Vicemistryně Německa z Odřepes

 

Co na tom, že je mi teprve sedmnáct. Co na tom, že se kolem prohání samí chlapi. Co na tom, že prý ženy a motory nejdou dohromady. Zaryté předsudky dokázala Kristýna Vaňková postavit na hlavu. Teprve za rok plnoletá dívka z Odřepes u Poděbrad sedla v patnácti na čtyřkolku. A už z ní neslezla. Výsledek? Tituly české šampionky a vicemistryně Německa!

titulni_foto55765_Kristýna Vaňková, sedmnáctiletý postrach čtyřkolkářů ve střední Evropě


Chlapům padají brady, ženy kroutí hlavami. Holka z vesnice se za pouhé dva roky vyšplhala téměř až na čtyřkolkářský Olymp. „Když jsem dokončila svůj první závod, cítila jsem, že už nikdy nechci řídit jiný stroj než čtyřkolku,“ prozradila své dojmy studentka místní „zemědělky“.

 

A přitom mohlo být vše jinak. „Od malička jsem byla blázen do koní a vždycky jsem si přála mít vlastního koně. Ve čtrnácti letech mě to ale přešlo,“ pronesla Vaňková k období, kdy ladné oře na kolbišti vyměnila za divoké koně pod kapotou.

 

Za pár let potkalo „Týnu“ i několik nehod. „Letos jsem při závodech bourala často, ale nic vážného to nebylo. Jen slabý otřes mozku a naraženiny. To po dvou dnech rozchodím, nejsem přece z cukru,“ podotkla slečna „drsňák“.


Na svém kontě má už mnoho vavřínů a cenných vítězství. Před sebou však také jeden obrovský sen. „Tím je rallye Dakar, kterou bych si přála jednou okusit. Je to takový vrchol závodění, touha překonat sama sebe,“ dodala Vaňková.

 

A o čem ještě loňská mistryně České republiky v rozhovoru pro PN mluvila?

 

O začátcích se čtyřkolkami

Ke čtyřkolkám mě přivedl taťka. Poprvé jsem na čtyřkolku sedla v den mých 15. narozenin, když jsme se byli kouknout na jedny závody. Až tam jsme se rozhodli, že se postavím na start také. Tak jsem osedlala tátovu pracovní čtyřkolku, zkusila to a hned jsem si vyjela 2. místo v juniorech. A v tu chvíli bylo jasno! Řekla jsem si tehdy, že už nikdy nechci na ničem jiném jezdit než na čtyřkolce (úsměv). Týden na to jsme koupili čtyřkolku Access 250. Jenže ta mi brzo nestačila, a tak jsme hned další měsíc koupili Suzuki LTZ 400 s řazením.

 

O světě motorů

Mezi čtyřkolkami jsem se pohybovala delší dobu, protože taťka měl vlastní klub a pořádal srazy čtyřkolek. O motorkách a autech jsem toho moc nevěděla a nijak mě ani nezaujaly. Ale letos v létě jsem se byla podívat v Maďarsku na Evropském seriálu Baja, kde jel můj přítel v bugině. V příští sezoně bych si chtěla zajet jednu rallye na čtyřkolce i v bugině.

 

O řidičáku na auto

Chystám se ho brzy udělat. Auto už jsem řídit zkoušela; jak s manuálním řazením, tak automat. Jsem na sebe upřímně zvědavá, protože mám jen dvě nohy na tři pedály.

 

O své současné čtyřkolce

Momentálně jezdím na čtyřkolce KTM 525xc a už bych neměnila. Jsem s ní nadmíru spokojená.

 

O trénincích v okolí

Také v blízkém okolí Poděbrad existují dobré tratě na trénink. Často jezdím třeba do Chleb nebo – to už je o trochu dál – do Benátek nad Jizerou.

 

O finanční náročnosti

Tenhle sport je bohužel dost nákladný. Letošní sezonu jsem jezdila tři seriály: Offroad maraton tady v Čechách, GCC Cross Country Meisterschaft v Německu a Offroad maraton na Slovensku. Účast na těchto třech podnicích nás stojí kolem 350 000 korun ročně. Sponzory máme většinou „jen“ materiální. Jsme proto vždy moc rádi, když přijde nějaká nabídka na sponzoring či partnerství.

 

O závodech doma i v zahraničí

V České republice se jezdí vytrvalostní závod Offroad maraton, kde čtyřkolky jedou nejvíce 4 hodiny v kuse a auta 24 hodin. Jezdí se převážně na tankodromech. Dále se u nás koná mezinárodní mistrovství čtyřkolek, to se jezdí na uměle vytvořených tratích a závod trvá 15 minut. Na Slovensku se účastním maratonu a od letošní sezony jsem začala jezdit nově XCC racing v Německu.

 

O „sousedském“ porovnání

Rozdíl v úrovni organizace mezi českými a zahraničními závody je hodně velký. V Německu je vše na vyšším „levelu“. Tam je třeba na pětikilometrové trati pomalu u každé zatáčky „traťák“ a zdravotník, zato v České republice to jsou maximálně tři „traťáci“ po celé trati. To je dost smutné. Sledovanost je naopak vyšší v České republice, protože závody, které jezdím, se vysílají na ČT sport a na Nova sport. Finanční odměny mají v Německu jen mistři, u nás nejsou žádné.

 

O specifikách závodů

V Německu trvá závod hodinu a půl a do depa může jen člověk, který má pásku na ruce jako mechanik nebo doprovod. Tankovat se musí s plachtou pod čtyřkolkou. V Německu to ale není potřeba, protože mám velkou nádrž, která mi vydrží na 2 hodiny. V České republice se jezdí závod na 2 až 4 hodiny. Do depa se dostane, kdo chce, tady se to nijak extra nehlídá.

 

O přístupu kluků

Kluci jsou v pohodě, podporují mě. Na závodech jsme také jedna velká parta a vzájemně si fandíme.

 

titulka_mensi_foto54_O mobilním depu

Na závody vyrážíme s celou rodinou v obytné dodávce, kterou udělal taťka. Máme tam vše, co je v klasickém karavanu: kuchyň, postel, záchod, venkovní sprchu nebo přípojku na elektriku.

 

O fintění po závodech

Po každém závodě si musím vyžehlit vlasy, takže taťka běhá po celém depu a shání pro „princezničku“ centrálu, abych si mohla vlasy vyžehlit (smích).

 

O strachu rodičů

Ze začátku se o mě rodiče hodně báli, ale teď už si docela zvykli. Jen mamka je ještě při každém závodu trochu „vyklepaná“.

 

O studijní změně

Dříve jsem studovala v Kolíně cestovní ruch, ale teď už jsem na Zemědělské škole tady v Poděbradech. Můj obor je veřejnosprávní činnost a školu si nemohu vynachválit. S Kolínem se to nedá srovnávat.

 

 

VIZITKA

Kristýna Vaňková
závodnice na čtyřkolkách
Věk: 17 let
Bydliště: Odřepsy
Studium: Střední zemědělská škola a Střední odborná škola Poděbrady
Rodina: Máma Šárka, otec Břéťa a mladší bratr Břéťa
Koníčky: Cestování, čtyřkolky a přítel
Vzor: Gabriela Novotná (první Češka v motocyklové kategorii na Rallye Dakar)

 

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

* mistryně ČR v ženách v Cross Country
* vicemistryně Německa
* vítězství na Offroad maratonu v kategorii žen
* 3. místo v kategorii starších juniorů na Slovensku

 

Text: Aleš Kubelka
Foto: archiv K. Vaňkové
(15. 11. 2018)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NOVÉ VYDÁNÍ PN PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!

Poděbradské noviny č. 23/2018 již v prodeji. Co v nich mimo jiné naleznete?

 

title232018.

Poděbrady povzbuzují nezlomného hrdinu

Osud se k němu postavil zády. On však k němu čelem. Zvedl hlavu a přes nepřízeň štěstěny válčí dál. Reprezentační paralympionik Zdeněk Šafránek sní dnes o tom, že porazí nesnesitelnou bolest.

 

Důstojné sedmdesátiny

Sobota 10. listopadu 2018 byla pro Střední odborné učiliště společného stravování vskutku významným a svátečním dnem.

 

Pohádkový strom

Až ze Sokolče putoval na poděbradské Jiřího náměstí vánoční strom, který se stane podmanivou kulisou adventu v centru města.

 

Hejtmanka úřadovala v knihovně

V úterý 22. listopadu přestěhovala do Městské knihovny v Poděbradech svoji kancelář hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

 

 

 

 

 

 

 

 

TO VŠE A JEŠTĚ MNOHEM VÍCE V NOVÉM VYDÁNÍ PN


Havránkovo australské procitnutí

Havránkovo australské procitnutí

Už už se zdálo, že se z něj stane další promrhaný talent. Po několika nadějných výsledcích a národních rekordech začal poděbradský plavec Tomáš Havránek šlapat vodu. Loni však čtyřiadvacetiletý český rekordman prožil „revoluční“ rok, který dokonale restartoval jeho kariéru.

celý článek >>>

Vá+noční orienťák přilákal přes dvě stě návštěvníků

Vá+noční orienťák přilákal přes dvě stě návštěvníků

Běhání ve městě není žádná nuda. Každý, kdo si ho jednou vyzkoušel, to jistě potvrdí.

celý článek >>>

Poděbradská školní liga miniházené pokračovala 2. kolem

Poděbradská školní liga miniházené pokračovala 2. kolem

Házená a Poděbrady. Ještě před rokem by toto spojení nebylo možné použít. Nyní je však realita úplně jiná.

celý článek >>>

Nela Linhartová získala titul v Junior Fed Cupu

Nela Linhartová získala titul v Junior Fed Cupu

Každým rokem se o prvním prosincovém víkendu koná juniorský Fed Cup mladších žákyň do dvanácti let, kterého se účastní osm oblastních týmů z České republiky.

celý článek >>>

Šest medailí z Podkrkonoší

Šest medailí z Podkrkonoší

Poděbradské krasobruslařky vybojovaly vánoční medaile ve Dvoře Králové nad Labem.

celý článek >>>

Motorkářka, která u tyče dobyla svět

Motorkářka, která u tyče dobyla svět

Na silnici působí jako drsná motorkářka. U tyče se pak mění v uhlazenou tanečnici. Seznamte se s Viktorií Dušánkovou, čerstvou mistryní světa v pole sport.

celý článek >>>

Pět medailí z Kladského pomezí

Pět medailí z Kladského pomezí

Poděbradské krasobruslařky bojovaly o další medaile v Novém Městě nad Metují.

celý článek >>>

SILVESTROVSKÝ LÁZEŇSKÝ BĚH

SILVESTROVSKÝ LÁZEŇSKÝ BĚH

SILVESTROVSKÝ LÁZEŇSKÝ BĚH 2018.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY