S duchovním otcem biatlonového boomu nejen o kauze Koukalová

 

V Poděbradech spojil příjemné s užitečným. Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér českých biatlonistů a strůjce medailových úspěchů na olympijských hrách, vyrazil na Sportovní den na Jezeře se svými dvěma syny. Ti měli o zábavu postaráno. A Rybář coby ambasador akce odpovídal na všetečné otázky dětí, stejně jako na dotazy PN.

 

rybar__kDo Poděbrad vyrazil Ondřej Rybář s oběma syny – Vítkem a Jirkou.

 

Dnes (22. 9. 2018) zde na Jezeře probíhají ukázky mnoha zajímavých sportů. Jakému sportu jste se v mládí kromě biatlonu věnoval vy?

Jako skoro každý kluk jsem začínal s fotbalem. Pak se k tomu přidal i orientační běh. Jsem z vesnice, takže když se tady podívám na ty koně, tak je to nádhera. Kůň není stroj, který by šel jen tak ovládat, je to zvíře, které má svoji hlavu. A v tom je ta krása.

 

Do Poděbrad jste přijel i se svými syny. Budou z nich také biatlonisté?

Zatím nevím, dělají, co je baví. Oba se rádi hýbají, ať je to jízda na kole, fotbal nebo florbal. („Ale chtěl bych dělat biatlon,“ usměje se vedle Rybáře sedící syn Vít).

 

Už několik let jste mluvil o tom, že byste chtěl více času věnovat rodině. Po olympijské sezoně jste i proto přešel z funkce šéftrenéra biatlonistů na post sportovního ředitele.

Já bych si ani nehrál na to, kdo jakou funkci má, ale jakou práci dělá. Jsem rád, že můžu být i nadále v kontaktu s týmem. Času na rodinu mám více, protože už nemusím jezdit do zahraničí na různá soustředění a přípravy.

 

Na druhou stranu, nechybí vám tým a přátelé? Přece jen jste byl dlouhá léta skoro celý rok s biatlonisty, od Skandinávie přes Kanadu až po Jižní Koreu…

To víte, že trochu jo. Vždycky jsem říkal, že ta parta je moje druhá rodina. Ale jednou jsem se tak rozhodl, tak to snad přežiju. Času stráveného s rodinou si teď vážím víc; v létě jsme byli třeba na Moravě, a skvěle si to užili.

 

Začátkem roku pořádně rozvířila klidné biatlonové vlny Gabriela Koukalová kontroverzní autobiografií s názvem JINÁ. V ní mimo jiné píše o bulimii, přetvářce a napjatých vztazích v naoko dokonalém reprezentačním týmu. Jaký na celou věc máte názor?

Některé věci z té knihy, které proběhly médii, jsou pro mě nepochopitelné. Také ostatní, kteří „u toho“ byli, se Gábině diví. Ale jinak je to její rozhodnutí. Tu knihu chtěla vydat, vydala ji a každý je svého štěstí strůjcem.

 

Četl jste tuto knihu?

Nečet´, a ani číst nebudu (rezignovaný povzdech).  S Gábinou jsem byl na všech závodech, kde se jí dařilo, ale i na těch, kde tolik ne. Myslím, že mám na co v dobrém vzpomínat a nebudu si to kazit nějakou knihou.

 

Přesto, neměla Koukalová prát toto špinavé prádlo nejdříve s těmi, které kritizuje?

Tak to i myslím. Je normální, že ne každý v týmu vám sedne. Pak bych si měl ale vše vyříkat a nějak se k tomu postavit, a ne na tom založit knihu. Je to obrovská škoda. Ta kniha se třeba dala udělat motivačně směrem k mládeži, protože Gábina byla vzorem pro všechny děti. My jsme hrdí na to, že děti chtějí dělat biatlon, a že pro ně máme idoly. Celá tahle situace mě moc mrzí, s Gábinou už ani nejsem v kontaktu. Ale v mnoha věcech se dnes rozcházejí naše názory. Každá kariéra musí nějak skončit a mrzí mě, když skončí takhle, než kdyby člověk odešel se vztyčenou hlavou.

 

Myslíte, že už se Koukalová k biatlonu nevrátí?

Moc tomu nevěřím. Ani ze strany Gábiny mi nepřipadá, že by ji sport chyběl.

 

Pojďme raději k nové sezoně, která už pomalu klepe na dveře. Jaké budou její vrcholy?

Jednak březnové mistrovství světa ve švédském Östersundu, a za druhé více méně všechny závody světového poháru. Nejvíce sledovaný bude určitě předvánoční světový pohár u nás v Novém Městě na Moravě, na něj se moc těšíme.


Text a foto: Aleš Kubelka

(22. 9. 2018)


Dračí válečnice jsou vicemistryněmi světa!

Dračí válečnice jsou vicemistryněmi světa!

Dívky z oddílu sportovního aerobiku TJ Sokol Poděbrady se zaskvěly i na Mistrovství světa v nizozemském Leidenu.

celý článek >>>

Tři medaile z Podkrkonoší

Tři medaile z Podkrkonoší

Poděbradské krasobruslařky vstoupily do závodní sezony ziskem tří medailí ve Dvoře Králové nad Labem.

celý článek >>>

Vicemistryně Německa z Odřepes

Vicemistryně Německa z Odřepes

Zaryté předsudky dokázala Kristýna Vaňková postavit na hlavu. Teprve za rok plnoletá dívka z Odřepes u Poděbrad sedla v patnácti na čtyřkolku. A už z ní neslezla.

celý článek >>>

Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

Mistr světa, mělnické posily a nový impuls. Hokejistům začala Krajská liga

O předminulém víkendu vkročili do nové sezony hokejisté HC Poděbrady. S novým trenérem, posilami a smělými cíli.

celý článek >>>

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Pět metrů nad zemí. Tyčkař Vítek šplhá za evropskou elitou

Začátkem roku vybojoval halový titul dorosteneckého mistra republiky, který v létě obhájil pod otevřeným nebem. Pak se sedmnáctiletý tyčkař Jakub Vítek vydal mezi mládežnickou elitu starého kontinentu do maďarského Györu. A ačkoliv na evropském šampionátu do 17 let očekával lepší výsledek, 14. místem talentovaný atlet z Poděbrad ostudu rozhodně neudělal.

celý článek >>>

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Poděbradští golfisté zazářili v týmových soutěžích

Družstva Golf Clubu Poděbrady v letošním ročníku opanovala své ligové soutěže.

celý článek >>>

Vrbenského paráda pod Ještědem

Vrbenského paráda pod Ještědem

Životního úspěchu v kategorii mužů dosáhl odchovanec poděbradského tenisu Michael Vrbenský.

celý článek >>>

Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Poděbradští atleti na pozlaceném tartanu

Ačkoliv v Poděbradech neexistuje atletický oddíl, dá se lázeňské město na Labi v posledních letech pokládat za lůno českých hvězd královny atletiky.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY