Gloriet se dočká zásadní rekonstrukce

 

Mnoho Poděbraďáků o této atraktivní pamětihodnosti města možná ani neví. Působivý gloriet (na snímku), stojící na zahradě sboru Českobratrské církve evangelické, však zřejmě brzy opráší zašlou slávu.

 

gloriet__„Gloriet nechal v roce 1820 vystavět správce dvora Fridrich pro potěšení své milované ženy Veroniky. Stavba ta jest opatřena i malou pavlačí ozdobenou umělecky kovanou mříží s iniciály WF. Z pavlače té skýtá se nádherný pohled na labskou scenérii,“ cituje z dochovaných písemných pramenů hudebník a poděbradský patriot František Kříž.


Evangelický sbor koupil pozemek i s glorietem v roce 1900. Od té doby se jednopatrový vyhlídkový altán osmibokého půdorysu s vyloženým balkonem sice podrobil dvěma rozsáhlejším opravám, ale zub času na objektu stále hlodal.

 

Dotace, granty, benefice

Dnes se gloriet dostal bohužel do stavu, kdy je nutná zásadní rekonstrukce. „Stavba je založená na terasách hned vedle frekventované cyklostezky a procházkové trasy nedaleko městského centra. Významně dotváří prostředí této části Poděbrad. Je nutné také zmínit, že gloriet byl prohlášen již v roce 1958 za kulturní památku,“ uvedl evangelický farář Martin Fér. Z altánu zmizely v poslední době okapy a svody na dešťovou vodu, do celého objektu zatéká. Podle odborných posudků je porušená i statika glorietu. „Podle posledního odhadu dosáhnou náklady na generální opravu částky 700 000 korun. Bude nutné zpevnit betonem základy, které nejsou v dostatečné hloubce. Dojde rovněž k obnově nosných konstrukcí, omítek, střechy, opěrných zdí, podlah a elektrorozvodů. Podařilo se nám již vyčistit od náletových dřevin přilehlé terasy. Celé prostředí prokouklo a na altán je pěkný pohled od Labe. Ve stádiu různých úvah je právě terasový prostor pod glorietem, kde by se mohla v budoucnu vytvořit nějaká klidová nebo odpočinková zóna,“ doplnil Fér. Evangelický sbor už uspořádal ve prospěch opravy glorietu benefiční koncert a další podobné aktivity jsou v plánu. „Středočeský kraj nám poskytne účelovou dotaci ve výši 200 000 korun. Doufáme, že bychom od Ministerstva kultury mohli v příštím roce obdržet dotaci; taková podpora přichází k žadatelům prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Máme také podáno několik žádostí o grantový příspěvek u různých nadací,“ řekl na závěr evangelický farář.


Lze tedy doufat a věřit, že klasicistní gloriet se v dohledné době podaří zachránit a poutavá stavba tak bude opět patřit k pohledným zajímavostem Poděbrad. Na podporu opravy byla vyhlášena veřejná sbírka. Číslo účtu, kam lze zasílat finanční dary, je 2700963501/2010. Informační stránky o glorietu naleznete na www.gloriet.evangnet.cz.

 

plakat_gloriet__

 

Text a foto: Milan Čejka


Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Když „tekuté zlato stávkuje“ aneb sonda do hlubin

Především v poslední třetině loňského roku došlo hned k několika odstávkám vody v Poděbradech. Co bylo jejich důvodem?

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

V rubrice Poděbradských novin dáváme vždy po aktuálním jednání městského zastupitelstva prostor vybraným zastupitelům napříč politickým spektrem (vždy minimálně jeden opoziční zastupitel), aby se vyjádřili k tématům, která je na aktuálním zasedání městského zastupitelstva (zasedání z 23. 1. 2019) nejvíce zaujala.

celý článek >>>

Devatenáctku osobností spjatých s Poděbrady čeká ocenění

Devatenáctku osobností spjatých s Poděbrady čeká ocenění

Oslavy Dne Poděbrad se blíží. Které osobnosti převezmou v pondělí 4. března při slavnostním večeru v divadle městské ceny? Zde jsou jejich jména.

celý článek >>>

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.

celý článek >>>

Zápis do prvních tříd na ZŠ T. G. Masaryka

Zápis do prvních tříd na ZŠ T. G. Masaryka

Vážení rodiče, v pondělí 1. dubna a v úterý 2. dubna 2019 proběhne v Základní škole T. G. Masaryka v Poděbradech ve Školní ulici i v budově na Žižkově zápis do prvních tříd (místo zápisu je možné zvolit podle vlastního uvážení). Naše paní učitelky přivítají budoucí prvňáčky vždy v době od 13.00 do 17.00 hodin.

celý článek >>>

Prevence kriminality 2018

Prevence kriminality 2018

Stejně jako v roce 2017, tak i v roce 2018 realizovalo město Poděbrady projekt ze státního rozpočtu z Programu prevence kriminality, který byl vyhlášen Ministerstvem vnitra ČR. Projekt s názvem „Prevence zneužívání seniorů“ byl realizován Územním odborem Nymburk ve spolupráci s městem Nymburk a Policií ČR.

celý článek >>>

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Ta zvláštní zkratka NZDM znamená nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Je určeno těm z nich, kteří tráví svůj volný čas neorganizovaně, potřebují poradit při řešení pro ně složitých životních situací nebo hledají zázemí pro svoje aktivity.

celý článek >>>

PF 2019

PF 2019

Vážení a milí spoluobčané!
Jsme na prahu nového roku 2019, a tak nám dovolte, abychom vám do příštích dnů, týdnů a měsíců popřáli vše nejlepší – pevné zdraví, osobní úspěchy a pohodu v okruhu lidí, které máte rádi a kterých si vážíte.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY