Tolik hub, až oči přecházely…

 

Ve dnech 16. a 17. září se v Poděbradech uskutečnila výstava hub s odborným výkladem. Pořádal ji místní spolek houbařů v jednom ze salonků restaurace Srdeční záležitost.


vystava houbyHouby zajímají většinu dospělé populace a část mládeže. I já rád houbařím, a tak jsem se na výstavu se zvědavým očekáváním vypravil. Vystavených hub bylo tolik, že jsem takové množství neviděl za celý život. Postupně jsem se dostával do řeči s několika muži, kteří příchozím rádi poradili, vysvětlili, co bylo třeba, a poučili každého, kdo měl zájem. Byli to nadšení „profesoři“ houbařské vášně a o houbách věděli všechno. Nejdříve se mne ujal inženýr Baier z Prahy a poznal jsem i předsedu spolku Jiřího Mertu. Ale nejvíce jsem se dověděl od místopředsedy spolku Daniela Kvasničky z Žehuně (na snímku s jedním z mnoha účastníků výstavy). Spolek je velmi mladý, založen byl před třemi lety. Přednášky, besedy a výstavy do něj přivedly další nadšence a dnes je jich pětapadesát.


Vyznat se spolehlivě v houbách vyžaduje dlouhodobý zájem. Riskování a přeceňování může někdy znamenat i boj o život. Některé druhy pojmenováním i vzhledem nevypadají vábně, a přesto jsou jedlé. Jiné jsou lákavé na pohled, a přitom jsou nebezpečné. O výstavu byl velký zájem, nad mnohými exempláři se vedly sáhodlouhé znalecké diskuze. Již dávno jsem pochopil, že houbaření představuje dlouhé a vytrvalé procházky po lese a stálé doplňování znalostí – je to komplexní udržování zdraví.


V krátké době své existence odvedl poděbradský spolek hodně osvětové a propagační práce a dělá vše pro to, aby sbírání hub bylo bezpečným koníčkem.


Text a foto: Josef Bubeník

 

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY