Problém: dětská kriminalita

 

detska kriminalitaMálokdy se člověk zúčastní několikahodinové přednášky, při níž nemá potřebu po očku sledovat hodinky. Přesně taková nedávno proběhla v zasedací síni městského úřadu a věnovala se mezioborové spolupráci při potírání dětské kriminality. Lektorkou byla známá pedagožka a poradenská pracovnice Michaela Veselá, předsedkyně občanského sdružení Společně k bezpečí.


Předsedkyně pořádající poděbradské komise pro sociálně-právní ochranu dětí Jindra Dlabová vysvětlila smysl hojně navštívené akce. „Členové naší komise jsou lidé z praxe a snažíme se řešit problémy v oblasti výchovy a vzdělávání dětí. A třebaže podnětem k uskutečnění přednášky byla problematika žáků, kteří přijdou do školy pod vlivem návykových látek, ukázalo se, že zajímavých témat paní Veselá otevřela mnohem víc.“

Michaela Veselá má dar emotivně vyhmátnout neskutečnou situaci a tím okamžitě vtáhnout posluchače do problému. Přičemž nezapomněla hned úvodem zdůraznit, že bez spolupráce škol, sociálních pracovníků, psychologů, lékařů a policie je předcházení dětské kriminalitě zhola nemožné. „Základem prevence je aktivní vyhledávání jedinců, kteří jsou tímto rizikovým jevem zvýšeně ohroženi. Buďto se nacházejí v problematickém místě dané lokality nebo se jedná o rizikovou cílovou skupinu,“ vysvětlila Veselá. Jako příklad uvedla skupinku školáků, kteří od šikanování spolužáků záhy přešli k týrání zvířat v obci. „Základní problém je, když mezi rodinou, školou a obcí vázne komunikace,“ podotklaVeselá.

Častým případem jsou„zlobivé“děti ve škole. „Škola má určité nástroje, které může použít, ale jsou limitované a stejně tak i pracovníci sociálně-právní ochrany mají často svázané ruce. V této situaci bez jasného řešení zlobivé dítě moc dobře ví, že je jedno, co udělá, protože společnost není schopna adekvátně reagovat. Zvláště u dospívajícího jedince je prodleva řešení velmi riziková. Pokud někdo ve škole experimentuje s návykovými látkami, je třeba okamžitě komunikovat s orgánem sociálně-právní ochrany. Kontaktování policie je na místě až v případě, kdy dítě v uvedeném stavu něco rozbíjí nebo ničí a jeho jednání se stává protiprávním.“

Text a foto: Monika Langrová

 


ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Romana Vlasáka (nezávislý kandidát) a Lucii Slaukovou (Naše Poděbrady).

celý článek >>>

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

ÚHEL POHLEDU ANEB ZASTUPITELSKÉ DOJMY

Tentokrát Poděbradské noviny oslovily Zbyňka Lukavce (Pro občany Poděbrad) a Jaromíra Nováka (ČSSD).

celý článek >>>

Referendum o bazénu schváleno

Referendum o bazénu schváleno

Zastupitelstvo města Poděbrady na svém mimořádném jednání 28. 8. 2018 rozhodlo o vyhlášení místního referenda na území města Poděbrady ve dnech konání komunálních voleb (5. a 6. října 2018).

celý článek >>>

RADNICE INFORMUJE

RADNICE INFORMUJE

20. 9. 2018.

celý článek >>>

Reakce velitele Městské policie

Reakce velitele Městské policie

V Poděbradských novinách vydaných 16. 8. 2018 mne otevřeným dopisem oslovil Ing. Petr Boček ve článku „Kolonáda nebo cyklostezka“ otázkou, jaké kapacity má Městská policie Poděbrady na udržování pořádku na kolonádě a jak je využívá.

celý článek >>>

RADNICE INFORMUJE

RADNICE INFORMUJE

6. 9. 2018.

celý článek >>>

Reakce na plán SŽDC vybudovat nový nadjezd

Reakce na plán SŽDC vybudovat nový nadjezd

Obyvatelé ulice Na Hrázi a okolí vyzvali politická uskupení v Poděbradech k vyjádření ohledně chystaného nadjezdu u ulice Karla Čapka. Zde jsou vyjádření stran a hnutí ke dni 18. 9. 2018, které obdržela iniciátorka dialogu Petra Knyplová.

celý článek >>>

Bitva o radnici vrcholí

Bitva o radnici vrcholí

Už za 14 dní rozhodnou občané Poděbrad o složení nového zastupitelstva a nepřímo i o nové hlavě města. Nejvyšší čas představit ty, kteří chtějí spravovat věci veřejné v polabských lázních.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY