Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

 

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

 

PIDVlastimil Janoušek, vedoucí oddělení jízdních řádů a integrace z příspěvkové organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje, odpovídá na nejčastěji  kladené otázky, jak při cestách spoji Pražské integrované dopravy ušetřit. Systém PID (Pražské integrované dopravy) zahrnuje téměř celý Středočeský kraj, tudíž i Poděbrady a jejich okolí. Přehled cen všech jízdenek najdete na webu Pražské integrované dopravy.

 

Jak zjistím dopředu, kolik mě cesta bude stát? V pásmech se nevyznám.

Nejjednodušší je jít na webové stránky Pražské integrované dopravy www.pid.cz a tady si vyhledat spojení, kam potřebujete jet. Spolu se spojením vám systém spočítá také cenu při použití jízdenky Pražské integrované dopravy. Druhou možností je aplikace PID Lítačka, která vám cenu nejen spočítá, ale můžete si v ní jízdenku rovnou přes mobil i koupit. Pokud byste se chtěli raději s někým poradit, můžete využít telefonní číslo zákaznického centra PID 234 704 560, které je v provozu denně od 8 do 18.30 hodin.

 

Kde všude si mohu jízdenky PID pro jednorázovou cestu koupit?

Pokud nastupujete ve Středočeském kraji do autobusu PID, jízdenku vám prodá řidič. Platit u něj můžete v hotovosti nebo také bezkontaktní bankovní kartou. Jednoduše u řidiče zaplatíte pípnutím kartou jako v supermarketu. Pokud nastupujete na vlak na nádraží, kde je pokladna Českých drah, můžete si u pokladní říct o jízdenku Pražské integrované dopravy. Budete mile překvapeni, často je levnější než jízdenka ČD.  Pokud rádi pracujete s aplikacemi v mobilním telefonu, stáhněte si určitě aplikaci PID Lítačka. Vyhledáte si trasu, kam chcete jet, a rovnou můžete klepnout na tlačítko Koupit jízdenku. Stačí pro to mít bankovní kartu, která umožňuje platbu přes internet. Jízdenku v mobilu přes internet během pár sekund zaplatíte a při nástupu u řidiče ukážete jen displej svého telefonu s jízdenkou.

 

Jaké slevy platí v autobusech a vlacích Pražské integrované dopravy ve Středočeském kraji?

V autobusech i vlacích platí státní slevy 75 % pro děti, studenty a seniory nad 65 let. Děti do šesti let jezdí ve vlacích a autobusech zdarma. Senioři nad 70 let mohou jezdit zdarma všemi autobusy Pražské integrované dopravy. Pokud chcete ušetřit na pravidelných cestách, vyplatí se časové kupony PID, ty jsou měsíční, čtvrtletní nebo roční.

 

Které časové kupony jsou nejvýhodnější?

Časové kupony se vyplatí všem, kdo jezdí pravidelně, ať už do práce, nebo do školy. Nejvýhodněji vychází roční kupon, nejméně výhodný je měsíční. Ale i ten vyjde v porovnání s každodenním kupováním jednorázových jízdenek mnohem levněji. Výhodou předplatní jízdenky je, že s ní můžete vzít kolo do vlaku zdarma.

 

Kde si mohu koupit předplatní kupony PID? A potřebuji k tomu plastovou zelenou Lítačku?

Časové kupony si můžete koupit v předprodejních místech Pražské integrované dopravy, jejich kompletní seznam je na https://pid.cz/kontakty/prodejni-mista/. Nejjednodušší a nejrychlejší je nákup na internetu na www.litacka.cz. Plastovou zelenou Lítačku nepotřebujete, kupon si můžete nahrát také na kteroukoliv bankovní kartu Visa nebo MasterCard  nebo také na In Kartu Českých drah.

 

Vždycky jsem si kupoval jízdenky pro každý dopravní prostředek zvlášť. U řidiče v autobusu a pak na nádraží u pokladny. Proč bych to měl přestat dělat?

Můžete to dělat dál, ale proděláte. Tarif Pražské integrované dopravy je založený na tom, že si koupíte jednu jízdenku a s ní pak můžete přestupovat mezi všemi dopravními prostředky. A na jednu jízdenku je to levnější, než když si budete kupovat jízdenky na své cestě zvlášť. Když nastupujete do regionálního autobusu a pak přestupujete na vlak, už v autobuse dostanete jízdenku pro celou cestu a s ní pak pojedete vlakem. V malé vesničce Středočeského kraje si můžete koupit jízdenku, na kterou dojedete až na Pražský hrad a zase zpět. Je to levnější.

Vezměte si jednoduchý příklad. Představte si, že pojedete z Loučeně na Nymbursku do Lysé nad Labem: za autobus Loučeň – Nymburk zaplatíte 18 Kč, za vlak Nymburk – Lysá nad Labem 24 Kč, což dohromady činí 42 Kč, ale jedna jízdenka PID z Loučeně přes Nymburk do Lysé nad Labem stojí 32 Kč.

 

Existují i nějaké jízdenky pro celodenní výlety?

Ano. Existuje jízdenka na 24 hodin pro celý systém PID včetně cestování po Praze a stojí 240 korun. Pokud byste se pohybovali jen mimo Prahu, tedy v tarifních pásmech 1–9, stojí jízdenka na 24 hodin jen 150 korun pro dospělého. Pro děti, studenty a seniory nad 65 let vyjde na 37 korun.


Text: Radka Kakrdová ve spolupráci s Tiskovým odborem Středočeského kraje

Foto: Monika Langrová

(4. 4. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY