„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

 

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

 

swing3

 

Můžete úvodem připomenout minulé ročníky Poděbradského swingování, jejichž program jste sestavovala?

Za těch pět let, co organizuji Poděbradské swingování, si stále nejvíce vážím vystoupení Mateje Benka Trio s Markétou Foukalovou. Markéta je pro mě jednou z nejlepších českých zpěvaček. Ale nejemotivnější momenty, díky návštěvníkům festivalu, jsem jednoznačně zažila při koncertě Dana Bárty a Roberta Balzara Trio (na snímku), kdy přelidněná kolonáda v tichosti poslouchala, a loni při vystoupení Brass Avenue, kteří naopak celou kolonádu roztančili. To byla neskutečná energie.

Letos festival bojoval o své místo na výsluní. Vzhledem ke sníženému celoročnímu rozpočtu pořádajícího Městského kulturního centra Poděbrady padl návrh, aby se vůbec nekonal, posléze na městském zastupitelstvu zaznělo „nerušit, ale omezit“, tedy za tří dnů zkrátit na jeden. Ve výsledku je festival dvoudenní. Asi nebylo snadné v těchto podmínkách program sestavit, přesto nabízí skvělé interprety. Je to díky tomu, že se už několik let na jazzové scéně pohybujete a s hudebníky se osobně znáte?

Nespornou výhodou byla podpora od jazzových hudebníků, kteří si festival pochvalují a rádi sem jezdí. Vidí ve festivalu přínos a možnost seznámit vděčné publikum se svojí hudbou. Takže sestavit program sice letos nebylo úplně jednoduché, ale i díky přátelským vazbám a přesahu festivalu se povedlo letošní ročník, s výrazně nižším rozpočtem, dát dohromady tak, aby si snad úplně každý přišel na své.

Můžete konkrétně přiblížit, koho diváci na letní scéně uvidí a uslyší?

V letošním roce se můžeme těšit z velkých kapel na Originální Pražský Synkopický Orchestr, který hudbu interpretuje striktně tak, jak se to dělalo ve 20. letech minulého století. Dále na skvělý liberecký Big’O’Band a naši stálici Kolínský Big Band. Z menších kapel potom na poslední projekt jednoho z nejlepších českých bubeníků Marka Urbánka, americkou zpěvačku Allison Wheeler a „třešničkou na dortu“ jsou Maradona Jazz, kteří doufám v sobotu večer opět roztančí nejednoho návštěvníka.

Teď s trochou nadsázky: kdyby na festival dal nějaký štědrý sponzor milion, koho byste chtěla v programu mít?

Věřím, že diváci by určitě uvítali Vojtěcha Dyka s brněnským B-Side Bandem. Já osobně bych ráda sáhla do zahraničí a snažila se sem dostat současné interprety jazzu a swingu. Ale v našem státě najít sponzora na kulturu, a ještě na tak okrajovou jako jazz a swing, je skoro nemožné.

Můžete prozradit, jak vy osobně jazz vnímáte? V čem je výjimečný?

Na jazzu mám nejradši to, že dokonale propojuje všechny kultury a rasy. Je bez nenávisti, a hlavně o lásce. Většinou si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat, oproti jiné hudbě.

Proč podle vás festival tohoto zaměření do Poděbrad patří?

Kam jinam by swing měl patřit než do lázeňského města! Už tak mě mrzí, že jako jedno z mála lázeňských měst se nemůžeme pyšnit vlastním orchestrem, i když zde máme nejen skvělé dechové oddělení na místní ZUŠ, ze které pokračuje hodně absolventů na konzervatoře. (red)

Swing je jazzový styl, který vznikl na konci 20. let minulého století v New Yorku. Na výsluní své slávy se ale dostal až v období před a v průběhu 2. světové války (1936–1945). Za svoji vysokou popularitu vděčí především big bandu Bennyho Goodmana, který to z New Yorku dotáhl až na opačné pobřeží, do Los Angeles. Nemalou zásluhu na šíření swingu má i Hollywood. Swing se objevil prakticky v každém filmu vyprodukovaném v tomto období. Není divu, že se dodnes hovoří o „swingové éře“. Zdroj: www.swingwings.cz

Foto: Karolina Hniličková

(28. 6. 2019)

 


Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY