Hasiči z Velkého Zboží oslavili výročí v nové zbrojnici

 

V pátek 5. 1. 2018 byla v centru Velkého Zboží slavnostně otevřena moderní hasičská zbrojnice, která bez okolků splňuje parametry 21. století (na snímku a ve fotogalerii).

 

hasicarna_658_

V roce 110. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů se „z gruntu“ proměnil jejich domov. Projekt zahrnoval výraznou přístavbu zbrojnice – přibyla velká garáž, místnosti pro jednání krizového štábu, šatny a sociální zařízení. Součástí stavby je mimo jiné také věž na sušení hadic. Tak jako v Přední Lhotě se počítalo i s prostory pro společenská setkání.

Lípa otcem myšlenky

Na slavnostní otevření efektního i efektivního „velína“ si do Zboží našla cestu více než stovka návštěvníků, kteří spolu s místními hasiči oslavili jejich narozeninový podvečer. „Velké Zboží má velký den,“ začal na úvod ceremonie svoji řeč starosta města Ladislav Langr, který se po boku dalších „velkých jmen“ účastnil slavnostního aktu. „Od roku 1974 stála vedle zbrojnice šťáhlavická lípa, symbol partnerství hasičů z Velkého Zboží a Šťáhlavic. Když místní přišli na radnici s prosbou o přestavbu hasičárny, otázal jsem se, co bude s tou nádhernou lípou. Oni odvětili, že pokud jim hasičárnu přestavíme, o strom se postarají. Věřte, nevěřte, skutečně přiložili ruku k dílu a lípu přemístili. Tím pádem nám nezbylo nic jiného, než abychom i my dostáli svému slibu,“ vylíčil zrod celého projektu starosta Langr.

Téměř „domácí produkt“

Díky výzvě Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se podařilo městu Poděbrady získat dotaci, která pokryla 90 % nákladů, jejichž výše činila 5,7 milionu Kč. „Musím říct, že Brusel a Evropská komise se na podporu integrovaného záchranného systému moc netvářily a stálo nás mnoho nervů, přesvědčování a udávání důvodů, proč je tento projekt důležitý a smysluplný. Jak ale sami můžete vidět, stálo to za to,“ uvedl zástupce MMR ČR Aleš Pekárek. Nejen on si odvedenou práci na nové chloubě zbožských obyvatel pochvaloval. „Mně osobně se objekt líbí jak dispozičně, tak i z hlediska efektivity; zkrátka se jedná o po všech směrech vydařený projekt,“ řekl dále.


Nutno poznamenat, že se o výstavbu budovy postarala lokální firma Stafiko a dodavatelem nábytku byl samotný obyvatel Velkého Zboží Přemysl Sedlák.

Pochvaly a slova díků přidala i senátorka Emilie Třísková. „Já bych chtěla poděkovat celému Sboru dobrovolných hasičů ve Velkém Zboží, projevit jim úctu a vzdát dík za práci a činnost, kterou vykonávají ve prospěch města Poděbrady,“ glosovala a popřála hasičům, aby si novou zbrojnici patřičně užívali.


Řetězec projevů završil radní města Zbyněk Lukavec. „Hasiči – vedle toho, že plní svou práci – dělají ještě jednu z mého pohledu velmi důležitou věc, a to je udržovaní spolkového života. V současné době se lidé málo scházejí, sedí u televizí a člověk k člověku má dál. Zde ve Velkém Zboží s tímto nešvarem naštěstí velmi dobře bojují, za což bych chtěl dobrovolným hasičům a také zdejšímu městskému výboru poděkovat,“ ocenil zastupitel Lukavec.

Dobová pocta a sirény

Tento významný večer byl pochopitelně provázen atraktivním programem. Akci zahájil tematickými písněmi „Holky z Polabí“ a „Poděbradská brána“ sbor Kvítek ve spolupráci se sborem Výkvět. Klub vojenské historie okořenil v dobových kostýmech událost několika krátkými scénkami, kterými připomněl fakt, že 4. 1. 2018 tomu bylo přesně 110 let od založení tohoto úspěšného sboru.


Jak uvedl moderátor akce Martin Kočí, na každé správné oslavě nesmí chybět svíčky. Došlo tedy ke slavnostnímu zapálení dvou kanadských svící přímo před objektem. Následně byla rukou starosty SDH Jaroslava Černého a předsedkyně místního výboru Niny Nowak odhalena nová informační tabule o Velkém Zboží.


Chvíli před tím, než veřejnost poprvé spatřila interiér stavby, se slova chopil Vladimír Jeník, čestný předseda sboru dobrovolných hasičů, a za doprovodu Blanky Burianové ocenil Jaroslava Černého a velitele zbožských hasičů Tomáše Lokajíčka za jejich zásluhy Zlatou okresní medailí.

Poté už se za houkání sirén přítomné zásahové techniky otevřely brány nové chlouby Poděbrad, která bude mimo jiné sloužit i jako spolkový dům. Oslavy doprovázené dobrým jídlem a pitím tak mohly naplno začít…

Text a foto: Anna Hrabětová

 

 


Sběrný dvůr má být hotový v zimě

Sběrný dvůr má být hotový v zimě

Od dubna 2018 začala výstavba nového sběrného dvora v areálu Technických služeb města Poděbrad, s. r. o.

celý článek >>>

Zateplení v Budovcově ulici je dokončeno

Zateplení v Budovcově ulici je dokončeno

Doba dovolených je v plném proudu a vlna veder dává zapomenout na sychravé dny. Pro naši společnost je současné období obdobím vrcholících činností v oblasti zateplování bytových domů tak, aby v nadcházející zimní sezoně bylo vše připraveno na nejchladnější roční období.

celý článek >>>

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Politickému lobby nepodlehnu, říká městský architekt Košař

Když se před lety léčil v místních lázních, mohl se při procházkách Poděbrady dosyta kochat zdejší architekturou. V té době jej jistě ani nenapadlo, že on sám bude jednou přispívat k tomu, aby i budoucí generace zde mohly obdivovat novodobé stavby. Životní cesty jsou však nepředvídatelné, a tak se z Milana Košaře stal před pár dny městský architekt.

celý článek >>>

Kdo obdrží medaile k 100. výročí ČSR? Rozhodne i váš hlas!

Kdo obdrží medaile k 100. výročí ČSR? Rozhodne i váš hlas!

Zastupitelstvo města Poděbrady rozhodlo, že na počest 100. výročí státnosti Poděbrady ocení unikátními pamětními medailemi 25 žijících osobností, jejichž činnost byla nebo stále ještě je pro Poděbrady významným přínosem. Kdo bude vybrán, je v rukou veřejnosti, tedy každého z nás.

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Radka Smejkala (Volba pro Poděbrady) a Petra Fialu (ODS).

celý článek >>>

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Město si „posvítí“ na veřejné osvětlení

Za přítomnosti několika zastupitelů a také zájemců z řad veřejnosti byla na městském úřadě projednána prezentace Studie veřejného osvětlení města Poděbrady.

celý článek >>>

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

Červnová obchůzka aneb Žižkov pod drobnohledem

V pondělí 18. 6. se uskutečnila další ze série pravidelných obchůzek vedení města jednotlivými lokalitami Poděbrad. Tentokrát se účastníci blíže podívali na situaci panující v městské části Žižkov.

celý článek >>>

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Úsměvy na tváři i vrásky na čele. Ředitelé hodnotí uplynulý školní rok

Školní rok 2017/18 je už historií. Studenti a pedagogové vyměnili úmorný dril u kateder a náročné přípravy v kabinetech za vytoužený letní odpočinek a rekreaci mysli. Poděbradské noviny oslovily všechny ředitele poděbradských škol se dvěma prostými a explicitními otázkami.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY