Gloriet se dočká zásadní rekonstrukce

 

Mnoho Poděbraďáků o této atraktivní pamětihodnosti města možná ani neví. Působivý gloriet (na snímku), stojící na zahradě sboru Českobratrské církve evangelické, však zřejmě brzy opráší zašlou slávu.

 

gloriet__„Gloriet nechal v roce 1820 vystavět správce dvora Fridrich pro potěšení své milované ženy Veroniky. Stavba ta jest opatřena i malou pavlačí ozdobenou umělecky kovanou mříží s iniciály WF. Z pavlače té skýtá se nádherný pohled na labskou scenérii,“ cituje z dochovaných písemných pramenů hudebník a poděbradský patriot František Kříž.


Evangelický sbor koupil pozemek i s glorietem v roce 1900. Od té doby se jednopatrový vyhlídkový altán osmibokého půdorysu s vyloženým balkonem sice podrobil dvěma rozsáhlejším opravám, ale zub času na objektu stále hlodal.

 

Dotace, granty, benefice

Dnes se gloriet dostal bohužel do stavu, kdy je nutná zásadní rekonstrukce. „Stavba je založená na terasách hned vedle frekventované cyklostezky a procházkové trasy nedaleko městského centra. Významně dotváří prostředí této části Poděbrad. Je nutné také zmínit, že gloriet byl prohlášen již v roce 1958 za kulturní památku,“ uvedl evangelický farář Martin Fér. Z altánu zmizely v poslední době okapy a svody na dešťovou vodu, do celého objektu zatéká. Podle odborných posudků je porušená i statika glorietu. „Podle posledního odhadu dosáhnou náklady na generální opravu částky 700 000 korun. Bude nutné zpevnit betonem základy, které nejsou v dostatečné hloubce. Dojde rovněž k obnově nosných konstrukcí, omítek, střechy, opěrných zdí, podlah a elektrorozvodů. Podařilo se nám již vyčistit od náletových dřevin přilehlé terasy. Celé prostředí prokouklo a na altán je pěkný pohled od Labe. Ve stádiu různých úvah je právě terasový prostor pod glorietem, kde by se mohla v budoucnu vytvořit nějaká klidová nebo odpočinková zóna,“ doplnil Fér. Evangelický sbor už uspořádal ve prospěch opravy glorietu benefiční koncert a další podobné aktivity jsou v plánu. „Středočeský kraj nám poskytne účelovou dotaci ve výši 200 000 korun. Doufáme, že bychom od Ministerstva kultury mohli v příštím roce obdržet dotaci; taková podpora přichází k žadatelům prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Máme také podáno několik žádostí o grantový příspěvek u různých nadací,“ řekl na závěr evangelický farář.


Lze tedy doufat a věřit, že klasicistní gloriet se v dohledné době podaří zachránit a poutavá stavba tak bude opět patřit k pohledným zajímavostem Poděbrad. Na podporu opravy byla vyhlášena veřejná sbírka. Číslo účtu, kam lze zasílat finanční dary, je 2700963501/2010. Informační stránky o glorietu naleznete na www.gloriet.evangnet.cz.

 

plakat_gloriet__

 

Text a foto: Milan Čejka


Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Zápis do registru dárců krvetvorných buněk a kampaň Jezdi bezpečně v Poděbradech

Poděbradský rallyový jezdec Václav Dunovský a Rallyesport Poděbrady se opět rozhodl pomáhat potřebným. Tentokrát se bude jednat o podporu náboru nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který proběhne v pátek 22. března 2019 v Poděbradech na Jiřího náměstí od 10 do 16 hodin.

celý článek >>>

Komise jako orgán rady obce

Komise jako orgán rady obce

Před několika týdny zahájilo svou činnost v tomto volebním období celkem 17 komisí. Čtyři z nich zřizuje dle zákona starosta. Těmi se tedy v následujícím textu zabývat nebudu.

celý článek >>>

Den otevřených dveří na radnici

Den otevřených dveří na radnici

Nové vedení poděbradské radnice sto dnů po převzetí zodpovědnosti za řízení městských záležitostí pozvalo občany v pondělí 11. února 2019 na sousedské popovídání spojené s prohlídkou úřadu a zpestřené skromným občerstvením.

celý článek >>>

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Úřad musí fungovat ve prospěch města

Uběhlo 100 dní práce nového zastupitelstva města a vedení radnice.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY