Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

 

Ačkoliv v Poděbradech neexistuje atletický oddíl, dá se lázeňské město na Labi v posledních letech pokládat za lůno českých hvězd královny atletiky.

 

atletika_1_162018__<Vytrvalkyně Vocásková (vlevo) si v Kladně doběhla pro vysněnou medaili na seniorském šampionátu ČR

 

To potvrdily i letní měsíce, které přinesly Poděbraďákům parádní výsledky. Na národních šampionátech vybojoval čtyřlístek mladých atletů Hampl, Vítek, Jíra a Vocásková kompletní medailovou sadu.


Stabilní formu si po celé léto udržel sprinter Štěpán Hampl. Ten se nejprve z kraje sezony blýskl na Memoriálu Josefa Odložila časem 10,48 s., kterým se jen na setinu přiblížil ke svému osobnímu maximu z loňského roku. Koncem června pak osmnáctiletý mladík vyválčil další zlato na mistrovství České republiky juniorů, které se konalo na pražské Julisce.


V červenci vyrazil „Blesk z Polabí“ do finského Tampere. Právě v největším vnitrozemském městě v severní Evropě se konal vrchol sezony mladý elitních atletů – mistrovství světa juniorů. V nabitém startovním poli se Hamplovi bohužel nepodařilo postoupit z rozběhu ani na 100, ani na 200 metrů. „Při rozcvičování jsem se cítil dobře, věřil jsem, že bych mohl zaběhnout dobrý čas. Start mi docela vyšel, ale závěry mívám bohužel horší; navíc jsem běžel do protivětru, což také mohlo hrát roli. A asi byla chyba i v mé hlavě,“ říkal svěřenec trenéra Antonína Morávka po rozběhu na 100 metrů (čas 10,78 s.). Chuť si pak spravil ve štafetě na 4x100 metrů, kde spolu s kolínským oddílovým kolegou Stanislavem Jírou postoupili senzačně do finále. V něm si pak doběhli pro parádní páté místo. České kvarteto tak bylo druhou nejlepší evropskou štafetou.

 

Medaile na Dukle a Sletišti

Ze stínu svého kolegy ze štafety i kolínského oddílu letos vystoupil zmíněny sprinter Stanislav Jíra z Pátku u Poděbrad. Osmnáctiletý atlet vybojoval kromě uvedeného štafetového úspěchu v Tampere i dva bronzy na juniorském mistrovství republiky – na 100 a 200 metrů. Zlepšením svého osobního rekordu na „stovce“ na 10,73 s. Jíra naznačil, že s ním musí počítat i elitní čeští sprinteři.


Třetí do party poděbradských fantomů atletických stadionů – tyčkař Jakub Vítek, si před startem hlavní sezony přál obhájit halový titul i pod otevřeným nebem a zaútočit na osobní rekord. Obojí se mu povedlo na mistrovství republiky dorostenců na pražské Julisce. Tam se přehoupl přes laťku ve výšce 470 cm, čímž si o 2 cm vylepšil osobní maximum a s velkým přehledem získal další cenné zlato.


I něžné pohlaví má však v podobě vytrvalkyně Renaty Vocáskové elitní poděbradskou atletku; jakkoliv žije dvaadvacetiletá půlkařka a mílařka Vocásková v Pískové Lhotě. Ta letní sezonu hodnotí jako vydařenou. „Vylepšila jsem si o půl vteřiny své letní maximum na 800 metrů. Dále jsem obsadila druhou příčku na atletických závodech v Linzi i na Mezistátním utkání v polském Krakově,“ uvedla Vocásková. Vše pak zakončila vysněnou stříbrnou medailí na seniorském šampionátu na kladenském Sletišti. „To považuji za svůj dosavadní největší úspěch. Hned po závodech jsem ale odjela do Vysokých Tater, abych načerpala další energii na zbytek sezony. O prvním víkendu v září mě ještě čeká mistrovství ČR do 22let v Ostravě, což je vrcholný podnik mé věkové kategorie,“ dodala usměvavá Vocásková.


Text: Aleš Kubelka
Foto: Jiří Kottas

(16. 8. 2018)


Když velcí bojovníci pomáhají těm malým

Když velcí bojovníci pomáhají těm malým

Příznivci bojových sportů podpořili necelými 260 tisíci korunami dvě děti s handicapem z Nymburska.

celý článek >>>

Havránkovo australské procitnutí

Havránkovo australské procitnutí

Už už se zdálo, že se z něj stane další promrhaný talent. Po několika nadějných výsledcích a národních rekordech začal poděbradský plavec Tomáš Havránek šlapat vodu. Loni však čtyřiadvacetiletý český rekordman prožil „revoluční“ rok, který dokonale restartoval jeho kariéru.

celý článek >>>

Vá+noční orienťák přilákal přes dvě stě návštěvníků

Vá+noční orienťák přilákal přes dvě stě návštěvníků

Běhání ve městě není žádná nuda. Každý, kdo si ho jednou vyzkoušel, to jistě potvrdí.

celý článek >>>

Poděbradská školní liga miniházené pokračovala 2. kolem

Poděbradská školní liga miniházené pokračovala 2. kolem

Házená a Poděbrady. Ještě před rokem by toto spojení nebylo možné použít. Nyní je však realita úplně jiná.

celý článek >>>

Nela Linhartová získala titul v Junior Fed Cupu

Nela Linhartová získala titul v Junior Fed Cupu

Každým rokem se o prvním prosincovém víkendu koná juniorský Fed Cup mladších žákyň do dvanácti let, kterého se účastní osm oblastních týmů z České republiky.

celý článek >>>

Šest medailí z Podkrkonoší

Šest medailí z Podkrkonoší

Poděbradské krasobruslařky vybojovaly vánoční medaile ve Dvoře Králové nad Labem.

celý článek >>>

Motorkářka, která u tyče dobyla svět

Motorkářka, která u tyče dobyla svět

Na silnici působí jako drsná motorkářka. U tyče se pak mění v uhlazenou tanečnici. Seznamte se s Viktorií Dušánkovou, čerstvou mistryní světa v pole sport.

celý článek >>>

Pět medailí z Kladského pomezí

Pět medailí z Kladského pomezí

Poděbradské krasobruslařky bojovaly o další medaile v Novém Městě nad Metují.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY