostravě, což je vrcholný podnik mé věkové kategorie,“ dodala usměvavá Vocásková.


Text: Aleš Kubelka
Foto: Jiří Kottas

(16. 8. 2018)


Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

O předminulém víkendu vkročili do nové sezony hokejisté HC Poděbrady. S novým trenérem, posilami a smělými cíli.

celý článek >>>

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Začátkem roku vybojoval halový titul dorosteneckého mistra republiky, který v létě obhájil pod otevřeným nebem. Pak se sedmnáctiletý tyčkař Jakub Vítek vydal mezi mládežnickou elitu starého kontinentu do maďarského Györu. A ačkoliv na evropském šampionátu do 17 let očekával lepší výsledek, 14. místem talentovaný atlet z Poděbrad ostudu rozhodně neudělal.

celý článek >>>

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Družstva Golf Clubu Poděbrady v letošním ročníku opanovala své ligové soutěže.

celý článek >>>

Vrbenského paráda pod Ještědem

Vrbenského paráda pod Ještědem

Životního úspěchu v kategorii mužů dosáhl odchovanec poděbradského tenisu Michael Vrbenský.

celý článek >>>

Sportovní den pro děti i dospělé

Sportovní den pro děti i dospělé

Jezero Poděbrady, 22. září 2018.

celý článek >>>

Riva Riva, královna Obory

Riva Riva, královna Obory

Také letos uspořádal poděbradský Jezdecký klub Obora tradiční letní skokové závody s názvem Equistro Cup.

celý článek >>>

Návrat do „své ligy“. Fotbalová Bohemie míří mezi krajskou elitu

Návrat do „své ligy“. Fotbalová Bohemie míří mezi krajskou elitu

Mise splněna. Po létech paběrkování v „pralesních soutěžích“ jsou zpět. Fotbalisté Bohemie Poděbrady v právě skončené sezoně vybojovali návrat do Krajského přeboru.

celý článek >>>

Mažoretky se kvalifikovaly do Srbska

Mažoretky se kvalifikovaly do Srbska

Na Mistrovství České republiky Mažoretkové a twirlingové federace v Čáslavi získaly v kategorii A Poděbradské mažoretky další cenné kovy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY