Mateřská škola Studentská září novotou

 

V polovině září představilo vedení Mateřské školy Studentská realizovaný projekt Snížení energetické náročnosti objektu školy (na snímcích).

skolka_studentska_1_Dotaci na tento záměr poskytlo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Výše udělené dotace činila 646 000Kč. „Stavební úpravy začaly 4. června a byly ukončeny v poslední den prázdnin. Omezení provozu školky tak bylo minimální a v pondělí 3. září bylo vše připraveno pro nástup 40 dětí ve dvou třídách,“ uvedla ředitelka MŠ Poděbrady Kateřina Vacková.


V rámci této zásadní rekonstrukce došlo v podkroví školy k vytvoření nového zázemí pro ředitelství poděbradských mateřských škol a pro personál výše zmíněné mateřinky. Jedná se o tři kanceláře, denní místnost a sociální zázemí. Rovněž se podařilo zateplit zadní část objektu (směrem do parku), štíty k sousedním nemovitostem a střešní konstrukci. Mateřská škola se dnes pyšní i novými vnějšími omítkami.

 

skolka_studentska_2_Kompletní opravě se podrobily rovněž koupelny a záchodky dětí včetně rozvodů. „Jen pro zajímavost uvedu, že největší zájem budí u chlapců speciální pisoár s fotbalovou brankou. Samozřejmě, že každý chce vstřelit svůj gól,“ řekla s úsměvem ředitelka Vacková. V uvolněném prostoru kanceláře ve druhém poschodí vznikla nová šatna pro děti, která se přesunula z nevyhovujícího prostředí verandy v přízemí. Nový povrch pak dostalo schodiště s chodbou (výmalba, linoleum) a ve třídách byly osazeny dvě rekuperační jednotky. Využitím zpětného získání energie ve vzduchotechnice se tak přenáší energie mezi odpadním a přiváděným vzduchem přes pevnou stěnu. Jde o jeden ze způsobů snižování energetické náročnosti staveb a zpětné získávání tepla je součástí systému zajišťujícího větrání odvodem a přívodem vzduchu. Rekuperační jednotky patřily k podmínkám pro získání dotace na celkové zateplení školy.


Autorství projektu patří společnosti Energy Benefit Centre, a. s., a dodavatelem stavby se stala firma Daniel Šperk, Budiměřice-Nymburk. Celkové náklady dosáhly částky 3,7 milionu Kč bez DPH.

Text a foto: Milan Čejka

(4. 10. 2018)


Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Pátý dobročinný běh Run for Help má rekord v nejlepším čase i ve vybrané částce

Oblíbený běh na tři a deset kilometrů se v tomto roce nesl v modré barvě triček, jejichž koupí přispěli účastníci akce zdravotně postiženým dětem na nákup pomůcek. Prestiž závodu stoupla zrychlením hlavního běhu i vyšším počtem závodníků a pořadatelé si vytyčili vyšší cíl tím, že pomohou třem (oproti loňským dvěma) dětem s handicapem. A podařilo se. Běžci hlavního závodu se letos rozdělili na ty před Romanem Šebrlem a ty za ním. Charitativní akcí provedla příjemná moderátorka Lucie Křížková, Miss ČR 2003.

celý článek >>>

Voda do kopce nepoteče

Voda do kopce nepoteče

Pseudozelení obstruktéři, melouni na povrchu zelení a uvnitř červení, nebo militantní ekoteroristé a sprostí vyděrači – na adresu takto profilovaných jedinců padají v obecné rovině různá podobenství. Také je nemám rád, protože za své bohaté praxe s nimi mám hodně špatných zkušeností.

celý článek >>>

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché.

celý článek >>>

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

Občané by měli sledovat jednání zastupitelstva

V pohledu na 2. jednání zastupitelstva města nechci reagovat na článek pana Káninského v předchozím vydání Poděbradských novin. Jeho způsob komunikace s lidmi s odlišným názorem, který místo používání relevantních a nezávislých argumentů spočívá v zesměšňování protivníka, nálepkování negativními přívlastky a agresivních výpadech, je mi zcela cizí.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Šéf Senátu navštívil Poděbrady, ale na lázeňskou péči čas neměl

Nejprestižnějším hostem Dne Poděbrad 2019 v pondělí 4. března byl předseda Senátu Jaroslav Kubera, kterému dělali společnost starosta města Jaroslav Červinka, místostarostové Roman Schulz, Miroslav Holas a samozřejmě místní senátorka Emilie Třísková.

celý článek >>>

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

Výbory jako orgány zastupitelstva obce

V minulém čísle Poděbradských novin jsem se ve svém článku věnoval komisím jako orgánům rady obce. Teď přicházejí na řadu výbory.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY